معرفی رمان روسی

رمانی با یک طوطی

کتاب رمان

رمانی با یک طوطی اثر آندرى ولوس است با ترجمه مثل همیشه خوب آبتین گلکار که از سوی نشر ماهى منتشر شده است. نشر ماهی این کتاب را با اجازه‌ نویسنده و خرید حق کپی‌ رایت آن منتشر کرده است.

آندرى ولوس نویسنده معاصر روسى که اصالتا تاجیک تبار است در سال ٢٠١۴ آخرین رمانش را با عنوان اصلى از زندگى یک تک سر روانه بازار کرد. البته این رمان ظاهرا به دلایلى که مترجم قید کرده با عنوان فرعى کتاب یعنى رمانی با یک طوطی به فارسى برگردانده شده است.

این نویسنده پیش از این کتاب، رمان هاى زیادى را به بازار عرضه کرده که برایش جایزه هاى بزرگى مثل:

  • جایزه بوکر روسى،
  • جایزه آنتى بوکر،
  • جایزه دولتى فدراسیون روسیه
  • و…

را به ارمغان آورده است.

کتاب رمانی با یک طوطی

رمانی با یک طوطی

کتاب رمانى با یک طوطى به سبکى طنز از زبان یک طوطى به اسم سلیمان باگدانوویچ روایت مى شود.


✔️ داستان رمان حول کتابخانه اى در مسکو و کارکنانش جریان دارد، مدیر کتابخانه فردى به نام کالاباروف است که ادیبى فرهیخته و مدبّرى ست که تا به حال کتابخانه را با چنگ و دندان مدیریت کرده و مسائل کتابخانه را به خوبى به جلو برده است. اما از مقامات بالا به ویژه از طرف ماخروشکینا، مدیر کل وزارتى کتابخانه ها، زیر فشار است تا استعفا بدهد و دست از مدیریت این کتابخانه بردارد.


عاقبت کالاباروف زیر این فشار ها تاب نمى آورد بر اثر حمله قلبى جان به جان آفرین تسلیم مى کند و مى میرد.

بعد از مرگ کالاباروف مدیریت کتابخانه به دست افسرى اطلاعتى و بازنشسته به نام میلاسادوف مى افتد که در گذشته در بخش کارگزینى ارتش خدمت مى کرده و هیچ سر رشته اى از ادبیات ندارد. او که براى کتابخانه خواب هایى اى دیده است تمام رشته هایى که کالابارف در این چند سال ریسیده بود پنبه مى کند و…

معرفی کتاب رمانی با یک طوطی

درباره رمانی با یک طوطی

مترجم در پشت کتاب عنوان کرده که موضوع کتاب غلبه نگرش فراگیر تجارى و سرمایه دارى بر دانش و فرهنگ است.

البته به نظر من این نکته تنها بخش محدود و کوچکى از رمان است. رمان بى شک یک رمان طنزِ سیاسى ست. نویسنده به وضوح از سیستم سیاسى روسیه انتقاد مى کند. در جایى به وضوح مى گوید:

هر کس در روسیه چیزى میفهمد حداقل دوبار سر و کارش به زندان افتاده.

این کتاب نقدى کاملا واضح به سیستم نظامى روسیه و قدرتش در عرصه هاى اجتماعى وارد مى کند، حتى چشمه ای از آن را در تخفیف ۵٠٪‏ از رستوران به وضوح نشان مى دهد.


این کتاب علاوه بر این عرصه در فضایى فرهنگى شکل مى گیرد و انتقاد جالبى از قشر فرهنگى مى کند. علاوه بر آن نقدى جالب در برخورد اجتماعى روس ها با تاجیک ها به نمایش مى گذارد که نمونه بارزش رفتار ایرانى ها با افغان هاست.


من در این رمان آینه اى دیدم که فضایى کاملا مشابه را برایم در کشور خودم تداعى مى کرد چیزهایى که اتفاق افتادنشان خیلى دور از ذهن نیست.

از این رمان چه نظر داستانى و چه از نظر محوایى لذت بردم و از آبتین گلکار و انتشارات خوب ماهى بابت ترجمه این کتاب تشکر مى کنم.

قسمت هایی از متن کتاب رمانی با یک طوطی

قسمت هایی از متن کتاب رمانی با یک طوطی

ظاهرا کسی که گوشی را برداشته بود همان رحمانوف کذایی بود. لحن میلاسادوف بی حوصله تر شد: «افسر ارسد میلاسادوف. بگم از کدوم اداره یا خودت حالیت شد؟… خوبه. پس اگه حالیت شده، خوب حرفم رو گوش کن. ما با تو یه کار کوچیک داریم، رحمانوف. گریماسنیکوا رو می شناسی؟… خودت رو به اون راه نزن، رحمانوف. چطور نمی شناسیش؟ می خواد توی رستورانت مهمونی بگیره…

آره، خودشته. یه تخفیف پنجاه درصدی بهش می دی… دارم روسی باهات حرف می زنم: میلاسادوف… پا شم بیام اون جا؟ گوش کن، رحمانوف، دوونگی نکن. می بینم که اون ماتحت سیاهت می خاره. اگه بیام اون جا، اوضاع خودت بی ریخت تر می شه ها… چرا؟ چون من مفت و مجانی جایی نمی رم. اگه بیام پیشت، هزار دلاری برات آب می خوره… کارت شناساییم رو با فکس بفرستم؟… نخندونم، رحمانوف! باشه، هر طور میلته. با فکس برات ارزون تر میفته: پونصد دلار. پول رو تا آخر امروز می رسونی دست من… چی؟ همین طوری قبول داری؟ خوب، حالا شد! تصمیم درستی گرفتی. باید به آدما اعتماد کرد، رحمانوف. اگه بین مردم اعتماد نباشه، سنگ روی سنگ بند نمی شه. خوب، فهمیدم که فکس داری. پس ازش این طوری استفاده کن: وقتی داری صورت حساب گریماسنیکوا رو می نویسی، یه نسخه ش رو هم برای من می فرستی. حواست باشه یادت نره. نوشتن بلدی یا بهت فقط شمردن یاد داده ن؟ عالیه. پس شماره رو بنویس.

مشخصات کتاب

  • کتاب رمانی با یک طوطی
  • نویسنده: آندرى ولوس
  • ترجمه: آبتین گلکار
  • انتشارات: ماهی
  • تعداد صفحات: ۱۶۸
  • قیمت چاپ اول: ۱۶۰۰۰ تومان

👤 این مطلب توسط حامد رحیمی نوشته شده است.

نظر شما در مورد این کتاب چیست؟

عکس های کتاب رمانی با یک طوطی


از جمله کتاب های نشر ماهی:

کتاب قلب سگی          کتاب شب های روشن          کتاب یک اتفاق مسخره