کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

کتاب شاگرد قصاب

کانال تلگرام کافه بوک

اسم کتاب شاگرد قصاب از یک آهنگ به همین نام گرفته شده است.

کتاب شاگرد قصاب نوشته پاتریک مک کیب نویسنده ایرلندی درباره یک بیمار روانی است و کل داستان آن، ماجراهایی از حوادث و اتفاقاتی است که این دیوانه رقم زده است.

داستان کتاب از زبان بچه روان پریشی به نام فرنسی به صورت اول شخص بیان می شود.

فرنسی تنها فرزند خانواده ای است که پدر این خانواده یک دائم الخمر است. مادر خانواده نیز از وضعیت موجود بسیار ناامید شده و اقدام به خودکشی می کند و به همین خاطر در بیمارستان روانی بستری می شود.

طی یک ماجرا که فرنسی کتاب های پسر همسایه را می دزد، خانم همسایه مادر فرنسی را سرزنش می کند و خانواده آن ها را مشتی خوک می نامد. همین عبارت به یک عقده برای فرنسی تبدیل می شود به نحوی که او هیچگاه آن را فراموش نمی کند و همین باعث آغاز ماجرای رفتارهای فرنسی می شود و… 

این کتاب فقط یک داستان برای خواندن نیست. در این رمان به مسائل مختلفی از جمله مسائل اجتماعی ایرلند، مسائل سیاسی، مسائل بین المللی، جنگ سرد و… پرداخته می شود.

کتاب شاگرد قصاب - بررسی کتاب شاگرد قصاب

درباره کتاب شاگرد قصاب

به نظرم اعترافات ذهن یک روانی اسم خیلی مناسب تری برای این کتاب بود .

شخصیت اول این رمان (فرنسی)؛ به گونه ای شخصیت پردازی شده که اگر من در دنیای واقعیت با همچین فردی مواجه شوم بدون شک دوست دارم خفش کنم اما اگر کمی از زندگی شخصی و چیز هایی که در ذهنش میگذره بدونم دوست دارم اونقدر بغلش کنم که هر دومون خسته بشیم.

چنین شخصیت پردازی بسیار هوشمندانه و جذاب بود.

در کل کتاب، شما در ذهن یک دیوانه به سر می برید و از دید اون اتفاقات اطرافتون رو تجزیه و تحلیل می کنید، در حقیقت از دریچه چشم یک دیوانه به دنیا نگاه می کنید!!! اوایلش واقعا سخته، ولی کم کم عادت می کنید و در نهایت خیلی جالب جلو میره.

پیمان خاکسار – مترجم کتاب در مورد این اثر می گوید:

واقعا مسحور رمان “شاگرد قصاب” نوشته‌ی “پاتریک مک کیب” نویسنده‌ی ایرلندی شده‌ام. این رمان یک راوی منحصر به فرد دارد. یعنی طریقه‌ی روایت در این رمان، برای افرادی که دغدغه‌ی نوشتن دارند، بسیار جذاب و راهگشاست.

کتاب شاگرد قصاب - خلاصه کتاب شاگرد قصاب در کافه بوک - معرفی کتاب شاگرد قصاب از نشر چشمه

قسمت هایی از کتاب

تو خواب همه شونو دیدم؛ فرنسی و بابای الکلی ش، مامانش که هنوز معلوم نیست کجا رفته و حتی توی کله ش جاهایی که نمی شه فهمید چی می گه…

دراز کشیدم و چشمم را بستم ولی خیلی چیزها بود که نگذارد بخوابم. انگار توی سرم آتیش بازی تمام حرف هایی بود که می زدند.

چشمم را بستم و نفس عمیق کشیدم، انگار داشتم تمام شهر تازه و سرد و ترد را با یک نفس تو میدادم. از ته کوچه ی پشت خانه ها صدای همیشگی هواکش مرغدانی را میشنیدم. یک روز جو بمن گفت صدای این هواکش بهترین صدای روی زمینه. گفتم چرا؟ گفت برای اینکه میدونی همیشه اونجاست.

یک غم زیر پوستی، یک غم عمیق و یک غم که می چرخد درون رگ هایت و تو دوست نداری تمام شود…

خلاصه کتاب شاگرد قصاب - کتاب شاگرد قصاب ترجمه پیمان خاکسار

هیچ وقت فکر نمیکردم جو این را بپرسد، هیچ وقت فکر نمیکردم مجبور شود این را بپرسد، ولی پرسید مگر نپرسید؟ و وقتی شنیدم که این را گفت احساس کردم دارم بخار میشوم، هر چی بیشتر در برابرش مقاومت می کردم بدتر میشد ، انگار شده بودم یک کاغذ سیگار که میرفت بالا تا برسد به سقف، تو رو خدا با من بیا جو، این تنها چیزی بود که می خواستم بگویم، آدمهای لال ته شکم شان سوراخ دارند و من همین حس را داشتم، لال ترین آدم روی زمین که هیچ کلمه ای نداشت.

گفت دیگه باید تمام این چیزها رو فراموش کنی. هفته ی دیگه تنهاییت تموم میشه، از انفرادی می آی بیرون، نظرت چیه؟ دوست داشتم توی صورتش بخندم : چطور تنهایی آدم تمام میشود؟ خنده دار تر از این نشنیده بودم. ولی چیزی نگفتم، فقط گفتم چه قدر عالی.

اطلاعات کتاب

  • کتاب شاگرد قصاب
  • نویسنده: پاتریک مک کیب
  • ترجمه: پیمان خاکسار
  • انتشارات: چشمه
  • تعداد صفحات: ۲۲۱
  • قیمت: ۱۶۵۰۰ تومان

نظر شما در مورد این کتاب چیست؟

معرفی رمان خارجی - کتاب شاگر قصاب