کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

کتاب روح پراگ

کانال تلگرام کافه بوک

کتاب روح پراگ مجموعه مقالاتی است که ایوان کلیما طی پانزده سال نوشته و در آن مسائل مختلفی از اتوبیوگرافی تا سیاست و ادبیات را بررسی کرده است.

روح پراگ همان اثری است که می تواند بخشی از روح حاکم بر شهر پراگ را در دهه ۵۰ به بعد به تصویر بکشد.

ایوان کلیما در این کتاب با قدرت بیان و قلم نافذش:

 • از خاطرات دوران کودکی تا اشغال پراگ توسط ارتش آلمان نازی و زندگی مشقت بارش در اردوگاه های کار اجباری و خاطرات هولناکش از تیرباران هموطنانش در جوخه های اعدام یا جان دادن دوستانش در اتاق های گاز
 • از عشق های دوران جوانی اش
 • از سقوط هیتلر تا شرایط سخت زندگی در حکومتی کمونیستی
 • از فروپاشی بلوک شرق و برچیده شدن دیوار برلین تا انقلاب مخملی و رسیدن به آزادی هایی ضمنی
 • از “کافکا” و “دوورژاک” و “هاشک” و “ریکله” و “کوندرا” و “هاول” و…
 • از وضعیت هنر و ادبیات و شرایط حاکم فرهنگی بر شهر و دیارش در گذر سنگین زمان

می گوید.

کتاب روح پراگ - معرفی کتاب روح پراگ - خلاصه کتاب روح پراگ

درباره کتاب روح پراگ

تصوری که از این کتاب بر اساس اسم اون پیش از خواندنش داشتم خیلی متفاوت بود. فکر می کردم بیشتر با کتابی رو به رو می شوم که درباره خود “شهر” پراگ است، یعنی درباره ویژگی های سحرآمیز این شهر عجیب و غریب که باعث می شوند حتا وقتی تا به حال از نزدیک هم آن را ندیده ای، عاشقش شوی.

اما به جز یکی دو فصل اوایل کتاب بقیه ی کتاب مقاله های تحلیلی درباره ی حکومت توتالیتر حاکم بر چک و انقلاب آنها بود.

در کل کتاب خوب و تامل برانگیزی بود که پیشنهاد می کنم آن را بخوانید.

قسمت هایی از کتاب

آدم می نویسد تا مرگ را انکار کند. مرگی که این همه چهره های مختلف به خودش می گیرد، و هرکدام از این چهره ها واقعیتِ سرنوشت بشری، رنج، تمرد و صداقت را از معنا تهی میکند.

ما می‌ نوشتیم تا واقعیتی را که به‌ نظر می‌ آمد در حالِ فرورفتن و غرق‌ شدنی ابدی در یک فراموشیِ تحمیلی‌ست، در حافظه‌هامان زنده نگه داریم. این جمله‌ی «میلان کوندِرا» در «کتابِ خنده و فراموشی» به‌ یادم می‌آید: «ملّت‌ها این‌گونه نابود می‌شوند که نخست حافظه‌شان را از آن‌ها می‌دزدند، کتاب‌های‌شان را تباه می‌کنند، دانش‌شان را تباه می‌کنند، و تاریخ‌شان را نیز. و بعد کسی دیگر می‌آید و کتاب‌های دیگری می‌نویسد، و دانش و آموزش دیگری به آن‌ها می‌دهد، و تاریخ دیگری را جعل می‌کند.»

اگر ما حافظه‌مان را از دست بدهیم، خودمان را از دست داده‌ایم. فراموشی یکی از نشانه‌های مرگ است. وقتی حافظه نداری، دیگر اصلاً انسان نیستی.

در این کشور همه احساس می کنند که کلاه سرشان رفته است و بنابراین فکر می کنند که حق دارند سر دیگران کلاه بگذارند.

هر شهری مثل یک آدم است، اگر رابطه ی اصیلی با آن برقرار نکنیم، فقط نامی برجای می ماند، یک شکل و صورت بیرونی که خیلی زود از حافظه و خاطره مان می رود و رنگ می بازد. برای برقرار کردن چنین رابطه ای، باید بتوانیم شهر را با دقت ببینیم و شخصیت خاص و استثنایی آن را در یابیم، آن “من” شهر، روح شهر، هویت آن، و شرایط زندگی آن که در طول زمان و عرض مکان آن پدید آمده است. پراگ شهری رازآلود و پرهیجان است که با حال و هوایش، با مخلوط غریب سه فرهنگش الهامبخش خلاقیت افراد بسیاری شده است. سه فرهنگی که چندین دهه، یا حتی قرن ها در این شهر در کنار هم می زیسته اند.

خلاصه کتاب روح پراگ - بررسی کتاب روح پراگ - معرفی کتاب روح پراگ

دیگر قسمت هایی از کتاب روح پراگ

هر جامعه ای که بنایش بر بی صداقتی است و هر جرم و جنایتی را تحمل می کند با این بهانه که این بخشی از رفتار عادی انسانی است، رفتاری منحصر به مشتی از نخبگان، و گروه دیگری را هر قدر اندک و کوچک محروم می کند از غرور و شرفش و حتی حق زندگی اش، خودش را دستی دستی محکوم به انحطاط اخلاقی و نهایتا فروپاشی محض می کند.

قدرت بستگی به نیرو دارد و نیرو بستگی به شمار و سلاح های موثر. به این ترتیب، مسیحیان بی قدرت، که در کام شیر انداخته می شدند، شکنجه می شدند، و به قتل می رسیدند، و از ملکوتی سخن می گفتند که این جهانی نیست و نظم و ارزش هایی دیگر بر آن حاکم است که در این قلمرو به رسمیت شناخته نمی شوند، به تدریج بر شمارشان افزوده شد و سازمان پیدا کردند تا آن که یک روز چشم باز کردند و دیدند که نه تنها بر صومعه ها و کشیشان تسلط دارند، بلکه قلعه ها و سپاهیان و جهادگران مسلح را زیر فرمان دارند، و در آغوش آنان بود که نماد تعصب آمیزترین قدرت زاده شد.

سالهاى سال حق نداشتم پایم را از مرزهاى کشورم بیرون بگذارم و سالهاى سال شاهد رشد بى صداقتى در اطرافم بودم. من تا حدودى با این بى صداقتى همدلى داشتم؛ بى صداقتى با رژیمى که اسم خودش را گذاشته بود رژیم سوسیالیستى. در این کشور همه احساس مى کنند که کلاه سرشان رفته است و بنابراین فکر مى کنند که حق دارند سر دیگران کلاه بگذارند.

خلاصه کتاب روح پراگ - کتاب روح پراگ

اطلاعات کتاب

 • کتاب روح پراگ
 • نویسنده: ایوان کلیما
 • ترجمه: خشایار دیهیمی
 • انتشارات: نی
 • تعداد صفحات: ۲۳۰
 • قیمت: ۱۲۰۰۰ تومان

نظر شما در مورد این کتاب چیست؟

 اینستاگرام کافه بوک