کتاب

معرفی رمان خارجی - رومن رولان

رمان ژان کریستف

هزار و یک کتاب قبل از مرگ

سراج بوک

رمان ژان کریستف از رومن رولان نویسنده ی مشهور فرانسوی است. ژان کریستف در ایران اولین بار با ترجمه ی محمود اعتماد زاده (م.ا.به آذین) منتشر شده است. چاپ قدیم این کتاب در ۸ جلد منتشر شده است.بررسی هر جلد از کتاب به صورت جداگانه:

جلد اول ژان کریستف

جلد دوم ژان کریستف

جلد سوم ژان کریستف

جلد چهارم ژان کریستفرومن رولان در سال ۱۹۱۰ مفتخر به دریافت نشان لژیون دونور (بالاترین مدال افتخار فرانسه) شد و در سال ۱۹۱۳ جایزه بزرگ آکادمی فرانسه را به دست آورد. در سال ۱۹۱۶ نیز جایزه ادبی نوبل را به دست آورد.

چاپ جدید کتاب در ۴ جلد می باشد و انتشارت فردوس آن را منتشر کرده است.

رمان ژان کریستف اثر رومن رولان - معرفی رمان ژان کریستف

رمان ژان کریستف در مورد چیست؟

ژان کریستف یک رمان موزیکال است به طوری که مخاطب غرق در رمان شده و فقط به موسیقی گوش می دهد.

ژان کریستف موسیقیدان آلمانى است که پس از درگیرى با پلیس مجبور به ترک کشور شده و به فرانسه مهاجرت مى کند.

طی دوران بلوغ فکری اش دست خوش تحولاتی فراوان بوده و تا حدودی دارای روحیه ی چند شخصیتی است.

شخصیت اصلی و با دوامش ب آرامی شکل میگیرد و به یک ثبات معقول و منطقی می رسد زندگی ژان کریستف تا حد زیادی به زندگی و اندیشه های بتهوون، موتسارت و واگنر شبیه است.

نگارش رمان ۲۰ سال به طول انجامیده و بنا به نظر نویسنده شاهکارش محسوب میشود. و نویسنده در این سالیان شخصیت های داستان خود را به بلوغ رسانده است.

ژان کریستف منعکس کننده ی اندیشه ها و گرایشات صلح طلبانه ی رولان است تا جایی که جایزه ی نوبل ادبیاتی ک بخاطر نگارش رمان به وی اهدا شد بیشتر جایزه ی صلح است تا ادبیات رولان وقوع جنگ بین دو کشور آلمان و فرانسه را پیش بینی میکند و درست دو سال پس از اتمام رمان جنگ جهانی اول رخ می دهد.

رمان ژان کریستف

درباره رمان ژان کریستف

رمان یک شخصیت پردازی خیالی وسیع با شخصیت های وسیع و یک قهرمان هنری از بتهوون به شیوه ی ادبیات کلاسیک می باشد با جزئیات زیاد. علیرغم حجمش اصلا مخاطبو خسته نمیکنه. این رمانو هر موسیقیدان یا هرکسی ک تو کار موسیقیه باید بخونه. بنده به شخصه موسیقی رو بعد از اتمام این رمان فهمیدم منظورم موسیقی واقعیه. خود رولان دوران نوجوانی نهلیسم بود اما بعدها توسط آهنگای بتهوون به اون خدای خودش رسیده که در عین خودش بینظیره.

ضمنا پایان نامه ی دکترا او نیز راجب آثار بزرگان موسیقی بوده ک نشون میده واقعا از روی فکر و دل رمانو نوشته، بنظرم قبل از مرگ باید این رمانو حتما خوند چون دید جدیدی خصوصا از لحاظ انسان دوستی به به شما می دهد.

 

رمان ژان کریستف که در سال ۱۳۵۶ در ۸ جلد منتشر شده است.

خلاصه رمان ژان کریستف را در کافه بوک بخوانید

قسمت هایی از رمان ژان کریستف

جرأت کنید راست و حقیقی باشید. جرأت کنید زشت باشید! اگر موسیقی بد را دوست دارید، رک و راست بگویید. خود را همان که هستید نشان بدهید. این بزک تهوع انگیز دورویی و دو پهلویی را از چهره روح خود بزدایید، با آب فراوان بشوئید…

و چه خوب بود که آدمی می‌توانست وقتی درد و مصیبتی دارد ماهها بخوابد و چندین ماه بعد، آسوده و تازه نفس از خواب برخیزد. اما هیچ کس نمی‌تواند چنین کاری بکند؛ و باید بیدار ماند و درد کشید و با دردهای خود کنار بیاید.

بیشتر مردم در حقیقت در بیست یا سی سالگی می‌میرند! اگرچه به ظاهر زنده می‌مانند اما دیگر چیزی یاد نمی‌گیرند و انعکاسی از گذشته‌ی خود می‌شوند و در سال‌های بعدی خودشان را تکرار می‌کنند و ماشین‌ وار آن‌ چه را که بیش از بیست یا سی سال یاد گرفته‌اند، ناشیانه و به شکلی بدتر به نمایش در می‌آورند!

هر نژادی، هر هنری، ریاکاری خاصی دارد. خوراک این جهان اندکی حقیقت است و بسیاری دروغ. روح آدمی ناتوان است و تاب حقیقت ندارد؛ دین او، اخلاق او، سیاست او، شاعران و هنرمندان او باید آن را در لفافه‌ای از دروغ بپوشانند و پیش او بگذارند. این دروغ‌ها با روح هر نژادی سازگاری دارد، و در هر یک متفاوت است؛ و همان است که سبب می‌شود ملت‌ها اینقدر به دشواری یکدیگر را بفهمند و این‌قدر به آسانی همدیگر را تحقیر کنند. حقیقت نزد همه یکی است؛ ولی هر ملتی دروغهای خاص خود را دارد که بدان نام ایده‌آلیسم می‌نهد. هر کس از هنگام زادن تا مرگ آن را با هوا نفس می‌کشد، و این دیگر برایش یکی از شرایط زندگی شده است؛ تنها چند نابغه می‌توانند از پس بحران‌های شیرمردانه – بحرانهایی که در طی آن خود را در جهان آزاد اندیشهٔ خویش تنها می‌بینند – از چنگ آن رهایی یابند.

آن که دوستش داریم همه گونه حقی برما دارد. حتی حق آن را دارد که دیگر دوستمان نداشته باشد.
و نمی توان از او رنجشی به دل گرفت بلکه تنها باید از خود رنجید که چرا باید آنقدر کم شایسته محبت باشیم که دوست ما را ترک کند واین خود رنجی کشنده است.

 

آیا شما هم رمان ژان کریستف را خوانده اید؟

این مطلب توسط محمد منافی پور نوشته شده است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 456
دوست نداشتم: 138
میانگین امتیازات: 3.3

چاپ کتاب

47 دیدگاه در “رمان ژان کریستف

سلام . سپاس از سایت خوبتون. من دن آرام را با ترجمه آقای به آذین بزرگ خواندم ولی ترجمه بسیار مغشوش و ناشفاف و نارسا بود و چندین پله ارزش اثر را کاهش داده بود …به همین دلیل ،ژان کریستف را با ترجمه آقای خبر زاده گرامی خواندم و دقیقا همان نظر را دارم ،به سختی می توان یک پاراگراف شیوا و روان ر این دو ترجمه پیدا کرد ،آنها اولین معنی را در دیکشنری انتخاب کرده و متن را ترجمه کرده بودند …به نظرم اگر یک مترجم جوان و امروزی دوبار ه این آثار را ترجمه کند نسل جوان از این آثار ارزشمند بهره مند خواهند شد .

سلام
چرا از جان شیفته چیزی نمی گید؟

سلام
در آینده حتما خواهیم گفت.

سلام به مدیر محترم…جان شیفته رو هم‌معرفی میکنید؟

سلام – متاسفیم که هنوز این کتاب ارزشمند رو معرفی نکردیم. امیدواریم زودتر این کار رو انجام بدیم.

سلام اگه بخوام یه کتاب از رومن رولان رو بخرم جان شیفته رو پیشنهاد میدید یا ژان کریستف ؟

عطش خواندن رمانهایی مثل ژان کریستف و دن آرام ، با چند بار خواندن هم برطرف نمیشود . کتابهایی که مملو از عبارات و جملات زیبا و عمیق است و در دنیاهای جدیدی که به رویت باز میشود ، غمگین و خوشحال و هیجان زده شد .. کتاب ژان کریستف را در دوره سربازی ، در نقل و انتقالات گم کردم .‌ سه جلد دن آرام را دارم و همیشه ، بطور شانسی ، صفحه ای را باز میکنم و از خواندنش منتهای لذت را میبرم .

در عمرم فکر نمیکنم هرگز کتابی به این زیبایی و پرمحتوایی بخونم؛ همیشه این چندسالی که از خوندنش میگذره دلم برای شخص ژان کریستف تنگ میشه واقعا! با ژان خندیدم گریه کردم فکر کردم یادگرفتم و خلاصه به معنی واقعی زندگی کردم! ترجمه‌ی بسیار زیبا و رؤیایی به‌آذین هم کاملا واضح تاثیر گذار بود

سلام کدوم مترجم رو شما پیشنهاد میکنید؟

سلام – ما معمولا تلاش می‌کنیم با یک ترجمه خوب کتاب‌ها رو معرفی کنیم و اگر ترجمه ایرادی داشت در متن معرفی به اون اشاره می‌کنیم. بنابراین در مورد کتاب ژان کریستف ترجمه‌ای که می‌بینید رو پیشنهاد می‌کنیم.

سلام. من هم این کتاب را در سال های شیرین نوجوانی خوانده ام و از خط به خط آن لذت برده ام. یادم است آن زمان اجازه نداشتم کتاب های خارج از محدوده ی سنی خود را مطالعه کنم. و بدلیل علاقه ی وافرم به خواندن، منتظر فرصتی بودم تا مادرم کتاب در دستش را پایین بگذارد و از پی کاری برود تا من فرصت پیش آمده را مغتنم شمارم و ساعاتی غرق در لذت خواندن کتاب های او شوم.روزی متوجه شد و برخلاف انتظارم اجازه داد از کتابخانه ی شخصی اش کتابی بردارم که خود به من معرفی اش کرده بود؛ در قطع کوچک با برگه های کاهی بسیار قدیمی که هنگام ورق زدن می بایست نهایت احتیاط را به خرج دهم تا گوشه ه ی کاغذ قدیمی در دستم، پودر نشود. کتابی با نام ” ژان کریستف “

سلام ممنون بابت مطالب سایتتون. دو تا نظر داشتم. یکی درمورد سایت که بخش جستجو پایین هست و حتی مخاطبی که ممکنه همیشه به سایت سربزنه در وهله اول سردرگم بشه و مخاطبی که بار اولش هست ممکنه فکر کنه که سایت بخش جستجو نداره. اگر بالای سایت بود بهتر و سریع میشد بهش دسترسی پیدا کرد.
نظر دومم هم درمورد توضیحاتی هست که درمورد این کتاب نوشته شده. متن اصلا یکدست نیست. دقیقا تو جمله پشت سرهم یکی با زبان نوشتار هست و بعدی محاوره ای! و بعدم نوشتن کلماتی مثل “به” بصورت “ب” توی سایتی که درمورد کتاب هست خیلی توی ذوق میزنه. (نمونه: رمان یک شخصیت پردازی خیالی وسیع با شخصیت های وسیع و یک قهرمان هنری از بتهوون به شیوه ی ادبیات کلاسیک می باشد با جزئیات زیاد. علیرغم حجمش اصلا مخاطبو خسته نمیکنه. این رمانو هر موسیقیدان یا هرکسی ک تو کار موسیقیه باید بخونه.)
فقط یه ویرایش چند دقیقه ای میتونست ایرادهای متن رو برطرف کنه.

سلام – ممنون از پیشنهادات شما دوست گرامی

سلام .بینوایان کدوم ترجمه روان و خوبه؟ ممنون

سلام – ما با ترجمه حسینقلی مستعان کتاب رو خوندیم و راضی بودیم. معرفی کتاب رو در سایت هم می‌تونید مطالعه کنید: رمان بینوایان

سلام و ممنون از نظرات خوبتون من در حال خوندن کتاب هستم و یه سوال ذهنمو مشغول کرده اینکه در جایی کتاب رو ۸ جلدی دیدم در حالیکه کتاب من به صورت فشرده به زور ۴ جلد اونم در دو کتاب ارائه شده ترجمه علی اصغر خبره زاده سال ۱۳۸۸ آیا این کتاب سانسور شده ؟

سلام – کتاب هشت جلدی به صورت جیبی چاپ شده و محتوا فرقی با کتاب چهار جلدی نداره.

دو ترجمه معتبر وجود دارد یکی به آذین و دیگری علی اصغر خبره‌زاده. کدام بهتر است؟؟

متاسفانه ما ترجمه های این کتاب رو مقایسه نکردیم.

جانا سخن از زبان ما می گویی

منم نوزده ساله بودم که خوندم

سلام فقط خواستم از سایت و صفحه اینستاگرامتون تشکر کنم خدا قوت دوستتون داریم.یاشاسین

من رمان های خارجی خیلی می خونم. ژان کریستف هم تا جلد دوم خوندم… اسم دخترمو می خوام آرامش بذارم. بهم گفتن که در یکی از رمان های ایرانی ، نام شخصیت کتاب، آرامش است… من رمان ایرانی خیلی خیلی کم خوندم. می خواستم بپرسم اگه می دونین کدوم رمانه ، بگین که بخونم ببینم اسم آرامش در قالب یک شخصیت چجوریه… سپاس

من وقتی ۱۶ سالم بود این کتاب رو خوندم و نمی دونم به خاطر قدرت فوق العاده ی تربیتی کتاب بود یا سن من که انعطاف پذیری داشت اما به شدت روی شخصیتم تاثیر گذاشت و همه ی ایده آل هام رو تعریف کرد. گاهی بازش می کنم و یکی دو صفحه رندوم ازش می خونم تعجب می کنم انگار کتاب رو قورت دادم. چون خیلی شبیه ژان کریستف از آب در اومدم .
خوندن کتاب اون موقع حدود یکسال طول کشید اما باهاش زندگی کردم .

جانا سخن از زبان ما می گویی

منم نوزده ساله بودم که خوندم

به نظر من این کتاب فوق العاده است ، البته اگر آرام آرام بخونیدش و درمورد تمام جملات فکر کنید؛ مطمئن باشید بعداز خوندنش میتونید این کتاب رو یک نقطه عطف در رشد فکرى در زندگیتون معرفى کنید. “ژان کریستف” و به نظر من همطراز ایرانیش “کلیدر” دوکتابیه که هرآدم کتاب خونى باید مطالعه اش کنه .

با این جمله ات موافقم زیااااااااااااااد
“این کتاب رو یک نقطه عطف در زندگیتون معرفى کنید”

من در حال خوندن این کتاب هستم کتاب خوبیه و سطح متوسطی داره بهرحال من دوستش دارم

سلام میشه یه توضیح کلی به بنده بدین که فضای این کار دستم بیاد و اینکه از لحاظ جذابیت اثر شما که رمان رو خوندین از ۲۰ چند بهش میدین و چه ترجمه ای رو مطالعه کردین؟؟

سلام.
کافیه در سایت ژان کریستف را سرچ کنید. مطلب‌های متفاوتی را پیدا خواهید کرد که در مورد این کتاب نوشته ایم. جذابیت کتاب هم یک موضوع سلیقه‌ای است. برای ترجمه هم ما ترجمه‌های مختلف این کتاب را مقایسه نکرده ایم و نمی توانیم نظر قطعی بدهیم.

سلام ابتدا تشکر کنم بابت پاسخ گوییتون و اینکه وقت میزارین و بررسی میکنین واقعا سپاسگزارم
راجع به ژان کریستف میخاستم بدونم متنش سنگین نیست؟من چهار جلدی بینوایان رو خوندم خب یه جاهایی داستان اصلی رها میشد و وارد ماجراهای سیاسی فرانسه میشد ژان کریستف هم همین شکلیه یا از اوایل کتاب مجذوبش میشه آدم؟؟البته بنده بینوایان رو به شدت پسندیدم

سلام. کتاب ژان کریستف متن ساده و روانی دارد و از خواندن آن لذت می‌برید. اما در به اعتقاد شخصی من (که هر دو کتاب را خوانده‌ام) فکر می کنم ژان کریستف در مقابل بینوایان حرفی برای گفتن ندارد.

خب چ جوری باید خرید اینو ؟ بنظرم طراحی سایت باید بخوره تغییر کنه خیلی شلوغه

کافه بوک فقط کار معرفی کتاب رو انجام میده دوست عزیز. ما فروش کتاب نداریم

کدوم ترجمه به نظرتون بهتره؟ انتشارات نگاه یا فردوس؟؟

متاسفانه ترجمه های مختلف این کتاب رو مقایسه نکردیم.

سلام من میخواستم بدونم ترجمه جناب مجلسی چطوره؟و در کل نفهمیدم منظورتون از این که این رمان رو باید مسیقی دان ها بخونن چیه؟یعنی تم کتاب تو چه زمینه ایه؟؟

سلام.
در مورد ترجمه جناب مجلسی باید بگم که ترجمه خوب و روان بود و خب شما می تونید قسمت های زیادی از کتاب رو که در سایت آوردیم بخونید تا با ترجمه آشنا باشید.
و اما در مورد خود رمان. البته که همه می تونن این کتاب خوب رو مطالعه کنند اما ببینید شخصیت اصلی این کتاب، یعنی ژان کریستف یک آدم موسیقی دان هستش. آدمی که مدام از موسیقی صحبت می کنه و زندگی مدام در مورد زندگی بقیه موسیقی دان ها هم صحبت می کنه. نکته ای که ما اشاره کردیم به این خاطر بود که دوستان تم کتاب رو متوجه بشن.

اگر لطف کنید تکه ای از رمان رو بزارین که درباره موسیقی است ممنون میشم چون هم به موسیقی علاقه دارم هم به ادبیات داستانی و فکرمیکنم این کتاب ایده آل باشه

سلام دوست گرامی. درخواست شما خیلی درخواست سنگینیه، چرا که باید کتاب را دوباره مطالعه کنیم و یک قسمت خوب آن را انتخاب کنیم. و خب بازخوانی یک رمان ۴ جلدی بسی دشوار است.

بنظر شما چاپ قدیمش رو تهیه کنم یا جدیدش ؟

همه چیز به نظر خودتون بستگی داره. چاپ قدیم شاید کیفیت کمتری نسبت به چاپ جدید داشته باشه. ولی مثلا ممکنه چاپ جدید گران تر باشید.
در نهایت به نظر خود شما بستگی داره.

سلام خسته نباشید من یه سوال دارم میخواستم ببینم این کتاب چاپای قدیمش با جدیدش فرق دارن یعنی اینکه سانسور توش زیاده

سلام. خیر فرق چندانی ندارد. به طور کلی ژان کریستف کتابی نیست که بشه سانسورش کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *