کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

کتاب ملت عشق

کانال تلگرام کافه بوک

کتاب ملت عشق در ترکیه بیشتر از ۵۰۰ بار به چاپ رسیده و توانسته است عنوان پرفروش ترین کتاب تاریخ ترکیه را به دست آورد. این کتاب در ایران هم با استقبال بسیار خوبی مواجه شده و تا به حال بیشتر از ۵۰ بار چاپ شده و توانسته است طرفداران زیادی پیدا کند.

در قسمتی از پشت جلد کتاب ملت عشق آمده است:

مولانا خودش را «خاموش» می نامید؛ یعنی ساکت. هیچ به این موضوع اندیشیده ای که شاعری، آن هم شاعری که آوازه اش عالمگیر شده، انسانی که کار و بارش، هستی اش، چیستی اش، حتی هوایی که تنفس می کند چیزی نیست جز کلمه ها و امضایش را پای بیش از پنجاه هزار بیت پرمعنا گذاشته چطور می شود که خودش را «خاموش» بنامد؟

اولین جملاتی که ملت عشق می خوانید چنین است:

به هیچ متمم و صفتی نیاز ندارد عشق.
خود به تنهایی دنیایی است عشق.
یا درست در میانش هستی، در آتشش
یا بیرونش هستی، در حسرتش…

ملت عشق

داستان کتاب ملت عشق

این کتاب در واقع دو رمان است که به زیبایی در کنار هم و در یک کتاب گنجانده شده است. دو رمان که موازی هم جلو می رود. یکی در سال ۲۰۰۸ در آمریکا اتفاق می افتد و دیگری در قرن هفتم در قونیه.


ماجرا مربوط به زنی به نام اللا است که در بوستون آمریکا زندگی می کند. رابطه او با خانواده اش چندان خوب نیست و رابطه زناشویی اش در حال فروپاشی می باشد.

در این میان اللا، کاری تحت عنوان یک ویراستار پیدا می کند. او می بایست رمانی را که به او داده شده است را بخواند و در مورد آن گزارشی تهیه کند. رمانی که زندگی او را برای همیشه تغییر خواهد داد. رمانی که به اللا می دهند، رمان ملت عشق است.


داستان کتاب ملت عشق از یک سو ماجرای زندگی اللا است و از سوی دیگر ماجرای کتابی است که به اللا داده شده است، یعنی رمان ملت عشق.

ملت عشق در واقع رمانی در مورد عشق مولانا و شمس تبریزی است.

در این بین اللا با نویسنده رمان ملت عشق یعنی عزیز ز. زاهارا از طریق ایمیل ارتباط برقرار می کند و…


آن چه که در مورد رمان ملت عشق بسیار چشم گیر و جذاب است نحوه تغییر زاویه دید می‌باشد. در کتاب از زاویه دید اول شخص و سوم شخص استفاده شده و همین باعث جذابیت دو چندان مطالب شده است. کتاب مدام از زاویه دید افراد مختلف روایت می شود و حدود ۱۸ نفر، اتفاقات را شرح می دهند.

مطالب گاهی از دید شمس بیان می شود گاهی از دید مولانا، گاهی از دید گل کویر و گاهی از دید متعصب و…

[ لینک مرتبط: کتاب بعد از عشق اثر الیف شافاک ]

داستان کتاب ملت عشق

نگاهی به کتاب ملت عشق

ملت عشق واقعا کتاب فوق العاده عالی و لذت بخشی بود و من بی نهایت از خواندن آن لذت بردم. هنگام مطالعه واقعا حسِ خوبی داشتم و به همه دوستان پیشنهاد می کنم این کتاب را مطالعه کنند و لذت ببرند.

این رمان در مورد عشق است، عشقی واقعی، عمیق و خالص که در کمتر کتابی با آن روبه‌رو خواهید شد.

در ابتدا، کتاب با داستان زندگی اللا شروع می شود ولی بعد وارد رمان ملت عشق در قرن هفتم می شود و داستان کتاب، مدام در حال و در قرن هفتم روایت می شود.

هنگامی که داستان شمس تبریزی در رمان ملت عشق را می خوانید شیفته آن می شوید. احساس خوبی به شما دست می دهد و دلتان نمی خواهد کتاب را کنار بذارید. اما وقتی در اوج لذت بردن از داستان قرن هفتم هستید، نویسنده دوباره به ماجرای اللا برمیگردد و این ممکن است یک مقدار لذت شما از کتاب را کم کند و شاید حتی باعث عصبانیت شما شود. (دست کم باعث شد که من خیلی عصبی بشم، ماجراهای شمس بسیار خواندنی و لذت بخش بودند و دلم می‌خواست پشت سر هم آن ها را بخوانم اما یک دفعه کتاب به بوستون و زندگی اللا برمی‌گشت!)


به شخصه وقتی کتاب را می خواندم دوست داشتم قسمت هایی که مولانا داستان را تعریف می کند بیشتر باشد اما چنین نبود و فقط در بعضی مواقع داستان از دید مولانا نقل میشد.

به نظر من ملت عشق یک کتاب خوب و بسیار خواندنی محسوب می شود که داستان جذاب و گیرایی هم دارد. پیشنهاد می‌کنم مطالعه آن را به هیچ‌وجه از دست ندهید و حتی اگر مایل هستید کسی را به کتاب و کتاب خواندن علاقه‌مند کنید، رمان ملت عشق را به او هدیه دهید.

از کتاب ملت عشق ترجمه‌های متعددی در بازار وجود دارد اما کتاب با ترجمه ارسلان فصیحی معروف شده است که ترجمه خوب، روان و بی نقصی می باشد.

[ لینک: مو قرمز اثر اورهان پاموکادبیات ترکیه ]

معرفی کتاب ملت عشق

قسمت هایی از متن کتاب ملت عشق

سنگی را اگر به رودخانه ای بیندازی، چندان تاثیری ندارد. سطح آب اندکی می شکافد و کمی موج بر می دارد. صدای نامحسوس “تاپ” می آید، اما همین صدا هم در هیاهوی آب و موج هایش گم می شود. همین و بس. اما اگر همان سنگ را به برکه ای بیندازی… تاثیرش بسیار ماندگارتر و عمیق تر است. همان سنگ، همان سنگ کوچک، آب های راکد را به تلاطم در می آورد. در جایی که سنگ به سطح آب خورده ابتدا حلقه ای پدیدار می شود؛ حلقه جوانه می دهد، جوانه شکوفه می دهد، باز می شود و باز می شود، لایه به لایه. سنگی کوچک در چشم به هم زدنی چه ها که نمی کند. در تمام سطح آب پخش می شود و در لحظه ای می بینی که همه جا را فرا گرفته. دایره ها دایره ها را می زایند تا زمانی که آخرین دایره به ساحل بخورد و محو شود.

کلماتی که برای توصیف پروردگار به کار می بریم، همچون آینه ای است که خود را در آن می بینیم. هنگامی که نام خدا را می شنوی ابتدا اگر موجودی ترسناک و شرم آور به ذهنت بیاید، به این معناست که تو نیز بیش تر مواقع در ترس و شرم به سر می بری. اما اگر هنگامی که نام خدا را می شنوی ابتدا عشق و لطف و مهربانی به یادت بیاید، به این معناست که این صفات در وجود تو نیز فراوان است.

پیمودن راه حـق کار دل است، نه کار عـقل. راهنمایت همیشه  دلـت باشد، نه سری که بالای شانه هایت است. از کسانی  باش که به نـفـس خـود آگاهـند، نه از کسـانی که نــفــس خـــود را نـادیــده مـی گیـرند.

قرآن را می توان در چهار سطح خواند. سـطح اول معـنای ظـاهـــری است. بعدی مـعـنـای  بـاطــــنـــی است. ســومـی بــطـــنِ بـــطـــن است. سطح چــهارم چنان عـــمــیق است که در وصـــف نـــمــی گـــنـجــد.

صفات خدارا میتوانی در هر ذره کائنات بیابی چون او نه در مسجد و کلیساو دیر و صومعه،بلکه هر آن همه جاهست همانطور که کسی نیست که او را دیده و زنده مانده باشد کسی هم نیست که او را دیده و مرده باشد هرکه او را بیابد تا ابد نزدش می ماند.

[ لینک مرتبط: چهل قاعده شمس تبریزی در کتاب ملت عشق ]

خلاصه ای از کتاب ملت عشق اثر الیف شافاک

دوست داشتن خداوندی که هیچ ‌نقصی در او ‌راه ندارد، سهل است. آنچه سخت است، دوست داشتن انسان های فانی است با همه ی خطا و ثوابشان. فراموش مکن آدمی هر چیزی را به اندازه ای می فهمد که نسبت به آن عشق دارد! پس تا زمانی که برای دیگران از صمیم قلب آغوش نگشایی و بخاطر خالق، مخلوق را دوست نداشته باشی، نه می توانی چنان که شایسته است بفهمی و ‌نه به شکلی لایق دوست بداری..!

چند قسمت دیگر از متن کتاب ملت عشق

تقدیر به آن معنا نیست که مسیر زندگیمان از پیش تعیین شده، به همین سبب اینکه انسان گردن خم کند و بگوید چه کنم “تقدیرم این بوده” نشانه ی جهالت است، تقدیر همه ی راه نیست، فقط تا سر دوراهی هاست، گذرگاه مشخص است، اما انتخاب گردش ها و راه های فرعی دست مسافر است، پس نه بر زندگی ات حاکمی و نه محکوم آنی.

هیچ گاه نومید مشو. اگر همه درها هم به رویت بسته شوند، سرانجام او کوره راهی مخفی را که از چشم همه پنهان مانده، به رویت باز می کند. حتی اگر هم اکنون قادر به دیدنش نباشی، بدان که در پس گذرگاه های دشوار باغ های بهشتی قرار دارد. شکر کن! پس از رسیدن به خواسته ات شکر کردن آسان است. صوفی آن است که حتی وقتی خواسته اش محقق نشده، شکر گوید.

اکثر درگیری ها، پیش داوری ها و دشمنی های این دنیا از زبان منشا می گیرد. تو خودت باش و به کلمه ها زیاد بها نده. راستش، در دیار عشق زبان حکم نمی راند. عاشق بی زبان است.

عمری که بی عشق بگذرد، بیهوده گذشته. نپرس که آیا باید در پی عشق الهی باشم یا عشق مجازی، عشق زمینی یا عشق آسمانی یا عشق جسمانی؟ از تفاوت ها تفاوت می زاید. حال  آنکه به هیچ متمم و صفتی نیاز ندارد عشق. خود به تنهایی دنیایی است عشق. یا درست در میانش هستی در آتشش، یا بیرونش هستی در حسرتش.

مشخصات کتاب

  • کتاب ملت عشق
  • نویسنده: الیف شافاک
  • مترجم: ارسلان فصیحی
  • انتشارات: ققنوس
  • تعداد صفحات: ۵۱۱
  • قیمت چاپ نوزدهم: ۳۳۰۰۰ تومان

دوستان گرامی دقت کنند که چاپ های جدید کتاب اصلی از این انتشارات با دو ویژگی منحصر به فرد منتشر شده است.

  1. چاپ برجسته اسم کتاب
  2. هولوگرام روی جلد کتاب

اگر کتابی که می خرید این نشانه ها را نداشته باشد تقلبی است و از سوی افراد سودجو یا همان قاچاقچیان کتاب، چاپ و منتشر شده است.

ملت عشق اثر الیف شافاک

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

نقد و بررسی کتاب

قلم نویسنده

7

ترجمه

7

تاثیرگذاری و جذابیت کتاب

9

مشخصات ظاهری و قیمت

8

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 1170
دوست نداشتم: 135
میانگین امتیازات: 8.67

مقالات معرفی کتاب کافه بوک

168 دیدگاه در “کتاب ملت عشق

این کتابو یکی از دوستان بهم معرفی کرد و توو لیستم هست که بخرمش. شمس و مولانا عالین و وقتی شنیدم این کتاب موضوع این دو شخصیتو داره راغب شدم هرچه زودتر تهیه ش کنم..

سلام من این کتابو نخوندم اما سخنرانی دکتر عبدالکریم سروش رو در مورد این کتاب گوش کردم به شما خوانندگان محترم پیشنهاد میکنم به این سخنرانی گوش بدین خالی ازلطف نخواهد بود

فقط میتونم بگم عالیه عالی عالی عالی عااالللللیییییییی❤❤❤❤

با سلام و احترام به همه ی اهالی کافه بوک. این کتاب جزء عیدی هایی بود که به خودم دادم و سال جدید را با مطالعه ی این کتاب در تعطیلات شروع کردم. اگر شما قبلا کتاب (پله پله تا ملاقات خدا ) نوشته استاد عبدالحسین زرین کوب را خوانده باشید، مطالب این کتاب به ویژه شرح زندگی شمس و مولانا برای شما مانوس تر خواهد بود.در کل پیام اصلی این کتاب از نظر من این بود که همیشه برای شروع دوباره وقت هست فقط کافیست جور دیگری به خودمان و اطرافمان نگاه کنیم و سعی کنیم تغییر را ابتدا از خود و اطرافیانمان آغاز کنیم.

کتاب واقعا فوق العاده ای بود البته آخر کمی بد تموم شد اما نکته مهمی ک می خوام بگم اینه ک وقتی ی استاد ادبیات دید ک دارم این کتابو دارم یکی از دوستانم هدیه میدم گفت ک ب عنوان یک استاد ادبیات وظیفه خودش می دونه ک یک سری نکاتی بگه ک منم ب نوبه خودم وظیفه می دونم ک بگم اینکه شمس واقعی با اونی ک توصیف شده تفاوت زیادی داره و درمورد اینکه چ اتفاقی ب سر شمس اومده هنوز اختلاف نظر وجود داره و همچنین کیمیا خاتون علاقه ای ب ازدواج با شمس نداشته و بعد از مدتی طلاق میگیره و البته شخصیت بسیار متفاوتی داره و همچنین برای شناخت عرفان واقعی و همچنین مولانا باید ب سراغ کتابهای دیگه رفت و ب این کتاب ب چشم یک رمان زیبا نگاه کرد ک البته همین طور هم هست

این کتاب یکی از بهترین و فوق العاده ترین کتابهایی بوده که تا حالا خوندم.از روزی که تمامش کردم تقریبا به همه دوستام همین کتاب را هدیه دادم و به خیلی ها هم معرفیش کردم.
دنبال کتابهایی میگردم که همینقدر دوست داشتنی و تاثیر گذار باشه.کسی میتونه کتابی معرفی کنه؟
من خودم بعد از این کتاب “وقتی نیچه گریست” را معرفی میکنم
اون هم کتاب عمیق و پیچیده ای است

این کتاب بی نظیره، مهم اینه : (کی به دستتون رسیده باشه و تو چه شرایطی خونده باشیدش!!!! ) اگر کتاب هایی ازین دست درباره شمس و مولانا میشناسید. ممنون میشم به من معرفی کنید.

من این کتاب رو تازه تموم کردم با اینکه میدونستم تا حدودی تخیلی هست و صد در صد واقعی نیست ولی بسیار زیبا بود ولی خب اواخر کتاب رو دوست نداشتم و انتظار یک سری رفتارها رو از شمس نداشتم و یا اینکه شخصیت الا که با شناختی که از آموزه های شمس و مولانا داشت رفتارش بعید به نظر میرسید

سلام به عنوان رمان کتاب بدی نبودولی وقتی نویسنده ازفردنامدار تاریخی حرف میزنه بایددقت بیشتری درنوشته هایش به کارببره .واینکه درمورد خانم الا بایدبگم که عشق خوبه ولی تعهدبه فرزندان خیلی مهمترازعشقه .این کتاب یشتر ازهم پاشیدگی خانواده روبه نام عشق ترویج میده

این کتاب بهترین کتابی بود که تو عمرم خونده بودم دقیق نمیتونم شمس رو قضاوت کنم ولی هرچی هست اینه که آدم میتونه خودشو عوض کنه و به دنیا زندگی و حتی خدا یجور دیگه نگاه کرد اینکه عشق الهی یه چیزیه که هرکسی نمیتونه اونو درک کنه و جالبه این کتاب هم عشق الهی رو ترسیم کرده هم عشق به ادمها

کتاب عالیست و تامل برانگیز . اولین کتابی هست که دلم میخواد دوباره بخونمش .

این کتاب جزو بهترین کتاب هایی هست که تا به حال خوندم…هر قائده کلی جای فکر داره و کاملا میشه در داستان غرق شد و باهاش زندگی کرد

کتاب ملت عشق زمانی به دستم رسید که واقعا خسته بودم و حال بدی از اتفاقات اطرافم داشتم حالمو دگرگون کرد نگاهمو عوض کرد و دید عرفانی بهم داد حداقل الان با عشق به همه چیز و همه کس نگاه میکنم حتما بخونید

پایان داستان دقیقا منو یاد فیلمهای ترکی و هندی انداخت
اما در کل داستان به استثنای اخرش کار قوی ای محسوب میشد

اولش فکر میکردم محشره با نزدیک شدن به پایان قصه خوشم نیومد ازش.
از داستان زندگی اللا بیشتر بدم اومد تا دیگری.
بنظرم نویسنده اجازه انتخاب نداده به خواننده.
طرز فکرشو تزریق کرده مستقیم.
در کل برای یک بار خوندن جالب بود ولی من دلیل اینهمه محبوبیت رو نمیفهمم.
ارزش حضور تو کتابخونمو نداره.

وای واقعا منم باهاتون موافقم
منم با این دیدگاه که یه کتاب فوق العاده میخوام بخونم خریدمش انقدر ک تعریف شنیده بودم
واصلا چیزی که انتظار داشتم نبود واقعا باعث تعجبمه چه چیزی تو این کتابه که انقدر مورد توجه بقیه قرار گرفته !!
داستان اللا که خیلی افتضاح بود مث خود سریالای ترکی داستان شمس هم اولاش بد نبود اخرش ک کیمیا مرد از اونم خوشم نیومد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.