کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

معرفی رمان خارجی - رومن رولان

رمان ژان کریستف

رمان ژان کریستف از رومن رولان نویسنده ی مشهور فرانسوی است. ژان کریستف در ایران اولین بار با ترجمه ی محمود اعتماد زاده (م.ا.به آذین) منتشر شده است. چاپ قدیم این کتاب در ۸ جلد منتشر شده است.بررسی هر جلد از کتاب به صورت جداگانه:

جلد اول ژان کریستف

جلد دوم ژان کریستف

جلد سوم ژان کریستف

جلد چهارم ژان کریستفرومن رولان در سال ۱۹۱۰ مفتخر به دریافت نشان لژیون دونور (بالاترین مدال افتخار فرانسه) شد و در سال ۱۹۱۳ جایزه بزرگ آکادمی فرانسه را به دست آورد. در سال ۱۹۱۶ نیز جایزه ادبی نوبل را به دست آورد.

چاپ جدید کتاب در ۴ جلد می باشد و انتشارت فردوس آن را منتشر کرده است.

رمان ژان کریستف اثر رومن رولان - معرفی رمان ژان کریستف

رمان ژان کریستف در مورد چیست؟

ژان کریستف یک رمان موزیکال است به طوری که مخاطب غرق در رمان شده و فقط به موسیقی گوش می دهد.

ژان کریستف موسیقیدان آلمانى است که پس از درگیرى با پلیس مجبور به ترک کشور شده و به فرانسه مهاجرت مى کند.

طی دوران بلوغ فکری اش دست خوش تحولاتی فراوان بوده و تا حدودی دارای روحیه ی چند شخصیتی است.

شخصیت اصلی و با دوامش ب آرامی شکل میگیرد و به یک ثبات معقول و منطقی می رسد زندگی ژان کریستف تا حد زیادی به زندگی و اندیشه های بتهوون، موتسارت و واگنر شبیه است.

چرا عاشق می شویم
کلیک کنید!

نگارش رمان ۲۰ سال به طول انجامیده و بنا به نظر نویسنده شاهکارش محسوب میشود. و نویسنده در این سالیان شخصیت های داستان خود را به بلوغ رسانده است.

ژان کریستف منعکس کننده ی اندیشه ها و گرایشات صلح طلبانه ی رولان است تا جایی که جایزه ی نوبل ادبیاتی ک بخاطر نگارش رمان به وی اهدا شد بیشتر جایزه ی صلح است تا ادبیات رولان وقوع جنگ بین دو کشور آلمان و فرانسه را پیش بینی میکند و درست دو سال پس از اتمام رمان جنگ جهانی اول رخ می دهد.

رمان ژان کریستف

درباره رمان ژان کریستف

رمان یک شخصیت پردازی خیالی وسیع با شخصیت های وسیع و یک قهرمان هنری از بتهوون به شیوه ی ادبیات کلاسیک می باشد با جزئیات زیاد. علیرغم حجمش اصلا مخاطبو خسته نمیکنه. این رمانو هر موسیقیدان یا هرکسی ک تو کار موسیقیه باید بخونه. بنده به شخصه موسیقی رو بعد از اتمام این رمان فهمیدم منظورم موسیقی واقعیه. خود رولان دوران نوجوانی نهلیسم بود اما بعدها توسط آهنگای بتهوون به اون خدای خودش رسیده که در عین خودش بینظیره.

ضمنا پایان نامه ی دکترا او نیز راجب آثار بزرگان موسیقی بوده ک نشون میده واقعا از روی فکر و دل رمانو نوشته، بنظرم قبل از مرگ باید این رمانو حتما خوند چون دید جدیدی خصوصا از لحاظ انسان دوستی به به شما می دهد.

جملات زیبای کتاب ها
کلیک کنید!

 

رمان ژان کریستف که در سال ۱۳۵۶ در ۸ جلد منتشر شده است.

خلاصه رمان ژان کریستف را در کافه بوک بخوانید

قسمت هایی از رمان ژان کریستف

جرأت کنید راست و حقیقی باشید. جرأت کنید زشت باشید! اگر موسیقی بد را دوست دارید، رک و راست بگویید. خود را همان که هستید نشان بدهید. این بزک تهوع انگیز دورویی و دو پهلویی را از چهره روح خود بزدایید، با آب فراوان بشوئید…

و چه خوب بود که آدمی می‌توانست وقتی درد و مصیبتی دارد ماهها بخوابد و چندین ماه بعد، آسوده و تازه نفس از خواب برخیزد. اما هیچ کس نمی‌تواند چنین کاری بکند؛ و باید بیدار ماند و درد کشید و با دردهای خود کنار بیاید.

بیشتر مردم در حقیقت در بیست یا سی سالگی می‌میرند! اگرچه به ظاهر زنده می‌مانند اما دیگر چیزی یاد نمی‌گیرند و انعکاسی از گذشته‌ی خود می‌شوند و در سال‌های بعدی خودشان را تکرار می‌کنند و ماشین‌ وار آن‌ چه را که بیش از بیست یا سی سال یاد گرفته‌اند، ناشیانه و به شکلی بدتر به نمایش در می‌آورند!

هر نژادی، هر هنری، ریاکاری خاصی دارد. خوراک این جهان اندکی حقیقت است و بسیاری دروغ. روح آدمی ناتوان است و تاب حقیقت ندارد؛ دین او، اخلاق او، سیاست او، شاعران و هنرمندان او باید آن را در لفافه‌ای از دروغ بپوشانند و پیش او بگذارند. این دروغ‌ها با روح هر نژادی سازگاری دارد، و در هر یک متفاوت است؛ و همان است که سبب می‌شود ملت‌ها اینقدر به دشواری یکدیگر را بفهمند و این‌قدر به آسانی همدیگر را تحقیر کنند. حقیقت نزد همه یکی است؛ ولی هر ملتی دروغهای خاص خود را دارد که بدان نام ایده‌آلیسم می‌نهد. هر کس از هنگام زادن تا مرگ آن را با هوا نفس می‌کشد، و این دیگر برایش یکی از شرایط زندگی شده است؛ تنها چند نابغه می‌توانند از پس بحران‌های شیرمردانه – بحرانهایی که در طی آن خود را در جهان آزاد اندیشهٔ خویش تنها می‌بینند – از چنگ آن رهایی یابند.

آن که دوستش داریم همه گونه حقی برما دارد. حتی حق آن را دارد که دیگر دوستمان نداشته باشد.
و نمی توان از او رنجشی به دل گرفت بلکه تنها باید از خود رنجید که چرا باید آنقدر کم شایسته محبت باشیم که دوست ما را ترک کند واین خود رنجی کشنده است.

 

چرا باید کتاب بخوانیم
کلیک کنید!

آیا شما هم رمان ژان کریستف را خوانده اید؟

این مطلب توسط محمد منافی پور نوشته شده است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 92
دوست نداشتم: 9
میانگین امتیازات: 10.22

21 دیدگاه در “رمان ژان کریستف

به نظر من این کتاب فوق العاده است ، البته اگر آرام آرام بخونیدش و درمورد تمام جملات فکر کنید؛ مطمئن باشید بعداز خوندنش میتونید این کتاب رو یک نقطه عطف در رشد فکرى در زندگیتون معرفى کنید. “ژان کریستف” و به نظر من همطراز ایرانیش “کلیدر” دوکتابیه که هرآدم کتاب خونى باید مطالعه اش کنه .

با این جمله ات موافقم زیااااااااااااااد
“این کتاب رو یک نقطه عطف در زندگیتون معرفى کنید”

من در حال خوندن این کتاب هستم کتاب خوبیه و سطح متوسطی داره بهرحال من دوستش دارم

سلام میشه یه توضیح کلی به بنده بدین که فضای این کار دستم بیاد و اینکه از لحاظ جذابیت اثر شما که رمان رو خوندین از ۲۰ چند بهش میدین و چه ترجمه ای رو مطالعه کردین؟؟

سلام.
کافیه در سایت ژان کریستف را سرچ کنید. مطلب‌های متفاوتی را پیدا خواهید کرد که در مورد این کتاب نوشته ایم. جذابیت کتاب هم یک موضوع سلیقه‌ای است. برای ترجمه هم ما ترجمه‌های مختلف این کتاب را مقایسه نکرده ایم و نمی توانیم نظر قطعی بدهیم.

سلام ابتدا تشکر کنم بابت پاسخ گوییتون و اینکه وقت میزارین و بررسی میکنین واقعا سپاسگزارم
راجع به ژان کریستف میخاستم بدونم متنش سنگین نیست؟من چهار جلدی بینوایان رو خوندم خب یه جاهایی داستان اصلی رها میشد و وارد ماجراهای سیاسی فرانسه میشد ژان کریستف هم همین شکلیه یا از اوایل کتاب مجذوبش میشه آدم؟؟البته بنده بینوایان رو به شدت پسندیدم

سلام. کتاب ژان کریستف متن ساده و روانی دارد و از خواندن آن لذت می‌برید. اما در به اعتقاد شخصی من (که هر دو کتاب را خوانده‌ام) فکر می کنم ژان کریستف در مقابل بینوایان حرفی برای گفتن ندارد.

خب چ جوری باید خرید اینو ؟ بنظرم طراحی سایت باید بخوره تغییر کنه خیلی شلوغه

کافه بوک فقط کار معرفی کتاب رو انجام میده دوست عزیز. ما فروش کتاب نداریم

کدوم ترجمه به نظرتون بهتره؟ انتشارات نگاه یا فردوس؟؟

متاسفانه ترجمه های مختلف این کتاب رو مقایسه نکردیم.

سلام من میخواستم بدونم ترجمه جناب مجلسی چطوره؟و در کل نفهمیدم منظورتون از این که این رمان رو باید مسیقی دان ها بخونن چیه؟یعنی تم کتاب تو چه زمینه ایه؟؟

سلام.
در مورد ترجمه جناب مجلسی باید بگم که ترجمه خوب و روان بود و خب شما می تونید قسمت های زیادی از کتاب رو که در سایت آوردیم بخونید تا با ترجمه آشنا باشید.
و اما در مورد خود رمان. البته که همه می تونن این کتاب خوب رو مطالعه کنند اما ببینید شخصیت اصلی این کتاب، یعنی ژان کریستف یک آدم موسیقی دان هستش. آدمی که مدام از موسیقی صحبت می کنه و زندگی مدام در مورد زندگی بقیه موسیقی دان ها هم صحبت می کنه. نکته ای که ما اشاره کردیم به این خاطر بود که دوستان تم کتاب رو متوجه بشن.

اگر لطف کنید تکه ای از رمان رو بزارین که درباره موسیقی است ممنون میشم چون هم به موسیقی علاقه دارم هم به ادبیات داستانی و فکرمیکنم این کتاب ایده آل باشه

سلام دوست گرامی. درخواست شما خیلی درخواست سنگینیه، چرا که باید کتاب را دوباره مطالعه کنیم و یک قسمت خوب آن را انتخاب کنیم. و خب بازخوانی یک رمان ۴ جلدی بسی دشوار است.

بنظر شما چاپ قدیمش رو تهیه کنم یا جدیدش ؟

همه چیز به نظر خودتون بستگی داره. چاپ قدیم شاید کیفیت کمتری نسبت به چاپ جدید داشته باشه. ولی مثلا ممکنه چاپ جدید گران تر باشید.
در نهایت به نظر خود شما بستگی داره.

سلام خسته نباشید من یه سوال دارم میخواستم ببینم این کتاب چاپای قدیمش با جدیدش فرق دارن یعنی اینکه سانسور توش زیاده

سلام. خیر فرق چندانی ندارد. به طور کلی ژان کریستف کتابی نیست که بشه سانسورش کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.