جاناتان مرغ دریایی

کتاب جاناتان مرغ دریایی رمانی کوتاه ولی بسیار پرمعنا و خواندنی اثر ریچارد باخ، خلبان و نویسنده آمریکایی است که در سال ۱۹۷۰ منتشر شده است.

قبل از هرچیز باید اشاره کنیم که معرفی کتاب جاناتان مرغ دریایی بر اساس ترجمه کاوه میرعباسی (نشر نی) است و رمان تنها سه بخش دارد. اما چندی پیش، نویسنده کتاب، ریچارد باخ بنابر دلایلی ادامه رمان را نوشت و بخش چهارمی هم از به کتاب خودش اضافه کرد.

در ابتدای کتاب آمده است:

پیشکش به جاناتان مرغ دریایی راستین، که درون همگی‌مان می‌زید.

خلاصه داستان جاناتان مرغ دریایی

این کتاب در مورد جاناتان لیوینگستون، یک مرغ دریایی است که دوست ندارد مثل هزاران مرغ دریایی دیگر فقط به فکر خوردن و خوابیدن و گذران زندگی باشد. جاناتان می‌خواهد به شکل حرفه‌ای پرواز را یاد بگیرید. به همین خاطر دور از دیگران مراغ دریایی، تنها به تمرین مشغول است.

در قسمتی از متن کتاب می‌خوانیم:

اغلب مرغ‌های دریایی دغدغه‌شان فقط این است که ابتدایی‌ترین شیوه‌های پرواز را یاد بگیرند: چگونه خود را از کرانه به خوراک برسانند و برگردند. برای اغلب مرغ‌هایی دریایی، سیر کردن شکم بر اشتیاق به پرواز می‌چربد. اما برای این مرغ دریاییِ خاص، خوردن مهم نبود، بلکه به پرواز اهمیت می‌داد. بیش از هر چیز دیگر در دنیا. جاناتان لیوینگستون شیفته‌ی پرواز بود.

مدتی بعد جاناتان متوجه می‌شود که دیگران به شکل عجیبی به او نگاه می‌کنند و تلاش‌های او برای یادگیری پرواز را درک نمی‌کنند. حتی پدر و مادرش هم نگران او می‌شوند که فقط تمرین می‌کند و هیچ غذا نمی‌خورد و یک مشت پر و استخوان شده است. از جاناتان می‌خواهند که همرنگ جماعت باشد و مانند دیگران زندگی کند. اما جاناتان هدف والاتری دارد و در جواب مادرش چنین می‌گوید:

باکم نیست که یک مشت پر و استخوان بیش‌تر نباشم، مادر. فقط می‌خواهم بدانم در هوا چه کاری ازم برمیاد و چه کاری ازم ساخته نیست، همین و بس. جز این خواسته‌ای ندارم.

جاناتان مرغ دریایی

جاناتان هر روز با شوق بیشتر تمرین و انوع تکنیک‌های پرواز را کشف می‌کرد. اما یک روز ارشد گله او را به وسط مرغان دریایی که برای شورای بزرگ دور هم جمع شده بودند فراخواند و گفت:

جاناتان لیوینگستون مرغ دریایی، یک روز می‌فهمی بی‌مسئولیتی عاقبت خوشی ندارد. زندگی ناشناخته و ناشناختنی است، و ما چیزی از آن نمی‌دانیم جز این‌که به‌دنیا آمده‌ایم تا شکم‌مان را سیر بکنیم، و تا جایی که برای‌مان امکان دارد زنده بمانیم.

و به این ترتیب جاناتان مرغ دریایی از گله طرد شد.

اما طرد شدن جاناتان تازه شروع اصلی ماجراهایی زیبا و خواندنی است که بدون شک الهام‌بخش هر خواننده‌ای است.

در قسمتی از متن کتاب می‌خوانیم:

جاناتان مرغ دریایی روزهای بعد را در انزوا سپری کرد، ولی پروازکنان تا دوردست و فراسوی صخره‌های بلند می‌رفت. از تنهایی غصه نمی‌خورد، فقط از این بابت اندوهگین بود که سایر مرغان دریایی حاضر نیستند به شکوه پرواز، که در انتظارشان است، باور بیاورند؛ حاضر نیستند چشمان‌شان را باز کنند و ببینند.

[ لینک: ملت عشق ]

جاناتان مرغ دریایی اثر ریچارد باخ

درباره کتاب جاناتان مرغ دریایی

جاناتان مرغ دریایی یک رمان کوتاه، پرمغز، سرشار از امید و مناسب برای همه‌ی افراد است که شما هم حتما باید آن را مطالعه کنید!

بدون شک داستان جاناتان الهام‌بخش همه‌ی آدم‌هایی است که به نحوی متفاوت هستند و جامعه به همین دلیل متفاوت بودن حاضر نیست آن‌ها را بپذیرد. الهام‌بخش آدم‌های طرد شده‌ای که به دنبال هدفی رفته‌اند که همگان قادر به درک آن نیستند. الهام‌بخش آدم‌هایی که به مسئله‌ی زندگی فکر می‌کنند و می‌خواهند معنایی برای آن پیدا کنند. الهام‌بخش آدم‌هایی که از انگشت‌نما شدن ترسی ندارند و به هر طریقی هدف والای خود را دنبال می‌کنند.

در این رمان با مرغ دریایی‌ای روبه‌رو هستیم که حاضر نیست تحقیر دیگران را بپذیرد و عصیانگر می‌شود. به مخالفت می‌پردازد و از کاری که کرده است پشیمان نمی‌شود.

از متن کتاب:

سابقه نداشت مرغان دریایی در پاسخ به «شورای بزرگ» سخنی بگویند و اعتراض بکنند، ولی صدای جاناتان بلند شد. چنین خروشید: «بی‌مسئولیتی؟ برادران! رفتار چه کسی مسئولانه‌تر است از مرغی دریایی که برای زندگی مفهومی والاتر و مقصودی برتر یافته و از پی آن‌ها می‌رود؟ هزارن سال دنبال کله‌ی ماهی‌ها به هر کنج و گوشه‌ای سرک کشیده‌ام، ولی حالا دلیلی برای زیستن داریم: یادگیری، کشف، نیل به آزادی!»

کتاب یک جنبه‌ی عرفانی نیز دارد که برای فاش نشدن بیشتر داستان کتاب به آن اشاره‌ای نمی‌کنیم. در خواندن جاناتان مرغ دریایی شک نکنید و مطمئن باشید این کتاب کوچک برای همیشه در گوشه‌ای از ذهن شما ماندگار خواهد شد.

[ لینک: معرفی کتاب پیرمرد و دریا ]

قسمت های جذاب کتاب جاناتان مرغ دریایی

قسمت دیگری از متن کتاب جاناتان مرغ دریایی

یگانه قانون حقیقی همان است که به آزادی منجر می‌شود. قانون دیگری وجود ندارد.

مشخصات کتاب

  • جاناتان مرغ دریایی
  • نویسنده: ریچارد باخ
  • ترجمه: کاوه میرعباسی
  • انتشارات: نی
  • تعداد صفحات: ۹۴
  • قیمت: ۸۰۰۰ تومان

نظر شما در مورد جاناتان مرغ دریایی چیست؟


معرفی چند رمان خوب دیگر:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 213
دوست نداشتم: 42
میانگین امتیازات: 5.07

تبلیغ سایت نشانک

32 دیدگاه در “جاناتان مرغ دریایی

سلام من وقتی این کتاب رو خوندم بسیار پشتکارم بیشتر شد. کتاب زیبایی است.

یعنی مراغ دریایی جمع مرغه؟
یه کتابخون اینو نوشته؟

جاناتان مرغ دریایی
ترجمه هرمز ریاحی به مراتب از ترجمه کاوه میرعباسی بهتره. میرعباسی جوری ترجمه کرده انگار داره برای یه بچه قصه شب می خونه خوابش ببره.

زندگی نامه خیلی از ماهاست.قوانین دست پا گیر رو ب سخره گرفتیم.به اعتقادات پدر مادر پشت کردیم.ب تفکری ک ب ما تحمیل کرده بودن پشت پا زدیم.و ب ازادی و آرامش رسیدیم.و هنوز راه کمال ادامه داره و نا تمام..و اون تحولات و تغییرات چقد زیبا و درد اور بود..ما هم طرد شدیم

بهشت مکان نیست حتی زمان هم نیست بهشت یعنی رسیدن به کمال.جاناتان مرغ دریایی
اول اینکه خوندن این کتاب رو به همه پیشنهاد میکنم حتی اگه براتون خیلی مفید واقع نشه چیزی رو از دست ندادین چون زمان زیادی ازتون نمیگیره.
اما درمورد محتوای این کتاب به نظرم با این که کتاب کوتاه و روانیه اما خیلی حرفای مهمی رو میزنه و باید با تامل بیشتری خونده بشه تا مفهوم حرفهای عمیق اما ساده‌ش بهتر درک بشه.با احترام به نظر دوستانی که گفتن این کتاب منجر به تغییر نمیشه و حکم شعار داره باید بگم کتاب فقط میتونه روی نگرش و زاویه دید تاثیر بگذاره و حقیقت های جدیدی رو به شما معرفی کنه این انتخاب شماست که اون ایده هارو در حیطه ی عمل به اجرا دربیارید یا نه=)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.