کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

خلاصه کتاب فرار از اردوگاه 14

کتاب فرار از اردوگاه ۱۴ – داستانی شوکه کننده

کانال تلگرام کافه بوک

کتاب فرار از اردوگاه ۱۴ داستان فرار اودیسه وار مردی از کره شمالی به سوی آزادی است.

این کتاب روایت مستندی است از زندگی در یکی از مخوف ترین و امنیتی ترین اردوگاههای زندانیان سیاسی در کره شمالی.

داستان کتاب فرار از اردوگاه ۱۴

ماجرای این کتاب، داستان واقعی شین دونگ هیوک است.

مردی که در اردوگاه زندانیان سیاسی به دنیا می آید و زندگی در فضای وحشتناک و رعب آور اردوگاه از او جاسوسی خطرناک و انسانی خالی از تمام عواطف و احساسات  بشری می سازد؛ تا جایی که برای بدست آوردن غذا مادر خود را به پای چوب دار می فرستد.

شین که هیچ آگاهی و دانشی پیرامون جهان زیست خود ندارد به تدریج در معاشرتهای به شدت محافظه کارانه با زندانیان پیرامون خود که گاها از رده های بالای حکومتی بودند و یا جهان بیرون را دیده بودند شروع به ادراک این مفهوم می کند که دنیایی فراتر از قفس مخوف او وجود دارد. دنیایی به نام جهان آزاد، که در آن انسانها حق و حقوقی دارند و قدرت انتخاب دارند و می توانند هر چقدر که خواستند غذا بخورند!


همین موضوع انگیزه ایی می شود برای او تا یکی از بزرگترین و غیر ممکن ترین فرارها را در تاریخ زندانهای سیاسی کره شمالی رقم بزند. در قسمتی از کتاب می خوانیم که:

آزادی در ذهن شین، کلمه ای مترادف با گوشت بریان بود.

بلین هاردن نویسنده این کتاب است که راوی داستان از زبان شین دونگ هیوگ می باشد.

✔️ در پیش گفتار نویسنده ماجرای فرار و چند خاطره را سریع بیان می کند و در مقدمه به صورت مختصر به توصیف اردوگاه کره شمالی، نحوه نگارش کتاب و یک سری از مسائل حقوق بشر می پردازد.

» پیشنهاد ما این است که بعد از پیش گفتار و مقدمه، ابتدا ده قانون اردوگاه ۱۴ را در آخر کتاب بخوانید تا فضای بخش اول کتاب را بهتر درک کنید.

کتاب فرار از اردوگاه 14 - خلاصه کتاب فرار از اردوگاه 14 در کافه بوک

درباره کتاب فرار از اردوگاه ۱۴

در قسمتی از پشت جلد کتاب می خوانیم:

فرار از اردوگاه ۱۴ خاطراتی بی نظیر است از یکی از تاریک ترین کشورهای جهان. این کتاب داستان تحمل، شجاعت، بقا و امید است.

به نظر من خاطرات این کتاب حتی نزدیک به بی نظیر – به معنای مثبت – هم نیستند. خاطرات این کتاب به شدت سیاه و پر از نفرت هستند.

کتاب فرار از اردوگاه ۱۴ پر است از حوادث و اتفاقاتی مثل شکنجه، سوءاستفاده از کودکان، تجاوز، فضای بی رحم و خشن و…

پیشنهاد من این است که اگر از نظر عاطفی، حساس هستید به هیچ وجه سراغ این کتاب نروید.

در طول خواندن این کتاب و مخصوصا بخش اول کتاب (که به شرح اتفاقات و زندگی در اردوگاه ها اشاره می کرد.) مدام با خودم فکر می کردم که خدا رو شکر شین دونگ هیوک قراره فرار کنه. خدا رو شکر که قرار از این وضعیت خلاص بشه. به هر حال اسم کتاب به فرار اشاره می کنه. اما وقتی کتاب به شرح داستان و اتفاقات بعد از فرار می پردازه، من واقعا به شخصه بیشتر دلم به حال شین سوخت. زندگی شین حتی بعد از فرار سخت تر هم شد.


داستان شین و اردوگاه ۱۴ حرف های زیادی برای گفتن داره و بدون شک هر کسی از خواندن این کتاب اطلاعات خوبی در مورد مفهوم آزادی و آزاد بودن به دست میاره.

این کتاب علاوه برا ماجرای فرار شین، شامل گزارشات خوبی هم از وضعیت کره شمالی می شود. به طوری که بعد از خواندن این کتاب به خوبی با حال و هوای کشور کره شمال آشنا می شوید.

یک نکته: روی جلد کتاب می بینیم این عبارت چاپ شده است.

(goodreads choice awards best history & biography 2012) 

باید اشاره کنم که این کتاب این جایزه رو نبرده و در لیست بهترین کتاب تاریخی و بیوگرافی سایت گودریدز جایگاه پنجم را در سال ۲۰۱۲ کسب کرده است. (منبع)

ترجمه این کتاب ترجمه خوب و روانی بود.

کتاب فرار از اردوگاه 14 - خلاصه کتاب فرار از اردوگاه 14 اثر بلین هاردن

قسمت هایی از کتاب

شین گفت که فرزند خوبی نبوده است اما توضیح نداد چرا. او گفت در طول سال هایی که در اردوگاه بوده حتا یک بار هم لغت عشق را نشنیده است.

شین خواندن و نوشتن الفبای کره ای و حل کردن تمرینات روی کاغذ زبری را که در اردوگاه از پوست ذرت تولید می شد یاد گرفت.

خارجی ها درک غلطی از اردوگاه دارن. فقط سربازها نیستن که ما رو می زنن. این خود زندانی ها هستن که با هم مهربون نیستن. مفهومی به اسم جامعه وجود نداره. من یکی از اون زندانی های پست هستم.

نگهبانان هیچ گاه چیزهایی را که هر بچه مدرسه ای اهل کره شمالی در مدرسه می اموزد، به او نیاموختند؛ آمریکایی ها حرام زاده هایی هستند که می خواهند به وطن تجاوز کرده و تحقیرش کنند. کره جنوبی سگ ارباب آمریکایی اش است. کره شمالی، کشوری عظیم است که همه جهان به رهبران شجاع و باهوشش حسادت می برند. در واقع، او چیزی از موجودیت کره جنوبی، چین یا ایالات متحده آمریکا نمی دانست.

از دید او بین زندانیانی که از خارج اردوگاه می رسیدند و آن هایی که در اردوگاه متولد می شدند، یک تفاوت اساسی وجود داشت: تضاد بین گذشته راحت و مجازات حاضر، بسیاری از خارجی ها را در هم می شکست و باعث می شد نتوانند میل به بقا را پیدا یا حفظ کنند. یک مزیت منحصر به تولد در اردوگاه، غیبت کامل انتظارات بود.

کتاب فرار از اردوگاه 14

مدرسه شبیه برده فروشی ای بود که او از آن جا به سنگ جمع کردن، هَرَس کردن و کارگری در سد فرستاده می شد. اما فارغ التحصیلی به این معنا بود که در سن شانزده سالگی او به کارگر بزرگ سالی تبدیل شده و آماده است کاری دائمی در اردوگاه به او محول شود.

در حالی که شین کار می کرد و منتظر بود، در فکر فرو رفت که چه طور سایز زندانی ها از حصار و فرصت های آن سویش غافل بودند. او فکر کرد بقیه زندانیان مثل گاو بودند، بی اراده نشخوار می کردند و تسلیم زندگی های شان بودند که راه خروجی از آن نبود. او هم مانند آن ها بود، تا زمانی که با پارک آشنا شد.

با اینکه زندگی شین پس از اعدام مادر و برادرش بسیار حقارت بار بود اما برای او، خودکشی هیچ گاه چیزی بیش از فکری گذرا نبود.

کتاب فرار از اردوگاه 14 - کتاب فرار از اردوگاه 14 - کتاب فرار از اردوگاه 14 - کتاب فرار از اردوگاه 14

اطلاعات کتاب

  • کتاب فرار از اردوگاه ۱۴
  • نویسنده: بلین هاردن
  • ترجمه: مسعود یوسف حصیر چین
  • انتشارات: چشمه
  • تعداد صفحات: ۲۲۹
  • قیمت چاپ ششم: ۱۸۰۰۰ تومان

نظر شما در مورد این کتاب چیست؟

کانال تلگرام کافه بوک

⇓ تصویر شین دونگ هیوک که روی جلد کتاب فرار از اردوگاه ۱۴ هم می توانید آن را ببینید.⇓

کتاب فرار از اردوگاه 14 - شین دونگ هیوک