عقاید یک دلقک

عقاید یک دلقک اثر برجسته هاینریش بل است که در سال ۱۹۷۲ به خاطر نوشته‌ هایش که ترکیبی از جهان بینی گستردهٔ زمانهٔ خود و مهارت حساس او در کاراکترسازی است و به تجدید حیات ادبیات آلمان کمک کرده‌ است، توانست جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کند.

تقدیم به روان پاک مادرم.

ماجرای رمان عقاید یک دلقک

این کتاب روایت دلقکی به نام “هانس شینر” است. شینر در حین یک اجرا زمین می خورد و همین باعث صدمه دیدن زانویش می شود. او که از دلقکی مشهور و معروف به دلقکی ساده نزول پیدا کرده و عملا در شغلش دچار شکست شده به روایت داستانش می پردازد و به صورت پراکنده از زندگیش می گوید. از دوران کودکیش از خانواده اش از همسرش ماری و…


او داستانش رو به شکل اول شخص در ذهنش مرور می کند که چگونه با همسرش آشنا شده، چه رفتاری در برخورد با نازی ها داشته، چگونه به یک دلقک تبدیل شده و بعد از شکستش چگونه با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کند، به طوری که هیچ پولی در بساط ندارد که حتی سیگاری بخرد و…

رمان عقاید یک دلقک

نقد و بررسی کتاب عقاید یک دلقک

شینر در این کتاب مثل شخصی است که در یک جزیره زندگی می کند و خودش را از مردم اطرافش جدا کرده و تنها پل او به دنیای اطرافش همسرش ماری است. شینر شدیدا عاشق همسرش است ولی به علت اختلافاتی که قسمت عمده ی آن به مذهب ربط داده می شود، یک روز ماری او را ناگهانی ترک می کند که باعث می شود شینر احساس خلا و پوچی شدیدی بکند.

شینر گرچه شغل دلقکی دارد ولی بسیار غمگین و درون گراست و شخصیتی جالبی دارد. او به دور از دورویی و نیرنگ است و داستان را در یک فضای به شدت تنها روایت می کند به طوری که در کتاب فقط یک بار با یک شخص (پدرش) به شکل حضوری به صحبت کردن می پردازد و چند باری با تلفن با اشخاص دیگر و بقیه ی کتاب را فقط با مخاطب می گذراند.

عقاید یک دلقک

اما کتاب عقاید یک دلقک را چگونه باید دید؟ به نظرم شینر در این کتاب از هر طرف به مسائل مهم دنیا حمله کرده است. از خانواده اش که سمبل طبقه ی سرمایه دار است، از تحولات کودکی که با حزب نازی ها و مسئله ی ناسیونالیست ها برخورد می کند و برخوردش با کمونیست ها و حتی از آدم های دوروی جامعه که نان را به نرخ روز می خورند.

ولی مسئله اصلی رمان عقاید یک دلقک نقد کردن جامعه ی کاتولیک است، به طوری که این مسئله باعث جدایی او و همسرش شد و در جای جای کتاب جامعه ی کاتولیک و قوانینش را به چالش می کشد.

رمان عقاید یک دلقک در مورد شخصیتی صحبت می کند که جامعه ش را پذیرا نیست. شخصیتی بسیار عجیب که از هر طرف فقط به موضوعات مختلف حمله می کند.

به نظر من عقاید یک دلقک هر چند مفاهیم جالبی دارد و موضوعاتی زیادی را بررسی می کند، ولی صورت اصلی داستان به علت انشعابات زیادش کمی مخاطب را از کتاب زده می کند.

نقد و بررسی رمان عقاید یک دلقک

قسمت هایی از متن کتاب عقاید یک دلقک

چیزی که شاید آن را بتوان سرنوشت نامید، شغل و وضعیت مرا به خاطرم می آورد: اینکه من یک دلقک هستم. عنوان رسمی این شغل کمدین است؛ موظف به پرداخت مالیات به کلیسا نیستم، بیست و هفت ساله ام و نام یکی از برنامه هایم “ورود و عزیمت” است.

من الکلی نیستم. اما از وقتی ماری مرا ترک کرده است الکل حالم را جا می آورد.

چند ماه پیش وقتی گیتاری به منظور تصنیف و تنظیم سرودهایی که می خواستم بخوانم، خریدم، ماری وحشت زده این اقدام مرا “کسر شان” دانست و من به او گفتم پایین تر از سطح جویبار فقط فاضلاب قرار دارد. اما ماری متوجه مقصود من از این قیاس نشد و من هم از تشریح و توضیح چنین تصویرهایی نفرت دارم. مردم یا متوجه منظور من می شوند یا نمی شوند. من یک مفسر نیستم.

تصور می کنم حتی چشمان شیطان هم به تیزی چشمان همسایگان نیست.

او به آرامی گفت: “به هیچ، من به هیچ فکر می کنم.” گفتم: “اما به هیچ چیز که نمی شود فکر کرد.” و او گفت: “چرا، می شود، من در این لحظات احساس می کنم درونم به طور کامل خالی شده است، مثل یک فرد مست و دلم می خواهد کفش ها و لباس هایم را هم درآورم و به گوشه ای پرتاب کنم_بدون هیچ باری.”

این واقعیت که منتقدان خود قابل انتقاد هستند چیز زیاد بدی نیست، عیب آن است که آنها به برنامه ی خود به دید انتقادی نگاه نمی کنند و خود را عاری از نقص و اشکال می بینند، و این خیلی ناخوشایند است.

این اشتباه خود ما بود که درباره ی این لحظه با دیگران صحبت کردیم و قصد داشتیم آن را به عنوان لحظه ای به یاد ماندنی به ثبت برسانیم. می توانستیم خودمان از این واقعیتی که اتفاق افتاده بود لذت ببریم.

لحظاتی وجود دارند که تکرار آنها ممکن نیست.

هرگز نباید سعی در تکرار لحظات داشت، باید آنها را همان گونه که یک بار اتفاق افتاده اند، فقط تنها به خاطر آورد.

خلاصه کتاب عقاید یک دلقک

مشخصات کتاب

  • رمان عقاید یک دلقک
  • نویسنده: هاینریش بل
  • ترجمه: محمد اسماعیل زاده
  • انتشارات: چشمه
  • تعداد صفحات: ۳۵۳
  • قیمت چاپ سی و چهارم: ۲۷۰۰۰ تومان

این مطلب با همکاری شیرزاد نوشته شده است.

نظر شما در مورد رمان عقاید یک دلقک چیست؟


معرفی چند رمان خارجی دیگر:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 399
دوست نداشتم: 120
میانگین امتیازات: 3.33

تبلیغ سایت نشانک

92 دیدگاه در “عقاید یک دلقک

من برا بار ششم دارم میخونمش خیلیییی احساسات نویسنده به احساسات من نزدیکه و من واقعا از خواندن این کتاب لذت میبرم , جدای مسائل سیاسی و مذهبیش , بخش عاشقانه داستان خیلی شیرین و غم انگیزه و میتونم تو مغز استخوانم احساس نویسنده رو حس بکنم …
امروز هم زادروز هانریش بل هست …

اون قدر به این کتاب و شخصیتش عادت کرده بودم که تا مدت ها مثل سبک رمان فکر می کردم.
به همون اندازه که هانس ماری رو دوست داشت، دوستش داشتم و به همون اندازه در جایگاه خود واقعیم، ازش متنفر بودم.
این کتاب فوق العاده بود. خیلی چیزها به من یاد داد. منو درگیر خودش کرد. این و صد سال تنهایی رو تقریبا با هم خوندم و باید بگم
دوره باشکوهی از زندگیم بود.
این کتاب رو همه می تونن بخونن، اما به نظرم برای درک عمیقش احتیاج به تجربه و سابقه کتابخونی دارین. و البته کمی اطلاعات درباره غرب، جنگ جهانی و دین مسیحیت و شاخه هاش.
در ضمن، باید از دست اندرکاران این سایت مهربان (!) که آگاهی هایی که سبب دریافت آگاهی های بیشتری میشه رو به ما میده تشکر کنم.
سایت شما با مطالبش من رو دوباره به کتابخونی برگردوند. البته اگه با قیمت ها بتونم یه کتاب از این لیست بلند بالای جدیدم رو بخرم ؛)

درود بر همه.
من چند وقتیه که شروع به خواندنش کردم.ولی تا این لحظه نتونستم ارتباطی با کتاب پیدا کنم.و در حین خواندنش،به کتابهای دیگرم پناه بردم.خوندنش خیلی سخته.به علت وجود تعداد شخصیت‌ها و اسمها نمیشه تمرکز کرد.برای من که زیاد جالب نبود.باید دو سه بار دیگه مطالعه کنم.شاید نظرم عوض شد.البته ناگفته نماند که من با ترجمه فوق‌العاده سپاس ریوندی از انتشارات با کیفیت ماهی مطالعه کردم.
موفق و مؤید باشید.

کتابی که ب شدت در جا میزنه.ب نظرم اصلا حذابیت نداشت من تا صفحه آخر منتظر بودم ی تحولی توش صورت بگیره ولی نشد ک نشد.خیلی خوندنش برام کسالت آور بود.دلقکی ک فقط از همه طلبکار بود کمکش کنن همینو بس.بدون اینکه ذره ای تلاش برای حفظ زندگیش و حتی عقایدش بکنه.نمیدونم با معیارای من فرسنگ ها فاصله داشت

به نظر من کتاب خاص و غیر جذابی اومد. خصوصا اینکه به جامعه کاتولیک می پردازد که ما ذهنیتی ازش نداریم همین عدم ذهنیت خوتندن و فهم و جذابیت کتاب را کم اثر میکند

سلام من سه تا کتاب خریدم جین ایر ۱۹۸۴ و‌عقاید یک دلقک…به نظر شما کدوم رو اول شروع کنم کدومش درکش راحت تره

سلام.کتاب عقایدیک دلقک بسیارکتاب خوبیه.من لذت بردم.البته برای نوجوانان عزیز کمی سنگین به نظرمیاد.

من می خواهم این کتاب رو بخونم اما بنظرم برا یک نوجوان خوب نیس این جور ک در نظرات خوندم بخرم اش خیلی وقته می خواهم بخرم ولی دو دلم یه نفر پایان شو بگه مثلا خودکشی چیزی داره اگه داره نمی خرم

دختر نوجوان منم مثل شما نوجوان هستم من که این رمان خوندم درکش نکردم به نظر مناسب ما نیست

من خودم شونزده سالمه و واقعا دیوونه ی این کتاب شدم! کاملا بستگی به روحیت داره. این کتاب ازوناست که یا خیلی ازش خوشت میاد یا دلتو میزنه و اصلا نمیتونی باهاش ارتباط برقرار کنی 🙂 سیر خیلی اروم و کندی داره و اتفاقات اونجوری ای نمیفته و فقط خاطراتش و ماجراهاش و انتقاداش از جامعه رو داری میخونی. تهشم خودکشی و اینا نداره! ولی کلا میتونی بری یه کتاب فروشی کتابو ورق بزنی یه نگا بندازی. اگه حس کردی میتونی باهاش ارتباط برقرار کنی بگیریش بخونیش 🙂

کتابه خوبیه ولی شخصیتاش زیاده ولی بازم از لحاظ کلی عالیه .
شخصیت دلقک تامل برانگیزه

کتاب خوبیه اگه کسی با فکر باز باهاش مواجه بشه. به شدت فصل دهم و البته ده صفحه پایانی کتاب، درخشان تر از حد انتظاره.

آیا بهتره این کتاب را به صورت ترجمه فارسی خواند یا انگلیسی کدام یک مفاهیم رو به خواننده بیشتر انتقال می دهد؟

توی متن چند بار ماری رو همسر هانس معرفی کردید. چرا کتاب رو با تحریف یا سانسور معرفی می‌کنید و باعث می‌شید مخاطب با ذهنیت اشتباه برای انتخاب یه اثر تصمیم بگیره؟

من این کتابو خریدم و‌میخوام شروع کنم…امکانش هست در موزد همین موضوع بیشتر توضیح بدید تا من درچار سردرگمی نشم؟

این کتاب و من با صدای آرمان سلطان زاده گوش دادم،صدایی دلنشین و عالی ،کتابم که فوق العاده ست.

به همه دوستانی که کتاب را برای سرگرمی میخونن شدیدا میگم نخونید چون به فکر نیاز داره.

بی نظیره این کتاب دوستان
حس عجیب و فوق العاده ای هنگام خوندنش پیدا میکنین
حتما بخوانید!!!

این کتاب رو ده سال پیش خوندم خیلی حضور ذهن ازش ندارم ولی یادم هست که این کناب دیوووونم کرد و هنوزم که هنوزه محبوب ترین کتابمه.

بهترین ترجمه برای این کتاب چیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.