عقاید یک دلقک

عقاید یک دلقک اثر برجسته هاینریش بل است که در سال ۱۹۷۲ به خاطر نوشته‌ هایش که ترکیبی از جهان بینی گستردهٔ زمانهٔ خود و مهارت حساس او در کاراکترسازی است و به تجدید حیات ادبیات آلمان کمک کرده‌ است، توانست جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کند.

تقدیم به روان پاک مادرم.

ماجرای رمان عقاید یک دلقک

این کتاب روایت دلقکی به نام “هانس شینر” است. شینر در حین یک اجرا زمین می خورد و همین باعث صدمه دیدن زانویش می شود. او که از دلقکی مشهور و معروف به دلقکی ساده نزول پیدا کرده و عملا در شغلش دچار شکست شده به روایت داستانش می پردازد و به صورت پراکنده از زندگیش می گوید. از دوران کودکیش از خانواده اش از همسرش ماری و…


او داستانش رو به شکل اول شخص در ذهنش مرور می کند که چگونه با همسرش آشنا شده، چه رفتاری در برخورد با نازی ها داشته، چگونه به یک دلقک تبدیل شده و بعد از شکستش چگونه با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کند، به طوری که هیچ پولی در بساط ندارد که حتی سیگاری بخرد و…

رمان عقاید یک دلقک

نقد و بررسی کتاب عقاید یک دلقک

شینر در این کتاب مثل شخصی است که در یک جزیره زندگی می کند و خودش را از مردم اطرافش جدا کرده و تنها پل او به دنیای اطرافش همسرش ماری است. شینر شدیدا عاشق همسرش است ولی به علت اختلافاتی که قسمت عمده ی آن به مذهب ربط داده می شود، یک روز ماری او را ناگهانی ترک می کند که باعث می شود شینر احساس خلا و پوچی شدیدی بکند.

شینر گرچه شغل دلقکی دارد ولی بسیار غمگین و درون گراست و شخصیتی جالبی دارد. او به دور از دورویی و نیرنگ است و داستان را در یک فضای به شدت تنها روایت می کند به طوری که در کتاب فقط یک بار با یک شخص (پدرش) به شکل حضوری به صحبت کردن می پردازد و چند باری با تلفن با اشخاص دیگر و بقیه ی کتاب را فقط با مخاطب می گذراند.

عقاید یک دلقک

اما کتاب عقاید یک دلقک را چگونه باید دید؟ به نظرم شینر در این کتاب از هر طرف به مسائل مهم دنیا حمله کرده است. از خانواده اش که سمبل طبقه ی سرمایه دار است، از تحولات کودکی که با حزب نازی ها و مسئله ی ناسیونالیست ها برخورد می کند و برخوردش با کمونیست ها و حتی از آدم های دوروی جامعه که نان را به نرخ روز می خورند.

ولی مسئله اصلی رمان عقاید یک دلقک نقد کردن جامعه ی کاتولیک است، به طوری که این مسئله باعث جدایی او و همسرش شد و در جای جای کتاب جامعه ی کاتولیک و قوانینش را به چالش می کشد.

رمان عقاید یک دلقک در مورد شخصیتی صحبت می کند که جامعه ش را پذیرا نیست. شخصیتی بسیار عجیب که از هر طرف فقط به موضوعات مختلف حمله می کند.

به نظر من عقاید یک دلقک هر چند مفاهیم جالبی دارد و موضوعاتی زیادی را بررسی می کند، ولی صورت اصلی داستان به علت انشعابات زیادش کمی مخاطب را از کتاب زده می کند.

نقد و بررسی رمان عقاید یک دلقک

قسمت هایی از متن کتاب عقاید یک دلقک

چیزی که شاید آن را بتوان سرنوشت نامید، شغل و وضعیت مرا به خاطرم می آورد: اینکه من یک دلقک هستم. عنوان رسمی این شغل کمدین است؛ موظف به پرداخت مالیات به کلیسا نیستم، بیست و هفت ساله ام و نام یکی از برنامه هایم “ورود و عزیمت” است.

من الکلی نیستم. اما از وقتی ماری مرا ترک کرده است الکل حالم را جا می آورد.

چند ماه پیش وقتی گیتاری به منظور تصنیف و تنظیم سرودهایی که می خواستم بخوانم، خریدم، ماری وحشت زده این اقدام مرا “کسر شان” دانست و من به او گفتم پایین تر از سطح جویبار فقط فاضلاب قرار دارد. اما ماری متوجه مقصود من از این قیاس نشد و من هم از تشریح و توضیح چنین تصویرهایی نفرت دارم. مردم یا متوجه منظور من می شوند یا نمی شوند. من یک مفسر نیستم.

تصور می کنم حتی چشمان شیطان هم به تیزی چشمان همسایگان نیست.

او به آرامی گفت: “به هیچ، من به هیچ فکر می کنم.” گفتم: “اما به هیچ چیز که نمی شود فکر کرد.” و او گفت: “چرا، می شود، من در این لحظات احساس می کنم درونم به طور کامل خالی شده است، مثل یک فرد مست و دلم می خواهد کفش ها و لباس هایم را هم درآورم و به گوشه ای پرتاب کنم_بدون هیچ باری.”

این واقعیت که منتقدان خود قابل انتقاد هستند چیز زیاد بدی نیست، عیب آن است که آنها به برنامه ی خود به دید انتقادی نگاه نمی کنند و خود را عاری از نقص و اشکال می بینند، و این خیلی ناخوشایند است.

این اشتباه خود ما بود که درباره ی این لحظه با دیگران صحبت کردیم و قصد داشتیم آن را به عنوان لحظه ای به یاد ماندنی به ثبت برسانیم. می توانستیم خودمان از این واقعیتی که اتفاق افتاده بود لذت ببریم.

لحظاتی وجود دارند که تکرار آنها ممکن نیست.

هرگز نباید سعی در تکرار لحظات داشت، باید آنها را همان گونه که یک بار اتفاق افتاده اند، فقط تنها به خاطر آورد.

خلاصه کتاب عقاید یک دلقک

مشخصات کتاب

  • رمان عقاید یک دلقک
  • نویسنده: هاینریش بل
  • ترجمه: محمد اسماعیل زاده
  • انتشارات: چشمه
  • تعداد صفحات: ۳۵۳
  • قیمت چاپ سی و چهارم: ۲۷۰۰۰ تومان

این مطلب با همکاری شیرزاد نوشته شده است.

نظر شما در مورد رمان عقاید یک دلقک چیست؟


معرفی چند رمان خارجی دیگر:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 375
دوست نداشتم: 112
میانگین امتیازات: 3.35

87 دیدگاه در “عقاید یک دلقک

کتاب کورى چه جور بود لطفاً یکم توضیح بدین؟
ممنون

با سلام. صد صفحه از این کتاب رو خوندم به شدت جذب شدم و البته جذاب بودن یا نبودن کتاب به دیدگاه شخصی هر فرد بستگی داره پس صرف اینکه یکی کتاب رو دوس نداره نمیشه بگیم جذاب نیست… انقدر این کتاب رو دوس داشتم که برای ادامه دادنش دنبال تنهایی محض می گردم…کتاب صدسال تنهایی هم عالی بود طوری که دوس نداشتم تموم بشه… پیشنهاد می کنم به کتابخون های با تجربه بخونن و البته وقتی نیچه گریست رو به مخاطبینی که علاقه و گرایش به فلسفه و روانشناسی دارن. امیدوارم کتاب همراه همیشگیتون باشه📙📘📗📕🎈

میشه لطفا نظراتتون رو در مورد کتاب مردی بنام اوه بگید؟ و اگر بخوام برای بابام یه کتاب خوب و تاثیرگذار بگیرم بین مردی بنام اوه، وقتی نیچه گریست و عقاید یک دلقک کدوم رو پیشنهاد میکنید؟
سپاسگزارم

سلام – معرفی هر سه کتاب داخل سایت موجود است و شما می‌توانید با مقایسه آن‌ها با هم تصمیم بهتری در انتخاب کتاب بگیرید.

به نظر من وقتی نیچه گریست یکی از بهترین و تاثیرگذارترین کتابهاست

سلام فکر کنم کتاب زوربای یونانی برای پدر ها جذابتر باشه مخصوصا با ترجمه محمد قاضی.

از بین کتابایی که گفتین به نظرم وقتی نیچه گریست مناسب تر باشه ولی خب مسلما خودتون شناخت بهتری از پدرتون دارین.

عقاید یک دلقک معرکه بود. فکر کنم همه ی انسان ها با خودشون حرف میزنن و در فکر خودشون با دیگران کلنجار میرن و گاهی این کلنجار ها به خودش شکل واقعیت میگیره. برای من نکته جالبش این بود که نویسنده به شکل افراطی سعی داشت که دلقک زندگی خودش و دیگران رو، که شامل تمام عقاید افراد هم میشه، فقط از دید خود دلقک ببینه و زاویه نگاه دیگران کمترین اهمیتی براش نداشته باشه. و این همون اشتباهی که بیشتر انسان ها انجام میدن. خیلی از انسان ها مانند این دلقک تو خلوت خودشون دیگران رو به خاطر عقاید متفاوتی که دارند، کاملا یک جانبه محکوم میکنن و حتی حکم هم میدن بدون توجه به این موضوع که هر شخصی اجازه داره با عقاید خودش زندگی کنه.

اگه تازه شروع به کتاب خوانی کردید باید بگم کتاب مناسبی براتون نیست، چون اول اینکه داستانش اونقدرا کشش نداره و اینکه یکم لغات و اسم های مشگل داره(به خصوص اسامی مکتب هاوجنبش ها) و خود من گاهی اونا رو تو اینترنت سرچ میکردم. گاهی اوقات داستان از مسیر اصلی خارج میشه و کسل کننده میشه ولی درکل کتاب خوبیه… شخصیت شینر برای من خیلی جذاب بود، یه آدم رک و راست و ساده ک حرف تو گلوش نمیمونه و دورو نیست، به نظرم اون بین این همه شخصیت تو داستان بهترین شغل رو داشت، یک دلقک! 🤡🤡

هانس شنیر نه فقط متفاوت بلکه انقلابیه. چون با وجود پدر و مادر اریستوکرات و اشرافی قبول نکرد زیر بلیط خانواده باشه

عاقا اونجا که واسه گیتار اون مثال پایین تر از جویبار فاضلابه رو میاره منظورش چی بود ؟؟؟

به نظرم خواسته بگه از دلقک پایین تر نیست. و اگه هم باشه دیگه به‌درد بخور نیست. به عبارتی ما خودمون عند کسر شانیم.

به نظر من کتاب فوق العاده کسل کننده ای بود وخیلی یکنواخت بود

این کتاب با شهامتی به نقد فاشیسم و علل اون و پیدایش این دست از رفتار های نژاد پرستانه و دین محورانه یک جامعه در خلال همین افکار میپردازه که تا حدی میتونه باعث تغییر در نظام فکری این جامعه باشه. نقد ها نقدهایی معنایی به ماهیت پدیده هاییه که شنیر براش جوابی پیدا نمی کنه و به همین خاطر به باطل بودنشون ایمان میاره. هینریش بل از فردی حرف میزنه که تو چرخدنده های جامعه ی مدرن خرد شده و یک چرخدنده ی بی ارزش برای نظام کار و یک جا مانده است و از طرفه دیگه جایی هم توی جامعه اش از لحاظ عقیدتی نداره و این موضوع اونو فردی انسان گریز میکنه که به همین دلیل رابطه اش با همین آدم های پیرامونش حول محور پول می چرخه و نه بیشتر. این برداشته منه خواننده بوده. تشکر.

کتاب عقاید یک دلقک به چالش کشیدن مردم کاتولیکی هست که فقط از ترس های خاصی خودشون رو در ظاهر به این مذهب میچسبونن در حالی که باطنا به اون عمل نمیکنن و میشه گفت دقیقا الان جامعه ما هست. من کتاب رو خیلی دوس داشتم. هرچند بعضی اوقات توصیفات زیاد از ماجرا یا شخصی کمی حوصلم رو سر میبرد که اونم البته به روحیه خودم برمیگرده و نمیشه هیچ ایرادی به جناب نویسنده (هاینریش بل) گرفت.
کتاب صد سال تنهایی سبک رءالیسم جادویی داره. محشره و جز بهترین خونده های منه. سه بار تا حالا خوندمش.

سلام سوالی داشتم شما که سه بار صد سال تنهایی رو خوندید میشه توضیحی درموردش بگید من نصفه خوندم و نتونستم درکش کنم

ترجمه مرحوم بهمن فرزانه
انتشارات امیرکبیر رو بخونین ، خیلی خیلی خوبه

افرادی رو دیدم که این کتابو خیلی دوست نداشتن اما از نظر من کتاب عالیه
بیان داستان از زبان شینر و مستقیما مخاطب قرار دادن خواننده منحصر بفرده انگار هانس شینر روبروت نشسته و داره برات تعریف میکنه
شخصیت شینر هم به عنوان یه دلقک بسیار عمیقه که نسبت به عنوانش پارادوکس جالبی داره
ضمن اینکه به نوعی زندگی شینر تماما همخوانی داره با بخش زیادی از زندگی شخصی خودم که بمراتب این اثر رو در یادم نگه داشته

کتاب بسیار عالیی بود، الکی نیست که چهل و هفت بار چاپ شده و جایزه‌ی نوبل گرفته. فقط واسه کسایی که دوسدارن آخر قصه همه چی بخوبیو خوشی تموم بشه شاید جالب نباشه. چون آخر قصه بازه . جالب بود واقعا

کتاب خوبی بود ولی روزی نیست که بد و بیراه نثار اقای هانریش بل نکنم…حتما می پرسید:چرا؟!
چون این کتاب را تو مسیر کار تو مترو میخوندم.اوایل ایستگاهی که باید پیاده می شدم را رد می کردم،چند روزی که گذشت و حواسم به این بود که سر بزنگاه پیاده شم وسایلم تو مترو جا می موند…😊

جمله اشکال تایپی داره من “الکلی” نیستم، به اشتباه من “الکی” نیستم نوشته شده. توی بخش جملات زیبای کتاب های معروف هم به همین صورت نوشته شده.

سیمین جان تصرف عدوانی رو بخون از لنا اندرشون

سلام من به تازگى شکست عشقى خوردم بیست و یه سالمه و هر کارى میکنم که باورش نکنم و میخوام امید داشته باشم که درست میشه و دوباره بر میگرده . فکراى جور واجور و گذرا و ضد و نقیضى دارم از بیخیالى و دلتنگى گرفته تا شادى و امید و … میخوام یه کتاب بهم معرفى کنید که بهم کمک کنه . کتاب زندگى خود را طراحى کنید رو تو لیست خریدام گذاشتم نظرتون چیه؟ ممنون میشم کمکم کنید. به نظرتون در شرایط من خوندن کتاب پیش از تو و بعد از تو خوبه یا نه؟

خیلی بهت حال میده،بخونش.من از حال شکست عشقی کاملا در اومدم،چون این کتاب حس همدلی با دلقک رو میده و کاملا از این حس خالیت میکنه.امتحان کن ضرر نداره..

سلام.نه توصیه میکنم این کتابها را در این موقعیت نخوانی

کتاب من اور ا دوست داشتم نوشتم انا گاوالدا شاید موقعیتت رو بر ای خودت قابل درک بکنه و حتی شاید موقعیت آن دیگری رو هم بتونی درک کنی
تازه تو این سن وسال اینقدر فرصت برای زندگی هست که دعا کردن برای کسیکه رفته ساده انگاشتن احساسات خودته رهاش کن ما شایسته بهترنهاییم. نه کسیکه رهات کرده

کتاب راز اثر راندا برن رو بخون.واینکه بنظر من رمانهای عاشقانه تو این حالت روحی ک الان داری نخون.من پیش از تو ومن بعدازتو عاشقانه س

سلام ، شما بهترین کاری که میتونید الان بکنید اینه که به شکستتون فکر نکنید و بهترین راه برای فکر نکردن هم درگیر کردن ذهن به چیزایی هست که علاقه دارید ، ولی چیزایی که میتونه کمکتون کن یکی آفتاب و یکی ورزش و یکی کتاب های خوب هست که جذبتون کنن، بنظرم کتاب های ملت عشق و شازده کوچولو و همینطور کتاب شور زندگی ترجمه محمد علی اسلامی ندوشن کتاب های خوبی میتونن باشن

کتاب عشق ویرانگر خوبه حتمابخونش دوستم

زنانی که با گرگها میدوند فکنم بدردتون بخوره

سلام از توضیحاتتون ممنونم
من رمان کورى رو خوندم الانم دارم ریگ روان و هنر خوب زیستن رو میخونم مطالبتون واقعا مفید بود برام این رمانم به نظر میاد خوب باشه من ازش قطعا خوشم میاد
کتاب مونس تنهاییام شده
🌹

سلام – خوشحالیم که در انتخاب کتاب به شما کمک کردیم – ممنون از انرژی مثبت شما

کتاب خیلی خوبی بود. مخصوصا اگه بتونیم مذهب رو بسط بدیم ب مذهب خودمون یعنی اسلام…من در ببشتر مواقع این کارو کردم و جذابیتش کمی بیشتر شد. اما انتهاش مثل فیلمای اقای فرهادی باز بود… اگه رویاپرداز خوبی باشیم میتونیم یه پایان خوش براش بنویسیم….
الان هم صد سال تنهایی رو شروع کردم. شروعش که خوب بوده و جذاب

صد سال تنهایی فوق العاده است، خیلی حال میده خوندنش

من ک خوشم نیومد از صد سال تنهایی.. همه ی اسم ها شبیه به هم… و قسمتای زیادی غیر قابل فهم!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.