کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

معرفی کتاب رمان گتسبی بزرگ

کتاب گتسبی بزرگ

کانال تلگرام کافه بوک

کتاب گتسبی بزرگ در مورد مرد جوانی است که ثروت زیادی دارد و یک جورایی مولتی میلیاردر است.

این مرد جوان مدام در حال خوشگذرانی و برگزاری مهمانی های بزرگ و باشکوه است. مهمانی هایی که هر کس می تواند در آن ها شرکت کند و شاد باشد.

کسی خبر ندارد که این ثروت عظیم از کجا آمده است. در مورد ثروت او شایعات زیادی وجود دارد. مثلا شایعه است که گتسبی از خانواده بسیار فقیری بوده که عاشق دی زی دختر پولدار می شود. گتسبی در زمان سربازی از دی زی دور می شود اما بعد خبر ازدواج او را می شنود. با این حال گتسبی عاشق می ماند و همیشه چشمش به دنبال دی زی میگردد.

با وجود ثروت و شهرت و قدرت و نفوذ فراوانی که دارد قادر به فراموش کردن عشق قدیمی خود نیست…

اکنون دی زی در شهر اوست و ماجراهایی شروع می شود…

فیلمی با همین نام به کارگردانی  باز لورمن و با بازی زیبای لئوناردو دی کاپریوو، توبی مگوایر و کری مولیگان در سال ۲۰۱۳ از این کتاب اقتباس شده است که مثل همیشه پیشنهاد ما این است که اول کتاب را بخوانید و بعد فیلم را نگاه کنید.

کتاب گتسبی بزرگ - معرفی کتاب گتسبی بزرگ در کافه بوک

درباره کتاب گتسبی بزرگ

این رمان جایگاه به خصوصی در صد رمان برتر قرن بیستم دارد و منتقدان نظر ویژه ای روی آن دارند. چیزی که کتاب گتسبی بزرگ را تبدیل به یک شاهکار ادبی تبدیل می کند زبان نگارش آن است که بسیار ادبی و بسیار خاص می باشد. نکته ای دیگر در این باره استفاده‌ی فیتز جرالد از سمبول‌هاست برای نشان دادن رفتار و افکار شخصیت‌ها و همین‌طور فضای داستان که توسط قوه‌ی تخیل نویسنده خلق شده‌ان تا روی نکته‌ای تاکید بیشتر کنند.

بدون شک خواندن این کتاب را به همه دوستان پیشنهاد می کنیم.

کتاب گتسبی بزرگ در کافه بوک - قسمت های زیبای کتاب گتسبی بزرگ - خلاصه کتاب گتسبی بزرگ

قسمت هایی از کتاب گتسبی بزرگ

در سال هایی که جوان تر و به ناچار آسیب پذیر تر بودم پدرم پندی به من داد که آن را تا به امروز در ذهن خود مزه مزه می کنم. وی گفت: هر وقت دلت خواست عیب کسی رو بگیری، یادت باشه که تو این دنیا، همه مردم مزایای تو رو نداشتن.

به هوش که اومدم خودم را کاملا بی کس حس کردم. بلافاصله از پرستار پرسیدم که پسره یا دختره. وقتی بهم گفت دختره سرم رو برگردوندم و زدم زیر گریه. گفتم خیلی خب، خوشحالم که دختره. امیدوارم که خل باشه. واسه ی این که بهترین چیزی که یک دختر تو این دنیا می تونه باشه، همینه، یک خل خوشگل.

همیشه تماشای دوباره چیزهایی که آدم تمام قدرت تطابق خود را برای آنها مصرف کرده است کار غمگین کننده ای است.

گفتم:  ” اگه من جای شما بودم، توقعاتم را از او بالا نمی بردم. گذشته رو نمی شه تکرار کرد.” با ناباوری فریاد کشید که ” نمی شه تکرار کرد؟ البته که می شه! ” مثل دیوانه ها به اطراف خود نگریست، گویی گذشته در سایه خانه اش، همین دَمِ دست او، پنهان بود. ” همه چیزها رو عیناً همان جور که قبلاً بودن درست می کنم.” و به نشان تصمیم خود سرش را تکان داد. ” دی زی می بینه. ” مقدار زیادی درباره گذشته صحبت کرد و من به این نتیجه رسیدم که می خواهد چیز از دست رفته ای را، مثلا یک جور تصوری از خودش را که در کار عشق ورزی با دی زی گذاشته بود، دوباره به چنگ آورد. از آن تاریخ به بعد، زندگی اش مغشوش و بی نظم شده بود، اما اگر ممکن می شد به مبدایی در گذشته برگردد و از آنجا راه را آهسته دوباره بپیماید، شاید می توانست معمای مجهول گمشده را حل کند.

نمی تونم برات بگم وقتی فهمیدم دوستش دارم چقدر تعجب کردم. حتی مدتی امیدوار بودم ولم کنه، ولی این کار رو نکرد. چون اونم منو دوست داشت. فکر می کرد من خیلی چیز سرم می شه برای این که چیزهایی که من می دونستم با چیزهایی که اون می دونست تفاوت داشت… بله این وضع من بود، از نقشه هام دور افتاده بودم و هر دقیقه در این عشق فروتر و فروتر می رفتم، و یک دفعه متوجه شدم که هیچ چیز دیگری برام اهمیت نداره. وقتی صحبت کردن درباره کارهایی که آدم می خواد بکنه لذت بیشتری داره، پس فایده خود اون کارهای بزرگ چیه؟

در مدتی که دیزی حرف می زد افسره طوری بهش نگاه می کرد که هر دختری دلش می خواد یه مردی یه وقتی تو زندگی نگاش بکنه…

مشروب نخوردن در جماعت مشروب خورها، مزیت بزرگییه، آدم می تونه جلو زبون خودش رو بگیره و بعد اگر بی قاعدگی مختصری تو کارش باشه می تونه بندازتش به وقتی که یا دیگرون کور هستند یا اهمیت نمیدن…

کتاب گتسبی بزرگ اثر فیتس جرالد - معرفی رمان کتاب گتسبی بزرگ

اطلاعات کتاب

  • کتاب گتسبی بزرگ
  • نویسنده: اسکات فیتز جرالد
  • مترجم: رضا رضایی
  • ناشر: انتشارات ماهی
  • تعداد صفحات: ۲۱۶

برای عضویت در کانال تلگرام کافه بوک کلیک کنید

معرفی رمان خارجی کتاب گتسبی بزرگ