کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

عقاید یک دلقک

کانال تلگرام کافه بوک

عقاید یک دلقک اثر برجسته هاینریش بل است که در سال ۱۹۷۲ به خاطر نوشته‌ هایش که ترکیبی از جهان بینی گستردهٔ زمانهٔ خود و مهارت حساس او در کاراکترسازی است و به تجدید حیات ادبیات آلمان کمک کرده‌ است، توانست جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کند.

تقدیم به روان پاک مادرم.

ماجرای رمان عقاید یک دلقک

این کتاب روایت دلقکی به نام “هانس شینر” است. شینر در حین یک اجرا زمین می خورد و همین باعث صدمه دیدن زانویش می شود. او که از دلقکی مشهور و معروف به دلقکی ساده نزول پیدا کرده و عملا در شغلش دچار شکست شده به روایت داستانش می پردازد و به صورت پراکنده از زندگیش می گوید. از دوران کودکیش از خانواده اش از همسرش ماری و…


او داستانش رو به شکل اول شخص در ذهنش مرور می کند که چگونه با همسرش آشنا شده، چه رفتاری در برخورد با نازی ها داشته، چگونه به یک دلقک تبدیل شده و بعد از شکستش چگونه با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کند، به طوری که هیچ پولی در بساط ندارد که حتی سیگاری بخرد و…

» کتاب دیگری از هاینریش بل:

رمان عقاید یک دلقک

نقد و بررسی کتاب عقاید یک دلقک

شینر در این کتاب مثل شخصی است که در یک جزیره زندگی می کند و خودش را از مردم اطرافش جدا کرده و تنها پل او به دنیای اطرافش همسرش ماری است. شینر شدیدا عاشق همسرش است ولی به علت اختلافاتی که قسمت عمده ی آن به مذهب ربط داده می شود، یک روز ماری او را ناگهانی ترک می کند که باعث می شود شینر احساس خلا و پوچی شدیدی بکند.

شینر گرچه شغل دلقکی دارد ولی بسیار غمگین و درون گراست و شخصیتی جالبی دارد. او به دور از دورویی و نیرنگ است و داستان را در یک فضای به شدت تنها روایت می کند به طوری که در کتاب فقط یک بار با یک شخص (پدرش) به شکل حضوری به صحبت کردن می پردازد و چند باری با تلفن با اشخاص دیگر و بقیه ی کتاب را فقط با مخاطب می گذراند.

عقاید یک دلقک

اما کتاب عقاید یک دلقک را چگونه باید دید؟ به نظرم شینر در این کتاب از هر طرف به مسائل مهم دنیا حمله کرده است. از خانواده اش که سمبل طبقه ی سرمایه دار است، از تحولات کودکی که با حزب نازی ها و مسئله ی ناسیونالیست ها برخورد می کند و برخوردش با کمونیست ها و حتی از آدم های دوروی جامعه که نان را به نرخ روز می خورند.

ولی مسئله اصلی رمان عقاید یک دلقک نقد کردن جامعه ی کاتولیک است، به طوری که این مسئله باعث جدایی او و همسرش شد و در جای جای کتاب جامعه ی کاتولیک و قوانینش را به چالش می کشد.

رمان عقاید یک دلقک در مورد شخصیتی صحبت می کند که جامعه ش را پذیرا نیست. شخصیتی بسیار عجیب که از هر طرف فقط به موضوعات مختلف حمله می کند.

به نظر من عقاید یک دلقک هر چند مفاهیم جالبی دارد و موضوعاتی زیادی را بررسی می کند، ولی صورت اصلی داستان به علت انشعابات زیادش کمی مخاطب را از کتاب زده می کند.

نقد و بررسی رمان عقاید یک دلقک

قسمت هایی از متن کتاب عقاید یک دلقک

چیزی که شاید آن را بتوان سرنوشت نامید، شغل و وضعیت مرا به خاطرم می آورد: اینکه من یک دلقک هستم. عنوان رسمی این شغل کمدین است؛ موظف به پرداخت مالیات به کلیسا نیستم، بیست و هفت ساله ام و نام یکی از برنامه هایم “ورود و عزیمت” است.

من الکلی نیستم. اما از وقتی ماری مرا ترک کرده است الکل حالم را جا می آورد.

چند ماه پیش وقتی گیتاری به منظور تصنیف و تنظیم سرودهایی که می خواستم بخوانم، خریدم، ماری وحشت زده این اقدام مرا “کسر شان” دانست و من به او گفتم پایین تر از سطح جویبار فقط فاضلاب قرار دارد. اما ماری متوجه مقصود من از این قیاس نشد و من هم از تشریح و توضیح چنین تصویرهایی نفرت دارم. مردم یا متوجه منظور من می شوند یا نمی شوند. من یک مفسر نیستم.

تصور می کنم حتی چشمان شیطان هم به تیزی چشمان همسایگان نیست.

او به آرامی گفت: “به هیچ، من به هیچ فکر می کنم.” گفتم: “اما به هیچ چیز که نمی شود فکر کرد.” و او گفت: “چرا، می شود، من در این لحظات احساس می کنم درونم به طور کامل خالی شده است، مثل یک فرد مست و دلم می خواهد کفش ها و لباس هایم را هم درآورم و به گوشه ای پرتاب کنم_بدون هیچ باری.”

این واقعیت که منتقدان خود قابل انتقاد هستند چیز زیاد بدی نیست، عیب آن است که آنها به برنامه ی خود به دید انتقادی نگاه نمی کنند و خود را عاری از نقص و اشکال می بینند، و این خیلی ناخوشایند است.

این اشتباه خود ما بود که درباره ی این لحظه با دیگران صحبت کردیم و قصد داشتیم آن را به عنوان لحظه ای به یاد ماندنی به ثبت برسانیم. می توانستیم خودمان از این واقعیتی که اتفاق افتاده بود لذت ببریم.

لحظاتی وجود دارند که تکرار آنها ممکن نیست.

هرگز نباید سعی در تکرار لحظات داشت، باید آنها را همان گونه که یک بار اتفاق افتاده اند، فقط تنها به خاطر آورد.

خلاصه کتاب عقاید یک دلقک

مشخصات کتاب

  • رمان عقاید یک دلقک
  • نویسنده: هاینریش بل
  • ترجمه: محمد اسماعیل زاده
  • انتشارات: چشمه
  • تعداد صفحات: ۳۵۳
  • قیمت چاپ سی و چهارم: ۲۷۰۰۰ تومان

این مطلب با همکاری شیرزاد نوشته شده است.

نظر شما در مورد رمان عقاید یک دلقک چیست؟


معرفی چند رمان خارجی دیگر:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 289
دوست نداشتم: 68
میانگین امتیازات: 4.25

67 دیدگاه در “عقاید یک دلقک

صفحه ٩٠ هستم
نمیخوام ناتموم بمونه،دنبال یکم جذابیتم
ولی خبری نیست
یک کتاب معرفی می کنم
فووووووق العاده س
بعد اون کتاب دیگه هرکتابی بدلم نمیشینه
(کودک ۴۴)

دقیقا،این رمان با این که موضوع یه خطی جالبی داره ولی اصلا آدم رو جذب نمی کنه، به زور تمومش کردم، داستانی خوبه که یه کم ذهن آدم رو قلقلک بده که بعدش چی میخواد بشه، اما این داستان اصلا این طوری نیست وکسل کننده هست

عالی بود این کتاب خیلی خوب بود عشقش ب ماری فوق العادس،کلی صداقت توشخصیت شنیر هست و یک غرور خیلی خاص و‌دوس داشتنی هم داره ادم سیرنمیشه ازخوندن رمانش هرچن پایان رمان تقربا بازه و همه امیدو‌ارزوهاش انگار در حد یک ارزو‌و رویا می مونه …

راستش من اول کتاب صد سال تنهایی رو جستجو کردم اما در قسمت معرفی رمان های دیگر به این کتاب بر خوردم و بعد از خوندن قسمتی از این کتاب که تو سایتتون بود واقعا شیفتش شدم واقعا جای تشویق داره که یک عده انسان دغدغه مند اینقدر زیبا و دقیق به معرفی کتاب ها میپردازند ممنون

با درود فراوان آیا کتاب مناسبی برای شروع است؟

اگر تا به حال هیچ رمانی مطالعه نکرده اید شاید بهتر باشد با کتاب های دیگری شروع کنید… البته این نظر ماست…

قلم ساده و روان بود. تلخ ولی خب به لحاظ محتوا میتونم بگم ارزش خوندن داشت.
آدمی بود که خود خودش بود جدی و شاید خوب خوب هم نبود ولی به دور از ظاهر سازی و دورویی علی رغم شغلش با ماسکی دروغین و دلقک مانند
وشخصیتی اگاه و متنفر از فریبکاریها و زشتی های جامعه اش چون سیاست، مذهب و…داشت
البته مهمترین قسمت داستان که پایانش بود بهای چنین طرز فکر و زندگی بود مثل بی پولی، ناامیدی، پوچی…و مهمتر از هر چیزی تنهایی و انزوا.
کم نیستن آدمهای طرد شده ای که اینچنین بودند و هستند و خواهند بود.

شاید باعث بشه که کمی کمتر دیگران را قضاوت کنیم ولی زیاد داستانه جذابی ندارد

خیلی باید آدم صبوری باشی تا بتونی این کتاب رو تموم کنی . خیلی کم پیش میاد که کتابی رو نا تموم رها کنم اما واقعا این کتاب من رو جذب نکرد …

یکی از عجیب‌ترین حس‌ها بعد از خواندن این کتاب اینه که یک ٬دلقک٬ چقدر می‌تونه نا امید، تلخ و تنها باشه! و در نتیجه این باور را بشکنه که از روی ظاهر، کارها یا برچسبهای افراد در موردشان قضاوت نکنیم.
بخشی که در مورد عکس‌العمل دیگران به هنر و هنرمندان در اوقات فراغت هنرمند اشاره شده بود از نظر من بسیار جالب بود.
در عین حال خلوص و نداشتن دورویی این دلقک (در زیر نقابش) که باعث میشد دائما زجر بکشد چون حاضر نیست خلاف عقایدش دیگران را بپذیرد (مگر بخاطر تنها عشقش که او هم این را ازش نپذیرفت) بسیار دردناک بود، و جالب اینکه در پایان داستان وقتی صورتش را زیر رنگ سفید پنهان کرد حس خوبی بدست آورد تا دوباره با دنیای بیرون مواجه شود.
در کل کتاب تلخ و جالبی بود.

کتاب خوبی بود دوسش داشتم ولی داستان پرفراز و نشیبی خیلی نداره و باهیجان و داستان غیرمنتظره نبود. ولی قشنگه به نظرم

درود به کسی که میخواند.
غم انسان و دگماتیسم مذهب کاتولیک و انسانهای نان به نرخ روز خور کمر عشق را میشکند. عاشق و انسان تنها است.اگر نشناختی کمک میکنی و اگر بشناسی قضاوت.این کتاب درس انسان شدنه

من چهار تا کتاب هست که خیلی دوست دارم
۱-جنایت و مکافات
۲-گزارش یک مرگ
۳-بیگانه
۴-عقاید یک دلقک

عقاید یک دلقک فوق العاده فوق العادس یه شاهکار تمام عیاره

این کتابو سالهای پیش بعنوان هدیه تولد گرفتم. موضوع جالب و غمگینی داشت و من بشدت امیدوار بودم اخرش یه روزنه امیدی ببینم .یه دیداری با ماری ، یه حمایت از خانواده ….

به کسایی که تم غمگین اذیتشون نمکنه این کتابو توصیه میکنم .

دو بار شروع به خوندنش کردم و متاسفانه هر دو بار ناتمام موند…

کتاب خیلی خوبی بود و به نظر من شنیز یکم خودشو بالاتر از همه میبینه و غرور زیادی داره و همین باعث بدبینی به همه چیز و همه کس میشه و یه جورایی همه رو نادون فرض میکنه و غمناکترین بخشش از نظر من رفتن خواهرش به جنگ هست واقعا غم انگیز بود.

کتاب عقاید یک دلقک رو بتازگی مطالعه کردم، کتاب جالبی بود. عشق شنیر نسبت به ماری فوق العاده هستش و میتوان خالص بودن این عشق رو کاملا حس کرد. کاش بشه خیلی از آدم ها مثل شنیر به اعتقادات و باورهایشان وفادار بمانند.
پایان داستان از نظر من خیلی غم انگیز بود ولی آموزنده بود.

ممنون از سایت قشنگتون. 🙂
به نظر من دلقک یا همون شینر نماد انسانی هست که به خاطر عقاید متفاوتش از جامعه، داره زجر می کشه و کم کم داره تمام زندگیش رو از دست می ده. به خاطر افکارش و زدگی که از دین داشت ابتدا همسرش رو از دست داد و بعدش هم حرفه ای بودن در شغلش رو. به نظر من این جامعه بود که دلقک رو در انزوا نگه می داشت فقط و فقط به خاطر رنگ متفاوتش. جامعه مردم رو یکدست و همرنگ می خواد و توانایی پذیرش افراد با عقاید و افکار جدید رو نداشت. [ همین الآنش هم می تونیم این موضوع رو ببینیم ]
من خودم بار اول نتونستم کتاب رو تموم کنم. برام گیج کننده بود [ هر چند باید بگم من دو نسخه از این کتاب رو دارم که ترجمه ی اول واقعا ضعیف بود ولی ترجمه ی آقای اسماعیل زاده خیلی خیلی خوب بود ] ولی وقتی بعدا از اول شروعش کردم متوجه شدم بعد از تموم کردن کتاب حس همزاد پنداری خوبی با بقیه ی آدم ها پیدا کردم. اینکه قضاوت و نظر من درباره ی بقیه ی مردم چقدر می تونه تاثیر گذار باشه. یاد گرفتم که هرکس با هر عقیده و فکری حق زندگی کردن رو به اندازه من داره و کسی این اجازه رو نداره آدما رو به خاطر عقایدشون طرد کنه.
کتاب قشنگیه و می تونه دید همه ی ما رو نسبت به آدمای دور و برمون تغییر بده :))

عقاید یک دلقک به جرات یکی از بهترین کتاب ها در زمینه تاثیرات جنگ جهانی بر ملت آلمان است، هاینریش بل نویسنده این کتاب از زبان هانس، دلقک ماجرا عقاید خود در مورد شاخه های مختلف مسیحیت و به طور کلی مذهب و افرادی که عَلَم مذهب را در دست دارند اما عملا به طور کامل به آن عمل نمیکنند و در مقابل جنایات هیتلر هیچ گونه واکنشی بروز نمی دهند را به خوبی در این کتاب بیان میکند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.