رمان صد سال تنهایی

رمان صد سال تنهایی حاصل ۱۵ ماه تلاش و کار گابریل گارسیا مارکز است که به گفته‌ی خود او در تمام این مدت خود را در خانه حبس کرده است. جذابیت رمان صد سال تنهایی از عنوان‌ آن آغاز می‌شود. عنوانی که مخاطب را با خود درگیر می‌کند و او به فکر فرو می‌برد. تنهایی آن هم صد سال!


هیچ شکی نیست که کتاب صد سال تنهایی یکی از مشهورترین و پرفروش‌ترین آثار در حوزه ادبیات داستانی در سطح جهان است. این کتاب باعث شد مارکز در سال ۱۹۸۲ برنده‌ی جایزه نوبل ادبیات شود. در توصیف آثار او که جایزه نوبل را برای او به ارمغان آورد نوشته‌اند:

به خاطر رمان‌ها و داستان‌های کوتاهش، که در آن جهان واقع گرایانه و رئالیستی در یک جهان پرشده از تصویرهای خیالی به هم می‌پیوندند که بازتاب دهنده زندگی و درگیری‌های یک قارّه است.

رمان صد سال تنهایی داستان زندگی شش نسل یک خانواده از اهالی آمریکای جنوبی است که در دهکده‌ای به نام ماکوندو زندگی می‌کنند.

[ لینک: معرفی مجموعه داستان شب مینا از مارکز ]

رمان صد سال تنهایی

خلاصه رمان صد سال تنهایی

ماجرای کتاب از صحنه اعدام سرهنگ آئورلیانو بوئندیا آغاز می‌شود. درحالیکه مقابل جوخه اعدام ایستاده و خاطرات گذشته‌اش را مرور می‌کند، یعنی زمان آغاز به وجود آمدن دهکده ماکوندو زمانی که جهان چنان تازه بود که بسیاری چیزها هنوز اسمی نداشتند و برای نامیدنشان می‌بایست با انگشت به آنها اشاره کنی.

در رمان صد سال تنهایی به شرح زندگی شش نسل خانواده بوئندیا پرداخته شده که نسل اول آن‌ها در دهکده‌ای به نام ماکوندو ساکن می‌شود. داستان از زبان سوم شخص حکایت می‌شود.

سبک این رمان رئالیسم جادویی است. مارکز با نوشتن از کولی ها از همان ابتدای رمان به شرح کارهای جادویی آنها می‌پردازد و شگفتی های مربوط به حضور آنها در دهکده را در خلال داستان کش و قوس می‌دهد تا حوادثی که به واقعیت زندگی در کلمبیا شباهت دارند با جادوهایی که در این داستان رخ می‌دهند ادغام شده و سبک رئالیسم جادویی به وجود آید. ناپدید شدن و مرگ بعضی از شخصیت های داستان به جادویی شدن روایت‌ها می‌افزاید.

باید به این نکته هم اشاره کرد که رمان صد سال تنهایی کتاب ساده‌ای نیست و ممکن است خواننده به دلیل شباهت اسامی دچار اشتباه شود. پس اگر تازه کتاب خواندن را شروع کرده‌اید و بیشتر از چند جلد کتاب نخوانده‌اید، شاید این کتاب گزینه‌ی مناسبی برای خواندن نباشد.

[ لینک: معرفی کتاب عشق سال‌های وبا از مارکز ]

خلاصه رمان صد سال تنهایی

نگاهی به رمان صد سال تنهایی

اگر شما هم زیاد رمان می‌خوانید، حتما حتما باید این کتاب را هم در لیست رمان‌های خود قرار دهید. شهرت پیرامون این کتاب خیلی زیاد است و تقریبا همه جا از آن تعریف می‌کنند و می توان گفت وقتی اسم مارکز میاد، بلافاصله بعدش اسم رمان صد سال تنهایی هم میاد. و خوب رمانی صد سال تنهایی در سراسر دنیا شناخته شده است و نویسنده بیشتر از یک سال را صرف نوشتن آن کرده است. همین باعث می شود شما با هر سلیقه‌ای به فکر خواندنش بیفتید.

وقتی کتاب را شروع می‌کنید مترجم یک نمودار چارت مانندی در ابتدای رمان قرار داده است که در آن روابطی مشخص شده است. اولش شاید زیاد اهمیت ندهید اما بعد متوجه می‌شوید چقدر این چارت به درد می خورد و چقدر کاربردی است. چون وقتی به وسط کتاب می رسید عملا در بین اسامی کتاب گم می شوید. در رمان صد سال تنهایی پدر و مادرها اسم فرزندانشان را هم اسم با پدر بزرگ و مابقی اعضای خانواده خود انتخاب می کنند و همین باعث پیچیدگی کتاب می شود.

در رمان صد سال تنهایی جذابیت‌های خاصی وجود داره که خواننده را در اغما قرار می‌دهد و فقط در آخر کتاب است که نویسنده موضوع را برای خواننده روشن می کند به همین خاطر ممکن است افرادی این سردرگمی را تحمل نکنند و کتاب را چندان جذاب و خواندنی تلقی نکنند. حتی شاید شما این کتاب را نیمه رها کنید و به طور کلی از خواندن آن صرف نظر کنید. اما بهتر است صبور باشید و کتاب را به انتها برسانید.

در کل میشه گفت رمان صد سال تنهایی به شدت مخاطب را درگیر می کند و از خواننده انرژی زیادی می‌گیرد. اما در نهایت وقتی کتاب را تمام می‌کنید احساس بی‌نظیری خواهید داشت.

لازم می‌دونم اشاره کنم که ترجمه‌ی اقای بهمن فرزانه یک ترجمه روان و خوب است.

[ لینک: لیست بهترین کتاب های دنیا ]

معرفی رمان صد سال تنهایی

جملات زیبای رمان صد سال تنهایی

اورسولو نگران نشد. گفت: ما از اینجا نمی رویم. همینجا می مانیم، چون در اینجا صاحب فرزند شده ایم. خوزه آرکادیو بوئندیا گفت: اما هنوز مرده ای در اینجا نداریم. وقتی کسی مرده ای زیرخاک ندارد به آن خاک تعلق ندارد.

آئورلیانو اکنون نه تنها همه چیز را می فهمید، بلکه تجربیات برادرش را قدم به قدم برای خود مزمزه میکرد. یکبار که برادرش جزئیات عشق بازی را برای او شرح میداد، صحبتش را قطع کرد و پرسید: چه حسی به آدم دست میدهد؟ خوزه آرکادیو بلافاصله جواب داد: مثل زلزله است.

در واقع برای او زندگی مهم بود؛ نه مرگ. برای همین هم هنگامی که حکم اعدام را به اطلاعش رساندند به هیچ وجه نترسید؛ بلکه احساس دلتنگی کرد.

خوزه آرکادیو، ناگهان لبه برگردان های کت او را چسبیده و از زمین بلند کرد و صورت او را در مقابل صورت خودش گرفت و گفت: این کار را برای این انجام دادم که ترجیح میدهم جسم زنده ی تو را با خودم به این طرف و آن طرف بکشم، نه جسد مرده ات را.

وقتی که نجار برای ساختن تابوت قدش را اندازه می گرفت از میان پنجره متوجه شدند که از آسمان گل های کوچک زردرنگی فرو می بارد. باران گل تمام شب به صورت طوفانی آرام بر سر شهر بارید. بام خانه ها را پوشاند و جلوی درها را مسدود کرد. جانورانی که در هوای آزاد می خوابیدند در گل غرق شدند. آن قدر از آسمان گل فرو ریخت که وقتی صبح شد تمام خیابان ها مفروش از گل بود و مجبور شدند با پارو و شن کش گل ها را عقب بزنند تا مراسم تشییع جنازه در خیابان برگزار شود.

آئورلیانو یازده صفحه ی دیگر را هم رد کرد تا وقتش را با وقایعی که با آنها آشنا بود تلف نکند و به پی بردن رمزگشایی لحظه ای که در آن به سر می برد مشغول شد و همچنان به آن رمزگشایی ادامه داد تا اینکه خودش را در هنگام رمزگشایی آخرین صفحه ی آن نوشته دید؛ انگار که خودش را در آیینه ای ناطق ببیند. در این موقع همچنان ادامه داد تا از پیش بینی و یقین تاریخ و نوع مرگش آگاه شود؛ اما دیگر نیازی نبود که به خط آخرش برسد؛ زیرا فهمید که دیگر هرگز از آن اتاق بیرون نخواهد رفت؛ چون پیش بینی شده بود که شهر ماکوندو درست در همان لحظه ای که آئورلیانو بابیلونیا رمزگشایی نوشته ها را به به پایان می رساند، با آن توفان نوح از روی کره ی زمین و از یاد نسل آدم محو میشود و هرچه در آن نوشته آمده، دیگر از ابتدا تا همیشه تکرار نخواهد شد؛ چون نسل های محکوم به صد سال تنهایی بر روی زمین فرصت زندگی دوباره ای را نخواهند داشت.

جملات زیبای رمان صد سال تنهایی

مشخصات کتاب

  • رمان صد سال تنهایی
  • نویسنده: گابریل گارسیا مارکز
  • ترجمه: بهمن فرزانه
  • انتشارات: امیر کبیر
  • تعداد صفحات: ۴۰۸
  • قیمت چاپ نهم: ۱۵۰۰۰ تومان

نظر شما در مورد رمان صد سال تنهایی چیست؟


معرفی چند رمان دیگر:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 426
دوست نداشتم: 93
میانگین امتیازات: 4.58

81 دیدگاه در “رمان صد سال تنهایی

من ترجمه سحرعزتی رامیخونم ی مقدارخوندم اونقداسامی شبیه همه که گیج شدم بایدبرگردم ازنوبخونم ….

کتاب خیلی خیلی عالی و جزو شاهکار ها هستش. یکی از راه های تشخیص اینکه یک اثر شاهکاره یا نه اینه : زمانی که یک اثر شاهکار رو میخونید ، اون اثر دیگه تاریخ انقضایی توی ذهنتون نداره. چه یک سال از خوندن کتاب گذشته باشه چه ده سال. باز هم اسم صدسال تنهایی به گوشتون میخوره دوباره به یاد جریاناتش میوفتید اون هم با جزئیات کامل. و محاله که کولی ها و ملیکادس و بخصوص اورسولا و شوهرش که ارکادیو هست رو بعد خوندن از یاد ببرید. این داستان فقط به قلم مارکز قابل روایت بود و طوری اون رو بیان کرد که انگار واقعا اون موجودی که نیم تنه بز و انسان رو داشت واقعا وجود داشته و باور میکنید که بر روی قالیچه پرواز کردن

آن که شد هم بی خبر هم بی اثر
از میان جمله او دارد خبر
به نظرم داستان با این بیت قرابت داره
چون درست لحظه ای که آئورلیانو همه دست نوشته هارو ترجمه میکنه و صفحه آخرو میخونه کل دهکده نابود میشه
انگار که از اول نبوده

این کتاب روتازه خریدم و شروع به خواندنش کردم به نظر میاد کتاب خیلی خوبیه

فوق العاده هست به وسطای رمان که رسیدم احساس کردم دوباره باید از اول بخونم اینقدر روان نوشته شده که صدای کولی ها رو که وارد ماکوندا میشدن تا اخرین اختراعات رو نشون بدن رو میشنیدم یا بوی بیسکوییتهایی که اورسولا درست میکرد یا ختی صدای مورچه های زرد رو که خونه رو نابود کرده بودن هیچ رمانی اینقدر برام دلنشین نبود خیلی جاها همراهش گریه کردم جالباینجا هست که موضوع محوری داستان تنهایی هست و وقتی شروع به خوندن میکنی تو تنهایی فرو میری ناخود اگاه و تا مدتها درگیرش هست من خودم ماکوندا رو تصور میکنم با باغهای موز و رودخانه و خیابان عرب نشین ها

به نظرم این کتاب ، واقعیات و حقایق دنیا رو به صورت تشبیهی از خیال به تصویر می کشه
یکی از چیزایی که از کتاب فهمیدم این بود که ما آدما به خاطر یه سری احساسات پوچ درونی مثل هوس ، ترس ، غرور و…. چه فرصتایی رو از دست می دیم و بی رحمانه زندگی آدمای دیگه رو تحت شعاع قرار میدیم
برخلاف یکسری عقاید این کتاب آدم رو به سمت پوچی نمی بره بلکه مثل داره به ما نشون میده که انتهای راه مون چه فاجعه ای پس یه جورایی آدم رو از پوچی دور می کنه

میخواستم بپرسم که اگر رمان رو دارین میشه برای منم بفرستید؟

کتاب بسیار جالبی بود و مطالب آموزنده ای داشت . این اثر واقعا ستودنی ست.🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸

سلام به کافه بوک. این کتاب برای یه دختر شونزده ساله خوبه؟

وقت بخیر – خیلی به موارد مختلف بستگی داره. اگر رمان‌های مختلفی مطالعه کرده باشه این کتاب هم گزینه خوبی هستش اما اگر این دختر ۱۶ ساله در ابتدای راه کتابخانی باشه، گزینه‌های دیگری هم هست و این کتاب شاید پیچیده باشه.

روستا ماکوندو تا وقتی که پاسگاه و کلیسا واردش نشده بود و دولت تو کارشون دخالت نمیکرد، کاملا در صلح صفا زندگی میکردن و حتی قبرستانشون خالی از مردگان بود اما بعد از ساخت کلیسا و ورود نیروی های نظامی و شروع انتخابات آرامش روستا از بین رفت

عالیه به نیمه کتاب رسیدم و مطمنم که دوباره باید کتاب رو بخونم .کلاملا متفاوت از آنچه که تابحال خوانده بودم .کمی شبیه به سمفونی مردگان

من تعریف این رمان رو زیاد شنیدم؛
ولی تو شهر کتاباو کتابخونه ها اصلا این کتاب رو ندارن!!
تو هیچ سایتی هم نیست!!
چیکار کنم؟!

سلام.میتونین از کتاب صوتی استفاده کنین

سلام.
برای دانستن دلیل نامگذاری این شاهکار به صد سال تنهایی باید رمان را یکبار دیگر خواند اما پیش از آن تاریخ مردم آمریکای لاتین را مرور کرد .اما در در خود رمان هم دلایل مشهود است . تکرار نامها در رمان به نوعی تعمدی بود و هر پسری ادامه پدرش اما با یک سرنوشت و یک نوع زیستن ورو در شرایطی متفاوت . تنهایی و البته تکرار تم اصلی داستان است . روایت صدسال تنهایی خاندان بوئندیا و یا به طور نمادین مردم امریکای لاتین . انگار سرنوشت همه ی اعضای خانواده را به سوی تنهایی و انزوا سوق می دهد ، مثلن خوزه آرکادیو بوئندیای بزرگ « بنیان گذار ماکوندو » که دیوانه شد و زیر درخت بلوط بسته شد تا مرد و یا ربه کا که بعد از مرگ خوزه آرکادیوی دوم خودش رو درون خانه اش حبس کرد تا در تاریکی های تنهایی فرو رفت و دچار فراموش شد و …
یا قسمتی که خبر اعدام رو میدن میگه ناراحت نشد فقط احساس دلتنگی کرد
و با مزه این که این تنهایی نوعی جبر و درحقیقت « سرنوشت محتوم » همه ی شخصیت های داستان است . حتی اورسولا که معتقد ترین و منطقی ترین ( غیر جادویی ترین !) شخصیت داستان است و به نوعی مدیر خانواده ، در اواخر داستان نابینا میشه و به غار تنهایی فرو میره .
یکجایی در اواخر مارکز پیامش رو میده . جاییکه داره شخصیت رمان آئورلیانو خاطرات رو میخونه میگه دیگه مهم نیست چون بزودی روستایی و تصاویری از اون در ذهن ها نخواهد موند و آدمهای صد سال تنها به فنا محکوم هستند و زندگی دوباره نخواهند داشت . به نوعی داره از تکرار تاریخ میگه از اینکه ما انسانها باعث تکرار تاریخ میشیم با کارهایی که میتونیم انجام ندیم . سرنوشت ما مشخصه و آینده مون اما ما هنوز خودمون رو درگیر گذشته میکنیم به شکلی که آدمهایی که دیگر وجود ندارند رو می پرستیم و برای و بنام انسانها و سرزمینهایی که نیستند می جنگیم و همدیگه رو می کشیم و این صحنه تکرار میشه توسط ما .به هر حال تنهایی کلمه ای است که بارها درباره خانواده و شخصیتهای رمان تکرار میشه . تنهایی مهاجرت میکنند.تنهایی روستا رو ساختیم . مردمی که همیشه تنها بودن و نیازی به کمک دولت ندارند و او تصمیم گرفت که تا ابد پسر بماند و تنهایی زندگی کند و بیشمار لحظات دیگر که چون کتاب دم دستم نیست نمیتونم دقیق پیداشون کنم و بنویسم

در مطلبی خواندم که ترجمه ی بهمن فرزانه تحریف شده و ترجمه ی کاوه میر عباسی مستقیما از زبان اسپانیایی هست نظر. شما چیه کدام مترجم واقعاً به متن اصلی متعهد هستن؟

این‌کتاب‌عالیه‌!بینظیره!من‌تا‌مدتها‌‌خودم‌را‌غرق‌در‌‌دنیای‌ساخته‌مارکز
و‌فلسفه‌‌ای‌که‌درپس‌این‌داستان‌نهفته‌است‌یافتم‌،عالیه‌واقعا
نوشتن‌یک‌‌‌موهبت‌وارتباط‌فرا‌انسانیه‌که‌مارکز‌،شکسپیرو‌
نویسندگان‌بزرگ‌‌از‌‌آن‌بر‌خوردارن‌تا‌‌روی‌انسانیت‌اثر‌گذار‌باشن.

میشه یکی توضیح بده دقیقا آخرش چی شد و چرا میگن آخرش همه چیز معلوم میشه؟ من که چیز خاصی آخرش ندیدم. و نفهمیدم چرا این خانواده محکوم به صدسال تنهایی است؟

این کتاب باید با حوصله و حال خوب مطالعه شود.

برای منم این سوال هست که این خانواده چرا محکوم به تنهایی بودن

درود
من تقریبا اول کتاب هستم ولی جالب هستش تابه اینجا. به مترجمی بهمن فرزانه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.