سمفونی مردگان | معرفی + فایل صوتی

سمفونی مردگان اثر عباس معروفی، کتابیست بسیار ستوده شده و از ماندگارترین کتاب های ادبیات ایران است.

این کتاب در سال ۲۰۰۱، برنده جایزه بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سورکامپ شده است. همچنین هفته نامه دی ولت سویس در مورد رمان سمفونی مردگان گفته است:

قبل از هر چیز باید گفت که سمفونی مردگان یک شاهکار است.

در قسمتی از پشت جلد این رمان آمده است:

سمفونی مردگان رمان بسیار ستوده شده عباس معروفی، حکایت شوربختی مردمانی است که مرگی مدام را بر دوش می کشند و در جنون ادامه می یابند، در وصف این رمان بسیار نوشته اند و بسیار خواهند نوشت.

» به همسر و دخترانم که خستگی هایم را تحمل می کنند.

قسمتی از کتاب سمفونی مردگان با صدای خود نویسنده (۴۷ثانیه):

لینک دانلود فایل صوتی

دیگر کتاب های عباس معروفی:

عباس معروفی در حال خواندن کتاب سمفونی مردگان

کتاب سمفونی مردگان

سمفونی مردگان کتابیست بسیار تراژدیک و غم‌انگیز اما بسیار زیبا و عالی که برای همیشه در ذهن خواننده باقی خواهد ماند.

نوع روایت معروفی در سمفونی مردگان منحصر به فرد است. راوی داستان چندین بار عوض می شود و هر بار داستان از دید یک شخص متفاوت بیان می شود. در هنگام خواندن متن کتاب سمفونی مردگان شاهد بازگشت به گذشته در زمان حال هستیم، شاهد عوض شدن مکان هستیم و مدام فضا عوض می شود و…

» شخصیت اصلی داستان سمفونی مردگان آیدین است. یک پسر روشنفکر، شاعر، بسیار فعال و رادیکال که در یک خانواده به شدت سنتی و پدرسالار زندگی می کند.

در این میان، جابر، پدر آیدین از شعر گفتن و کتاب خواندن او هراس داردو او را از همه این کارها و شعر گفتن ها منع می کند و حتی کار را به جایی می رساند که کتاب ها و حتی اتاقش را می سوزاند و عقیده دارد این ها فتنه و اسباب شیطانند. در نهایت فشار روانی روی آیدین زیاد می شود و…

✔️ داستان شعر گفتن آیدین و رفتار جابر با او تنها قسمتی از کتاب سمفونی مردگان است. این کتاب داستان های مختلفی را شامل می شود که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برادرکشی
 • فروپاشی خانواده
 • عشق
 • تاثیر مذهب
 • و…

از کتاب سمفونی مردگان در حدود نیم میلیون نسخه به فروش رفته است و این کتاب به زبان های آلمانی – انگلیسی – ترکی استانبولی – ترکی آذری و کُردی ترجمه شده است.کتاب سمفونی مردگان

درباره کتاب سمفونی مردگان

داستان کتاب، در اردبیل اتفاق می افتد.

کتاب به شیوه ای است که هر چقدر آن را بخوانی جذابتر می شود. روایت داستان به گونه ای است که می توانم اطمینان بدهم رگه هایی از زندگی هر یک از ما را بیان می کند. باور کنید شب ها زیادی با این کتاب بغض کردم. واقعا زندگی آیدین چه قدر تلخ بود. ما خودمان یک آیدین هستیم و چه قدر آیدین ها در کنارمان هستند.

قلم شیوای عباس معروفی داستان را از بطن جامعه ما در آورده که بگوید مواظب آیدین هایمان باشیم.

آیدینی که شب ها کتاب می خواند و آنقدر می خواند که وقتی می گفتند برای چه می خوانی جواب می داد:

برای این که خودم را پیدا کنم.

شاید سمفونی مردگان به ظاهر فقط یک رمان باشد، اما در باطن زندگی تک تک ما را با کمی تفاوت شامل می شود. مواظب آیدین های اطرافمان باشیم که براستی که جهل قلدر است.

در قسمت دیگری از پشت جلد کتاب آمده است:

کدام یک از ما آیدینی پیش رو نداشته است، روح هنرمندی که به کسوت سوجی دیوانه اش در آورده ایم، به قتلگاهش برده ایم و با این همه او را جسته ایم و تنها و تنها در ذهن او زنده مانده ایم. کدام یک از ما؟

✔️ شاید جالب باشد بدانید که در کتاب سمفونی مردگان از میان کتاب هایی که آیدین می خواند به موارد زیر اشاره شده است:

پیشنهاد کتاب سمفونی مردگان

قسمت دیگری از کتاب سمفونی مردگان با صدای عباس معروفی (۵۲ ثانیه):

لینک دانلود فایل صوتی

بخش هایی از متن کتاب سمفونی مردگان

آدمیزاد باید بگوید آب، و بخورد. بگوید نفس، و بکشد. وگرنه مرده است.

من نمیدانم آیا مادرش هم او را به اندازه من دوست داشت؟ آیا کسی می تواند بفهمد که دوست داشتن او چه لذتی دارد و آدم را به چه ابدیتی نزدیک می کند؟ آدم پر می شود. جوری که نخواهد به چیز دیگری فکر کند. نخواهد دلش برای آدم دیگری بلرزد و هیچ گاه دچار تردید نشود.

شب ها وقتی پا در آن خانه بزرگ و سرد می گذاشت همهمه دوردست سالیان دیوار می شد و سکوت می کرد. کاج می شد و وسط حیاط می ایستاد، در می شد و بسته می ماند.

مهار آیدین لحظه به لحظه از کف پدر بیرون می شد. سرکش و رام نشدنی. در زیرزمین حبسش می کردند، او در آن جا چنان سرگردم می شد که تا به سراغش نمی رفتند و اصرار نمی کردند بیرون نمی آمد. کتاب را ازبر می خواند و املا می نوشت. مدتی پول توجیبی اش را قطع کردند. در ماست بندی میدان سرچشمه مشغول شد. پاتیل شیر را هم می زد و روزی یک قران مزد می گرفت. پولش را کاغذ و کتاب می خرید، و پدر را بیشتر می چزاند. براش لباس نمی خریدند، با همان کهنه ها روزگارش را می گذراند. در بند هیچ چیز نبود و تنها به این فکر می کرد که از تخمه فروشی بیزار است، از تکرار زندگی پدر بدش می آید. از خیلی چیزها که بچه ها در چنین سال هایی از عمر دوست دارند، بدش می آمد.

تنهایی و غم غربت در جانش چنگ انداخت، غربتی که در میان شهر آشنا گریبانش را گرفته بود. چقدر انسان تنهاست. مثل پر کاه در هوای طوفانی.

سمفونی مردگان و سال بلوا نوشته عباس معروفی

به درخت های خشک پیاده رو خیره شد: برف شاخه ها را خم کرده بود و در بارش بعد حتما می شکستشان. آدم ها هم مثل درخت ها بودند. یک برف سنگین همیشه بر شانه های آدم وجود داشت و سنگینی اش تا بهار دیگر حس می شد. بدیش این بود که آدم ها فقط یک بار می مردند. وهمین یک بار چه فاجعه دردناکی بود.

انسان مدام باید مشغول کار باشد. سازندگی کند، وگرنه از درون پوک می شود. و بی کاری بدتر از تنهایی است. آدم بی کار در جمع هم تنهاست.

رفتار آیدین با دیگران تفاوت داشت. دنیا را جدی تر از آن می دانست که دیگران خیال می کنند. آن شب فکر کردم از ترس دچار این حالت شده، اما بعدها به اشتباه خود پی بردم، و دانستم که درک او آسان تر از بوییدن یک گل است، کافی بود کسی او را ببیند. و من نمی دانم آیا مادرش هم او را به اندازه من دوست داشت؟ آیا کسی می توانست بفهمد که دوست داشتن او چه لذتی دارد، و آدم را به  چه ابدیتی نزدیک می کند. آدم پر می شود. جوری که نخواهد به چیزی دیگر فکر کند. نخواهد دلش برای آدم دیگری بلرزد، و هیچ گاه دچار تردید نشود.

عشق را باید با تمام گستردگی اش پذیرفت، تنها در جسم نمی توان پیداش کرد، بلکه در جسم و روح و هوا. در آینه، در خواب، در نفس کشیدن ها انگار به ریه می رود، و آدم مدام احساس می کند که دارد بزرگ می شود.

من خوب می دانم که زندگی یکسر صحنه بازی است،
من خوب می دانم،
اما بدان که همه برای بازی های حقیر
آفریده نشده اند.

قسمتی از متن کتاب سمفونی مردگان

مشخصات کتاب

 • کتاب سمفونی مردگان
 • نویسنده: عباس معروفی
 • انتشارات: ققنوس
 • تعداد صفحات: ۳۵۰
 • چاپ بیست و پنجم – ۵۵۰۰ نسخه
 • قیمت: ۱۸۰۰۰ تومان

این مطلب با همکاری شیرزاد نوشته شده است.

نظر شما در مورد سمفونی مردگان چیست؟

معرفی چند رمان ایرانی:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

نقد و بررسی کتاب

قلم نویسنده

7

تاثیرگذاری و جذابیت کتاب

7

مشخصات ظاهری و قیمت

8

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 1065
دوست نداشتم: 169
میانگین امتیازات: 6.3

تبلیغ سایت نشانک

105 دیدگاه در “سمفونی مردگان | معرفی + فایل صوتی

ببخشید یه سوال دیگه کتاب بوف کور از صادق هدایت من شنیدم که دوستان گفتن جدیدا دیگه اینجور کتابا سانسور میشه و باید چاپ ها خیلی قدیمیشو گیر بیاری ایا این درسته؟

کتاب های صادق هدایت مثل بوف کور، اغلب به صورت رسمی چاپ نمی شود. اگر بتوانید نسخه قدیمی کتاب های هدایت را پیدا کنید، بسیار بهتر است.

شما اگه بتونید از دست فروش ها اینجور کتابها رو بخرید قطعا بدون سانسوره
مثل چندتااز رمان های معروفی یا هدایت یا خیلی های دیگه

سلام من بعد از مشاهده سایت شما رفتم کتاب سمفونی مردگان و دختری که رهایش کردی رو خریدم و در حال خوندنشوم…واقعا از سایتتون ممنونم که اینقدر به ما برای انتخاب کتاب کمک میکنه..
شما گفتین که قیمت کتاب سمفونی مردگان ۱۸ هزار تومنه ولی من اینو ۱۳ هزار تومن خریدم چراا؟؟؟

سلام. خوشحالیم که کافه بوک تونسته در انتخاب کتاب به شما کمک کنه.
شاید شما چاپ سال های گذشته این کتاب رو تهیه کردید، شاید کتاب جیبی باشه و یا دلایل دیگه ای داشته باشه.

سلام ببخشیدیه سوال داشتم …
همین کتاب سمفونی مردگان در کتابفروشی ها کامل هستش ؟؟ یعنی دست کاری نشده یا سانسورش نکردن؟؟؟

سلام. بله کامل هستند. ناشر رسمی این کتاب تنها نشر ققنوس هست و کتاب رو با بیشترین کیفیت در اختیار خوانندگان قرار میده.

سلام امکانش هست بفرمایید از کدوم سایت این کتاب رو تهیه کنم

سلام. می تونید از سایت های فروش کتاب تهیه کنید. کافیه در گوگل سرچ کنید: فروشگاه کتاب یا مثلا خرید کتاب

سلام این قدر تو سایتتون از این کتاب تعریف کردید که یه روز وقتی داشتم کتاب های یه کتابفروشی رو نگاه می کردم و چشمم بهش خورد بیدرنگ خریدمش. مهمترین تاثیر این کتاب که البته همراه با تاثر هم بود یادآوری این نکته ی اساسی و مهمه که رفتار ، گفتار و تصمیم گیری های ما آدمها به شدت روی زندگی خودمون و آدمای اطرافمون تاثیر میذاره میتونه ذوق رو در آونها به وجود بیاره یا برعکس نطفه ی شور و احساس رو در اونها خفه کنه. از طرفی نوع خاص روایت این داستان و تعویض راوی و زاویه ی روایت در این داستان واقعا نو آورانه بود چیزی که برای ما خوانندگان ایرانی کمی غریب به نظر میرسه و باعث میشه برای فهم داستان خیلی تمرکز کنیم وتا تمومش نکردیم کتاب رو زمین نذاریم. علی رغم غصه ای که بعد از خوندن این کتاب حس کردم ولی واقعا به این باور رسیدم که این کتاب رو تاابد به خاطر میسپارم و لحظه های خاصی رو بااین کتاب و شخصیت هاش داشتم.

سلام. خوشحالیم که کافه بوک در انتخاب کتاب به شما کمک کرد.

باورتون میشه من این کتاب رو ده بار پشت سر هم خوندم ولی باز هم ازش سیر نشدم و هربارکه تو کتابخونم میبینمش ی مرور کلی میکنم متن هاشو چون واقعا تنها کتابی بود که اونقدر زنده بود که من به جای اینکه کتابش ر بخونم ، زندگی کردمش.

فقط میتونم بگم واسه خوندش یه لحظه رو از دست ندید،بی نظیر بود، دوس داشتم هرگز تموم نشه

سلام وقتتون بخیر
” سمفونی مردگان ” یکی از معدود رمان هایی که با سطر سطر کتاب ، زندگی ها کردم ، رمانی که لایق بهترین جایزه های ادبی است .
رمانی که عباس معروفی به بهترین نحو ممکن از پس سطر سطر اون بر اومده با شخصیت پردازی جوان بسیار عاشقی به نام آیدین ، معشوقه اون سورملینای ارمنی و اورهان طمعکار و آیدای جوانمرگ و …. همه شخصیت هایی که خیلی ماهرانه پرداخته شدند .
سمفونی مردگان به نظر من شاهکاری که بعید می دونم تا سالها دوباره در ادبیات فارسی تکرار بشه .
ارادتمند
امیر نقدی لنگرودی

من این کتاب رو پنج بار خوندم و هر بار که خوندم برام تازگی داشت.
انگار من تو تک تک اون لحظات زندگی کردم.
واقعا شااهکاری از اقای معروفی هستش

سلام و خسته نباشی به شما بابت سایت اموزنده و خوبتون
از عباس معروفی کتاب های زیادی خوندم به نظرم مشکل نویسنده های الان شبیه بودن آثارشون نسبت به هم هست یعنی نمی تونن از سبکی که تو یه کتاب نوشتن خارج بشن و یه تغییر اساسی تو کتاب جدیدشون دید سال بلوا و سمفونی مردگان خیلی شبیه به همه فضاشون فکر می کنم پیکر فرهاد از اثار این نویسنده کمی متفاوت تر بود و من رو امیدوارتر کرد که اثار ایشون رو دنبال کنم .کتاب های نویسنده فرانسوی البته بیشتر نمایشنامه های شاهکاری دارن هم تعداد صفحات کم و هم فو ق العاده جذاب اریک امانوئل اشمیت رو هم معرفی کنید برای دوستان. پایدار باشید.

سلام. ممنون بابت نظر ارزشمند شما.
از اریک امانوئل اشمیت کتاب مهمانسرای دو دنیا را در کافه بوک معرفی کرده ایم و امیدواریم بتونیم کتاب های بیشتری هم از ایشان معرفی کنیم.

من این کتاب رو سه بار خوندم
و هربار بیشتر تو داستان و زندگی ادم های کتاب غرق شدم
واقعا این کتاب شاهکار بزرگی هستش….

واقعا خوشحالم که با این سایت آشنا شدم
به راحتی میتونم کتاب های خوب رو توش پیدا کنم و آشنا بشم
ممنونم

کتاب زیبایی بود
از خوندن این کتاب خیلی لذت بردم

من عاشق این کتابم ، انقد خوشم اومد که به دو روز نکشیده تمومش کردم

خدا به نویسندش عمر بده

کتاب جاده جنگ اثر منصور انوری رو هم نقد کنید . فکر میکنم به عنوان برنده جایزه ادبی جلال آل احمد و طولانی ترین رمان فارسی جاش خالیه تو لیست شما !
با سپاس از زحمات بی دریغ تان

سلام. ممنون از پیشنهادتون. حتما وقتی کتاب رو خواندیم معرفیش رو منتشر می کنیم.

از اون جایی که خلاصه کتاب سمفونی مردگان رو قرار دادید نیاز به توضیح بیشتری در این مورد نیست
فقط میتونم بگم از خوندن این کتاب لذت بردم فوق العاده بود حتی دوست دارم یکبار دیگه کتاب رو بخونم…

شیوه ی روایت داستان عالی است.چنین سبکی را البته با درجه ای کمتر در کتاب های آقای سردادور هم می توان یافت
چند صفحه ی ابتدایی داستان گیرایی چندانی را ایجاد نمی کند اما با جلو تر رفتن داستان کششی پدید می آید که نمی توانید کتاب را بر زمین بگذارید.

نقطه تمایز این کتاب جایی است که به خیلی از رفتار مذموم انسان ها اشاره میکند وخواننده بعضی از اونها را در خودش میبینه در حالی که قبلا حتی جرات اینکه بهشون فکر کند را نداشته. وقتی که کتاب میخونید در حالیکه عذاب میکشید اما روحتون غسل میدهید

سایت بسیار زیبا و ارزشمندی دارید. تشکر

رمان خوبی است ولی این ماجرای تعویض راوی بعد از خشم و هیاهوی فالکنر، پدر صاحب بچه ادبیات معاصر ایران را دراورده است.

راوی نویسی های اینچنینی که تقریبا شیوع عمومی دارد یک مشکل بنیانی دارند که نویسنده ایرانی ذوق زده و لذت برده از فرم غربی، ان را نمی بیند و ان اینکه، فرهنگی که در ان قلم می زنند و قهرمانانش و حوادثش، هنوز بر اساس فرهنگ جمعی و قبیله ای زندگی می کنند. رفتار می کنند و تصمیم می گیرند.

خصلت فردیت و نگاه شخصی و متفاوت که در ادبیات غربی امکان واقعی دارد بدون هیچ زمینه شعوری برای راهبرد قصه ایرانی، فقط به داستان ایرانی تحمیل می شود. تقلیدی تحمیلی… البته گاهی و بسیار به ندرت به خاطر سایر ماجراها و وسایل ابراز از جمله قصه نویس خوب بودن، قابل تحمل می شود. اتفاقی که برای سمفونی مردگان افتاده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.