کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

سمفونی مردگان | معرفی + فایل صوتی

کانال تلگرام کافه بوک

سمفونی مردگان اثر عباس معروفی، کتابیست بسیار ستوده شده و از ماندگارترین کتاب های ادبیات ایران است.

این کتاب در سال ۲۰۰۱، برنده جایزه بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سورکامپ شده است. همچنین هفته نامه دی ولت سویس در مورد رمان سمفونی مردگان گفته است:

قبل از هر چیز باید گفت که سمفونی مردگان یک شاهکار است.

در قسمتی از پشت جلد این رمان آمده است:

سمفونی مردگان رمان بسیار ستوده شده عباس معروفی، حکایت شوربختی مردمانی است که مرگی مدام را بر دوش می کشند و در جنون ادامه می یابند، در وصف این رمان بسیار نوشته اند و بسیار خواهند نوشت.

» به همسر و دخترانم که خستگی هایم را تحمل می کنند.

قسمتی از کتاب سمفونی مردگان با صدای خود نویسنده (۴۷ثانیه):

لینک دانلود فایل صوتی

دیگر کتاب های عباس معروفی:

عباس معروفی در حال خواندن کتاب سمفونی مردگان

کتاب سمفونی مردگان

سمفونی مردگان کتابیست بسیار تراژدیک و غم‌انگیز اما بسیار زیبا و عالی که برای همیشه در ذهن خواننده باقی خواهد ماند.

نوع روایت معروفی در سمفونی مردگان منحصر به فرد است. راوی داستان چندین بار عوض می شود و هر بار داستان از دید یک شخص متفاوت بیان می شود. در هنگام خواندن متن کتاب سمفونی مردگان شاهد بازگشت به گذشته در زمان حال هستیم، شاهد عوض شدن مکان هستیم و مدام فضا عوض می شود و…

» شخصیت اصلی داستان سمفونی مردگان آیدین است. یک پسر روشنفکر، شاعر، بسیار فعال و رادیکال که در یک خانواده به شدت سنتی و پدرسالار زندگی می کند.

در این میان، جابر، پدر آیدین از شعر گفتن و کتاب خواندن او هراس داردو او را از همه این کارها و شعر گفتن ها منع می کند و حتی کار را به جایی می رساند که کتاب ها و حتی اتاقش را می سوزاند و عقیده دارد این ها فتنه و اسباب شیطانند. در نهایت فشار روانی روی آیدین زیاد می شود و…

✔️ داستان شعر گفتن آیدین و رفتار جابر با او تنها قسمتی از کتاب سمفونی مردگان است. این کتاب داستان های مختلفی را شامل می شود که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برادرکشی
 • فروپاشی خانواده
 • عشق
 • تاثیر مذهب
 • و…

از کتاب سمفونی مردگان در حدود نیم میلیون نسخه به فروش رفته است و این کتاب به زبان های آلمانی – انگلیسی – ترکی استانبولی – ترکی آذری و کُردی ترجمه شده است.کتاب سمفونی مردگان

درباره کتاب سمفونی مردگان

داستان کتاب، در اردبیل اتفاق می افتد.

کتاب به شیوه ای است که هر چقدر آن را بخوانی جذابتر می شود. روایت داستان به گونه ای است که می توانم اطمینان بدهم رگه هایی از زندگی هر یک از ما را بیان می کند. باور کنید شب ها زیادی با این کتاب بغض کردم. واقعا زندگی آیدین چه قدر تلخ بود. ما خودمان یک آیدین هستیم و چه قدر آیدین ها در کنارمان هستند.

قلم شیوای عباس معروفی داستان را از بطن جامعه ما در آورده که بگوید مواظب آیدین هایمان باشیم.

آیدینی که شب ها کتاب می خواند و آنقدر می خواند که وقتی می گفتند برای چه می خوانی جواب می داد:

برای این که خودم را پیدا کنم.

شاید سمفونی مردگان به ظاهر فقط یک رمان باشد، اما در باطن زندگی تک تک ما را با کمی تفاوت شامل می شود. مواظب آیدین های اطرافمان باشیم که براستی که جهل قلدر است.

در قسمت دیگری از پشت جلد کتاب آمده است:

کدام یک از ما آیدینی پیش رو نداشته است، روح هنرمندی که به کسوت سوجی دیوانه اش در آورده ایم، به قتلگاهش برده ایم و با این همه او را جسته ایم و تنها و تنها در ذهن او زنده مانده ایم. کدام یک از ما؟

✔️ شاید جالب باشد بدانید که در کتاب سمفونی مردگان از میان کتاب هایی که آیدین می خواند به موارد زیر اشاره شده است:

پیشنهاد کتاب سمفونی مردگان

قسمت دیگری از کتاب سمفونی مردگان با صدای عباس معروفی (۵۲ ثانیه):

لینک دانلود فایل صوتی

بخش هایی از متن کتاب سمفونی مردگان

آدمیزاد باید بگوید آب، و بخورد. بگوید نفس، و بکشد. وگرنه مرده است.

من نمیدانم آیا مادرش هم او را به اندازه من دوست داشت؟ آیا کسی می تواند بفهمد که دوست داشتن او چه لذتی دارد و آدم را به چه ابدیتی نزدیک می کند؟ آدم پر می شود. جوری که نخواهد به چیز دیگری فکر کند. نخواهد دلش برای آدم دیگری بلرزد و هیچ گاه دچار تردید نشود.

شب ها وقتی پا در آن خانه بزرگ و سرد می گذاشت همهمه دوردست سالیان دیوار می شد و سکوت می کرد. کاج می شد و وسط حیاط می ایستاد، در می شد و بسته می ماند.

مهار آیدین لحظه به لحظه از کف پدر بیرون می شد. سرکش و رام نشدنی. در زیرزمین حبسش می کردند، او در آن جا چنان سرگردم می شد که تا به سراغش نمی رفتند و اصرار نمی کردند بیرون نمی آمد. کتاب را ازبر می خواند و املا می نوشت. مدتی پول توجیبی اش را قطع کردند. در ماست بندی میدان سرچشمه مشغول شد. پاتیل شیر را هم می زد و روزی یک قران مزد می گرفت. پولش را کاغذ و کتاب می خرید، و پدر را بیشتر می چزاند. براش لباس نمی خریدند، با همان کهنه ها روزگارش را می گذراند. در بند هیچ چیز نبود و تنها به این فکر می کرد که از تخمه فروشی بیزار است، از تکرار زندگی پدر بدش می آید. از خیلی چیزها که بچه ها در چنین سال هایی از عمر دوست دارند، بدش می آمد.

تنهایی و غم غربت در جانش چنگ انداخت، غربتی که در میان شهر آشنا گریبانش را گرفته بود. چقدر انسان تنهاست. مثل پر کاه در هوای طوفانی.

سمفونی مردگان و سال بلوا نوشته عباس معروفی

به درخت های خشک پیاده رو خیره شد: برف شاخه ها را خم کرده بود و در بارش بعد حتما می شکستشان. آدم ها هم مثل درخت ها بودند. یک برف سنگین همیشه بر شانه های آدم وجود داشت و سنگینی اش تا بهار دیگر حس می شد. بدیش این بود که آدم ها فقط یک بار می مردند. وهمین یک بار چه فاجعه دردناکی بود.

انسان مدام باید مشغول کار باشد. سازندگی کند، وگرنه از درون پوک می شود. و بی کاری بدتر از تنهایی است. آدم بی کار در جمع هم تنهاست.

رفتار آیدین با دیگران تفاوت داشت. دنیا را جدی تر از آن می دانست که دیگران خیال می کنند. آن شب فکر کردم از ترس دچار این حالت شده، اما بعدها به اشتباه خود پی بردم، و دانستم که درک او آسان تر از بوییدن یک گل است، کافی بود کسی او را ببیند. و من نمی دانم آیا مادرش هم او را به اندازه من دوست داشت؟ آیا کسی می توانست بفهمد که دوست داشتن او چه لذتی دارد، و آدم را به  چه ابدیتی نزدیک می کند. آدم پر می شود. جوری که نخواهد به چیزی دیگر فکر کند. نخواهد دلش برای آدم دیگری بلرزد، و هیچ گاه دچار تردید نشود.

عشق را باید با تمام گستردگی اش پذیرفت، تنها در جسم نمی توان پیداش کرد، بلکه در جسم و روح و هوا. در آینه، در خواب، در نفس کشیدن ها انگار به ریه می رود، و آدم مدام احساس می کند که دارد بزرگ می شود.

من خوب می دانم که زندگی یکسر صحنه بازی است،
من خوب می دانم،
اما بدان که همه برای بازی های حقیر
آفریده نشده اند.

قسمتی از متن کتاب سمفونی مردگان

مشخصات کتاب

 • کتاب سمفونی مردگان
 • نویسنده: عباس معروفی
 • انتشارات: ققنوس
 • تعداد صفحات: ۳۵۰
 • چاپ بیست و پنجم – ۵۵۰۰ نسخه
 • قیمت: ۱۸۰۰۰ تومان

این مطلب با همکاری شیرزاد نوشته شده است.

نظر شما در مورد سمفونی مردگان چیست؟

معرفی چند رمان ایرانی:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

نقد و بررسی کتاب

قلم نویسنده

7

تاثیرگذاری و جذابیت کتاب

7

مشخصات ظاهری و قیمت

8

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 350
دوست نداشتم: 39
میانگین امتیازات: 8.97

مقالات معرفی کتاب کافه بوک

34 دیدگاه در “سمفونی مردگان | معرفی + فایل صوتی

سمفونی مردگان
۹۷/۴/۱۹ مشهد
…شورای آبی آن پایین راکد ایستاده بود. و نیزارش را از هر طرف می‌شد دید. یک سوی شورآبی در حدفاصل تپه و آب، نی‌های بلندی با برگ‌های تیز روییده بود. آیدین با دقت و با برقی در چشم‌ها نگاه می‌کرد. گفت: “مثل ساختمان سازمان ملل است.”
گفتم: “کجا؟”
با دست آن روبرو را نشان داد.
گفتم:”چرا؟”
گفت:” این نیزار مرا یاد پرچم‌های سازمان ملل می‌اندازد.”
زمانی پدر می‌گفت: ” قدر این شورآبی را بدانید، سال‌ها بعد این جا هم می‌شود مثل شورزار. یک باتلاق نمک تلخ بی‌مصرف.” ما هنوز سبیلمان سبز نشده بود.
…آیدین سرش را به دیوار می‌گذاشت، رگ‌های شقیقه و گردنش تند می‌زد و زیر چشم‌هاش می‌پرید.
مادر گفت:” بگو، مادر. بگو کی این بلا را سرت آورد؟”
آیدین گفت:” آتش جنگ در سرمای مسکو خاموش شد.”
راست می‌گفت. همه‌ی آتش‌ها با آن شعله و دود، با آن تلفات و خسارت، خود بخود فرو می‌نشست. اما همه آنها در خرابی فرو می‌نشست.

کتابی بس تاثیر گذار و بیادماندنی است.

سلام میتونید مکانی یا حتی سایتی رو برای خرید کتاب های معروف بدون سانسور معرفی کنید ممنون میشم. چون راستش یکی از عللی که من نسبت ب کتاب خوندن سرد میشم احساس دست بردن توی نوشته های نویسنده اس و ارزش قائل نبودن برای نویسنده و حتی خواننده ی کتاب هست اگه بتونم نسخه اصلی و دست نخورده کتابا رو داشته باشم واقعا ممنونتون میشم

من این کتاب رو خوندم واقعا رمان متفاوتی بود. ممنون از سایت خوبتون

یکی از بهترین کتابایی که تا الان خوندم سمفونی مردگان بوده..این کتاب خیلی دلنشین و زیباست و ادمو جذب خودش میکنه…شاهکاره…

با سلام و تشکر از سایت بسیار خوبتون
من کتاب رو خوندم و خیلی لذت بردم.قلم نویسنده عالی بود تا جایی که چندین بار گریه کردم .اینها واقعا تو جامعه وجود داره رفتارهای اشتباه و طمع زیاد و … ولی به نظرم چند صفحه آخرش مقداری گیج کننده شد .متوجه نشدم که آیدین چی شد و اورهان رو گرگها خوردند یا بعدش مرد
بازهم ممنونم

ببخشید یه سوال دیگه کتاب بوف کور از صادق هدایت من شنیدم که دوستان گفتن جدیدا دیگه اینجور کتابا سانسور میشه و باید چاپ ها خیلی قدیمیشو گیر بیاری ایا این درسته؟

کتاب های صادق هدایت مثل بوف کور، اغلب به صورت رسمی چاپ نمی شود. اگر بتوانید نسخه قدیمی کتاب های هدایت را پیدا کنید، بسیار بهتر است.

شما اگه بتونید از دست فروش ها اینجور کتابها رو بخرید قطعا بدون سانسوره
مثل چندتااز رمان های معروفی یا هدایت یا خیلی های دیگه

سلام من بعد از مشاهده سایت شما رفتم کتاب سمفونی مردگان و دختری که رهایش کردی رو خریدم و در حال خوندنشوم…واقعا از سایتتون ممنونم که اینقدر به ما برای انتخاب کتاب کمک میکنه..
شما گفتین که قیمت کتاب سمفونی مردگان ۱۸ هزار تومنه ولی من اینو ۱۳ هزار تومن خریدم چراا؟؟؟

سلام. خوشحالیم که کافه بوک تونسته در انتخاب کتاب به شما کمک کنه.
شاید شما چاپ سال های گذشته این کتاب رو تهیه کردید، شاید کتاب جیبی باشه و یا دلایل دیگه ای داشته باشه.

سلام ببخشیدیه سوال داشتم …
همین کتاب سمفونی مردگان در کتابفروشی ها کامل هستش ؟؟ یعنی دست کاری نشده یا سانسورش نکردن؟؟؟

سلام. بله کامل هستند. ناشر رسمی این کتاب تنها نشر ققنوس هست و کتاب رو با بیشترین کیفیت در اختیار خوانندگان قرار میده.

سلام امکانش هست بفرمایید از کدوم سایت این کتاب رو تهیه کنم

سلام. می تونید از سایت های فروش کتاب تهیه کنید. کافیه در گوگل سرچ کنید: فروشگاه کتاب یا مثلا خرید کتاب

سلام این قدر تو سایتتون از این کتاب تعریف کردید که یه روز وقتی داشتم کتاب های یه کتابفروشی رو نگاه می کردم و چشمم بهش خورد بیدرنگ خریدمش. مهمترین تاثیر این کتاب که البته همراه با تاثر هم بود یادآوری این نکته ی اساسی و مهمه که رفتار ، گفتار و تصمیم گیری های ما آدمها به شدت روی زندگی خودمون و آدمای اطرافمون تاثیر میذاره میتونه ذوق رو در آونها به وجود بیاره یا برعکس نطفه ی شور و احساس رو در اونها خفه کنه. از طرفی نوع خاص روایت این داستان و تعویض راوی و زاویه ی روایت در این داستان واقعا نو آورانه بود چیزی که برای ما خوانندگان ایرانی کمی غریب به نظر میرسه و باعث میشه برای فهم داستان خیلی تمرکز کنیم وتا تمومش نکردیم کتاب رو زمین نذاریم. علی رغم غصه ای که بعد از خوندن این کتاب حس کردم ولی واقعا به این باور رسیدم که این کتاب رو تاابد به خاطر میسپارم و لحظه های خاصی رو بااین کتاب و شخصیت هاش داشتم.

سلام. خوشحالیم که کافه بوک در انتخاب کتاب به شما کمک کرد.

باورتون میشه من این کتاب رو ده بار پشت سر هم خوندم ولی باز هم ازش سیر نشدم و هربارکه تو کتابخونم میبینمش ی مرور کلی میکنم متن هاشو چون واقعا تنها کتابی بود که اونقدر زنده بود که من به جای اینکه کتابش ر بخونم ، زندگی کردمش.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.