کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

کتاب خداحافظ گاری کوپر

کانال تلگرام کافه بوک

کتاب خداحافظ گاری کوپر یکی از مشهورترین کتابهای رومن گاری، نویسنده فرانسوی، کتابی ماندگار در عرصه ادبیات است.

داستان کتاب خداحافظ گاری کوپر

قهرمان کتاب جوانی ۲۱ ساله به نام لنی است.

یک آمریکایی جذاب و دیوانه اسکی که برای فرار از خدمت در ارتش و اعزام به جنگ ویتنام، به خانه دوستش باگ مورن در ارتفاعات آلپ پناه آورده است. در واقع خانه باگ بدل به مأمنی شده برای جوانانی سرکش با ملیت های مختلف که از واقعیت های آزاردهنده روزگار خود گریزانند و زندگی و اسکی در برف های آلپ را تنها مایه تسلای خود می بینند.


جالب است که سر زدن های گهگاه بعضی از آن ها به شهر نیز معمولا به کارهای خلاف اخلاق ختم می شود! در واقع آن ها به یک ایدئواوِژی مشترک رسیده اند: در زیر ارتفاعات دست زدن به هر کاری مجاز است، چون چاره ای جز  همرنگی با اجتماع وجود ندارد. اما در ارتفاعات هر آن چه که یادآور پلشتی های دنیای امروز است، باید کنار گذاشته شود.


اما برای لنی یک ایدئولوژی خاص هم  وجود دارد که خودش آن را آزادی از قید تعلق می نامد. او از هرگونه  وابستگی بی زار است. ازدواج و تشکیل خانواده برایش مانند کابوسی است که تصور آن هم هولناک است. حتی می توان گفت که وابستگی به موطنش، آمریکا، را نیز کم و بیش قطع کرده است.


تنها چیزی که او را گهگاه به یاد آمریکا می اندازد، عکسی است از گاری کوپر که در سال های نوجوانی از طرف خود گاری کوپر و با امضای او دریافت است. گاری کوپر برای لنی، نماد آمریکا در دورانی است که دیگر نشانی از آن باقی نمانده است. این عکس همانند ریسمان ظریفی است که لنی را به گذشته شاید دلنشینش در آمریکا پیوند می دهد.

کتاب خداحافظ گاری کوپر - خلاصه کتاب خداحافظ گاری کوپر

درباره کتاب خداحافظ گاری کوپر

این رمانِ فلسفی، پنجره‌ای رو به سویِ نسلی جدید است.

  • نسلی که از دلِ جنگ و خودخواهی بیرون آمده‌اند و از انتهایِ خونریزی، آغاز شده‌اند.
  • نسلی که با درد متولد شده‌اند و حالا که آمده‌اند حرفهایشان هنوز از حنجره درنیامده در نطفه خفه شده است.
  • نسلی که رفتارشان بویِ اعتراض و پشتِ پا زدن به هنجارهایی را می‌دهد که هستی‌ و آزادیِ بشری را در بندِ خود کشیده‌ است.

لنی، شخصیتِ اصلیِ رمان، جوانِ بیست ساله‌ای است که پدرش را در جنگ از دست داده است. مادرش او را ترک گفته و او منزجز از شرکت در جنگ ِ ویتنام، وطنِ خود، آمریکا، را رها کرده و به کوه‌هایِ آند در سوییس پناه آورده است.


حال تنها چیزی که مانده است، تنها اکسیری که رومن گاری به عنوانِ دلیلِ بودن معرفی می‌کند، عشق است.

عشقی که هم چون چسب وجود و هستیِ انسان را به زندگی‌اش می‌چسباند و همه‌ چیز را قاعده‌مند می‌سازد. عشقی که فداکاری می‌بخشد و حسِ وابستگی. عشقی که معنایِ هستیِ بشری است.

کتاب خداحافظ گاری کوپر

قسمت هایی از کتاب

کسانی که عقاید احمقانه شان را ابراز می کنند اغلب بسیار حساسند. هر قدر عقاید کسی احمقانه تر باشد کمتر باید با او مخالفت کرد… حماقت بزرگترین نیروی روحانی تمام تاریخ بشر است. باید در برابر آن سر تعظیم فرود آورد، چون همه جور معجزه ای از آن ساخته است. 

میلیون ها و میلیارد ها آدم توی این دنیا هست که همشون می تونن بی تو زندگی کنن. اما آخه چرا من نمی تونم؟! این درد رو کجا ببرم؟! من نمی تونم بی تو زندگی کنم! کاری که هر کسی می تونه بکنه، کاری که از یه بچۀ پنج ساله بر می آد از من بر نمی آد. دنیا را باید عوض کرد. باید همه باهم متحد بشن تا دنیارو عوض کنن. ولی آخه اگه همه می تونستن باهم متحد بشن دیگه برای چی دنیارو عوض کنن؟

وقتی دو نفر اینجور که تو می‌گی بهم بچسبن عاقبت کارشون به اونجا می‌کشه که اتومبیل و خونه می‌خرن و کار و کاسبی و بچه و اینجور چیزا راه می‌اندازن. انوقت دیگه رابطشون عشق نیست، اسمش می‌شه زندگی…

اغلب خیال می کنند که مرغ های دریایی غم بزرگی در دل دارند و حال انکه این خیالی پوچ است. اشکالات روانی خود ادم است که این احساس را به وجود می اورد. ادم همه جا چیزهایی می بیند که وجود ندارند. این چیزها در درون خود ادم است. همه به یک درونگو مبدل می شویم که همه چیز را به زبان می اورد. مرغ های دریایی، آسمان، باد، همه چیز. صدای عرعر خری را می شنوید. خری است و بسیار هم خوشبخت است. آنقدر خوشبخت که فقط برای یک خر ممکن است ولی آدم با خودش می گوید: خدایا چه قدر غمناک است!

هیچ کس تا به حال دو مرتبه در عمرش عاشق نشده، عشق دوم، عشق سوم، اینها بی معنی است. فقط رفت و امد است. افت و خیز است. معاشرت می کنند و اسمش را می گذارند عشق.

همه جا چیزهایی می بیند که وجود ندارند. این چیزها در درون خود آدم است. همه به یک درونگو مبدل می شویم که همه چیز را به زبان می اورد. مرغ های دریایی، آسمان، باد، همه چیز. صدای عرعر خری را می شنوید. خری است و بسیار هم خوشبخت است. آنقدر خوشبخت که فقط برای یک خر ممکن است ولی آدم با خودش می گوید: خدایا چه قدر غمناک است…

اطلاعات کتاب

  • کتاب خداحافظ گاری کوپر
  • نویسنده: رومن گاری
  • ترجمه: سروش حبیبی
  • انتشارات: نیلوفر
  • تعداد صفحات: ۲۸۸
  • قیمت: ۱۸۰۰۰ تومان

این مطلب با همکاری الهام رحیمیان و elabookbox نوشته شده است.

کتاب خداحافظ گاری کوپر