کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

آبلوموف

رایا

کتاب آبلوموف مهم ترین رمان ایوان گنچاروف است.

این کتاب مفهوم جدیدی به فرهنگ ادب جهان اضافه کرده است.

آبلومویسم واژه ای است برای بیان ویژگی های روانی شخصیتی مبتلا به بی دردی درمان ناپذیر و بی ارادگی و ضعف نفس. این ویژگی ها ممکن است در جامعه ای به صورت بیماری مزمن و همه گیر درآید، چنان که از خصوصیات ملی آن جامعه شود.

گنچاروف در مورد پدید آمدن آبلوموف می نویسد:

طرح این داستان را در ۱۸۴۸، و حتی پیش تر در ۱۸۴۷ ریخته بودم و آن را به صورت یادداشت های مختصر، روی هر کاغذی که به دستم می رسید می نوشتم…. قسمت اول داستان را در ۱۸۵۰ تمام کردم.

جین هریسن در مقدمه ای که در کتاب آمده است می گوید:

این کتاب به آسانی ممکن بود مبتذل از آب درآید و حتی نفرت انگیز باشد، اما در همه حال اخلاقی است. بسیار لطیف است و در عین حال واقعی است.

آبلوموف - خلاصه کتاب آبلوموف - معرفی کتاب آبلوموف

داستان کتاب آبلوموف

ماجرای این کتاب در مورد ایلیا ایلیچ آبلوموف است.

مردی ۳۲ ساله که هیچ اثری از تفکر و تمرکز حواس در او دیده نمی شود اما بسیار مهربان، خوش قلب، ساده و صد البته عشق لم دادن است.

آبلوموف در روستای خود صاحب زمین و ۳۰۰ رعیت است که هر ساله سود حاصل از کشاورزی را دریافت می کند. از کار دولتی خود بازنشسته شده و در خانه به سر می برد.

حالا ایلیا ایلیچ در خانه است و دوست دارد همیشه در خانه بماند و روی کاناپه دراز بکشد. دوست دارد همیشه بدون ذره ای جابه جا شدن استراحت کند و مدام لم داده باشد. حتی حاضر نیست یک سانتی متر تکان بخورد که زاخار – رعیت پیر خانه – جایش را تمیز کند.

قسمتی از متن کتاب در توصیف خانه آبلوموف:

روی دیوارها کنار تابلوها ریسه های تار عنکبوت پربار غبار آویخته بود. آینه ها به عوض آن که تصویر اشیاء را بازنمایند ممکن بود به جای لوح به کار روند و انسان می توانست بر قشر غبار روی آن ها هرچه را که بخواهد از یاد نبرد یادداشت کند. فرش ها پرلک و پک بود و حوله ای روی کاناپه فراموش شده بود و کمتر اتفاق می افتاد که صبح بشقابی کثیف با استخوانی دندان زده در آن و نمکدان و نیز خرده های نان از شام شب پیش روی میز دیده نشود.

آبلوموف دوستان زیادی دارد اما تنها یک دوست واقعی دارد که سعی می کند او را به زندگی برگرداند. آندره ایوانویچ شتولتس تلاش می کند که آبلوموف به زندگی اجتماعی برگردد و تمام عمر خود را در خانه تباه نکند. اما آبلوموف، آبلوموف تر از آن است که تکانی به خود بدهد.


این کتاب در ۴ بخش نوشته شده است. در بخش اول، ماجراهای کتاب در حالی اتفاق می افتد که آبلوموف فقط روی کاناپه خود نشسته و دوستانش به دیدار او می آیند. اما در بخش های بعدی کتاب، اتفاقات اصلی رخ می دهد و ما بیشتر با آبلومویسم آشنا می شویم.


در انتهای کتاب هم مقاله آبلومویسم چیست نوشته دابرولیوبوف، فیلسوف و منتقد ادبی روس آمده است.

معرفی کتاب آبلوموف

درباره کتاب

بترسید از آبلومویسم.

آبلومویسم یک نوع سبک زندگی هستش، یک نوع تفکر، یک رویه که اگر گرفتار آن شوید و فقط به تن پروری روی بیاورید، زندگیان تباه می شود.

بترسید از اینکه گرفتار آبلومویسم شوید. (البته اگر تا به الان گرفتار این بیماری نشده باشیم.)

شدیدا پیشنهاد می کنم این کتاب را بخوانید تا نسبت به موضوع آبلومویسم اطلاعات کسب کنید. این کتاب سوالات خوبی را جواب می دهد که همه ما باید از آن ها آگاهی داشته باشیم.

در قسمتی از کتاب آبلوموف زندگی رویایی خود را برای شتولتس تعریف می کند. زندگی که شاید آرزوی همه ما ایرانی ها باشد. یک زندگی راحت، مقدار زیادی پول در بانک، ساختن خانه تازه، لباس های خوب، غذاهای خوب، مسافرت و… این قسمت از کتاب جایی بود که اولین بار واژه آبلومویسم به کار گرفته شد.

قسمت هایی از مکالمه آبلوموف و شتولتس:

شتولتس با سرسختی تکرار کرد:
– نه، این زندگی نیست!
– خوب. به عقده تو اگر این زندگی نیست، چیست؟
شتولتس کمی فکر کرد که ببیند اسم این زندگی را چه می شود گذاشت و بعد گفت:
– این… می شود گفت… آبلومویسم است.
ایلیا ایلیچ، در حیرت از این واژه عجیب، آهسته گفت:
– آب… لومویسم!
و بعد دوباره آن را بخش بخش تکرار کرد:
– آب… لو… مویسم…
با نگاهی تعجب زده به شتولتس خیره ماند و بی رغبت و با خجالت پرسید:
– پس آرمان زندگی برای تو چیست؟ چیست که آبلومویسم نباشد؟
و بعد با جسارت افزود:
– مگر همه در پی همان چیزی نیستند که من در خیال می بینم؟ آخر تصدقت، مگر هدف همه تلاش‌ها و سوادها و جنگ‌ها، همه فعالیت‌های تجارتی شما و زحمات سیاستمداران حصول همین آرامش و آسودگی نیست؟ مگر شما همه نمی خواهید این بهشت از دست رفته را به دست آورید؟

این قسمت از کتاب فوق العاده تاثیرگذار و تامل برانگیز بود و باید کتاب را خواند و جواب های شتولتس را به دقت بررسی کرد. باید با اتفاقات کتاب همراه شوید تا به عمق واژه آبلومویسم پی ببرید. و باید از گرفتار شدن به آن ترسید.

خوبی این کتاب این هستش که در سراسر آن دیالوگ های این چنین جذاب دیده می شود که مخاطب را در خود غرق می کند.

در طول خواندن کتاب، از بعضی قسمت های آن ناراضی بودم و احساس می کردم که نویسنده بعضی قسمت ها را زیادی طولانی کرده و ممکن است حوصله مخاطب سر برود. اما در پایان فقط به تحسین نویسنده پرداختم و پی بردم که بدون آن توضیحات ریز و دقیق معنای آبلومویسم را به درستی درک نمی کردم.

آبلوموف - خلاصه کتاب - معرفی کتاب آبلوموف

قسمتی هایی از متن کتاب آبلوموف

وقتی در خانه بود، یعنی تقریبا همیشه، پیوسته لمیده بود و همیشه هم در یک اتاق، همان اتاقی که ما او را در آن یافتیم، و هم اتاق خوابش بود، هم کار و هم پذیرایی. سه اتاق دیگر هم داشت اما به ندرت نگاهی به درون آن ها می انداخت.

تنها زاخار بود که تمام عمر دور اربابش گشته و بیش از همه کس از جزئیات زندگی درونی او خبر داشت و معتقد بود که کار درست را او و اربابش می کنند و شیوه زندگی شان عادی است و زندگی به طریق دیگر شایسته نیست.

شتولتس گفت:
– تو مثل این‌که از تنبلی حال زندگی کردن هم نداری.
– همین طور است، آندره‌ی، این را هم درست حدس زده‌ای!

آبلوموف که از جواب‌های آماده شتولتس به تنگ آمده بود با غیظ گفت:
– پس کی می‌خواهی زندگی کنی؟ فایده این همه زحمت چیست؟
– من خودِ کار را دوست دارم. هیچ دلیل دیگری برای کار کردن ندارم. کار یک شیوه زندگی است. درونمایه زندگی است، اصل و هدف زندگی است. دست کم برای من این طور است. تو کار را از زندگی‌ات بیرون رانده‌‌ای و ببین به‌ چه روزی افتاده‌ای!

الگا گفته او را تکرار کرد:
– … برای چه زندگی می کند؟ مگر ممکن است وجود کسی بی‌فایده باشد؟
آبلوموف گفت:
چرا نه؟ مثلا مال من!

آبلوموف آهی کشید و گفت:
– وای، زندگی…
– زندگی؟ زندگی چه شده؟
– مدام هی می زند. راحتم نمی گذارد. دلم می خواست بیفتم… بخوابم… برای همیشه

کتاب آبلوموف - نقد و بررسی کتاب - خلاصه کتاب

اطلاعات کتاب

  • کتاب آبلوموف
  • نویسنده: ایوان گنچاروف
  • ترجمه: سروش حبیبی
  • انتشارات: فرهنگ معاصر
  • تعداد صفحات: ۹۱۲
  • قیمت: ۳۸۰۰۰ تومان

آیا شما هم این کتاب را خوانده اید؟

نظر شما در مورد آبلوموف چیست؟

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 92
دوست نداشتم: 17
میانگین امتیازات: 5.41

8 دیدگاه در “آبلوموف

سلاااااام خیلی عالی هستین شما..واقعا این مدل معرفی کتاب به نظرمن یه فکر بکره..تنها جاییه که واقعا آدم را به کتاب خوندن مشتاق میکنه. یعنی قبل ازینکه آدم بخواد کتابی رو بخره میتونه یه قسمتهایی از متن را اینجا ببینه و بدونه که با سلیقه ش سازگار هست یا نه. کانال شما در تلگرام تنها کانالی هست که ار روزی که جوین شدم لفت ندادم و نخواهم داد. واقعا کارتون عالیه. موفق باشید و پایدار دوستان کافه بوکی
راستی من الان در حال خوندن آبلوموف هستم..کتاب قشنگیه و البته بسیار آموزنده ، طوریکه شاید گاهی حتی کوتاه خیلیامون چنین روزهایی رو تجربه کردیم و ادم میترسه ازینکه یه روز یه آبلوموف واقعی بشه.

ابلوموفیسم واقعا یک بیماری خطر ناک است .که علل دچار شدن به ان قسمتی .از وضع نابسامان اجتماعی وبخشی فردی وشخصی است امیدوارم هیچ کس به این مرض دچار نشود .تنبلی ،کاهلی بود شور .در زندگی .ساده ترین علائئم ان است

این کتاب بینظیره، بینظیر، داستانى ساده با نثرى قابل فهم اما عمیق و آموزنده، افرادى با سبک زندگى آبلومویسم دور و بر همه ما بسیار زیادن، این کتاب سراسر تضاد واقعیات زندگى با نوع شخصیت بیمار و تنبل آبلوموفه، چه قبل از عاشق شدنش، چه بعد از اون

این کتاب عالیه. من چند وقت پیش یه نفس خوندمش. لطفا از این تریپ کتاب‌ها بیش‌تر معرفی کنین.

سلام آیا به غیر از تلگرام و اینستاگرام میشه از طریق راه های دیگه با شما در ارتباط بود؟

سلام.سایت خوب و مفیدی دارین. لطفا از کتاب های قدیمی ایرانی و خارجی هم مطالب بیشتری بزارین. مثلا کتاب های خانم جین آستین .
خوشحال می شم باهاتون همکاری کنم. باتشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.