کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

سور بز

رمان سور بز اثر ماریو بارگاس یوسا، یکی از مهم‌ترین رمان‌نویسان و مقاله‌نویسان معاصر آمریکای جنوبی و از معتبرترین نویسندگان نسل خود است. یوسا که نویسنده کتاب‌های بزرگی مانند: سور بز – جنگ آخرالزمان – سال‌های سگی و… است، در سال ۲۰۱۰ برنده جایزه نوبل ادبیات شد. موسسه نوبل در وصف آثار او چنین نوشته است:

برای نمایش ساختار قدرت و تصویرهای بُرّنده از مقاومت‌ها، شورش‌ها و شکست‌های فردی.

سور بز داستان زندگی تروخیو یکی از بدنام‌ترین دیکتاتورهای آمریکای لاتین است. یکی از شخصیت‌های کتاب او را شیطان می‌خواند و می‌گوید:

تمام بلایایى که کشورش در طول تاریخ به واسطه اشغال شدنش توسط‌ هائیتی، تهاجم اسپانیا و آمریکا، جنگ‌هاى داخلی، نزاع بین فرقه‌ها و رهبران شان، تحمل کرده و تمام فجایع طبیعی، مثل زمین لرزه و توفان‌هاى ویران‌گر که از آسمان و دریا و مرکز زمین بر مردم دومینیکن نازل شد، یک طرف و بلایى که تروخییو با استبداد خودش بر سر این کشور آورد، یک طرف.

[ لینک: رمان شغل پدر ]

خلاصه کتاب سور بز

داستان رمان سور بز در دو برهه‌ی زمانی و در سه خط داستانی در هم تنیده روایت می‌شود. در ابتدا داستان هولناک اورانیا دختر چهل و نه ساله‌ی مجرد سناتور کابرال، که در چهارده سالگی توسط پدرش به دیکتاتور هفتاد ساله تسلیم و مورد تجاوز قرار گرفته روایت می‌شود. او پس از سال‌ها دوری به دیدن پدر علیلش برگشته است. از طریق تگ‌گویی‌های تلخ او با پدرش با قسمتی از وقایع دوران سیاه و تراژیک حکومت سی ساله‌ی تروخیو آشنا می‌شویم.

جرم و جنایت بود، پدر. اورانیا به چشم‌های مرد مفلوج نگاه می‌کند، و مرد به مژه زدن می‌افتد. «شاید دزدهایی که خانه مردم را می‌زنند، یا لات و لوت‌هایی که توی خیابان کیف و ساعت و گردنبند مردم را می‌قاپند، اینقدر زیاد نبودند. اما مردم کشته می‌شدند، شکنجه می‌شدند، کتک می‌خوردند، مردم گم و گور می‌شدند. حتی نزدیک‌ترین آدم‌ها به رژیم. مثلا پسرش، آن رامفیس خوش قیافه، چه کثافتکاری‌ها که نکرد. تو از فکر اینکه من نظرش را جلب کنم چه جور به لرزه می‌افتادی.»

بعد داستان آخرین روز زندگی ژنرال تروخیو و ترور او در راه خانه‌ی یکی از معشوقه‌هایش را روایت می‌کند.

و در انتها داستان ترورکنندگان تروخیو توسط افسران ناراضی است که هر کدام با انگیزه‌ای منتظر رسیدن اتومبیل تروخیو و ترورش هستند. تروری که هر چند موفق است ولی باعث آزادی نمی‌شود. چرا که میلیون‌ها آدم، له شده زیر بار تبلیغات و نبود اطلاعات، خو کرده به توحش به زور تلقین و انزوا، محروم از اراده آزاد و حتی از کنجکاوی، به سبب ترس و عادت به بردگی و چاپلوسی، قادر بودند تروخیو را پرستش کنند. نه اینکه فقط از او بترسند، بلکه دوستش داشته باشند، همان‌طور که بچه‌ها بالاخره دلبسته پدر و مادر می‌شوند، به خودشان می‌باورانند که شلاق و کتک به صلاح‌شان است، محض خیرخواهی است.

تروخیو کودکی‌اش در حلبی‌آبادها گذرانده شده و حال با انجام اصلاحاتی به قدرت رسیده، اما در ادامه این قدرت او را به دیکتاتوری سرکوب‌گر و خشن تبدیل کرده است. دیکتاتوری که سی و یک سال با ایجاد فضای وحشت و خفقان سیاه‌ترین دوران تاریخی را برای مردم دومینیکن رقم زده است. اما این تنها یک وجه از رمان سور بز است، یوسا با بر هم زدن خط سیر مستقیم تاریخ و با در هم آمیختن وقایع تاریخی و تخیلی، دو وجه دیگر از داستان را بازگو می‌کند. آنچه وحشتناک است دیکتاتوری ست که از دامان دیکتاتوری قبل زاده می‌شود. دیکتاتوری با عقده‌ها و ظلم‌های جدید.

[ لینک: رمان خرمگس ]

سور بز

جملاتی از متن کتاب سور بز

تو، اورانیا، سر در نمی‌آری، هر چند خیلی چیزها از آن دوران فهمیده‌ای. در آغاز بعضی از چیزها رخنه‌ناپذیر به نظر می‌آمد، اما بعد از خواندن، گوش دادن، تحقیق کردن، فکر کردن بالاخره توانستی سر دربیاوری که چطور میلیون‌ها آدم، له شده زیر بار تبلیغات و نبود اطلاعات، خو کرده به توحش به زور تلقین و انزوا، محروم از اراده‌ی آزاد و حتی از کنجکاوی، به سبب ترس و عادت به بردگی و چاپلوسی، قادر بودند تروخیو را پرستش کنند. نه این که فقط از او بترسند، بلکه دوستش داشته باشند. اما چیزی که هیچ وقت درک نکردی این است که چطور می‌شود تحصیل کرده‌ترین آدم‌های دومینیکن، روشنفکرهای مملکت، حقوق‌دان‌ها، پزشک‌ها، مهندس‌ها، که اغلب فارغ التحصیل بهترین دانشگاه‌های ایالات متحد و فرانسه بودند، آدم‌هایی حساس، فرهیخته و باتجربه، خوب خوانده، صاحب فکر، که قاعدتا باید شامه‌ی تیزی برای شناخت هر چیز مسخره داشنه باشند، آدم‌هایی بااحساس و باوجدان، اجازه می‌دادند آن طور وحشیانه ازشان سوءاستفاده بشود.

سیاست‌مدار نباید برای تصمیماتش پشیمانی بخورد، هیچ وقت از هیچ کار پشیمان نشده بود. آن دو تا اسقف را زنده‌زنده جلوی کوسه‌ها می‌انداخت، بعد مرحله‌ای از مناسک صبحگاهی‌اش را شروع می‌کرد که همیشه با ذوق و شوق واقعی به آن می‌پرداخت و این به خاطر یادآوری رمانی بود که در جوانی آن را خوانده بود، تنها رمانی که به آن فکر کرده بود.

چرا کلیساى مسیح از رژیمى حمایت مى‌کند که آلوده به خون است؟ کلیسا چطور مى‌تواند رهبرى را که جنایاتى شیطانى مرتکب شده در زیر سایه اقتدار خود بگیرد؟ آیا مراسم عشاى ربانى و دیگر مناسک کلیسا براى تبرک کارهاى حکومت نیست؟ مگر اسقف‌ها و کشیش‌ها هر روز کارهاى جبارانه را تقدیس نمى‌کنند؟ چه موقعیتى به کلیسا اجازه مى‌دهد مومنان را رها کند و به این شکل با تروخیو یکى بشود؟

مشخصات کتاب

  • عنوان: سور بز
  • نویسنده: ماریو بارگاس یوسا
  • ترجمه: عبدالله کوثری
  • انتشارات: علم
  • تعداد صفحات: ۶۲۳
  • قیمت چاپ چهارم: ۴۵۰۰۰ تومان
  • جلد گالینگور

👤 این مطلب با همکاری دینک حمزه‌پور و سحر محبتیان نوشته شده است.

نظر شما در مورد رمان سور بز چیست؟ لطفا اگر این کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب خوب دیگر از ادبیات آمریکای لاتین:

  1. رمان عشق در روزگار وبا
  2. کتاب صد سال تنهایی
  3. کتاب کنستانسیا
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 12
دوست نداشتم: 3
میانگین امتیازات: 4

کانال تلگرام کافه بوک

5 دیدگاه در “سور بز

دیکتاتور ها در همه جای دنیا شبیه هم هستند با اندکی تفاوت در جزئیات.یوسا بلده چه جور داستان بگه اما مهم تر از اون ما آدمهاییم که چه لرداشت کنیم

مردم تا این کتاب روتموم کنم. داستانش جذاب هست ولی خیلی کش دار شده. بدیه رمان های خارجی اینه که نمیشه تصویرسازی کرد .هیچ درکی از توصیفات اونا نداریم. سوربز پر از اسامی سخته.طوری که همیشه گیج میمونید این شخصی که الان داره فلان کار رو انجاممیده،کدوم شخصیت بود.به نظرم اگه رمان خون حرفه ای هستید سور بز رو بخونید. ولی اگه به سیاست علاقه ای ندارید نخونید چون واستون کسل کننده س

خیلی دوست دارم این کتابو.شیوه روایتش محشر بود.ادبیات آمریکای جنوبی رو خیلی می پسندم.
مخصوصا وقتی فهمیدم داستان ترور تروخیو واقعی بوده جذابیتش برام بیشتر شد.
سلامت باشه آقای یوسا!!!!

کتابی است که کنش دیکتاتورها و “مهمتر” افراد همراه با دیکتاتور را بخوبی نمایش میدهد.
مکتب دیکتاتورها اثر اینیاتسیو سیلونه از انتشارات ماهی نیز مورد مطالعه قرار گیرد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.