کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

کتاب جستارهایی در باب عشق

کانال تلگرام کافه بوک

کتاب جستارهایی در باب عشق نوشته آلن دوباتن است و از سوی انتشارات نیلوفر در اختیار علاقه مندان قرار داده شده است.

در پشت کتاب جستارهایی در باب عشق الیاس کانتی می گوید:

دیدن ورای آدم ها آسان است، ولی ما را به جایی نمی رساند.” به عبارت دیگر چه آسان و چه بی فایده در افراد عیب می یابیم. آیا وقتی عاشق می شویم بعضاً به این دلیل نیست که، حتی به بهای کوری خودمان در این فرایند و آن لحظه خواسته ایم، دیدن ورای آدم ها را نفی کنیم؟ اگر بدبینی و عشق دو گزینه متقابل باشند، آیا عاشق شدن ما به این دلیل نیست که می خواهیم از موضع ضعف بدبینی، نجات یابیم؟ آیا در هر ” عشق در نگاه اول” نوعی گزافه پردازی نسبت به خصوصیات معشوق وجود ندارد؟ نوعی گزافه پردازی که ما را از منفی نگری معمول مان منفک می کند و تمرکز و نیرویمان را معطوف کسی می کند که چنان باورش داریم که هرگز حتی خود را چنین باور نداشته ایم.

دوباتن در این کتاب، عشق را از زوایه‌ های مختلف بررسی می‌کند. این یکی از هنرهای دوباتن است که یک موضوع را می‌ گیرد و از نظر ادبیات، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی و فلسفه تحلیل می‌کند و به این می‌ پردازد که هر کدام از آنها چه بازتاب‌ هایی دارند و سرانجام، عاقبت کار به کجا می‌انجامد.

داستان این کتاب روایت دو مسافر است که کنار هم در هواپیما قرار می گیرند و به مرور علاقه ای میان آن ها ایجاد می شود و در نهایت کار آن ها به عشق می رسد.

رابطه آن ها فراز و نشیب هایی را تجربه می کند و پس از مدتی به پایان می رسد. این پایان رابطه مرد را دچار افسردگی می کند تا اینکه پس از مدتی…

[ لینک: کتاب ملت عشق ]

کتاب جستارهایی در باب عشق - خلاصه کتاب جستارهایی در باب عشق در کافه بوک

درباره کتاب جستارهایی در باب عشق

داستان کتاب خیلی ساده است.

کتاب جستارهایی در باب عشق ماجرای دختر و پسری است که در پروازی از پاریس به لندن کنار هم قرار می گیرند و اتفاقی با هم آشنا می شوند و خیلی هم سریع عاشق همدیگر می شوند.

در این کتاب قرار است این زوج را از نقطه شروع تا پایان همراهی کنیم.

داستان کتاب غیر عادی نیست و چه بسا که در زندگی خود ما و اطرافیانمون بارها با مواردی از این دست مواجه شدیم.

ریزترین احساسات، برخوردها، حرف ها و واکنش ها در این رابطه از سوی نویسنده آنالیز و بررسی می شود. انگار که عشق را از زیر عدسی میکروسکوپ فلسفه تماشا می کنید و اینجاست که کتاب تبدیل میشه به اثری ترکیبی از رمان و تحلیل های فلسفی.

آلن دو باتن زبان گیرا و شیرینی دارد. این کتاب شما را درگیر می کند و باعث می شود از یک دید متفاوت به عشق و رابطه هایی این چنینی نگاه کنید.

پیشنهاد می کنیم اگر عاشقید یا فکر می کنید عاشق شده اید یا میخواهید عاشق شوید یا حتی از عشق فراغت یافته اید این کتاب را بخوانید.

این کتاب به شما در گرفتن تصمیم های درست و جلوگیری از اشتباهات احتمالی کمک می کند.

معرفی کتاب جستارهایی در باب عشق - پیشنهاد کتاب جستارهایی در باب عشق

قسمت هایی از کتاب

وقتی عاشق می شویم، تصادف های طبیعی زندگی را، پشت حجابی از هدفمندی پنهان می کنیم. هر چند اگر منصفانه قضاوت کنیم، ملاقات با ناجی مان کاملا تصادفی و لاجرم غیر ممکن است، اما باز اصرار می ورزیم که این رخداد از ازل در طوماری ثبت شده بوده و اینک در زیر گنبد مینایی به آهستگی از هم باز می شود. (با دست خودمان) سرنوشتی می بافیم تا از اضطراب ناشی از این واقعیت که هر حکمتی در زندگی مان هر چند اندک، ساخته خود ماست، نجات پیدا کنیم، (و فراموش می کنیم) که طوماری (و طبعاً سرنوشت از پیش مقرر شده ای) وجود ندارد; این که چه کسی را در هواپیما ملاقات بکنیم یا نکنیم حکمتی جز آنچه خودمان به آن اطلاق می کنیم ندارد – به عبارت دیگر می خواهیم از اضطراب ناشی از این که کسی زندگینامه ما را ننوشته و عشق های ما را بیمه نکرده است پرهیز کنیم.

اگر سیاست و عشق آغازی سرخوشانه داشته باشند، پایانشان معمولاً خونین می‌شود!

اشتباه من در این بود که سرنوشت عاشق شدن را، با سرنوشت عاشق شدن به شخصی خاص، مغشوش کرده بودم. خطا در این بود که تصور می کردم این کلوئه است و نه عشق که اجتناب ناپذیر است.

به این نتیجه رسیده بودم که کشش و جذابیت، مترادف از دست دادن هر گونه خصوصیات شخصی بود، خود واقعی ام، لزوما در مقابل کمال معشوق، با خود در جدال بود و اصولا ارزشی نداشت.

برای کسانی که با اطمینان عاشقند، اغواگری عرصه ای برای از این شاخ به آن شاخ پریدن نیست. هر لبخند و کلامی منجر به ده ها اگر نه هزاران معنا می شود. اشاراتی که در زندگی معمولی (در زندگی بدون عشق) معنای خود را دارند، اکنون می توانند با مفاهیم گوناگون، فرهنگ لغات را از رو ببرند. و برای اغوا کننده، تردید ها به پرسشی مرکزی تبدیل می شود، همانند دلهره مجرمی که منتظر حکم است: آیا او مرا می خواهد یا نه؟

کتاب جستارهایی در باب عشق - خلاصه کتاب جستارهایی در باب عشق

آدم باید با توقعات برابر به یه رابطه متعهد بشه، همون اندازه کوتاه بیاد که طرف مقابلش حاضره – نه این که یکی فقط بخواد خودشو سرگرم کنه و دیگری دنبال عشق واقعی باشه. به نظر من از اینجاست که تمام رنج ها شروع می شه.

فرضیه پردازان عشق به درستی، درباره ترکیب، دچار تردیدند و تردیدشان ناشی از این حس است که ربط دادن مشابهت ها آسان تر از کنکاش در اختلاف ها است. ما عاشق شدنمان را بر پایه مصالح ناکافی بنا می سازیم، و ناآگاهی مان را با هوس جبران می کنیم. لیکن همین فرضیه پردازان اشاره می کنند، زمان به ما ثابت می کند پوستی که بدن های ما را از هم جدا می کند تنها محدوده ای جسمی نیست، بلکه نماینده عمیق تری از نقطه عطفی روانی است، که اگر بکوشیم از آن بگذریم، حماقت کرده ایم.

کتاب جستارهایی در باب عشق - معرفی کتاب جستارهایی در باب عشق در کافه بوک

هر انسان آن چیزی را نیک می پندارد که به او لذت و شعف می بخشد، و آن چیزی را بد که خوش آیندش نیست: از آنجا که ذات هر فرد متفاوت از دیگری است، تشخیص ساده نیک و بد نیز با هم تفاوت دارند. و اصولا مقوله ای با عنوان “آگاتون هپلوس” یا به سادگی نیک (مطلق) وجود ندارد.

اطلاعات کتاب

  • کتاب جستارهایی در باب عشق
  • نویسنده: آلن دو باتن
  • ترجمه: گلی امامی
  • انتشارات: نیلوفر
  • تعداد صفحات: ۲۲۸
  • قیمت چاپ دوم: ۱۴۰۰۰ تومان

نظر شما در مورد این کتاب چیست؟

 اینستاگرام کافه بوک

کتاب جستارهایی در باب عشق - کتاب جستارهایی در باب عشق نوشته آلن دو باتن - خلاصه کتاب جستارهایی در باب عشق

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 108
دوست نداشتم: 10
میانگین امتیازات: 10.8

مقالات معرفی کتاب کافه بوک

2 دیدگاه در “کتاب جستارهایی در باب عشق

آلن دوباتن با جزئی نگری سعی دارد برای هر پدیده ای (از جمله عشق در این کتاب) به واکاوی و تحلیل آن بپردازد؛ تصور تسلط و کنترل کامل بر چیزهایی که تا به حال آن ها کنترل تو را در دست داشته اند لذت بخش است؛ احساسات و از جمله عشق هم همین طور است. وقتی خواننده متوجه می شود که آلن دوباتن با شناخت و تسلط و موشکافی منشا و مکانیزم احساسات مختلف آن را بر روی کاغذ نوشته و عرضه کرده است، یک نوع احساس آرامش و قدرت به او دست خواهد داد. اگرچه نمی توان او را روانشناس دانست، اما این حس را وقتی یک مشاور به شما کمک می کند هم احساس خواهید کرد

آلن دوباتن این جزئی نگری را در کتاب هنر سیر و سفر نیز استفاده و عملا تبلیغ کرده است؛ شاید این رویکرد دوباتن ناشی از تاثیر یا علاقه ش به مارسل پروست باشد… پروستی که در جراحی و تشریح و جزء جزء کردن احساسات استاد است…. چیزی هست که همواره آلن دوباتن و مارسل پروست را ذهن من به هم متصل می کند و جالب است که دوباتن کتابی در مورد پروست دارد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.