سمفونی مردگان | معرفی + فایل صوتی

تبلیغ گروه هنری نشانک

سمفونی مردگان اثر عباس معروفی، کتابیست بسیار ستوده شده و از ماندگارترین کتاب های ادبیات ایران است.

این کتاب در سال ۲۰۰۱، برنده جایزه بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سورکامپ شده است. همچنین هفته نامه دی ولت سویس در مورد رمان سمفونی مردگان گفته است:

قبل از هر چیز باید گفت که سمفونی مردگان یک شاهکار است.

در قسمتی از پشت جلد این رمان آمده است:

سمفونی مردگان رمان بسیار ستوده شده عباس معروفی، حکایت شوربختی مردمانی است که مرگی مدام را بر دوش می کشند و در جنون ادامه می یابند، در وصف این رمان بسیار نوشته اند و بسیار خواهند نوشت.

» به همسر و دخترانم که خستگی هایم را تحمل می کنند.

قسمتی از کتاب سمفونی مردگان با صدای خود نویسنده (۴۷ثانیه):

لینک دانلود فایل صوتی

دیگر کتاب های عباس معروفی:

عباس معروفی در حال خواندن کتاب سمفونی مردگان

کتاب سمفونی مردگان

سمفونی مردگان کتابیست بسیار تراژدیک و غم‌انگیز اما بسیار زیبا و عالی که برای همیشه در ذهن خواننده باقی خواهد ماند.

نوع روایت معروفی در سمفونی مردگان منحصر به فرد است. راوی داستان چندین بار عوض می شود و هر بار داستان از دید یک شخص متفاوت بیان می شود. در هنگام خواندن متن کتاب سمفونی مردگان شاهد بازگشت به گذشته در زمان حال هستیم، شاهد عوض شدن مکان هستیم و مدام فضا عوض می شود و…

» شخصیت اصلی داستان سمفونی مردگان آیدین است. یک پسر روشنفکر، شاعر، بسیار فعال و رادیکال که در یک خانواده به شدت سنتی و پدرسالار زندگی می کند.

در این میان، جابر، پدر آیدین از شعر گفتن و کتاب خواندن او هراس داردو او را از همه این کارها و شعر گفتن ها منع می کند و حتی کار را به جایی می رساند که کتاب ها و حتی اتاقش را می سوزاند و عقیده دارد این ها فتنه و اسباب شیطانند. در نهایت فشار روانی روی آیدین زیاد می شود و…

✔️ داستان شعر گفتن آیدین و رفتار جابر با او تنها قسمتی از کتاب سمفونی مردگان است. این کتاب داستان های مختلفی را شامل می شود که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برادرکشی
 • فروپاشی خانواده
 • عشق
 • تاثیر مذهب
 • و…

از کتاب سمفونی مردگان در حدود نیم میلیون نسخه به فروش رفته است و این کتاب به زبان های آلمانی – انگلیسی – ترکی استانبولی – ترکی آذری و کُردی ترجمه شده است.کتاب سمفونی مردگان

درباره کتاب سمفونی مردگان

داستان کتاب، در اردبیل اتفاق می افتد.

کتاب به شیوه ای است که هر چقدر آن را بخوانی جذابتر می شود. روایت داستان به گونه ای است که می توانم اطمینان بدهم رگه هایی از زندگی هر یک از ما را بیان می کند. باور کنید شب ها زیادی با این کتاب بغض کردم. واقعا زندگی آیدین چه قدر تلخ بود. ما خودمان یک آیدین هستیم و چه قدر آیدین ها در کنارمان هستند.

قلم شیوای عباس معروفی داستان را از بطن جامعه ما در آورده که بگوید مواظب آیدین هایمان باشیم.

آیدینی که شب ها کتاب می خواند و آنقدر می خواند که وقتی می گفتند برای چه می خوانی جواب می داد:

برای این که خودم را پیدا کنم.

شاید سمفونی مردگان به ظاهر فقط یک رمان باشد، اما در باطن زندگی تک تک ما را با کمی تفاوت شامل می شود. مواظب آیدین های اطرافمان باشیم که براستی که جهل قلدر است.

در قسمت دیگری از پشت جلد کتاب آمده است:

کدام یک از ما آیدینی پیش رو نداشته است، روح هنرمندی که به کسوت سوجی دیوانه اش در آورده ایم، به قتلگاهش برده ایم و با این همه او را جسته ایم و تنها و تنها در ذهن او زنده مانده ایم. کدام یک از ما؟

✔️ شاید جالب باشد بدانید که در کتاب سمفونی مردگان از میان کتاب هایی که آیدین می خواند به موارد زیر اشاره شده است:

پیشنهاد کتاب سمفونی مردگان

قسمت دیگری از کتاب سمفونی مردگان با صدای عباس معروفی (۵۲ ثانیه):

لینک دانلود فایل صوتی

بخش هایی از متن کتاب سمفونی مردگان

آدمیزاد باید بگوید آب، و بخورد. بگوید نفس، و بکشد. وگرنه مرده است.

من نمیدانم آیا مادرش هم او را به اندازه من دوست داشت؟ آیا کسی می تواند بفهمد که دوست داشتن او چه لذتی دارد و آدم را به چه ابدیتی نزدیک می کند؟ آدم پر می شود. جوری که نخواهد به چیز دیگری فکر کند. نخواهد دلش برای آدم دیگری بلرزد و هیچ گاه دچار تردید نشود.

شب ها وقتی پا در آن خانه بزرگ و سرد می گذاشت همهمه دوردست سالیان دیوار می شد و سکوت می کرد. کاج می شد و وسط حیاط می ایستاد، در می شد و بسته می ماند.

مهار آیدین لحظه به لحظه از کف پدر بیرون می شد. سرکش و رام نشدنی. در زیرزمین حبسش می کردند، او در آن جا چنان سرگردم می شد که تا به سراغش نمی رفتند و اصرار نمی کردند بیرون نمی آمد. کتاب را ازبر می خواند و املا می نوشت. مدتی پول توجیبی اش را قطع کردند. در ماست بندی میدان سرچشمه مشغول شد. پاتیل شیر را هم می زد و روزی یک قران مزد می گرفت. پولش را کاغذ و کتاب می خرید، و پدر را بیشتر می چزاند. براش لباس نمی خریدند، با همان کهنه ها روزگارش را می گذراند. در بند هیچ چیز نبود و تنها به این فکر می کرد که از تخمه فروشی بیزار است، از تکرار زندگی پدر بدش می آید. از خیلی چیزها که بچه ها در چنین سال هایی از عمر دوست دارند، بدش می آمد.

تنهایی و غم غربت در جانش چنگ انداخت، غربتی که در میان شهر آشنا گریبانش را گرفته بود. چقدر انسان تنهاست. مثل پر کاه در هوای طوفانی.

سمفونی مردگان و سال بلوا نوشته عباس معروفی

به درخت های خشک پیاده رو خیره شد: برف شاخه ها را خم کرده بود و در بارش بعد حتما می شکستشان. آدم ها هم مثل درخت ها بودند. یک برف سنگین همیشه بر شانه های آدم وجود داشت و سنگینی اش تا بهار دیگر حس می شد. بدیش این بود که آدم ها فقط یک بار می مردند. وهمین یک بار چه فاجعه دردناکی بود.

انسان مدام باید مشغول کار باشد. سازندگی کند، وگرنه از درون پوک می شود. و بی کاری بدتر از تنهایی است. آدم بی کار در جمع هم تنهاست.

رفتار آیدین با دیگران تفاوت داشت. دنیا را جدی تر از آن می دانست که دیگران خیال می کنند. آن شب فکر کردم از ترس دچار این حالت شده، اما بعدها به اشتباه خود پی بردم، و دانستم که درک او آسان تر از بوییدن یک گل است، کافی بود کسی او را ببیند. و من نمی دانم آیا مادرش هم او را به اندازه من دوست داشت؟ آیا کسی می توانست بفهمد که دوست داشتن او چه لذتی دارد، و آدم را به  چه ابدیتی نزدیک می کند. آدم پر می شود. جوری که نخواهد به چیزی دیگر فکر کند. نخواهد دلش برای آدم دیگری بلرزد، و هیچ گاه دچار تردید نشود.

عشق را باید با تمام گستردگی اش پذیرفت، تنها در جسم نمی توان پیداش کرد، بلکه در جسم و روح و هوا. در آینه، در خواب، در نفس کشیدن ها انگار به ریه می رود، و آدم مدام احساس می کند که دارد بزرگ می شود.

من خوب می دانم که زندگی یکسر صحنه بازی است،
من خوب می دانم،
اما بدان که همه برای بازی های حقیر
آفریده نشده اند.

قسمتی از متن کتاب سمفونی مردگان

مشخصات کتاب

 • کتاب سمفونی مردگان
 • نویسنده: عباس معروفی
 • انتشارات: ققنوس
 • تعداد صفحات: ۳۵۰
 • چاپ بیست و پنجم – ۵۵۰۰ نسخه
 • قیمت: ۱۸۰۰۰ تومان

این مطلب با همکاری شیرزاد نوشته شده است.

نظر شما در مورد سمفونی مردگان چیست؟

معرفی چند رمان ایرانی:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

نقد و بررسی کتاب

قلم نویسنده

7

تاثیرگذاری و جذابیت کتاب

7

مشخصات ظاهری و قیمت

8

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 1089
دوست نداشتم: 171
میانگین امتیازات: 6.37

تبلیغ سایت نشانک

109 دیدگاه در “سمفونی مردگان | معرفی + فایل صوتی

برام کتاب جذابی نبود.آدمو غمگین میکرد.ممنون کافه بوک🌻

راستش هر رمانی منو جذب خودش نمیکنه که تا آخر بخونمش
اما سمفونی مردگان…
شب ها پلکا از شدت خواب روی هم می افتادن ولی من حاضر نبودم دست از خوندن این کتاب بردارم
یکی از چیزایی ک خیلی منو جذب خودش کرد این بود داستان همزمان از زبان چند شخص و در چند زمان مختلف روایت میشد و تا به خودت میومدی که ببینی چی شده دوباره توی گیجی و گنگی فرو میرفتی و تا وختی سر از داستان در نمیاوردی ول نمیکردی و این اتفاق تا آخر کتاب ادامه داره
قلم زیبای استاد معروفی خواننده رو وادار میکنه تا خودشو به جای تک به تک شخصیت ها بزاره
درد آیدین
رنج آیدا
جهل پدر
دلسوزی مادر
عشق سورملینا
و تنفر اورهان
بهترین کتابی که تا به حال خوندم
حتما برای یک بار هم که شده بخونیدش

فقط میتونم بگم شاهکاره این کتاب
آخراش دیگه چشمام میسوخت ولی نمیتونستم کتابو کنار بذارم

من پیشنهاد میکنم کسانی که دوست دارن و علاقه به کتاب صوتی دارند. سمفونی مردگان با صدای حسین پاکدل و تهیه کنند و گوش کنند. به طرز وحشتناکی زیبا روایت میکنه.

بسیار تاثیر گذار و تراژدیک… پیشنهاد میکنم بخونید. قشنگ میتونید خودتون و توی داستان تصور کنید و توی داستان عمیقش غرق بشید.

این کتاب رو خوندم اما واقعا غم انگیز بود…با این حال انقد داستان گیرایی داره دوست دارم دوباره بخونمش…

کتاب غم انگیزی بود و به کسانی که روحیه احساساتی دارن پیشنهاد می کنم این کتاب رو مطالعه نکن کتابی نبود که دوست داشته باشم دوباره بخونمش

واقعاا ادم رو سر در گم می کنه اینطور روایت کردن داستان،اصا نمی فهمی چی داری می خونی

رمان تو در تو و چند راویست زمان ها تداخل زیادی دارند شاید همین باعث شده با دقت و جذابیت بیشتری بخونیمش، زیباست و با هر یک از شخصیت هاش به جز اورهان همزاد پنداری کردم غمگین شدم انتظار داشتم تکلیف همه مشخص شود اما همین ابهام در مرگه سورمه و سرنوشت آیدین جذابیت رمان رو دوچندان کرد. به هر حال من لذت بردم و با تک تک صفحاتش زندگی کردم.

کتاب بسیار جذاب و تاثیرگذاریه که برای من یک بار خوندنش کافی نبود

کتاب بسیارجذابی بود البته اولش کمی گیج کننده بود چون نویسنده زمانهای مختلف روتوصیف میکرد بهتراست اولش رودوبارمطالعه کنیم تا متوجه داستان بشیم ولی بعدبسیارجذاب وخواندنی میشه طوری که دوست نداری کتاب روزمین بزاری حتما دوبار بخونید

من زیاد کتاب های رمان رو‌نمیپسندم اما چون این کتاب خیلی معروف بود مطالعه کردم
اما اصلا برای من جالب نبود و دوستش نداشتم

سلام
طبیعتا برای کسی که به رمان علاقه ندارد شروع سنگینی بوده است.
ضمن احترام به سلیقه شما

خیلی کتاب گیج کننده ای بود برای من، اما جذاب تر شد رفته رفته و درنهایت حقیقت محض زندگی جماعت ایرانی رو فاش کرد، نمیشه صفتی بهتر از فوق العاده براش پیدا کرد.

من سمفونی مردگان و سال بلوا رو از عباس معروفی خوندم. جفتش فوق العادس. راوی های متفاوتی دارن که اول کتاب یکم گیج کنندس و بعدش انقدر جذب کتاب میشی که دوست نداری بزاریش زمین. هر دو کتاب غمی دارن که اونو ب خواننده منتقل میکنه فوق العادن واقعا

*خطر اسپویل

فوق العاده س . ولی همه ادمهای داستان آخرش بازنده می شوند و فنا می شوند. هرکدوم به نحوی . مخصوصا اورهان که ظاهرا برنده است ولی بازنده ترینه

این کتاب یک شاهکاره. خیلی غم داشت اما واقعا از خوندنش لذت بردم

دوستان اگر ممکنه توضیحی در مورد چند صفحه اخر بنویسید- ممنون

اردبیل باشی و این کتاب رو بخونی… محشر… قشنگ چندوقت باهاش زندگی کردم

عصر دلگیری بود.رفتم گورستان سر قبر پدر نشستم و گریه کردم.گفتم پدر مرا از چه ساختی ؟او را از چه؟چرا زن ها نگاهم نمیکنند چرا اخمشان را برای من میاورند ؟چرا قشنگ ترین دختر دنیا شیدای برادرم شده؟خمیره مان که یکیست.نیست؟…وپدر ساکت و ساکن
..
پدر خیال میکردآدم وقتی در حجره ی خودش تنها باشد.تنهاست.نمیدانست که تنهایی را فقط در شلوغی میتوان حس کرد.
این کتاب روح مرا نوازش میکند.ابزوردی دل پسند..بعد ها این کتاب را خواهند شناخت

بشدت تاثیرگذاره تو روحیه ی آدم
خود من که خیلی حالت افسردگی پیدا کردم😂
قلم اقای معروفی هم خیلس خاص و جذابه و میتونه با حرفاش احساسات آدم رو کنترل کنه من که خیلی جاهای کتاب گریم گرفتش
این کتاب واقعا شاهکاره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.