انتشارات متخصصان

بابا گوریو

هزار و یک کتاب قبل از مرگ

نویسنده کتاب، انوره دو بالزاک، در بابا گوریو که یکی از مهم ترین و زیباترین آثار اوست، عمیقا به مفهوم مهر پدری و حماسه پدر بودن می پردازد. «پدری» و روابط بین پدر و فرزند همیشه یکی از مضمون های آثار بالزاک بوده است، اما بابا گوریو یک مورد استثنایی است.

بالزاک نوشتن بابا گوریو را سه ماه پس از اینکه خود پدر شده بود آغاز کرد و در همان ابتدا از اهمیت اثرش آگاه بود.

او در مکاتباتش در مورد بابا گوریو زیاد گفته است:

« اثر بزرگی را شروع کرده ام، بابا گوریو »

« چیزی که کاملا خلاف انتظارتان خواهد بود بابا گوریوست، یک اثر بنیادی »

« به بابا گوریو بسیار افتخار خواهید کرد، دوستانم معتقدند که با هیچ کار دیگری قابل مقایسه نیست، ورای همه کتاب هایی است که تا حال نوشته ام »

بالزاک برای مجموعه آثار خود – که در حدود ۹۰ رمان و داستان کوتاه است – نام «کمدی انسانی» را انتخاب کرده است. در این میان، بابا گوریو را می توان پدر منظومه «کمدی انسانی» دانست.

کتاب بابا گوریو

داستان رمان بابا گوریو

این کتاب در مورد پیرمرد رشته فروش سابق، گوریو است که دو دخترش را از هرچیزی در این دنیا بیشتر دوست دارد و به معنای واقعی کلمه حاضر است برای آن ها بمیرد. گوریو یک پیرمرد با عزت و احترام است که همه ثروت خود را برای خوشبختی دخترانش خرج کرده و حالا خود در پانسیون خانم ووکر زندگی ساده ای دارد. در این پانسیون گوریو را بابا گوریو صدا می زنند.

بابا گوریو به خاطر علاقه بیش از خود به دخترانش، همه جور رنجی را تحمل می کند. از رنج تحقیر شدن توسط دامادهایش گرفته تا رنج گرسنگی و حتی نادیده گرفته شدن توسط دختران خودش. او فقط می خواد دخترانش در زندگی کمبودی نداشته باشند.

همه این کتاب در مورد بابا گوریو نیست. در واقع این رمان دو داستان اصلی دارد که ماجرای بابا گوریو یکی از این دو داستان است.

یکی دیگر از ماجراهای اصلی رمان بابا گوریو در مورد اوژن راستینیاک است. دانشجویی جوان که از روستایی به پاریس آمده است و می خواهد طعم موفقیت و ثروت و همچنین لذت زندگی اشرافی به سبک پاریسی ها را بچشد. راستینیاک هم در پانسیون ووکر اقامت دارد و در ادامه داستان همدم بابا گوریو می شود.

داستان اصلی کتاب پس از توصیف ها و فضاسازی های بالزاک از جایی شروع می شود که بابا گوریو دست به کارهای مختلفی برای آسایش دخترانش می زند اما در مقابل… . و همچنین از جایی شروع می شود که اوژن تلاش های جدی خودش رو برای وارد شدن به جامعه اشرافی پاریس شروع می کند.

کتاب بابا گوریو نوشته بالزاک

نگاهی به رمان بابا گوریو

بالزاک کتابش را با توصیف هایی مفصل در مورد محیط پانسیون خانم ووکر و همچنین با تشریح شخصیت آدم هایی که در آن سکونت دارند شروع می کند. کلماتی که پس از خواندن آن ها کاملا متوجه می شوید که با چه آدم هایی در این این رمان روبه‌رو هستید. اما این توصیف های خواندنی تنها شروع داستان است و شما هرچقدر جلوتر بروید خواندن بابا گوریو برایتان دلچسب تر و زیباتر می شود.

و پایان کتاب. یک پایان درجه یک، سرشار از احساسات و بی نهایت تاثیر گذار، در حدی که خود نویسنده هم تحت تاثیر قرار گرفته و مترجم، مهدی سحابی، این موضوع را به خوبی در قالب یک توضیح کوتاه به خواننده می فهماند.

بالزاک در بابا گوریو در مورد عشق و محبت پدری نسبت به فرزندانش می گوید. در مورد اشرافی های پاریس می گوید که عاشق به نمایش گذاشتن شکوه و عظمت خود هستند اما از درون زندگی کسالت بار و فاسدی دارند. در مورد پسری می گوید که شیفته تجملات است اما وقتی وارد این دنیای متعفن می شود تصمیم دیگری می گیرد.

پیشنهاد می کنم حتما این کتاب را بخوانید تا ببینید که چطور نویسنده در یک کتاب خوب و خواندنی شما را درگیر احساسات مختلف می کند و چطور می تواند روی شما تاثیر بگذارید.

جالب است بدانید که عباس معروفی در شاهکار خودش، یعنی در کتاب سمفونی مردگان از کتاب بابا گوریو اسم می برد.

یک نکته: عکس روی جلد کتاب تصویر بالزاک، نویسنده کتاب است.

معرفی کتاب خوب بابا گوریو

قسمت هایی از متن کتاب بابا گوریو

بابا گوریو پیرمرد کمابیش شصت و نه ساله، در سال ۱۸۱۳ پس از ترک کار و فعالیت در خانه خانم ووکر گوشه گرفته بود.

چه کسی می تواند بگوید دیدن کدام یک از این دو دهشتناک تر است، دل های خشکیده یا جمجمه های تهی شده؟

افرادی هم هستند که مزدور صفت به دنیا آمده اند و هیچ خوبی ای در حق دوستان و نزدیکان شان نمی کنند، چون این وظیفه شان است؛ در حالی که با خدمت به غریبه ها خودستایی شان ارضا می شود: هر چقدر کانون عواطف شان به ایشان نزدیک تر باشد کم تر محبت می کنند؛ هر چقدر دورتر باشد علاقه و توجه بیشتری نشان می دهند.

ما زن ها هیچ وقت چیزی را که هیچ کس نخواهدش نمی خواهیم.

ثروتِ سریع مساله ای است که امروزه پنجاه هزار جوان قصد دارند حلش کنند، جوان هایی که همه در وضعیت شما هستند. شما یک واحدِ این رقم اید. خودتان حساب کنید چه تقلایی باید بکنید و مبارزه چقدر وحشیانه است. باید مثل عنکبوت های زندانی همدیگر را بخورید چون بدیهی است که پنجاه هزار سِمَتِ خوب موجود نیست. می دانید در این مملکت چطور باید ترقی کرد؟ یا با درخششِ نبوغ یا با شگرد فساد. یا باید مثل یک گلوله توپ میان این توده آدم راه باز کنید، یا این که مثل طاعون به جان شان بیفتید. شرافت به هیچ دردی نمی خورد. همه در مقابل قدرت نابغه کمر خم می کنند. البته ازش متنفرند، سعی می کنند بدنامش کنند، چون همه را برای خودش برمی دارد و به کسی چیزی نمی دهد، اما اگر پایداری کند بالااخره جلوش زانو می زنند؛ در یک کلمه، اگر نتوانید زیر لجن دفنش کنند زانو می زنند و می پرستندش.

چیزی به اسم اصول اخلاقی وجود ندارد، هرچه هست رویداد است؛ قانون وجود ندارد، هرچه هست شرایط است: انسان برتر با رویدادها و شرایط کنار می آید و آن ها را هدایت می کند.

همه ملت ها آزادی را مثل بت می پرستند؛ اما در همه دنیا کو یک ملت آزاد؟

چه چیزی زیباتر از این که نظر به زندگی ات بیندازی و ببینی کوچک ترین لکه ای به دامنش ننشسته.

شاید عشق چیزی نباشد جز قدردانی از خوشی.

خدایی هست و حتما دنیای بهتری برای ما خلق کرده، وگرنه این دنیای خاکی معنایی ندارد.

قسمت هایی از متن کتاب خواندنی بابا گوریو

مشخصات کتاب

  • رمان بابا گوریو
  • نویسنده: انوره دو بالزاک
  • ترجمه: مهدی سحابی
  • انتشارات: مرکز
  • تعداد صفحات: ۳۴۸
  • قیمت چاپ ششم: ۳۱۵۰۰ تومان
  • جلد سخت

نظر شما در مورد کتاب بابا گوریو چیست؟

چند کتاب خوب  دیگر از نشر مرکز:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

نقد و بررسی کتاب

قلم نویسنده

8

ترجمه

8

تاثیرگذاری و جذابیت کتاب

9

مشخصات ظاهری و قیمت

8

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 924
دوست نداشتم: 571
میانگین امتیازات: 1.62

انتشارات متخصصان

27 دیدگاه در “بابا گوریو

بی‌نظیر. خواندنش تجربه‌ی فوق‌العاده‌ای است. خودمان را بهتر می‌شناسیم؛ خودِ مُدرنمان را

هر دو ترجمه مهدی سحابی و م ب آذین اساسی و درست اند،با هر کدام خو گرفتید بخوانید این اثر سترگ را

دوستان عزیز کتابخوان
یک پیشنهاد براتون دارم
این رو خودمون با چند تا از دوستان اجرا کردیم و عالی بود
با توجه به هزینه بالای خرید کتاب
من و ۷ نفر از دوستان کتابخوان دور هم جمع شدیم و هر کدام یک جلد کتاب خریدیم
و به هم امانت دادیم
اینجوری قیمت یک جلد کتاب رو پرداخت کردیم ولی ۸ جلد کتاب خوندیم و این عالی بود
امیدوارم بتونید از این پیشنهاد استفاده کنید

واقعا این کتاب رو باید طلا گرفت ، بنده با ترجمه ژوزف خوندم و باید بگم واقعا برای نوجوانان مناسب است و این کتاب بهترین هست برای سنین بین ۱۵ تا ۱۸ ، ترجمه هم عالی بود و واقعا فکر نمیکردم انقدر ترجمه خوب باشه و اینکه بگم حتما یه فرهنگ لغت بقلتون باشه چون ترجمه ژوزف خیلی کلمات عربی و کلمات ناآشنا برای نوجوانان داره، این کتاب برای جوانان عالیست از نظر اینکه آنها را برای ورود به جامعه بزرگسالان تا حدودی آشنا میکند و انهارا از خواستن نامحدود ثروت ، قدرت چشم و هم چشمی، شهرت و.. برحذر میدارد و انهارا با دنیای واقعی تا حدودی آشنا میکند. ممنون از سایت کافه کتاب که این کتاب رو معرفی کرد👌🌹

سلام.

من کتاب را با ترجمه م.ا.به آذین از انتشارات نیل چاپ شده در سال ۱۳۳۹ خواندم!

کتاب خوب و گیرایی است. قلم نویسنده و ترجمه به آذین تحسین برانگیز است.

داستان در قرن نوزدهم میلادی و در پایتخت فرانسه روایت می شود ولی پیام آن محدود به زمان و مکان خاصی نیست و قابل تعمیم به زندگی امروز ما نیز هست.

علاقه پدر به فرزندان ش که نیاز به روانشناسی و روانکاوی ندارد بلکه عدم علاقه پدر به فرزندانش نیاز به موشکافی و علت این امر دارد که در هر داستانی نیاز به باز شدن آن است

خوب هرزگی زنان و مردان هم ربطی به درآمد آنان ندارد بلکه بستگی به فلسفه زندگی آنان دارد

سلام نظر شما در مورد ترجمه ادوارد ژوزف ۰یست؟

واقعا این کتاب رو باید طلا گرفت ، بنده با ترجمه ژوزف خوندم و باید بگم واقعا برای نوجوانان مناسب است و این کتاب بهترین هست برای سنین بین ۱۵ تا ۱۸ ، ترجمه هم عالی بود و واقعا فکر نمیکردم انقدر ترجمه خوب باشه و اینکه بگم حتما یه فرهنگ لغت بقلتون باشه چون ترجمه ژوزف خیلی کلمات عربی و کلمات ناآشنا برای نوجوانان داره، این کتاب برای جوانان عالیست از نظر اینکه آنها را برای ورود به جامعه بزرگسالان تا حدودی آشنا میکند و انهارا از خواستن نامحدود ثروت ، قدرت چشم و هم چشمی، شهرت و.. برحذر میدارد و انهارا با دنیای واقعی تا حدودی آشنا میکند. ممنون از سایت کافه کتاب که این کتاب رو معرفی کرد👌🌹

کمدی انسانی بالزاک نتوانست مرا قانع کند که برترین کتاب نویسنده است. نمایش زندگی اشرافی زنان در قرن نوزدهم فرانسه در پاریس و عشق جنون امیز گوریو به دخترانش که از او حتی در واپسین لحظات عمر دلجویی نکردند بیشتر از آن که یک داستان رئالیستی باشد ناتورالیستی است و تعفن لایه های اشرافی و روابط هوسناک زنان پاریسی را به سطح می آورد. به نظر من شایسته است شخصیت های کتاب از دید روانشناسی بررسی شوند. برای خواننده مشخص نمی شود دلیل فوق العاده و غیر عادی گوریو به دخترانش چیست؟ به نظر می رسد این دلیل باید در جایی از کتاب گره گشایی می شد. حضور زندانی با اعمال شاقه به داستان هم وصله شده است و ساختار داستان یک ساختار قوی و پیچیده نیست و شخصیت ها در سطح داستان روایت شده اندو خبری از کالبدشکافی عمیق شخصیت ها دیده نمی شود.

به نظرم کتاب همون چیزی بود که باید می بود. کمدی انسانی. اینکه چطور شخصیت هایی که همه دارن بر طبق احساسات انسانی عمل می کنند انقدر همه در اشتباه هستن و وقتی که آدم از دیدگاه راوی میخونه چقدر همه اینا خنده دار بنظر میان.

سلام سایتتون در زمینه انتخاب کتاب و همینطور درک مفهوم خیلی برام مفید بود و ازتون ممنونم
اگ میشه در رمان های ترجمه ،بهترین ترجمه رو هم معرفی کنید 🙏🏻

سلام – ممنون از کلام انرژی بخش شما
در مورد بهترین ترجمه باید اشاره کنیم که ما معمولا تلاش می‌کنیم بهترین ترجمه رو معرفی کنیم. البته شاید در این مسیر همیشه دقیق عمل نکنیم. در مورد برخی از کتاب‌ها هم مقالاتی در خصوص مقایسه ترجمه‌ها منتشر شده است که می‌توانید در بخش «مقاله» در سایت مطالعه کنید.

بنظرم در این معرفی بسیار ناقص به هسته و موضوع اصلی کتاب باباگوریو اشاره نشده بود
بالزاک به عنوان پیشگامان جنبش رئالیسم در این کتاب سعی در به تصویر کشیدن زندگی هایی که از هرگونه ارزشی تهی شده اند ،دارد و نشان میدهد در جامعه پاریس به عنوان جامعه ای که بالزاک با جزئیاتش آشناست، هیچ ارزشی در مقابل ارزش ثروت (حتی ارزش پدری فرزندی) یارای ایستادگی ندارد

ممنونم ، گاهی متأسفانه به هر دلیلی چه گرانی کتاب، چه…خیلی از ماها وقت یا هزینه نمی کنیم کتاب های مختلفی رو بخونیم، این روش شما به حداقل انتخاب کمک فراوانی میکنه

سلام شما چرا عضو کتابخانه عمومی شهرتون نمیشید؟ من عضو هستم و کتاب های خوبی رو امانت میگیرم ۵ تومن برا یه سال

با سلام، با دوستان کتابخوان میتوانید به همدیگر امانت دهید.

سلام.ممنون از سایت بی نظیر کاملتون

پیشنهاد میکنم کتاب “سیزده دلیل برای” را بخونید و تو سایتتون بذارید

سلام.من تازه با سایت شما اشنا شدم، شما عالی هستین.
خیلی خوشحالم ک با شما اشنا شدم .
ی پیشنهاد داشتم، لطفا کتاب های علمی هم معرفی کنید.

سلام.
شما لطف دارید…
در مورد کتاب های علمی انشاالله وقتی سایت رو گسترش دادیم بهش فکر می کنیم.

سلام تشکر بهترین سایت کتاب ایران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *