کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

کتاب راز مادرم – رمانی براساس یک داستان واقعی

کانال تلگرام کافه بوک

کتاب راز مادرم بر مبنای داستانی واقعی از زندگی فرانچسکا هالامایوا و دخترش هلنا نوشته شده که در طول جنگ جهانی دوم جان تعدادی یهودی را نجات دادند.

روی جلد کتاب راز مادرم نوشته شده:

او مادری دوست داشتنی است، بهترین مادر دنیاست اما برای نجات جان دیگران، زندگی من را به خطر انداخت.

همین جمله برای ترغیب شما به خواندن این داستان کافیست. داستانی سراسر ترس، مرگ، عشق و مهربانی که واقعی بودن آن جذاییتش را دو چندان کرده است.

قبل از جنگ شش هزار یهودی در لهستان بودند. تنها ۳۰ نفر از آنها از جنگ نجات یافتند و نیمی از آن ها هم به خاطر کمک زنی لهستانی به نام فرانچسکا جان سالم به در بردند.

معرفی رمان راز مادرم

خلاصه کتاب راز مادرم

فرانچسکا که اصالتا لهستانی و مسیحی است در شهری به نام سوکال در لهستان زندگی میکنند. با حمله هیتلر به لهستان و با به خطر افتادن جان یهودیان او و دخترش تصمیم می گیرند که به تعدادی از آن ها پناه بدهند.

آن دو همچنین یک سرباز آلمانی را که به اجبار وارد ارتش شده را در خانه خود مخفی کرده اندُ در حالی که هیچکدام از افراد پناه گرفته در خانه فرانچسکا از حضور یکدیگر اطلاعی ندارند. در همین حال تنها پسرش در هنگام کمک به پارتیزانان یهودی کشته می شود و…

قسمتی از متن کتاب:

آدم‌ ها مثل آب در یک تالاب هستند. شما نمی‌ توانید کف تالاب را ببینید و فکر می‌ کنید کم‌ عمق است اما فقط وقتی شیرجه بزنید می‌ فهمید عمق واقعی آن چقدر زیاد است.

[ لینک مرتبط: رمان گزارش محرمانه ]

خلاصه کتاب راز مادرم

درباره کتاب راز مادرم

این کتاب شامل ۵ بخش و ۶۷ فصل است که تعدادی از فصل های آن تنها یک جمله دارند!

دو بخش از کتاب را هلنا دختر فرانچسکا روایت می کند و بخش های دیگر را به ترتیب:

  1. برونک، مردی که به همراه پسر، همسر، و خواهر همسرش در انباری خانه فرانچسکا پناه گرفته اند.
  2. میکولاژ، پسر هشت ساله ای همراه با پدر پزشک و مادرش که در زیر زمین خانه پنهان شده اند.
  3. ویلهلم، سرباز آلمانی که در اتاق زیر شیروانی مخفی شده

اغلب ما داستان های زیادی از هولوکاست شنیده‌ایم ولی هیچکدام از کتاب ها و داستان هایی که خوانده‌ایم و شنیده‌ایم نمی تواند ما را تا این اندازه به ماجرا نزدیک کند. کتاب راز مادرم جوری نوشته شده است که همزمان با خواندن به عمق ماجرا پی خواهید برد. پیشنهاد می کنم مطالعه این کتاب را از دست ندهید.

[ لینک مرتبط: سرزمین مامورهاى مخفى – داستان هایی از پشت دیوارهای برلین ]

قسمت هایی از متن کتاب راز مادرم

قسمت هایی از متن کتاب راز مادرم

مادرم می گوید: اگه آلمانی باشی و کسی بهت بگه تو برتر متولد میشی معلومه حرف قشنگیه و خوشت می آد. از اینم بهتر اینه که بهتون بگن اگه روزگارتون بده به خاطر یهودیاست و تقصیر شما نیست. مردم این چیزا رو بهتر قبول می کنن تا دلایل و توضیحات منطقی.

خب زیبایی همیشگی نیست، داشتن دانش هم خوبه اما پول شکم گرسنه رو سیر میکنه. من اگه پول داشته باشم می تونم هر چیزی رو که میخوام یاد بگیرم. می تونم کتاب و معلم داشته باشم. پول به شما حق انتخاب می ده، بهتون آزادی عمل می ده و توانایی این رو می ده که از دیگران مراقبت کنید. آره من پول رو انتخاب میکنم.

چیزی که در مورد دروغ گفتن وجود دارد این است که خیلی زود باید دروغ های بیشتری بگویی. چون باید روی دروغی که گفته ای سرپوش بگذرای.

همیشه فکر می کردم آدم های شجاع آن هایی هستند که نمی ترسند. با دیدن فرانچسکا و دخترش فهمیدم افراد شجاع هم مثل بقیه می ترسند اما آن ها فقط با وجود ترس عمل میکنند.

همیشه اگه از کسی می خواهی کاری انجام بده در جهت منافع شخصی خودش صحبت کن.

وقتی کوچک تر بودم از مادرم پرسیدم: چطور بفهمم عاشق شده م؟ جوابش این بود: به وقتش خودت میفهمی. پاسخ او گنگ و مبهم بود و همچنان این سوال در ذهنم بود؛ واقعا چطوری میفهمم؟ او گفت: چیز بیشتری نمیشه گفت جز اینکه اگه نفهمیدی و حسش نکردی یعنی هنوز عاشق نشدی.

مشخصات کتاب

  • کتاب راز مادرم
  • نویسنده: جی ال ویتریک
  • ترجمه: سمیه نصرالهی
  • انتشارات: مهرگان خرد
  • تعداد صفحات: ۲۵۰
  • قیمت: ۱۲۰۰۰ تومان

نویسنده مطلب: سپیده صدیق


نظر شما در مورد کتاب راز مادرم چیست؟

معرفی چند کتاب مرتبط با موضوع جنگ جهانی: