کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

معرفی کتاب ناتور دشت سلینجر

کتاب ناتور دشت

کانال تلگرام کافه بوک

جی. دی. سلینجر کتاب ناتور دشت را در دهه ۵۰ نوشته است.

به جرات می توان گفت این کتاب جزء بهترین کتاب های ادبیات آمریکاست.

جی‌. دی‌. سلینجر که‌ هر یک‌ از آثارش‌ حادثه‌ ای‌ در ادبیات‌ خوانده‌ می‌ شود، از مطرح‌ ترین‌ و تأثیرگذار ترین‌ نویسندگان‌ معاصر آمریکاست‌.

شهرت‌ گریز است‌. کم‌ سخن‌ می‌ گوید. بسیار می‌ نویسد و به‌ ندرت‌ منتشر می‌ کند.

کتاب ناتور دشت

قهرمان این کتاب یک نوجوان آمریکایی به نام هولدن است.

هولدن کالفیلد نوجوانی هفده ساله‌ است که در لحظهٔ آغاز رمان، در یک مرکز درمانی بستری است و ظاهراً قصد دارد آن‌ چه که پیش از رسیدن به این‌ جا از سر گذرانده برای کسی تعریف کند و همین‌ کار را هم می‌کند و رمان نیز بر همین پایه شکل می‌گیرد.

در زمان اتفاق‌ افتادن ماجراهای داستان، هولدن یک پسربچهٔ شانزده‌ ساله‌ است که در مدرسهٔ شبانه‌ روزی پنسی تحصیل می‌کند.

او چند بار از مدرسه اخراج شده و با احساسات مختلفی از جمله ترس در فکر این است که از خانه فرار کند.

در حقیقت خود هولدن روی تخت روانکاوی سعی در به یاد اوردن تمام احساسات و رسیدن از یک حالت ناخودآگاه به حالت خودآگاه دارد و…

 ناتور به معنای نگهبان است و علت انتخاب این اسم برای کتاب این است که هولدن در قسمتی از کتاب به خواهرش می گوید:

همه‌ش مجسم می‌ کنم که هزارها بچه‌ی کوچیک دارن تو دشت بازی می‌کنن و هیش‌ کی هم اون‌ جا نیس، منظورم آدم بزرگه، جز من. من هم لبه‌ی یه پرت‌گاه خطرناک وایساده‌م و باید هر کسی رو که میاد طرف پرتگاه بگیرم… تمام روز کارم همینه. یه ناتور  دشتم.

کتاب ناتور دشت - خلاصه کتاب ناتور دشت در کافه بوک

درباره کتاب ناتور دشت

کتاب خوب و روانی بود.

متن رمان ساده است، با زبانی خودمانی و خیلی سریع هم پیش می ره.

داستان از زبان هولدن، شخصیت اصلی، روایت میشه. خیلی شخصیتش رو دوست داشتم. ویژگی جالبش اینه که خیلی رکه، و احساسات واقعی ش رو درباره ی همه چیز خیلی صریح بیان می کنه.

به ریز ترین جزئیات شخصیتی آدم های اطرافش توجه داره و شاید همین باعث تنفر و انزجارش از انسان ها می شه. این بیگانگی هولدن با مردم اطرافش رو بیشتر از هر چیزی درک می کنم…

دلم می خواست یک روز هولدن را میدیدم و باهم گپ می زدیم و به مزخرفات دور و برمان می خندیدیم…??.

ترجمه محمد نجفی خیلی خوب بود. هولدن لحن بخصوص خودش را دارد. و مترجم بخوبی آن را ادا کرده است.

کتاب ناتور دشت - کتاب ناتور دشت محمد نجفی - خلاصه کتاب کتاب ناتور دشت

قسمت هایی از کتاب ناتور دشت

یه چیزی که خیلی روم تأثیر گذاشت این خانومه بود که بغلم نشسته بود و همه ش گریه می‌کرد. آدم فکر می‌کرد چون آدم مهربونیه داره گریه میکنه ولی از این خبرا نبود. من بغلش نشسته بودم و خوب می دونم. یه بچه همراهش بود که طفلک خیلی خسته شده بود و می‌خواست بره دستشویی ولی خانوم هی بهش می‌گفت آروم بگیره و مواظب رفتارش باشه. اندازه یه گرگ مهربون بود! بعضی‌ها اینطورین واسه یه فیلم چرت و پرت اشک می ریزن ولی تو بیشتر موارد حرومزاده های پستی ان. جدی می گم.

یکی از اشکالهای این آدمهای روشنفکر و باهوش اینه که درباره چیزی حرف نمی زنن مگه این که مهار کار دست خودشون باشه. همیشه وقتی خودشون خفه شدن تو هم خفه شی و وقتی خودشون می رن تو اتاقشون تو هم بری.

اون وقت فکرشو کردم که منو می ذارن تو قبرستون و رو سنگ قبرم چیز می نویسن و اینا. دور و برمم پر مرده. پسر، وقتی یکی می میره، حسابی مرتبش می کنن. امیدوارم اگه واقعا مردم، یه نفر پیدا شه که عقل تو کله ش باشه و پرتم کنه تو رودخونه، یا نمی دونم، هرکاری کنه غیر گذاشتن تو قبرستون. اونم واسه این که مردم بیان و یکشنبه ها گل بذارن رو شیکمم و این مزخرفات. وقتی مردی گل می خوای چیکار؟

اونایی که خیال می کنن چه گهی ان همیشه از آدم می خوان در حق شون لطف بزرگی بکنه. فقط چون خودشون کشته مردهء خودشونن فکر می کنن بقیه م کشته مرده ی اونان.

داشتم مسابقه را تماشا می کردم و تنم داشت از سرما یخ می زد. اما زیاد هم مسابقه تماشا نمی کردم. علت اینکه آن طرف ها پرسه می زدم این بود که سعی می کردم پیش خودم حس کنم که دارم خداحافظی می کنم. منظورم این است که بعضی وقت ها شده که از مدرسه یا جای دیگر رفته ام و حتی خودم هم ندانسته ام که دارم می روم. این طوری خوشم نمی آید. برایم فرق نمی کند که خداحافظی غمناک باشد یا سخت باشد، ولی دلم می خواهد وقتی از جایی می روم خودم بدانم که دارم می روم. اگر آدم نداند حالش بدتر می شود…

بعضی از چیزها باید همانطور که هستند، باشند و تغییر نکنند. کاش میشد همه آن چیزها را چپاند توی یک جعبه شیشه ای و ولشان کرد همانطور بمانند.

چیزی که راجع به کتاب خیلی حال میده اینه که وقتی آدم کتابه رو میخونه و تموم میکنه دوس داشته باشه نویسنده ش دوست صمیمیش باشه و بتونه هر وقت دوست داره یه زنگی بهش بزنه. گرچه تو واقعیت خیلی هم شدنی نیست.

اطلاعات کتاب

  • کتاب ناتور دشت
  • نویسنده: جی. دی. سلینجر
  • ترجمه: محمد نجفی
  • انتشارات: نیلا
  • تعداد صفحات: ۲۰۷
  • قیمت: ۱۵۰۰۰ تومان

این مطلب با همکاری نگار نوشادی نوشته شده است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 41
دوست نداشتم: 5
میانگین امتیازات: 8.2

مقالات معرفی کتاب کافه بوک

4 دیدگاه در “کتاب ناتور دشت

سلام.واقعا کتاب شاهکاریه.
در ضمن برای من تا این لحظه کمدی ترین و خنده دار ترین کتاب هم بوده.
البته ناراحت هم شدم.هیجان هم برام داشته.
کلا احساسات من رو بالا پایین کرد.

سلام اهالی کافه بوک😊😊این کتاب به خوبی توانسته است برزخ فکری یک نوجوان، ترس ها نگرانیها و طرز تلقی او از محیط و اطرافیانش را به خوبی نشان دهد. هر چند بعضی قسمت های داستان برای ما ملموس نیست ولی همین ، نقطه ی قوت داستان است و باعث میشود ما هم همپای هولدن غافلگیر شویم ولی در کل این کتاب دید متفاوتی از این دوره و دغدغه های آن به ما میدهد.🤔🤔

خیلی کتاب فوق العاده ایه و خیلی هم به رمانهای مارک تواین شباهت داره شاید درست نباشه اما من فکر می کنم شباهت های بسیار ریزی بین هولدن و بیگانه ی آلبر کامو وجود داره

خیلی خوب توضیح دادید کتاب رو هم کامل بود هم خیلی کلی…
هولدن صداقتش و رکیش و بیان احساساتش خیلی واقعی بود ولی من شخصیت هولدن و دوست نداشتم
ولی لحن نویسنده و مترجم فوق العاده بود????

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.