انتشارات متخصصان

طبل حلبی

هزار و یک کتاب قبل از مرگ

طبل حلبی نوشته گونتر گراس است که در سال ۱۹۹۹ جایزه نوبل ادبیات را به خاطر به تصویر کشیدن افسانه‌ های شاد و سیاه که در گذر تاریخ به دست فراموشی سپرده شده بودند، دریافت کرده است.

طبل حلبی اثریست فلج کننده، خواننده را در چنگال خود میگیرد، و آنگاه با سر در گنداب زندگی دهشتزا رهایش می کند.

برای شناختن گونتر گراس باید ابتدا نخستین اثر و بهترین اثرش را که، طبل حلبی است را خواند. گونتر گراس نویسنده آلمانی است که حدودا  ۳ سال قبل، این دنیا را ترک کرد. اما اسکار طبل زن (شخصیت اصلی کتاب) همچنان پس از مرگ نویسنده اش هم بر طبل حلبی خود میکوبد.

رمان طبل حلبی

تنه اصلی رمان طبل حلبی

قهرمان این کتاب، یک قهرمان کوچک است، کوچک نه از نظر توانایی های روحی و شخصیتی، بلکه از نظر جسمی.

رشد جسمی اسکار متوقف شده است و او در قد و قواره یک پسربچه ۳ ساله باقی مانده است، اما این پسربچه از نظر هوشی خیلی جلوتر از همه است و میتواند به تحلیل همه ماجراهایی که شاهدش است بنشیند. اسکار از سال ۱۸۹۹ قصه اش را شروع می کند و میگوید که چطور مادربزرگ و پدربزرگش با هم اشنا شدند و مادرش به دنیا آمد.

اسکار به دنیا می آید و بدلیل عقب ماندگی جسمی بوسیله دیگران نادیده گرفته میشود و کسی کاری به او ندارد، اما او همه جاهست و از همه چیز خبر دارد و به همه جا سرک می کشد. البته او راهی هم برای ارتباط با دیگران دارد و آن طبل حلبی اش است که در تولد سه سالگی گرفته و این طبل هر سال با طبل جدیدی تجدید می شود، و او طبال قهاری نیز می باشد.

با شروع جنگ جهانی دوم توانایی های اسکار رشد می یابد. تا آنجا که جنگ به پایان میرسد و آلمان شکست میخورد. پس از پایان جنگ و شکست آلمان رشد جسمی اسکار آغاز می شود اما رشد ذهنی او متوقف میگردد و…


طبل حلبی با اینکه شامل فصل های زیادی است اما تعدد شخصیت ها شما را دچار فراموشی گذشته آن شخصیت ها و یا سردرگمی نخواهد کرد. چرا که شخصیت های فرعی مربوط به همان فصل هستند و شخصیتهای اصلی معدودند.

بی شک با رمان زیبایی طرف هستیم که چه در حین خواندن و چه تا مدتی پس از اتمام آن درگیرشخصیت ها و حوادث تلخ، شیرین و گاه خنده دار آن خواهید بود.

کتاب طبل حلبی اثر گونتر گراس

درباره کتاب طبل حلبی

این کتاب ۷۹۳ صفحه است و به همراه دو رمان دیگر به نامهای «موش و گربه» و «سالهای سگی» که کامل کننده یکدیگر هستند. یک سه گانه را تشکیل می دهند.

کتاب بر خلاف حجم زیادش، روان و ساده نوشته شده و نیازی نیست تا برای درک حوادث و اتفاقات انرژی زیادی مصرف کنید. خود گراس میگوید:

هرگز فکر نمیکرده که این داستان مورد توجه قرار گیرد.

گراس در این کتاب به دنبال یکی از بزرگترین فجایع جنگ جهانی دوم رفته و در قالب یک داستان عجیب از تاریخ لهستان و آلمان میگوید.

گراس به پاس زحماتش در سال ۱۹۹۹ برنده نوبل ادبیات جهان شد و البته او نیز به خوبی میداند که این جایزه بخاط رمان طبل حلبی بوده است. چند سال قبل به خاطر تولد ۵۰ سالگی اسکار جشنی برپا شد و گونتر گراس به روخوانی بخش هایی  از کتاب خود پرداخت.

البته گونتر گراس در سالهای آخر عمر خود اعتراف کرد به اینکه در زمان حکومت نازی ها و در ۱۷ سالگی عضو ارتش آلمان بوده است. با همه خشکی و جدی بودن دنیای سیاست (او در زمینه سیاسی هم فعال بود)، او در دنیای ادبیات زبان خاص خودش را داشت و همه مفاهیمی را که از دنیای واقعی سرچشمه میگیرد را با عنصر طنز نشان میدهد.

» در سال ۱۹۷۹ فیلمی هم از کتاب طبل حلبی اقتباس شد. فیلمی که مورد توجه منتقدان و مخاطبان قرار گرفت و توانست اسکار بهترین فیلم خارجی آن سال را از آن خود کند.

خلاصه کتاب طیل حلبی با ترجمه سروش حبیبی

قسمت هایی از متن کتاب طبل حلبی

غمی که غم باشد اصلاً موضوع نمی خواهد. دست کم مال من و کلپ موضوعی نداشت و همان بی علتی ِ می شود گفت مضحکش نشان عمق بسیارش بود که از آن بیشتر ممکن نبود.

میگویند هیچ چیز جای مادر را نمی گیرد. بعد از به خاک رفتن مادر جانم خیلی زود بار نبودش را بر دلم احساس کردم. دیگر کسی نبود که مرا به دکتر ببرد و دلم برای لباس سفید خواهر اینگه یک ذره شده بود.

به قدری مهربان بود که مهربانیش برای پدری ِ دوازده بچه و قیمومت هشت تای دیگر کافی بود و به این علت درد ما را خوب می فهمید.

فقط کسی که بازی می کند به عمد دست به تخریب می زند.

عادت کرده بود که وقتی دیگران دست تکان می دهند او هم بدهد و وقتی دیگران فریاد می کشند یا می خندند یا کف می زنند او هم همین کارها را بکند و همین جور بود که به آن زودی به حزب وارد شد.

با خود می گفتم:خوب، من هم پسر دارشدم، سه ساله که شد برایش یک طبل حلبی میخرم. آن وقت خواهیم دید که پدرش کیست.

با وجود اعتمادی که این اواخر بین گرف و من پدید آمده بود هرگز رابطه ی رفاقت میان ما برقرار نشد و گرف تا آخر نسبت به من بیگانه ماند و گرچه غمش را می فهمیدم هرگز غمخوارش نشدم.

مشخصات کتاب

  • رمان طبل حلبی
  • نویسنده: گونتر گراس
  • ترجمه: سروش حبیبی
  • انتشارات: نیلوفر
  • تعداد صفحات: ۷۹۳
  • قیمت چاپ ششم: ۵۵۰۰۰ تومان
  • جلد گالیور (سخت)

این مطلب با همکاری م – رسولی نژاد نوشته شده است.

نظر شما در مورد این کتاب چیست؟


چند کتاب دیگر از انتشارات نیلوفر:

  1. کتاب جستارهایی در باب عشق
  2. کتاب کیفر آتش
  3. کتاب خداحافظ گاری کوپر

کانال تلگرام کافه بوک

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 251
دوست نداشتم: 235
میانگین امتیازات: 1.07

چاپ کتاب

9 دیدگاه در “طبل حلبی

و امروز ۴۳۵ تومان ۳۹ خرداد ۱۴۰۲

طرح جلد این کتاب هم خیره کننده اس…جالب و در عین حال عجیب..کسی از این طرح عجیب سر در میاره

ترجمه معرکه است . این رمان باعث دل تنگی است. این زندگی مسخره است .

سلام این کتاب (طبل حلبی)را از کتابخانه عمومی به امانت گرفتم و با خواندن چند صفحه اول مجذوبش شدم . اتفاقا داستان و روایت داستان که در اصل هنر مترجم در خوب ترجمه کردن است .بسیار شیوا و رسا است و اصلا گیج کننده نیست و راحت میتوان با قصه و قرهمان قصه ارتباط برقرار کرد. من توصیه میکنم دوستان مطالعه کنید.

سلام
متأسفانه من نتونستم از همان ابتدا با کتاب ارتباط برقرار کنم و از سبک نوشتاری اون گیج شدم و فعلا شصت صفحه کتاب را مطالعه کردم و خیلی کند پیش میرم،، و این در حالی هست که در ایام حدود یکسال و اندی قرنطینه خانگی کرونا دائماً در حال مطالعه بهترین آثار نویسندگان بزرگ هستم و از مطالعه کتابها لذت میبرم
اما در مورد کتاب طبل حلبی موفق نشدم .

سلام. خسته نباشید. بنده چند روزی است که برای بررسی و نقد برخی کتاب هایی که خوانده و نخوانده ام با سایت شما َنا شده ام. متأسفانه پس از خواندن نوشته، آدم مطلب درستی از خودِ کتاب و مضمون و … دستگیرش نمی شود. مثلاً همین کتاب طبل حلبی. به نظر بنده حتماً باید ذکر شود که کتاب و فیلم اش هر دو در اکثر قسمت ها محدودیت سنی دارند و خواندن کتاب به ویژه در کشور ما ممکن است موجب درهم گسختگی اخلاقی در ذهن شود. صرفاً چون کتاب است، نمی تواند حتماً هم مفید باشد. رمان طبل حلبی سبک بی نظیر ی دارد و از نظر روایت و مقصودِ کلی (عقیم ماندن انسان معاصر) شاهکار است ولی به همان نسبت هم بسیار رُک و بی پرده است ….

این کتاب امروز ۹۸ هزار تومنه. امروز، ۱۷ تیر ۹۸٫ ممکنه فردا ۱۱۰ تومن شده باشه،پس فردا ۱۵۰ تومن و این هم وضعیت ما.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *