کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

خلاصه کتاب - معرفی کتاب درک یک پایان

کتاب درک یک پایان

کانال تلگرام کافه بوک

برنده جایزه بوکر در سال ۲۰۱۱، کتاب درک یک پایان نوشته جولین بارنز بود.

جولین بارنز قبلا سه بار، در سال‌های ۱۹۸۴، ۱۹۹۸ و ۲۰۰۵ به لیست نهایی نامزدهای جایزه بوکر راه پیدا کرده بود اما موفق به دریافت آن نشد.

اما نهایتا در سال ۲۰۱۱ با کتاب درک یک پایان توانست جایزه بوکر را دریافت کند.

کتاب درک یک پایان - خلاصه کتاب درک یک پایان

کتاب درک یک پایان

زمان شروع داستان دهه شصت میلادی و زمان روایت چهل سال پس از آن، در حول و حوش پایان قرن بیستم است.

تونی وبستر، داستان را با خاطراتی پراکنده از گذشته هایی دور و پرسش هایی در باره زمان و حافظه شروع می کند.

کتاب درک یک پایان حکایتی است از گذشت روزگار، به پیروی ازشیوه های داستان نویسی ویرجینیا ولف.

بخش اول رمان خاطره هایی است از دهه شصت و رویدادهایی که برای راوی و سه یار دبستانی اش روی داده است و راوی پس از چهل سال به مرور آن می پردازد. بخش دوم و آخر رمان روایت اکنون راوی است پس از چهل سال از وضع حال خود.

خاطرات به طور انتزاعی نقش مهمی در اینکه یک شخصیت در حال حاضر چگونه است و اینکه چگونه می‌توانست باشد ایفا می‌کنند و همچنین خاطرات اولیه به مراتب ارزشمندتر هستند، آنها می‌توانند تا بزرگسالی در ذهن افراد ثبت بمانند و اثرات مختلفی بر زندگی فرد داشته باشند.

در این کتاب تأثیرگذار، جولین بارنز پی یک خاطره‌ی خاص را در زندگی پر فراز و نشیب تونی می‌گیرد و این خاطره‌ای است که ردپاهای ناگواری از خود به جا گذاشته است که قابل چشم‌پوشی نیستند.

آقای حسن کامشاد واقعا ترجمه عالی و خوبی ارائه کرده است. در ضمن در پایان کتاب مصاحبه ای با جولین بارنز گنجانده شده است.

در پشت جلد کتاب درک یک پایان می خوانیم:

“تونی وبستر عادی بودن زندگی اش را پذیرفته: کار و بازنشستگی، ازدواج و طلاقی دوستانه. اما او هم مثل ما جوانی‌اش را در درون خود نگه داشته و به سالمندی رسیده است. مهم ترین واقعه ٔ عمرش دوستی با ایدرئین تیزهوش و مستعد فاجعه است؛ مرید آلبر کامو، چهل سال بعد دفتر خاطرات همین دوست که طبق وصیت نامه به او واگذار شده، او را بر می انگیزد تا زندگی خود را بازخوانی کند.”

واپسین صفحات رمان نفس گیر است و آنجاست که به ذوق نویسنده در انتخاب هوشمندانه عنوان رمان پی می‌برید، این رمان کوتاه را بخوانید تا در درک یک پایان سهیم شوید.

کتاب درک یک پایان

قسمت هایی از کتاب درک یک پایان

ظاهراً یکی از تفاوت های جوانی و سالمندی این است که وقتی جوانیم آینده های مختلفی را برای خود اختراع می کنیم، و وقتی پیر می شویم گذشته های مختلفی برای دیگران.

آن‌چه در حافظه می‌ماند، همیشه آن چیزی نیست که شاهدش بوده‌ایم.

گاهی فکر می کنم مقصود زندگی آشتی دادن ماست با مرگ آتی از طریق فرسایش تدریجی ما، با نشان دادن به ما که زندگی ،هر چه هم به درازا بکشد، آن طور ها که تعریف می کنند نیست.

او شعوری برتر و طبیعتی جدی تر از من داشت. منطقی فکر می کرد و بعد حاصل فکر منطقی را به اجرا می گذاشت. در حالی که به حدس من، اکثر ما برعکس عمل می کنیم: خود به خود تصمیمی می گیریم، بعد زیربنایی از استدلال برای توجیه آن می سازیم و نتیجه را شعور عادی می نامیم.

مردی انگلیسی زمانی گفت: ازدواج یک وعده ی طولانی و ملال آور است که دسر آن را اول می خورند.

تاریخ، دروغ فاتحان نیست… تاریخ، بیشتر خاطره های بازماندگان است که اغلبشان نه فاتح اند نه مغلوب.

برای اکثر ما، اولین تجربه ی عشق، حتی اگر خوب از آب در نیاید، نوید آن است که این همان چیزی است که زندگی را اعتبار می بخشد و به آن ارزش میدهد. و گرچه سال های آتی عمر ممکن است این نظر را تغییر دهد، به حدی که برخی از ما به کلی از آن دست بکشیم، با این همه، وقتی که عشق اول بار هجوم می آورد، نظیری ندارد. موافقید؟

بعضی زن ها اصلاً مرموز نیستند ولی ناتوانی مردها برای درک آنها مرموزشان می کند.

اطلاعات کتاب

  • کتاب درک یک پایان
  • نویسنده: جولین بارنز
  • ترجمه: حسن کامشاد
  • انتشارات: نشر نو
  • تعداد صفحات: ۲۰۶
  • قیمت: ۱۶۰۰۰ تومان

این مطلب با همکاری الهام رحیمیان نوشته شده است.

کتاب درک یک پایان - معرفی کتاب - جولین بارنز