رمان صد سال تنهایی

رمان صد سال تنهایی حاصل ۱۵ ماه تلاش و کار گابریل گارسیا مارکز است که به گفته‌ی خود او در تمام این مدت خود را در خانه حبس کرده است. جذابیت رمان صد سال تنهایی از عنوان‌ آن آغاز می‌شود. عنوانی که مخاطب را با خود درگیر می‌کند و او به فکر فرو می‌برد. تنهایی آن هم صد سال!


هیچ شکی نیست که کتاب صد سال تنهایی یکی از مشهورترین و پرفروش‌ترین آثار در حوزه ادبیات داستانی در سطح جهان است. این کتاب باعث شد مارکز در سال ۱۹۸۲ برنده‌ی جایزه نوبل ادبیات شود. در توصیف آثار او که جایزه نوبل را برای او به ارمغان آورد نوشته‌اند:

به خاطر رمان‌ها و داستان‌های کوتاهش، که در آن جهان واقع گرایانه و رئالیستی در یک جهان پرشده از تصویرهای خیالی به هم می‌پیوندند که بازتاب دهنده زندگی و درگیری‌های یک قارّه است.

رمان صد سال تنهایی داستان زندگی شش نسل یک خانواده از اهالی آمریکای جنوبی است که در دهکده‌ای به نام ماکوندو زندگی می‌کنند.

[ لینک: معرفی مجموعه داستان شب مینا از مارکز ]

رمان صد سال تنهایی

خلاصه رمان صد سال تنهایی

ماجرای کتاب از صحنه اعدام سرهنگ آئورلیانو بوئندیا آغاز می‌شود. درحالیکه مقابل جوخه اعدام ایستاده و خاطرات گذشته‌اش را مرور می‌کند، یعنی زمان آغاز به وجود آمدن دهکده ماکوندو زمانی که جهان چنان تازه بود که بسیاری چیزها هنوز اسمی نداشتند و برای نامیدنشان می‌بایست با انگشت به آنها اشاره کنی.

در رمان صد سال تنهایی به شرح زندگی شش نسل خانواده بوئندیا پرداخته شده که نسل اول آن‌ها در دهکده‌ای به نام ماکوندو ساکن می‌شود. داستان از زبان سوم شخص حکایت می‌شود.

سبک این رمان رئالیسم جادویی است. مارکز با نوشتن از کولی ها از همان ابتدای رمان به شرح کارهای جادویی آنها می‌پردازد و شگفتی های مربوط به حضور آنها در دهکده را در خلال داستان کش و قوس می‌دهد تا حوادثی که به واقعیت زندگی در کلمبیا شباهت دارند با جادوهایی که در این داستان رخ می‌دهند ادغام شده و سبک رئالیسم جادویی به وجود آید. ناپدید شدن و مرگ بعضی از شخصیت های داستان به جادویی شدن روایت‌ها می‌افزاید.

باید به این نکته هم اشاره کرد که رمان صد سال تنهایی کتاب ساده‌ای نیست و ممکن است خواننده به دلیل شباهت اسامی دچار اشتباه شود. پس اگر تازه کتاب خواندن را شروع کرده‌اید و بیشتر از چند جلد کتاب نخوانده‌اید، شاید این کتاب گزینه‌ی مناسبی برای خواندن نباشد.

[ لینک: معرفی کتاب عشق سال‌های وبا از مارکز ]

خلاصه رمان صد سال تنهایی

نگاهی به رمان صد سال تنهایی

اگر شما هم زیاد رمان می‌خوانید، حتما حتما باید این کتاب را هم در لیست رمان‌های خود قرار دهید. شهرت پیرامون این کتاب خیلی زیاد است و تقریبا همه جا از آن تعریف می‌کنند و می توان گفت وقتی اسم مارکز میاد، بلافاصله بعدش اسم رمان صد سال تنهایی هم میاد. و خوب رمانی صد سال تنهایی در سراسر دنیا شناخته شده است و نویسنده بیشتر از یک سال را صرف نوشتن آن کرده است. همین باعث می شود شما با هر سلیقه‌ای به فکر خواندنش بیفتید.

وقتی کتاب را شروع می‌کنید مترجم یک نمودار چارت مانندی در ابتدای رمان قرار داده است که در آن روابطی مشخص شده است. اولش شاید زیاد اهمیت ندهید اما بعد متوجه می‌شوید چقدر این چارت به درد می خورد و چقدر کاربردی است. چون وقتی به وسط کتاب می رسید عملا در بین اسامی کتاب گم می شوید. در رمان صد سال تنهایی پدر و مادرها اسم فرزندانشان را هم اسم با پدر بزرگ و مابقی اعضای خانواده خود انتخاب می کنند و همین باعث پیچیدگی کتاب می شود.

در رمان صد سال تنهایی جذابیت‌های خاصی وجود داره که خواننده را در اغما قرار می‌دهد و فقط در آخر کتاب است که نویسنده موضوع را برای خواننده روشن می کند به همین خاطر ممکن است افرادی این سردرگمی را تحمل نکنند و کتاب را چندان جذاب و خواندنی تلقی نکنند. حتی شاید شما این کتاب را نیمه رها کنید و به طور کلی از خواندن آن صرف نظر کنید. اما بهتر است صبور باشید و کتاب را به انتها برسانید.

در کل میشه گفت رمان صد سال تنهایی به شدت مخاطب را درگیر می کند و از خواننده انرژی زیادی می‌گیرد. اما در نهایت وقتی کتاب را تمام می‌کنید احساس بی‌نظیری خواهید داشت.

لازم می‌دونم اشاره کنم که ترجمه‌ی اقای بهمن فرزانه یک ترجمه روان و خوب است.

[ لینک: لیست بهترین کتاب های دنیا ]

معرفی رمان صد سال تنهایی

جملات زیبای رمان صد سال تنهایی

اورسولو نگران نشد. گفت: ما از اینجا نمی رویم. همینجا می مانیم، چون در اینجا صاحب فرزند شده ایم. خوزه آرکادیو بوئندیا گفت: اما هنوز مرده ای در اینجا نداریم. وقتی کسی مرده ای زیرخاک ندارد به آن خاک تعلق ندارد.

آئورلیانو اکنون نه تنها همه چیز را می فهمید، بلکه تجربیات برادرش را قدم به قدم برای خود مزمزه میکرد. یکبار که برادرش جزئیات عشق بازی را برای او شرح میداد، صحبتش را قطع کرد و پرسید: چه حسی به آدم دست میدهد؟ خوزه آرکادیو بلافاصله جواب داد: مثل زلزله است.

در واقع برای او زندگی مهم بود؛ نه مرگ. برای همین هم هنگامی که حکم اعدام را به اطلاعش رساندند به هیچ وجه نترسید؛ بلکه احساس دلتنگی کرد.

خوزه آرکادیو، ناگهان لبه برگردان های کت او را چسبیده و از زمین بلند کرد و صورت او را در مقابل صورت خودش گرفت و گفت: این کار را برای این انجام دادم که ترجیح میدهم جسم زنده ی تو را با خودم به این طرف و آن طرف بکشم، نه جسد مرده ات را.

وقتی که نجار برای ساختن تابوت قدش را اندازه می گرفت از میان پنجره متوجه شدند که از آسمان گل های کوچک زردرنگی فرو می بارد. باران گل تمام شب به صورت طوفانی آرام بر سر شهر بارید. بام خانه ها را پوشاند و جلوی درها را مسدود کرد. جانورانی که در هوای آزاد می خوابیدند در گل غرق شدند. آن قدر از آسمان گل فرو ریخت که وقتی صبح شد تمام خیابان ها مفروش از گل بود و مجبور شدند با پارو و شن کش گل ها را عقب بزنند تا مراسم تشییع جنازه در خیابان برگزار شود.

آئورلیانو یازده صفحه ی دیگر را هم رد کرد تا وقتش را با وقایعی که با آنها آشنا بود تلف نکند و به پی بردن رمزگشایی لحظه ای که در آن به سر می برد مشغول شد و همچنان به آن رمزگشایی ادامه داد تا اینکه خودش را در هنگام رمزگشایی آخرین صفحه ی آن نوشته دید؛ انگار که خودش را در آیینه ای ناطق ببیند. در این موقع همچنان ادامه داد تا از پیش بینی و یقین تاریخ و نوع مرگش آگاه شود؛ اما دیگر نیازی نبود که به خط آخرش برسد؛ زیرا فهمید که دیگر هرگز از آن اتاق بیرون نخواهد رفت؛ چون پیش بینی شده بود که شهر ماکوندو درست در همان لحظه ای که آئورلیانو بابیلونیا رمزگشایی نوشته ها را به به پایان می رساند، با آن توفان نوح از روی کره ی زمین و از یاد نسل آدم محو میشود و هرچه در آن نوشته آمده، دیگر از ابتدا تا همیشه تکرار نخواهد شد؛ چون نسل های محکوم به صد سال تنهایی بر روی زمین فرصت زندگی دوباره ای را نخواهند داشت.

جملات زیبای رمان صد سال تنهایی

مشخصات کتاب

  • رمان صد سال تنهایی
  • نویسنده: گابریل گارسیا مارکز
  • ترجمه: بهمن فرزانه
  • انتشارات: امیر کبیر
  • تعداد صفحات: ۴۰۸
  • قیمت چاپ نهم: ۱۵۰۰۰ تومان

نظر شما در مورد رمان صد سال تنهایی چیست؟


معرفی چند رمان دیگر:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 427
دوست نداشتم: 93
میانگین امتیازات: 4.59

81 دیدگاه در “رمان صد سال تنهایی

خیلی کتاب خوبی بود واقعا لذت بخش بود مخصوصا قسمت هایی که مربوط به رمدیوس زیبا بود

من دوسه سال پیش شروع به خواندن این کتاب کردم اما نصفه نیمه رهاش کردم.ولی تصمیم گرفتم دوباره بخونمش و همین امشب تمومش کردم.شاهکار بود.

من هم‌همین اکنون تمام کردم و چیزی که برایم در اوقات خواندن این کتاب گیج کننده بود همان “اسم ها” بود که تا نصف کتاب واقعن تشخیص دادن برایم مشکل بود .
در آخر داستان این خانواده کاملن واضح شد و خیلی لذت بردم از خواندش .
فقط در قسمت ترجمه سانسور زیاد شده بود و این‌ یکم‌اذیت کننده بود برایم ولی این رمان باز هم خواهم خواند .!

نظر دادن در مورد این کتاب واقعا سخت هست . من این کتاب رو چند سال پیش خوندم و نتونستم خیلی باهاش ارتباط بر قرار کنم . برای من کتاب سنگینی بود و پیشنهاد میکنم کسانی که تازه شروع به خوندن رمان های خارجی می کنند با این رمان شروع نکنند چون شاید تو ذوق بزنه …. اما من به خودم قول دادم که در آینده یک بار دیگه این کتاب رو بخونم و امیدوارم از خوندنش لذت ببرم…

با توجه به اینکه خودم مترجم زبان هستم، از لحاظ تکنیکی ترجمه فارسی اقای” بهمن فرزانه” در انتخاب کلمات و عبارات معادل فارسی، بسیار ضعیف نابجا و نامانوس است. در مجموع ترجمه اقای بهمن فرزانه از دیدگاه زبان شناسی اصلا مقبول نیست متاسفانه

من کتاب بدون سانسورش رو خوندم تا وسط کتاب رو خوندم و چون خیلی خوشم اومد بازم برگشتم و از اول کامل خوندمش. به نظر من که فوق العاده ست. این همه شخصیت و سرنوشت جداگانه ای برای هرکدام که تو رمان اومده واقعا کتاب رو جذاب کرده. نه تنها نوشتنش کار هر کسی نیست بلکه خوندن و پسندیدنش هم سلیقه خاص خودش رو میخواد. من به شدت پسندیدم

شما کدوم ترجمه رو خوندین؟ من الان میخوام شرو کنم. نمونه انگلیسی موجوده داخل ایران؟

رمان خوبی است، البته برای من و کسی که زمینه هایی از تنهایی و عرفان و اومانیسم و بیدردی و شوریده رنگی! داشته باشه
من که خوشم آمد.
اما رمانهای ایرانی را بیشتر دوست دارم، .”شوهر آهوخانم”. را تازه تمام کردم، عالی بود
میخوام. “چشمهایش” را بخوانم و بعد “کلیدر”

معرکع بود فقط خیلی سانسور شدع بودواین یکم اذیت میکرد خانندع رو ولی بازهم عالی بود

من الان تمومش کردم داشتم تو اینترنت دنبال این بودم که این کتاب واقعا چرا این همه طرف دار داره آیا واقعا چیز خاصی در بر داره که بخواد به خواننده بگه؟ نمیدونم در کل کتاب جذابی هستش ولی اصلا با روحیات من نمیخوند

خیلی خوب بود عااااااااالی بود 😃

یه کتاب در مورد تنهایی به من معرفی کنید

امروز تمومش کردم…عالی بود…خیلی کند خوندمش چون دلم نمیخواس زود تموم شه…ارزش خوندن رو داشت واقعا

این رمان رو باید بدون سانسور خواند.

همه‌ی کتاب‌ها را باید بدون سانسور خواند…

من این کتاب روخوندم ولی اصلاازش خوشم نیومد درواقع وقتم روتلف کردم

امروز تمامش کردم خیلی لذت بردم از خوندنش . اما متاسفانه سانسور زیاد داشت 😢

من این کتاب خوندم و دوسش نداشتم البته بعضی از قسمتهاش خیلی خوب بود ولی درکل چون انتظارم از کتاب بخاطر تعریفهای زیادی که ازش شنیده بودم زیاد بود تو ذوقم خورد.

این کتاب اختلاف قیمت زیاد داره نشر اریابان قیمتش ۴۰ تومنه.دلیل خاصی داره؟

هر ناشری قیمت کتاب رو بر اساس پارامترهای مختلفی تعیین می کنه. پارامترهایی مثل نوع جلد کتاب، نوع کاغذ، اعتبار نشر و… . بنابراین ممکنه قیمت کتاب از ناشرهای مختلف متفاوت باشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.