کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

کتاب ملت عشق

کانال تلگرام کافه بوک

کتاب ملت عشق در ترکیه بیشتر از ۵۰۰ بار به چاپ رسیده و توانسته است عنوان پرفروش ترین کتاب تاریخ ترکیه را به دست آورد. این کتاب در ایران هم با استقبال بسیار خوبی مواجه شده و تا به حال بیشتر از ۵۰ بار چاپ شده و توانسته است طرفداران زیادی پیدا کند.

در قسمتی از پشت جلد کتاب ملت عشق آمده است:

مولانا خودش را «خاموش» می نامید؛ یعنی ساکت. هیچ به این موضوع اندیشیده ای که شاعری، آن هم شاعری که آوازه اش عالمگیر شده، انسانی که کار و بارش، هستی اش، چیستی اش، حتی هوایی که تنفس می کند چیزی نیست جز کلمه ها و امضایش را پای بیش از پنجاه هزار بیت پرمعنا گذاشته چطور می شود که خودش را «خاموش» بنامد؟

اولین جملاتی که ملت عشق می خوانید چنین است:

به هیچ متمم و صفتی نیاز ندارد عشق.
خود به تنهایی دنیایی است عشق.
یا درست در میانش هستی، در آتشش
یا بیرونش هستی، در حسرتش…

ملت عشق

داستان کتاب ملت عشق

این کتاب در واقع دو رمان است که به زیبایی در کنار هم و در یک کتاب گنجانده شده است. دو رمان که موازی هم جلو می رود. یکی در سال ۲۰۰۸ در آمریکا اتفاق می افتد و دیگری در قرن هفتم در قونیه.


ماجرا مربوط به زنی به نام اللا است که در بوستون آمریکا زندگی می کند. رابطه او با خانواده اش چندان خوب نیست و رابطه زناشویی اش در حال فروپاشی می باشد.

در این میان اللا، کاری تحت عنوان یک ویراستار پیدا می کند. او می بایست رمانی را که به او داده شده است را بخواند و در مورد آن گزارشی تهیه کند. رمانی که زندگی او را برای همیشه تغییر خواهد داد. رمانی که به اللا می دهند، رمان ملت عشق است.


داستان کتاب ملت عشق از یک سو ماجرای زندگی اللا است و از سوی دیگر ماجرای کتابی است که به اللا داده شده است، یعنی رمان ملت عشق.

ملت عشق در واقع رمانی در مورد عشق مولانا و شمس تبریزی است.

در این بین اللا با نویسنده رمان ملت عشق یعنی عزیز ز. زاهارا از طریق ایمیل ارتباط برقرار می کند و…


آن چه که در مورد رمان ملت عشق بسیار چشم گیر و جذاب است نحوه تغییر زاویه دید می‌باشد. در کتاب از زاویه دید اول شخص و سوم شخص استفاده شده و همین باعث جذابیت دو چندان مطالب شده است. کتاب مدام از زاویه دید افراد مختلف روایت می شود و حدود ۱۸ نفر، اتفاقات را شرح می دهند.

مطالب گاهی از دید شمس بیان می شود گاهی از دید مولانا، گاهی از دید گل کویر و گاهی از دید متعصب و…

[ لینک مرتبط: کتاب بعد از عشق اثر الیف شافاک ]

داستان کتاب ملت عشق

نگاهی به کتاب ملت عشق

ملت عشق واقعا کتاب فوق العاده عالی و لذت بخشی بود و من بی نهایت از خواندن آن لذت بردم. هنگام مطالعه واقعا حسِ خوبی داشتم و به همه دوستان پیشنهاد می کنم این کتاب را مطالعه کنند و لذت ببرند.

این رمان در مورد عشق است، عشقی واقعی، عمیق و خالص که در کمتر کتابی با آن روبه‌رو خواهید شد.

در ابتدا، کتاب با داستان زندگی اللا شروع می شود ولی بعد وارد رمان ملت عشق در قرن هفتم می شود و داستان کتاب، مدام در حال و در قرن هفتم روایت می شود.

هنگامی که داستان شمس تبریزی در رمان ملت عشق را می خوانید شیفته آن می شوید. احساس خوبی به شما دست می دهد و دلتان نمی خواهد کتاب را کنار بذارید. اما وقتی در اوج لذت بردن از داستان قرن هفتم هستید، نویسنده دوباره به ماجرای اللا برمیگردد و این ممکن است یک مقدار لذت شما از کتاب را کم کند و شاید حتی باعث عصبانیت شما شود. (دست کم باعث شد که من خیلی عصبی بشم، ماجراهای شمس بسیار خواندنی و لذت بخش بودند و دلم می‌خواست پشت سر هم آن ها را بخوانم اما یک دفعه کتاب به بوستون و زندگی اللا برمی‌گشت!)


به شخصه وقتی کتاب را می خواندم دوست داشتم قسمت هایی که مولانا داستان را تعریف می کند بیشتر باشد اما چنین نبود و فقط در بعضی مواقع داستان از دید مولانا نقل میشد.

به نظر من ملت عشق یک کتاب خوب و بسیار خواندنی محسوب می شود که داستان جذاب و گیرایی هم دارد. پیشنهاد می‌کنم مطالعه آن را به هیچ‌وجه از دست ندهید و حتی اگر مایل هستید کسی را به کتاب و کتاب خواندن علاقه‌مند کنید، رمان ملت عشق را به او هدیه دهید.

از کتاب ملت عشق ترجمه‌های متعددی در بازار وجود دارد اما کتاب با ترجمه ارسلان فصیحی معروف شده است که ترجمه خوب، روان و بی نقصی می باشد.

[ لینک: مو قرمز اثر اورهان پاموکادبیات ترکیه ]

معرفی کتاب ملت عشق

قسمت هایی از متن کتاب ملت عشق

سنگی را اگر به رودخانه ای بیندازی، چندان تاثیری ندارد. سطح آب اندکی می شکافد و کمی موج بر می دارد. صدای نامحسوس “تاپ” می آید، اما همین صدا هم در هیاهوی آب و موج هایش گم می شود. همین و بس. اما اگر همان سنگ را به برکه ای بیندازی… تاثیرش بسیار ماندگارتر و عمیق تر است. همان سنگ، همان سنگ کوچک، آب های راکد را به تلاطم در می آورد. در جایی که سنگ به سطح آب خورده ابتدا حلقه ای پدیدار می شود؛ حلقه جوانه می دهد، جوانه شکوفه می دهد، باز می شود و باز می شود، لایه به لایه. سنگی کوچک در چشم به هم زدنی چه ها که نمی کند. در تمام سطح آب پخش می شود و در لحظه ای می بینی که همه جا را فرا گرفته. دایره ها دایره ها را می زایند تا زمانی که آخرین دایره به ساحل بخورد و محو شود.

کلماتی که برای توصیف پروردگار به کار می بریم، همچون آینه ای است که خود را در آن می بینیم. هنگامی که نام خدا را می شنوی ابتدا اگر موجودی ترسناک و شرم آور به ذهنت بیاید، به این معناست که تو نیز بیش تر مواقع در ترس و شرم به سر می بری. اما اگر هنگامی که نام خدا را می شنوی ابتدا عشق و لطف و مهربانی به یادت بیاید، به این معناست که این صفات در وجود تو نیز فراوان است.

پیمودن راه حـق کار دل است، نه کار عـقل. راهنمایت همیشه  دلـت باشد، نه سری که بالای شانه هایت است. از کسانی  باش که به نـفـس خـود آگاهـند، نه از کسـانی که نــفــس خـــود را نـادیــده مـی گیـرند.

قرآن را می توان در چهار سطح خواند. سـطح اول معـنای ظـاهـــری است. بعدی مـعـنـای  بـاطــــنـــی است. ســومـی بــطـــنِ بـــطـــن است. سطح چــهارم چنان عـــمــیق است که در وصـــف نـــمــی گـــنـجــد.

صفات خدارا میتوانی در هر ذره کائنات بیابی چون او نه در مسجد و کلیساو دیر و صومعه،بلکه هر آن همه جاهست همانطور که کسی نیست که او را دیده و زنده مانده باشد کسی هم نیست که او را دیده و مرده باشد هرکه او را بیابد تا ابد نزدش می ماند.

[ لینک مرتبط: چهل قاعده شمس تبریزی در کتاب ملت عشق ]

خلاصه ای از کتاب ملت عشق اثر الیف شافاک

دوست داشتن خداوندی که هیچ ‌نقصی در او ‌راه ندارد، سهل است. آنچه سخت است، دوست داشتن انسان های فانی است با همه ی خطا و ثوابشان. فراموش مکن آدمی هر چیزی را به اندازه ای می فهمد که نسبت به آن عشق دارد! پس تا زمانی که برای دیگران از صمیم قلب آغوش نگشایی و بخاطر خالق، مخلوق را دوست نداشته باشی، نه می توانی چنان که شایسته است بفهمی و ‌نه به شکلی لایق دوست بداری..!

چند قسمت دیگر از متن کتاب ملت عشق

تقدیر به آن معنا نیست که مسیر زندگیمان از پیش تعیین شده، به همین سبب اینکه انسان گردن خم کند و بگوید چه کنم “تقدیرم این بوده” نشانه ی جهالت است، تقدیر همه ی راه نیست، فقط تا سر دوراهی هاست، گذرگاه مشخص است، اما انتخاب گردش ها و راه های فرعی دست مسافر است، پس نه بر زندگی ات حاکمی و نه محکوم آنی.

هیچ گاه نومید مشو. اگر همه درها هم به رویت بسته شوند، سرانجام او کوره راهی مخفی را که از چشم همه پنهان مانده، به رویت باز می کند. حتی اگر هم اکنون قادر به دیدنش نباشی، بدان که در پس گذرگاه های دشوار باغ های بهشتی قرار دارد. شکر کن! پس از رسیدن به خواسته ات شکر کردن آسان است. صوفی آن است که حتی وقتی خواسته اش محقق نشده، شکر گوید.

اکثر درگیری ها، پیش داوری ها و دشمنی های این دنیا از زبان منشا می گیرد. تو خودت باش و به کلمه ها زیاد بها نده. راستش، در دیار عشق زبان حکم نمی راند. عاشق بی زبان است.

عمری که بی عشق بگذرد، بیهوده گذشته. نپرس که آیا باید در پی عشق الهی باشم یا عشق مجازی، عشق زمینی یا عشق آسمانی یا عشق جسمانی؟ از تفاوت ها تفاوت می زاید. حال  آنکه به هیچ متمم و صفتی نیاز ندارد عشق. خود به تنهایی دنیایی است عشق. یا درست در میانش هستی در آتشش، یا بیرونش هستی در حسرتش.

مشخصات کتاب

  • کتاب ملت عشق
  • نویسنده: الیف شافاک
  • مترجم: ارسلان فصیحی
  • انتشارات: ققنوس
  • تعداد صفحات: ۵۱۱
  • قیمت چاپ نوزدهم: ۳۳۰۰۰ تومان

دوستان گرامی دقت کنند که چاپ های جدید کتاب اصلی از این انتشارات با دو ویژگی منحصر به فرد منتشر شده است.

  1. چاپ برجسته اسم کتاب
  2. هولوگرام روی جلد کتاب

اگر کتابی که می خرید این نشانه ها را نداشته باشد تقلبی است و از سوی افراد سودجو یا همان قاچاقچیان کتاب، چاپ و منتشر شده است.

ملت عشق اثر الیف شافاک

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

نقد و بررسی کتاب

قلم نویسنده

7

ترجمه

7

تاثیرگذاری و جذابیت کتاب

9

مشخصات ظاهری و قیمت

8

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 1327
دوست نداشتم: 147
میانگین امتیازات: 9.03

207 دیدگاه در “کتاب ملت عشق

کتاب واقعا فوق العاده ای بود از خوندنش سیر نمیشه آدم.

با سلام
به طور اتفاقی با در اینستاگرام با صفحه شما برخورد کردم و بعد از اون سایتتون رو دیدم
بعد از سال ها دوری از کتاب باعث شدید به سمت خرید کتاب برم و شروع کنم به کتاب خوندن
هم ترکیب سایت و هم معرفی پیشنهادات کافه بوک کمک خوبی برای کسانی که کتاب باز نیستند می کنه که یواش یواش کتاب های مورد علاقشون رو پیدا کنن
ممنون

سلام. خوشحالیم که تونستیم مفید واقع بشیم.

خیلی خیلی کتاب دوس داشتنی ای بود
من مخصوصا جاهایی که از زبان شمس و مولانا بود رو خیلی دوس میدارم.
واقعا ارزش داره دوباره بخونیش.
ترجمشم واقعا خوب بود به نطرم.
مرسی از سایت خووووب کاااااافه بووووووک…

سلام
کتاب زیبا و فوق العاده ای بود.بسیار از خواندنش لذت بردم . خواندنش رو شدیدا توصیه می کنم.ممنووون از سایت فوق العادتون.خداقوت😍❤

سلام.
ممنون از کلام زیبای شما – همیشه کتاب خوان باشید.

خیلی فوق العاده!
هرچی بگم کم گفتم!

ترجمه اقای اسلانی بی نظیره!
مقدمه کتاب رو که بخونید در خریدنش شک نمیکنید دیگه!

تازه بعد خوندن کتاب داستان شروع میشه
و دنبال تحقیق درباره تصوف و مولانا و شمس می رید

سلام دوستان
کتابی است بسیار ارزنده وقابل استفاده برای زندگیهای سئوال برانگیز امروز
شاید بتوان فرهنگ بزرگ و از دست رفته ما را باز گرداند
ایران قوی ترینکنجینه فرهنگ وادبیات وحکمت جهان را دارد ام افسوس که با انها بیگانه امان کرده اند
خود را دریابیم

این کتاب واسه کسانی که نسبت به داستان شمس و مولانا خالی الذهن اند شاید کتاب خوبی باشه اما واسه اونایی که کتاب پله پله تا ملاقات خدا رو خوندن کتاب عامه پسندی به حساب میاد
علاوه براین بعضی جاها روایتها و شخصیتهای داستان با واقعیت تاریخی متفاوته
به کسایی که به زندگی مولانا علاقمندن پیشنهاد می کنم رمان کیمیا خاتونو بخونند که خیلی زیباتر و مفیدتره
و کتابخونای حرفه ای تر پله پله تا ملاقات خدا رو حتما بخونید

سلام من هم از خواندن کتاب ملت عشق بسیار لذت بردم و ان را به دوستان خودم پیشنهاد کردم . حس بسیار خوبی درحین خواندن کتاب داشتم .

با سلام اول از همه مترجم امانت را حفظ نکرده و در بسیاری از جاها نظرات خود را مطرح و حتی متونی را حذف کرده البته با توجه به متن اصلی کتاب که هر کسی میتواند نسخه پی دی اف ان را دانلود کند
۲_ اسم اصلی کتاب چهل قانون عشق هست نه ملت عشق بازهم نقص مترجم
۳_ kingdom of love معنی ملت عشق را نمیدهد بلکه پادشاهی عشق میدهد
۴_ داستان از یک طرف داستان زنی یهودی هست که از زندگی زناشویی خسته شده و بجای راهکار پیدا کردن جذب نویسنده ای میشود که خود صوفی شده و این صوفی حتی قادر به شناخت کامل از مولانا و شمس نشده است و بر خلاف مولانا و شمس که اهل شریعت هم میباشند و شراب را نمیخورد و انرا محک ازمون مولانا میگوید با زنی شوهر دار که طلاق هم نگرفته فرار میکنند و با هم هستند تا مرگ مرد صوفی
۴_ زن داستان اللا در خلال داستان زیرکانه دین را تخطئه و اسلام را ایینی سخت گیرانه به زنان معرفی میکند و عشق را فقط همان لذت روحی و جنسی میداند و اوج کمال را در هوس میداند و این نوع عشق فرسنگها با عشق منظور مولانا و شمس فاصله دارد
۵_ در این داستان ادرسها غلط داده میشود شمسی که به چهل قانون عشق اعتقاد دارد و یکی از انها این هست که هرگز سعی در بدی و یا تلافی ویا انتقامجویی نداشته باشیم در صحنه درست کردن حلوا توسط کرا ناراحت شده و فردایش تلافی میکند
۶_ شمسی که عاشق عشق الهی هست ازدواج میکند بدون تفکر و چندین ماه حتی دست به همسر شرعی خود نمیزند .ایا این اعمال با چهل قانون عشق تطابق دارد .و ایا با دینی که از عزلت نشینی مردان و زنان حتی بواسطه عبادت زیادی بیزار است و سفارش خوب همسر داری را دارد اینگونه یک عابد زاهد بر خلاف عشق خود عمل میکند و دیگر ازاری میکند و باعث خودکشی کیمیا میشود
به هر جهت از هر لحاظ کتابی ضعیف و مملو از ترجمه های اشتباه و نظرات علط نویسنده که ناشی از عدم شناخت کامل به مولانا وشمس هست و نیز کتابی است که به دنبال استحاله فرهنگی و با استفاده از یک تم عشقی راهکار غلط به زنان و مردان و از بین بردن عشق واقعی و توسل به بی بند وباری میباشد

افرین بر شما و دقت تون .کتاب در ابتدا جالبه .اما بعد تحقیق و تفحص مدام برایم رنگ باخته ترشده و اکنون ناراحتم که ایرانی هابه جای مطالعه منابع معتبر در مورد مولوی این کتاب رو با واقعیت ان زمان یکی بدونن

من خوندن این کتاب رو تازه تموم کردم و واقعا خوشم اومد از کتاب ولی یکم که تو اینترنت گشتم مطالب خیلی ضد و نقیض و گیج کننده ای خوندم راجب شمس تبریزی و رابطه اش با همسرش کیمیا.میخواستم بدونم آیا داستان مربوط به شمس و مولوی که تو این کتاب اومده براساس منابع معتبر نوشته شده یا نه.یعنی اصلا کی داره واقعیت رو میگه??!!

سلام.
تا جایی که ما می دونیم و تحقیق کردیم، همه اتفاقات کتاب درست نیست و بعضی از اتفاقات کتاب صرفا جنبه رمان گونه دارد.

این کتاب رو فقط داستان فرض کنید
بخص اشنایی الا با عزیز که واقعا مفتضحانه است و عین همون سریالهای سست و بیخود ترکیه است و جای تعجب نداره که پرفروش بوده

کتابی ضعیف که شان و مقام مولانا رو به درستی بیان نکرده، رمانی داستان گونه که آنچه را باید به درستی روایت نکرده، این کتاب فقط خوب تبلیغ شد که آمار فروشش رو برد بالا، به نظر بنده دوستان کتاب عارف جان سوخته از نهال تجدد و پله پله تا ملاقات خدا زرین کوب را بخوانند آن هنگام که به مقام شمس و مولانا پی بردن در مورد این کتاب نظر بدهند، باید قبول کنیم که نویسندگان خود ما درکی والاتر و بهتر از مولانا دارند تا نویسنده های ترک

موافق نظرتون نیستم. این کتاب به زبان ترکی استانبولی غوغا کرد تو ترکیه… حالا شاید ترجمه ضعیف تا حدی قابل قبول باشه… من الیف شافاک رو از بسیاری از نویسندگان بالاتر می بینم.

نویسندگان و اهل ادبیات چه در ترکیه و چه ایران میدونن که این کتاب ضعیف و بر پایه خیالات نویسنده است .. این کتاب با فروش بالاش قفط فاتحه خونده به مستندات تارخی و اشتباهات زیادی به ذهن عامه آورده

سلام.بسیار خوشحالم که این کتاب خوندم.همیشه دوست داشتم در مورد زندگی شمس و مولانا بدونم.این کتاب این رابطه آسمانی رو فوق العاده توصیف کرده.

ضمن احترام به سلیقه دوستان، این رمان را شدیدا ضعیف می دانم علاوه بر این که ترجمه هم ضعیف است
ناهمخوانی فضاها با زمان و مکان. تخیلات اضافه شده توسط نویسنده به تاریخ اصلا همخوان با بستر اصلی نیست
در فصل هایی از کتاب، نویسنده به جای رمان نوشتن، انگار هوای آموزش به سرش می زند و خیلی طبقه بندی شده انواع نفس انسان! تعداد فرزندان مولانا! اصول تصوف و… را فهرست می کند!

دارم میخونمش نمیتونم ی لحظه رهاش کنم. فوق العاده نوشته شده و البته دست مترجم هم درد نکنه اینقدر زیباو دلنشین ترجمه کرده…. بی صبرانه منتظرم تا اخرش بخونم ببینم چی میشه. فکر میکنم ازون دست کتابهاییه ک با یبار خوندن ازش سیر نشم.

لطفا بعد از اینکه تمومش کردید، باز هم تجربیاتتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

رمانی دلپذیر با موضوع دلپذیر تر.دو داستان موازی در دو مکان و زمان متفاوت.مانند داستان .ساعتها درر ماان ویرجینیا وولف با بازیگری نیکل کیدمن.

کتاب بسیار جالبی بود اما به نظرم نباید آنرا با تاریخ اشتباه گرفت. شمس، با توجه به اینکه اطلاعات زیادی از او موجود نیست، به نوعی ساخته ذهن نویسنده و تلفیقی از مسیح و برخی صوفیان شناخته شده تر و … بود. نحوه کشته شدن شمس با توجه به مقبره ای که از او در خوی موجود است چندان مستند به نظر نمیرسد. نکاتی که از زبان مولوی در باره زنان آمد به نظرم مربوط به قرن حاضر بود و نه قرن هفتم.

موافقم

با نظر آقای کامران موافقم و لی تاریخ هائی که حتی روز آنرا مشخص کرده را چگونه واز چه منبعی نوشته آیا آنها نیز ذهنی است. ومسئله دیگر اینکه بنظرم در شخصیت شمس خیلی غلو کرده مثلا اینکه از پشت در اشیا را میدیده و چگونگی مرگ خود را با رفتن به عالم دیگر دیده است؟

کتاب عالی است و دوست ندارید تمام شود.
سایتتون هم عالی است

کتاب خیلی خیلی عالی ایه
هم داستانه و هم پر از درس های زندگی
یک بار خوندنش کمه واقعا

سلام
من هم مثل شما از خواندن کتاب ملت عشق بسیار لذت بردم. مدتها بود که کتابی این چنین مرا به خودش جذب نکرده بود. لطفا اگه کتابهایی از این دست سراغ دارید معرفی کنید.
متشکرم

سلام
نگاهی هنرمندانه دارید و سایتی بسیار زیبا تدارک دیده اید
آرزوی موفقیت روزافزون برایتان دارم

سلام. ممنون از کلمات پر از محبت شما دوست عزیز.
امیدوارم بتونیم خدمت خوبی به جامعه کتاب خوان بکنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.