انتشارات متخصصان

انسان خردمند

هزار و یک کتاب قبل از مرگ

کتاب انسان خردمند – تاریخ مختصر بشر – که چاپ اول آن به زبان فارسی در سال ۱۳۹۶ منتشر شد، اکنون پس از یک سال، در اردیبهشت ۱۳۹۷ به چاپ یازدهم رسیده است و به نظر می‌رسد استقبال از این کتاب خوب همچنان ادامه دارد. عنوان اصلی کتاب sapiens: A Brief History of Humankind است که در سال ۲۰۱۴ به انگلیسی ترجمه شد و تاکنون به بیشتر از ۳۰ زبان ترجمه شده است.

این کتابِ یووال نوح هراری، همواره در لیست کتاب‌های پرفروش قرار داشته است و شخصیت‌هایی مثل باراک اوباما (۴۴مین رئیس جمهور آمریکا) و بیل گیتس (بنیانگذار مایکروسافت) خواندن آن را پیشنهاد کرده‌اند.

دکتر یووال نوح هراری از دانشگاه آکسفورد دکترای تاریخ دارد و در حال حاضر در دانشگاه عبری اورشلیم تاریخ جهان تدریس می‌کند. تحقیقات او بر سوالات فراگیری تمرکز دارند:

 • چه رابطه‌ای میان تاریخ و زیست‌شناسی وجود دارد؟
 • آیا عدالتی در تاریخ هست؟
 • آیا انسان‌ها با افشای حقایق تاریخی خوشبخت‌تر شده‌اند؟

«من همه را ترغیب می‌کنم تا فارغ از اعتقاداتشان روایات اساسی موجود در دنیا را زیر سوال ببرند و تحوالات گذشته را به علایق کنونی مربوط سازند و از مباحث جنجالی نهراسند.»

در ستایش انسان خردمند بسیار نوشته‌اند. در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

دیلی تلگراف The Daily Telegraph – از روزنامه‌های لندن که در ۱۸۵۵ تاسیس شد:

شفافیت هراری در مباحث زیست‌شناسی و انسان‌شناسی تکاملی و اقتصاد، و گرایش‌های تاریخی او بسیار دلپذیر است. از او دور نشوید تا خیلی چیزها یاد بگیرید.

جَرِد دایمونده – دانشمند و نویسنده کتاب فروپاشی:

انسان خردمند با جنجال فراوان به فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های جهان راه یافته است. دلیل آن ساده است: به بزرگ‌ترین مسائل تاریخ و جهان امروز می‌پردازد و به زبانی فوق‌العاده زنده و فراموش‌نشدنی نوشته شده است. عاشقش خواهید شد!

ساندی تایمز The Sunday Times – روزنامه معتبر پرفروش انگلیسی:

کتابی که تارعنکبوتهای مغزتان را کنار می‌زند. هراری روشنفکر زبردستی است که اشارات منطقی ناگهانی‌اش خواننده را به حیرت و تحسین وامی‌دارد. قدرت شفافیت قلم او دنیا را شگفت‌انگیز و نو جلوه می‌دهد.

تایمز The Times – یک روزنامه سراسری در کشور بریتانیا که در ۱۷۸۵ تاسیس شد:

هراری به معنای واقعی نویسنده است، نویسنده‌ای به راستی هوشمند با قلمی شفاف و ظریف. نگرش او به اشتعاره‌های زندگی شگفت‌انگیز است.

[ لینک: کتاب آزادی حیوانات – کتابی که به حمایت از حقوق حیوانات می‌پردازد و یووال نوح هراری هم مقدمه بی‌نظیری برای آن نوشته است. در کتاب انسان خردمند نیز، هراری تاکید زیادی بر حقوق حیوانات داشته است و در جاهای مختلف کتاب از جنایت‌های انسان نسبت به گونه‌های مختلف حیوانات صحبت می‌کند. ]

کتاب انسان خردمند

خلاصه کتاب انسان خردمند

همان‌طور که از عنوان فرعی کتاب برداشت می‌شود، این کتاب تاریخ مختصر بشر است و واقعا هم تاریخ را به شکل مختصر و البته مفید بیان کرده است. نویسنده تاریخ انسان را از ۲٫۵ میلیون سال پیش تا زمان حال را فقط در ۵۶۸ صفحه بیان می‌کند. هراری برای نوشتن انسان خردمند از منابع معتبر و تحقیقات دیگر دانشمندان در سرتاسر کتاب استفاده کرده است و ما با یک کتاب علمی که پایه و اساس خوبی دارد طرف هستیم.

هر اتفاق مهمی که در طول تاریخ بشر رخ داده در این کتاب بیان شده است: چه بر سر گونه‌های مختلف بشر آمد؟ چه بر سر حیوانات عظیم‌الجثه آمد؟ مغز چگونه تکامل یافت؟ آتش چه تاثیری بر تاریخ گذاشت؟ امپراتوری‌ها و حکومت‌ها چرا به وجود آمد؟ پول چگونه و چرا اختراع شد؟ مسیحیت و اسلام چه تاثیری بر انسان و تاریخ گذاشتند؟ و مهم‌تر از همه، گونه انسان خردمند به کجا می‌رود؟

در حدود ۷۰هزار سال قبل، موجوداتی از گونه «انسان خردمند» (Homo sapiens) دست به کار ایجاد ساختارهای بسیار پیچیده‌تری شدند که فرهنگ نامیده شد. تحولاتی که متعاقبا در این فرهنگ‌های بشری رخ داد تاریخ نام گرفت.

مسیر تاریخ را سه انقلاب مهم تعیین کردند: انقلاب شناختی (cognitive revolution) در حدود ۷۰ هزار سال پیش موتور تاریخ را روشن کرد. انقلاب کشاورزی (agricultural revolution) در حدود ۱۲ هزار سال قبل به این روند سرعت داد. انقلاب علمی (scientific revolution)، که همین ۵۰۰ سال پیش شروع شد، می‌تواند نقطه پایان تاریخ و آغازگر چیزی کاملا متفاوت باشد. موضوع این کتاب داستان تاثیر این سه انقلاب بر انسان و بر موجودات دیگری است که در کنار او زندگی می‌کنند. (انسان خردمند – صفحه ۲۳)

صد هزار سال پیش، دست‌کم شش گونه انسانی در زمین زندگی می‌کردند. امروز تنها یکی به‌جا مانده است: ما، انسان‌های خردمند.

چه‌طور گونه ما در نبرد برای سلطه بر دیگران پیروز شد؟ چرا نیاکانِ شکارگر – خوراک‌جوی ما اقدام به ساختن شهرها و برپایی پادشاهی‌ها کردند؟ چگونه به خدایان و ملت‌ها و حقوق بشر ایمان آوردیم، به پول و کتاب‌ها و قوانین اعتماد کردیم، و خود را برده بوروکراسی و مصرف‌گرایی و حرص و آز برای خوشبختی ساختیم؟ دنیای ما در هزاره آینده چه شکلی به خود خواهد گرفت؟

انسان خردمند به‌گونه‌ای جسورانه و همه‌جانبه و بحث‎انگیز هر آنچه را تا کنون گمان می‌کردیم در مورد انسان می‌دانیم به چالش می‌کشد: افکارمان، رفتارمان، اعمال‌مان، اقتدارمان… و آینده‌مان را.

فهرست مطالب کتاب انسان خردمند – تاریخ مختصر بشر:

بخش اول: انقلاب شناختی

 • موجود بی‌اهمیت
 • درخت دانش
 • یک روز از زندگی آدم و حوا
 • طوفان بزرگ

بخش دوم: انقلاب کشاورزی

 • بزرگ‌ترین فریب تاریخ
 • ساختن اهرام
 • اضافه‌بارِ حافظه
 • در تاریخ عدالتی نیست

بخش سوم: وحدت بشر

 • پیکان تاریخ
 • رایحه پول
 • بینش‌های امپراتوری
 • قانون دین
 • راز موفقیت

بخش چهارم: انقلاب علمی

 • کشف نادانی
 • پیوند علم و امپراتوری
 • کیش سرمایه‌داری
 • چرخ‌های صنعت
 • انقلاب دائمی
 • و تا آخر عمر به خوبی و خوشی زندگی کردند
 • فرجام انسان خردمند
 • کلام آخر: موجودی که خدا شد

یووال نوح هراری کتاب دیگری هم به اسم Homo Deus: A Brief History of Tomorrow (انسان خداگونه: تاریخ مختصر فردا) دارد که هنوز ترجمه نشده است. می‌توان گفت این کتاب ادامه‌ی کتاب انسان خردمند است که در مورد آینده و اینکه چه چیزی در انتظار انسان است، صحبت می‌کند. امیدواریم این کتاب هم مثل انسان خردمند با یک ترجمه خوب منتشر شود.

[ لینک: معرفی بهترین‌ کتاب‌ها در طول تاریخ ]

خلاصه کتاب انسان خردمند

درباره کتاب انسان خردمند

چند ماهی بود که بیشتر دوستان کتاب‌خوانم توصیه می‌کردند این کتاب را مطالعه کنم. اما هرگز فرصت مناسبی برای مطالعه آن پیش نمی‌آمد. نهایتا در نمایشگاه کتاب ۱۳۹۷ کتاب انسان خردمند را تهیه کردم و موفق شدم آن را مطالعه کنم. (این کتاب را در لیست کتاب‌های پیشنهادی برای نمایشگاه کتاب قرار داده بودیم.)

کتاب انسان خردمند شبیه یک سفر طولانی به درازای تاریخ است که بعد از آن به راحتی می‌توان احساس پختی را در خود احساس کنید. قلم هراری بی‌نظیر است و به معنای واقعی کلمه، خواننده را جادو می‌کند. همین‌جا به شما پیشنهاد می‌کنم قبل از خواندن کتاب به شکل آگاهانه برنامه‌ریزی کنید که کتاب را کم کم و به مرور زمان بخوانید. اگر بدون برنامه شروع به خواندن آن کنید، بعید است بتوانید از مطالعه آن دست بردارید.

همان‌طور که در قسمت ابتدایی این مطلب خواندید، ویژگی برجسته کتاب این است که تاریخ را بدون تعصب و بدون جهت‌گیری خاصی روایت می‌کند و همین باعث جذاب‌تر شدن کتاب می‌شود. شما آزاد هستید که هر طور فکر می‌کنید درست است مسائل را تحلیل و کارهای گونه انسان خردمند را قضاوت کنید. کارهایی که به اعتقاد من، روز به روز بیشتر به سمت خشونت و نابودی گرایش داشته است.

هراری در اثر خودش، رفتار انسان خردمند را از لحاظ روانشناسی، زیست‌شناسی و جامعه‌شناسی بررسی می‌کند. انسانی که گونه‌های مختلف بشر را از بین برده و بسیاری از گونه‌های حیوانات را نیز منقرض کرده است. آغاز کتاب شگفت‌انگیز است، ادامه‌ی آن عالی و پایان کتاب خیره‌کننده‌ست.

من فکر می‌کنم روایت تاریخ بشر بهترین نقطه برای آغاز تفکر عمیق است و انصافا این کتاب هم سرنخ‌های زیاد و بسیار خوبی برای تفکر در اختیار خواننده قرار می‌دهد.

در کتاب سوال‌‌های شگفت‌انگیزی مطرح می‌شود و اتفاقات مختلف تاریخ به شکلی استادانه در کنار هم قرار می‌گیرند. و جالب‌تر از همه اینکه یووال نوح هراری همه‌چیز را زیر سوال می‌برد و خود او هم مخاطب را دعوت به تفکر دوباره می‌کند: فایده تاریخ چیست؟ به چه سمتی داریم حرکت می‌کنیم؟ آیا واقعا سرنوشت انسان امروز روشن‌تر از دیروز است؟ اصلا آیا سرنوشت و آینده‌ای روشن در انتظار ماست؟ آیا امروز خوشبخت‌تر از هزاران سال پیش هستیم؟

آیا اکنون خوشبخت‌تریم؟ آیا از ثروتی که بشر در طی پنج قرن اخیر به دست آورده است می‌تواند به خرسندی جدیدی تعبیر شود؟ آیا کشف منابع بی‌پایان انرژی ذخایر بی‌پایانی از نعمت‌ها را به روی ما گشوده است؟ عقب‌تر برویم و ببینیم آیا هفتاد و چند هزاره پرآشوب پس از انقلاب شناختی دنیا را مکان بهتری برای زندگی کرده است؟ آیا مرحوم نیل آرمسترانگ که جای پایش بر کره عاری از باد ما سالم مانده است، از شکارگر – خوارک‌جوی بی‌نام و نشانی که ۳۰هزار سال قبل اثر دستش را بر روی دیواری در غار شووه باقی گذاشت سعادتمندتر بود؟ اگر نبود پس فایده به وجود آمدن کشاورزی و شهرها و خط و سکه و امپراتوری‌ها و علم و صنعت چه بود؟ (انسان خردمند – صفحه ۵۱۳)

در کنار خواندن این کتاب پیشنهاد می‌کنم مصاحبه و سخنرانی یووال نوح هراری را در سایت موسسه تد TED نیز نگاه کنید. سخنرانی نویسنده را از اینجا می‌توانید ببیند. او در این سخنرانی به شکل بسیار خلاصه مقداری از مفاهیم کتاب را بیان می‌کند. همچنین از طریق این لینک می‌توانید مصاحبه او را ببیند. در این مصاحبه جذاب و دیدنی (مثل خود کتاب) هراری در مورد کتابِ Homo Deus: A Brief History of Tomorrow (انسان خداگونه: تاریخ مختصر فردا) هم صحبت می‌کند. لازم به ذکر است که این ویدیوها با زیرنویس فارسی هم در دسترس هستند.

من همیشه وقتی با کتاب خوب و تاثیرگذاری روبه‌رو می‌شوم دوست دارم کتاب در بهترین حالت و بدون کوچک‌ترین عیب و ایرادی باشد. این کتاب هم با وجود حجم نسبتا زیاد آن، ایرادهای نگارشی داشت اما به طور کلی می‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. (به دلیل قلم تاثیرگذار نویسنده حتی ممکن است متوجه آن نشوید.) البته امیدوارم در چاپ‌های بعدی این موارد برطرف شود. ترجمه کتاب بسیار خوب است و لذت خواندن کتاب را دوچندان می‌کند. در نهایت نمی‌توان قیمت بالای کتاب را هم نادیده گرفت.

انسان خردمند از جنبه‌های مختلف دارای اهمیت است و کافه‌بوک این کتاب را در لیست‌ کتاب‌های پیشنهادی خود قرار داده است. خواندن آن را به همه‌ی کسانی که اهل تفکر هستند و به مسائل تاریخی و فلسفی علاقه دارند پیشنهاد می‌کنم.

[ لینک: معرفی کتاب روانشناسی عزت نفس ]

قسمت هایی از متن کتاب انسان خردمند

جملاتی از کتاب انسان خردمند

همه گونه‌های انسانی، علی‌رغم تفاوت‌های زیادشان، چند ویژگی مشترک دارند که آنها را از موجوات دیگر متمایز می‌کند. بارزترین ویژگی این است که انسان، در قیاس با سایر جانداران، مغز فوق‌العاده بزرگ‌تری دارد.  (انسان خردمند – صفحه ۲۹)

۱۵۰هزار سال قبل، انسان‌ها با وجود استفاده از آتش هنوز موجوداتی کم‌اهمیت بودند. حالا دیگر می‌توانستند شیرها را فراری دهند، خود را در شب‌های سرد گرم کنند، و جنگلی را به آتش بکشند. اما اگر همه گونه‌های انسانیِ موجود را به حساب آوریم، شاید تعدادشان هنوز از یک میلیون انسانِ ساکن در مجمع‌الجزایر اندونزی و شبه‌جزیره ایبری فراتر نمی‌رفت؛ این یعنی صرفا یک نقطه روی صفحه رادار زیستبومی. (انسان خردمند – صفحه ۳۶)

چرا مردم خود را با غذاهای پرکالری که برای جسمشان هم مضر است خفه می‌کنند؟ جوامع مرفه امروزی درگیر بلای چاقی هستند که به سرعت دارد به کشورهای در حال رشد هم سرایت می‌کند. تا وقتی که عادات غذایی نیاکان خوراک جویان را بررسی نکنیم، یافتن علت زیاده‌روی ما در خوردن غذاهای پرچرب و بسیار شیرین معما باقی می‌ماند. در علفزارهای استوایی و جنگل‌هایی که آن‌ها سکونت داشتند غذاهای شیرین پرکالری بسیار کمیاب و منابع غذایی به طور کلی کم بود. ۳۰هزار سال پیش، «خوراک‌جو»ی عادی تنها به یک نوع غذای شیرین دسترسی داشت و آن میوه‌های رسیده بود. اگر یک زن عصر حجری به یک درخت پر از انجیر برمی‌خورد منطقی‌ترین کار این بود که، قبل از آن که بابون‌های محلی آن درخت را لخت کنند، تا جایی که می‌تواند از آن انجیرها بخورد. غریزه زیاده‌روی در خوردن غذاهای پرکالری جزئی از ژن‌های ما شد. امروزه ما شاید در آپارتمان‌های بسیار بلند با یخچال‌هایی پر از غذا زندگی کنیم، ولی دی‌ان‌ای ما هنوز گمان می‌کند که در علفزارهای استوایی به سر می‌برد. برای همین است که اگر یک لیوان بستنی در یخچال پیدا کنیم آن را کامل می‌بلعیم و پشتش هم یک شیشه بزرگ نوشابه را تا ته سر می‌کشیم. (انسان خردمند – صفحه ۷۴)

اما از منظر گله حیوانات، و نه چوپان‌ها، نمی‌توان به نتیجه دیگری به جز این رسید که انقلاب کشاورزی برای اکثر حیوانات اهلی شده فاجعه‌ای وحشتناک بود. «موفقیت» تکاملی این حیوانات بی‌معنی است. یک کرگدن وحشی کمیاب در آستانه انقراض شاید بسیار خوشبخت‌تر از گوساله‌ای باشد که ناچار است تمام زندگی کوتاه خود را در قفسی تنگ سپری کند و پروار شود تا استیک لذیذی از آن تهیه کنند. کرگدن خوشنود ناراضی نخواهد بود از اینکه جزو آخرین اعضای گونه‌اش است. موفقیت عددی گونه گوساله تسلی خاطر اندکی است در برابر درد و رنجی که هر یک از افراد این گونه بدان دچار هستند. (انسان خردمند – صفحه ۱۴۶)

انقلاب کشاورزی یکی از بحث‌برانگیزترین وقایع تاریخ است. بعضی طرفداران دو آتشه آن ادعا می‌کنند که این انقلاب بشر را در مسیر رفاه و ترقی قرار داد. دیگران آن را منجر به تباهی بشر می‌دانند و معتقدند که نقطه عطف سرنوشت‌سازی بود که باعث شد انسان خردمند همزیستی صمیمانه خود با طبیعت را رها کند و به سوی حرص و آز و ازخودبیگانگی بشتابد. این مسیر، به هر سمتی که بود، راه برگشتی نداشت. کشاورزی جمعیت را چنان به سرعت و از اساس افزایش داد  که هر جامعه کشاورزی پیچیده‌ای اگر به شکار و گردآوری خوراک بازمی‌گشت دیگر نمی‌توانست مثل سابق به بقای خود ادامه دهد. (انسان خردمند – صفحه ۱۴۹)

پول سکه و اسکناس نیست. پول هرآن چیزی است که انسان‌ها تمایل دارند با استفاده از آن بتوانند به طور نظام‌مند ارزش چیزهای دیگر را به منظور مبادله کالاها و خدمات نشان دهند. (انسان خردمند – صفحه ۲۵۲)

تنها نظام مبتنی بر اعتماد مخلوق انسان‌هاست که تقریبا هر شکافی میان فرهنگ‌ها را پر می‌کند و کسی را بر پایه گرایش‌های دینی یا جنسیتی یا نژادی یا سنی مورد تبعیض قرار نمی‌دهد. در سایه وجود پول حتی کسانی که همدیگر را نمی‌شناسند و به یکدیگر اعتماد ندارند می‌توانند همکاری موثری با یکدیگر داشته باشند. (انسان خردمند – صفحه ۲۶۴)

اولین خط آهن تجاری جهانی در ۱۸۳۰ در بریتانیا افتتاح شد. در ۱۸۵۰ کشورهای غربی ۴۰هزار کیلومتر راه‌آهن داشتند، اما در تمام آسیا و آفریقا و آمریکای لاتین فقط ۴هزار کیلومتر خط آهن وجود داشت. در ۱۸۸۰، غرب به خود می‌بالید که بیش از ۳۵۰هزار کیلومتر خط آهن دارد، در حالی که در سایر نقاط دنیا فقط ۳۵هزار کیلومتر راه‌آهن وجود داشت (و بیشتر آن را هم انگلیسی‌ها در هند کشیده بودند). (انسان خردمند – صفحه ۳۹۱)

پس از سال ۱۹۰۸، و بخصوص بعد از سال ۱۹۴۵، طمع سرمایه‌داری عمدتا به دلیل ترس از کمونیسم، تا حدود مهار شد. اما بی‌عدالتی هنوز حکم‌فرماست. کیک اقتصادی ۲۰۱۴ بسیار بزرگ‌تر از کیک سال ۱۵۰۰ است، اما آن چنان نامساوی تقسیم شده است که بسیاری از دهقانان آفریقایی و کارگران اندونزی بعد از یک روز کار سخت با غذایی کمتر از غذای اجدادشان در ۵۰۰ سال قبل به خانه برمی‌گردند. ممکن است رشد اقتصاد مدرن هم مثل انقلاب کشاورزی، فریبی بسیار بزرگ از کار درآید. (انسان خردمند – صفحه ۴۵۷)

در مجموع امروزه ده‌ها میلیارد حیوان در دامداری‌ها زندگی می‌کنند که بخشی از خط تولید ماشینی هستند و در حدود ۵۰ میلیارد از آن‌ها سالانه کشته می‌شوند. این روش‌های صنعتی دامداری به افزایش بی‌سابقه‌ تولیدات کشاورزی و ذخایر غذایی انسان‌ها انجامیده است. پرورش صنعتی حیوانات در کنار ماشینی شدن کشت گیاهان، اساس کل نظام اقتصادی – اجتماعی مدرن است. (انسان خردمند – صفحه ۴۷۴)

و سرانجام، فقط در صورتی می‌توانیم به خاطر دستاوردهای بی‌سابقه‌ انسان خردمند امروزی به خود ببالیم که سرنوشت تمام موجودات دیگر را کاملا نادیده بگیریم. بخش‌های زیادی از نعمات مادی که به آن فخر می‌فروشیم و از ما در مقابل بیماری‌ها و قحطی محافظت می‌کند به بهای شکنجه و قربانی شدن میمون‌های آزمایشگاهی، گاوهای شیرده، و مرغ‌های تسمه‌نقاله‌ای به دست آمده است. در طی دو قرن اخیر، ده‌ها میلیارد از آن‌ها قربانی نظامی از استثمار صنعتی بوده‌اند که قساوتش در تاریخ سیاره زمین بی‌سابقه بوده است. اگر فقط یک دهم آن چه را فعالان حقوق حیوانات مطرح می‌کنند بپذیریم، پس چه‌بسا کشاورزی صنعتی مدرن بزرگ‌ترین جنایت تاریخ باشد. (انسان خردمند – صفحه ۵۱۷)

متاسفانه حاکمیت انسان خردمند بر زمین تا کنون چندان حاصلی به بار نیاورده است تا به اعتبار آن بر خود ببالیم. ما محیط اطرافمان را تحت کنترل درآورده‌ایم، محصولات غذایی را افزایش داده‌ایم، شهرها ساختیم، امپراتوری‌ها برپا کردیم و شبکه‌های تجاری گسترده ایجاد کردیم. اما آیا توانستیم از میزان رنج در جهان بکاهیم؟ بارها ثابت شده است که افزایش دائمی قدرت بشر لزوما به رفاه آحاد انسان‌های خردمند نینجامیده است و منجر به فلاکتی غیرقابل تصور برای موجودات دیگر شده است.  (انسان خردمند – صفحه ۵۶۷)

مشخصات کتاب

 • عنوان اصلی: انسان خردمند
 • عنوان فرعی: تاریخ مختصر بشر
 • نویسنده: یووال نوح هراری
 • ترجمه: نیک گرگین
 • انتشارات: نو
 • تعداد صفحات: ۶۲۱
 • قیمت چاپ دهم – سال ۱۳۹۷: ۶۴۰۰۰ تومان
 • جلد گالینگور

در انتها به این نکته اشاره کنم که در سراسر کتاب انسان خردمند در بخش‌های مهم تصاویر مختلفی نیز به چشم می‌خورد. و اینکه متن کتاب شامل ۵۶۸ صفحه است و مابقی آن یادداشت‌ها و نمایه است.


نظر شما در مورد کتاب انسان خردمند چیست؟ آیا شما هم علاقه دارید این کتاب را مطالعه کنید؟ لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

[ لینک: اینستاگرام کافه‌بوک ]

[ لینک: چگونه کتاب بخوانیم ]

[ لینک: کتاب انسان در جستجوی معنی ]

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

نقد و بررسی کتاب

قلم نویسنده

9

ترجمه

8

تاثیرگذاری و جذابیت کتاب

9

مشخصات ظاهری و قیمت

5

نکته مثبت

 • محتوای قوی
 • قلم پرکشش
 • ترجمه خوب

نکته منفی

 • قیمت بالا
 • وجود ایرادهای نگارشی

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 510
دوست نداشتم: 265
میانگین امتیازات: 1.92

انتشارات متخصصان

42 دیدگاه در “انسان خردمند

سلام بر اهل خرد
در نگاه اول فلسفه یوال نوح هراری ساده ، قابل فهم و مبتنی بر علم است . مولف در جای جای آثارش به نتایج تحقیقات استناد میکند.
با تعمق بیشتر در این کتاب (خصوصا در خوانش های بعدی )میتوان به غنای فلسفه مولف پی برد و دید بسیار عمیق مولف را ستود .
ایشان دستگاه فلسفی محکم و استواری دارد .
کتاب بسیار ارزشمندی است .

سلام خسته نباشید
میشه بگید آیا این کتاب سانسور شده و میشه بگید چقدر و کجاش و کدوم نشر سانسورش کمتره لطفا جواب بدین چون برام مهمه

سلام – متاسفانه از میزان سانسور کتاب خبر نداریم. کتاب هم در حال حاضر دیگه چاپ نمیشه.

سلام کافه کتابی های عزیز
آیاکتاب انسان خردمند سانسور شده؟ من نصف کتاب رو از پادکستی به نام ناوکست کوش کردم که اصرار داشت متن رو از روی متن انگلیسی ای که خودش ترجمه کرده میخونه و برام این شبهه ایجاد شد که ترجمه فارسی ممکنه سانسور شده باشه و از اونجا که میخام دوباره کتاب رو کاغذی بخرم و بخونم نمیدونم ارزشش رو داره یا نه؟
متشکر میشم منو راهنمایی کنید
همیشه از سر زدن به سایتتون لذت میبرم.ممنونم

عزیز این کتاب توقیف چاپ شده و دیگه چاپ رسمی نداره.ولی خب طبق معمول کسانی هستن که زیرزمینی چاپ کنن این کتاب رو و الان توی بازار کتاب زیاد هست و اکثر این چاپ ها از روی اولین چاپش هست که سانسور نداره

کتاب انسان خردمند را در فروردین ۹۹ که به علت شیوع کرونا در خانه بودم، مطالعه و به دوستان زیادی آن را توصیه کردم.
نقد آقای شروین وکیلی را هم خواندم،مطالب پراکنده ای در مورد کتاب مطرح کردند که در مجموع به نظر من حرف قابل تاملی در نقد ایشان پیدا نکردم.بر ایران ستیزی و همجنسگرا بودن نویسنده بیشتر تاکید داشت.
به نظر من برخی از منتقدین نامدار نیز شاید احتیاط می کنند و نظرات خود را علنی نمی کنند.
در مجموع کتاب تاثیر گذاری است و باورها و اعتقادات را به چالش جدی می کشد.
بعد از ممنوعیت فروش ترجمه فارسی کتاب در تاریخ ۲۰ آبان ۹۸ در ایران، فایلpdf و فایل صوتی خوانش کتاب در اینترنت قابل دسترسی است.

این کتاب شاهکار محضه،قطعا هستند کتاب های دیگه ای که کامل تر و تخصصی تر راجب پیدایش و تکامل انسان،تمدن،سرمایه داری،دین،اقتصاد و … صحبت کنه اما شما تو این کتاب گزیده ای از همه ی اینارو دارید، اگر از قبل مطالعه ای تو این زمینه ها نداشتید این کتاب برای شروع عالیه.
این کتاب جواب خیلی از سوالاتونه و همینطور کلی سوال جدید تو ذهنتون ایجاد میکنه و کشش پیدا میکنید به مطالعه بیشتر راجب مضامین توی کتاب.
درکل باید بگم زندگیتون به دو قسمت تقسیم میشه قبل و بعد از خوندن این کتاب!

درود بر تو ای دوست کتاب خوان
کتاب را اگر در کتابخانه ها هست امانت بگیر و بخوان تا هم هزینه سنگین ندهی و به آهستگی و با تامل بخوانی

خیلی. خیلی. ترغیب شدم بخونم دعا کنید بتونم بخرمش اخه هرچی توی تابستون کار کردم کتاب خریدم و الان پول برای خرید کتاب جدید ندارم

واقعا این نویسنده قلم بسیار عجیب و جذابی داره…اینجور نویسندها کم هستن و بنظر بنده بسیار هم خطرناک و هم بسیار کارا در نفوذ در افکار مردم از هر قشری
چرا خطرناک؟ چون که انقدر زیبا مینویسن که حتی بعضی اوقات قدرت تشخیص رو از خواننده میگیرند…خواننده بیشتر وقتها محو زیبایی کتاب میشه و بدون فکر به درست یا غلط بودن این زیبایی….همه رو میپذیره
فقط یه سوال اینکه چرا همچین تیتری باید تو فهرست باشه؟ مسیحیت و اسلام چه تاثیری بر انسان و تاریخ گذاشتند؟
و درباره تاثیر دو دین از ادیان ابراهیمی گفته بشه و درباره تاٍثیر یهودیت صخبت خاص و کافی نشه؟
اگه این مورد تو کتاب اصلی هم باشه به نظر ضعف بزرگیه برای این کتاب….با توجه به مشخصات خود نویسنده به نظر بنده این دلیل خاصی داره…
اعتراف میکنم که این نویسنده واقعا تو کار خودش یعنی نویسندگی واقعا استعداد و توانایی خاص داره….اما اگه به دید یه منتقد کتابو بخونید شاید بتونید اشکالاتی از فکر این نویسنده پیدا کنید شایدم بنده اشتباه میکنم

ترجمه و انتشار این کتاب چطور ممکن بوده؟! مگه ممکنه که همچین کتابی بدون سانسور اجازه ترجمه و چاپ و انتشار پیدا کنه؟

نظریه داروین که خیلی وقت است رد شده و اساس علمی ندارد
حالا این کتاب هم بر اساس نظریه داروین نوشته شده و لذا از بیخ ایراد علمی و تاریخی دارد

نظریه داروین کی رد شد ما خبر نداریم؟؟

خودش داروین ردش کرد چون نتونس اثباتش کنه

دوست عزیز الان دیگه نظریه تکامل از حالت نظریه بودن خارج شده و یه حقیقت علمی هست، تعجب میکنم بر چه اساسی شما میگید رد شده؟

آری .. حتما زندگی کردن تو شکم نهنگ و با قالیچه پرواز کردن از نظر علمی و تاریخی مورد تاییده !

سایت کافه بوک بی نظیر ترین سایتی است که تا به حال در مورد کتاب دیدم.صادق و بدون تعصب خاصی کتابها رو معرفی می‌کنه.
خیلی خوشحالم که منم عضوی از خانواده کافه بوک هستم و به عنوان مرجع ازش استفاده میکنم.
موفق و پایدار باشد.

سلام
تاریخ از جمله چیز هایی که تو دین اسلام تاکید اکید شده به فراگرفتنش
استاد مطهری در کتاب انسان و ایمان میگه که قرآن ۳ چیز رو در اولویت تدبر قرار داده
تاریخ
طبیعت
انسان شناسی

به نظرم این کتاب تاریخ رو به گونه زیبا پوشش داده

سلام و درورد
من همیشه کتاب خوندن رو دوست داشتم اما به اندازه علاقم براش وقت نمیذاشتم. سایت شما دوباره منو تو مسیر کتاب قرار داد و ازین بابت واقعا ازتون ممنونم.در ضمن سایتتون رو به بقیه هم معرفی کردم و همگی ازش لذت بردیم و استفاده کردیم. الان دوست دارم هر کتابی رو قبل مطالعه تو اینجا سرچ کنم. امیدوارم کافه بوک کاملتر و جامعتر شه.
به امید موفقیت روزافزون
با سپاس

بعد خوندن این کتاب نقد شروین وکیلی دراین مورد رو هم که توی یوتیوب هست وکلا فکر میکنم کتابی هم به این عنوان چاپ شده بخونید خیلی روشنگر ونقد عالیه

سلام. شما در زمینه‌ی کتاب خیلی عالی هستید و همیشه از خوندن متن‌های شما لذت برده‌ام. خیلی علاقمند شدم این کتاب را بخونم. حتی وقتی داشتم متن رو می‌خوندم یک لحظه از ذهنم گذشته که آیا هنوز جایی گوشه‌ای از کره‌ی زمین هست که مردمش صلح‌جویانه با طبیعن زندگی کنند؟ و چقدر دوست دارم اگر چنین جایی هست به اونجا برم و با اون مردم زیستن را تجربه کنم.
خیلی ممنون

سلام
انسان خردمند یکی از موضوعات بنیادی مربدط به ما رو مطرح میکنه و برای خواننده الهام بخش هست و حتی بسیار تاثیر گذار بوده و ما را با حقایق اشنا میکنه داستان سرایی کتاب روش نویسنده برای تشریح ایده ها و روابت های اوست

سلام و عرض خسته نباشید.واقعا سایت شما داره تبدیل به یه سایت مرجع واسه تحلیل و بررسی کتابها میشه…من هر وقت دنبال اطلاعات مفیدی راجع به یه کتابی بودم اول به سایت شما سر میزنم.جا داره از زحمات شما قدر دانی کنیم واقعا ممنونیم بابت سایت خوبتون.

سلام و درود – کافه بوک هنوز راه درازی در پیش داره اما از کلام انرژی‌بخش شما نهایت تشکر رو داریم.
خوشحالیم که تونستیم مفید باشیم.

سلام….
خسسسسته نباشید واقعا سایتتون عالیه….
بابت گذاشتن لینک مصاحبه استاد نوح هراری تشکر صمیمانه خییییلی عالی بود…

تبریک میگم سایت شما واقعا جذاب و مفیده
ممنون از پیشنهادات خوبتون
کتاب سفر روح بسیار جالبه برای معرفی

قبول وجود انسان قبل از حضرت آدم لارمه قبول نظریه داروین نیست لذا نظریات کتاب منافاتی با نظریه دینی ما ندارد قابل جمع میتواند باشدوحتی میتوان به برخی سوالات از جمله مسأله ازدواج فرزندان حضرت آدم جواب قابل قبولی داد

کتاب با اساس دینی ما هم خوانی نداره
این کتاب بر اساس نظریه تکامل داروین هست و متضاد دستور های دینی

اما این بیش‌تر مربوط به تولد و به وجود آمدن انسان هست اما در مورد تاریخ بعد از اون و تکاملش بسیار کتاب خوبی هست

در ادامه کتاب وجود خدا و ادیان رو به چالش می کشه ، این چالش ها رو نمیشه قبول کرد اما دید جدیدی به انسان می ده تا مخالفان عقاید خودش رو بهتر درک کنه و با آرامی بیش‌تری با اون ها رفتار کنه

در مجموع با اینکه از نظر زیست شناسی مخصوصا اولش بسیار چالش بر انگیز هست اما اطلاعات بسیار خوبی می ده و همچنین از نظر تاریخی هم بسیار زیبا هست و اطلاعات بسیار خوبی داره

ارزش خوندن رو داره حتی اگه نظریه های زیست شناسیش درست نباش

سلام خسته نباشید چنین کتابی برای سن ۱۶ ۱۷ مناسبه؟

سلام – خیلی به خود شما بستگی داره. دوستانی هستند که حتی با ۱۵ سال سن این کتاب را خوانده‌اند و در اینستاگرام کافه بوک کامنت های مثبت گذاشته‌اند. اما با این حال ممکن است شما این کتاب را دوست نداشته باشید.

من الان ۱۵ سالمه هم این کتابو خوندم هم انسان خدا گونه و ۲۱ درس برای قرن ۲۱ کلا کتاب زیاد میخونم کتابای معروف به دوستانم پیشنهاد میکنم از همین سنین پایین دنبال این چیزا برن که خیلی تو زندگیشون تاثیر خوب میزاره این کتابم از نظر من عالی بود

کتاب هر دو ناشر را خریده و مقایسه کرده ام.
ترجمه نیک گرگین، بسیار روانتر و دلپذیر تر است

سلام ترجمه ی دیگر این کتاب که نشر چشمه معرفی کرده آیا بهتره و کدومشون سانسور کمتری داره آخه شنیدم ترجمه نشر نو فصل آخرش سانسور شده

درون مایه ی کتاب در مورد شروع تاریخ بشریت بر پایه نظریه ی تکامل داروینه؟

بله – بر پایه نظریه‌ی تکامل داروین هستش

سلام دوستان من که تصمیم گرفتم بعد از امتحاناتم بخرمش خیلی جالب به نظر میاد

سلام.چه سایت خوبیه
چن وقتیه دارم اسم کتاب می‌نویسم تا بعد از امتحانات بخونم

پیشنهاد میکنم کتاب “سیزده دلیل برای” معرفی کنین

ممنون

سلام دوست گرامی – ممنون از شما
حتما وقتی کتاب را مطالعه کردیم معرفی آن را نیز منتشر می‌کنیم.

منم امروز پس از کلی کلنجار رفتن با خودم این کتاب رو خریدم ولی هنوز فرصت خوندنش رو پیدا نکردم رفت در صف کتابهای خوانده نشده فکر نکنم تا اسفند ماه نوبتش برسه لطفا کتاب پرفروش حرمسرای قذافی رو هم در سایت معرفی بفرمائید این کتابم ظاهرا غوغا کرده در بازار کتاب

سلام دوست گرامی – به محض مطالعه کتاب حرمسرای قذافی، آن را در سایت معرفی خواهیم کرد. و نکته آخر اینکه از خواندن انسان خردمند لذت ببرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *