کتاب مرگ قسطی

مرگ قسطی

مرگ قسطی دومین رمان لویی فردینان سلین، نویسنده بزرگ فرانسوی در سال ۱۹۳۶ منتشر شده است. او اولین رمان خود – کتاب سفر به انتهای شب – را در ۳۸ سالگی در ۱۹۳۲نوشت که جامعه ی ادبی را انگشت به دهان کرد.

آنچه سلین ترسیم می کند واقعیت نیست، وهم و هذیانی است که واقعیت برمی انگیزد. – اندره ژید

در قسمتی از متن پشت جلد کتاب آمده است:

از زمان جنگ تا حالا جنون همینطور در تعقیبم بوده، یک بند به مدت بیست و دو سال. معرکه است. هزار جور سر و صدا و قشقرق و هیاهو را روم امتحان کرده. اما من از خودش هم سریع تر هذیان بافته ام. رویش را کم کرده ام.

درباره مرگ قسطی

سلین زندگی پر فراز و نشیبی داشته که توصیه می کنم حتما در موردش بخوانید.

قبل از هر چیزی میخوام رازهایی را در مورد کتابهای سلین به شما بگم:

  • کتابهای سلین رو هرگز به عنوان اولین رمان برای خوندن انتخاب نکنین، چون ممکنه کلاً از خوندن رمان بلند پشیمون بشین!
  • هرگز در ۵۰ یا ۷۰ صفحه اول در مورد کتاب قضاوت نکنید و رهاش نکنین. این صفحات را شاید باید دوبار خواند تا فهمید برای من که سه بار بود اما اگر هم نخوندید مهم نیست چون اصل رمان تازه از صفحه ۶۰ شروع میشه و تا پایان ادامه پیدا می کنه و کاملا مرتب و بهم پیوسته و خوب نوشته شده است.
  • کتابهای سلین رو هرگز با عجله و بی حوصله نخوانید، چراکه هم لذت یک کتاب عالی رو از دست میدید و هم سر رشته ماجرا را از دست میدید. چون بدون شک کتابهای سلین، کتابهای روان و ساده ای نیستن و این امر با وجود ترجمه بسیار خوب مهدی سحابی هم برطرف نشده است.

کتاب مرگ قسطی

در مرگ قسطی با یک رمان ۷۲۴ صفحه ای روبه رو هستیم که ۶۰ صفحه اول شاید از هم گسیخته و از یک شاخه به شاخه ای دیگر پریدن نویسنده به نظر بیاید.

در ۶۰ صفحه اول نویسنده دردل می کند و از حرفه اش – که پزشکی است – از گوستن سابایو که او هم پزشک است و هم پسر خاله اش، از منشی پیرش از خواهرزاده منشیش و همچنین از مادرش و از رمان افسانه واری که گمشده، شکایت می کند.

در این ۶۰ صفحه گاهی چند پاراگراف مرتب و مربوط بهم داریم و گاه چند صفحه به ریخته و هذیان وار.

قطعا ترجمه عالی و خوب مترجم فقید مهدی سحابی، در هر چه بهتر درک شدن این رمان تاثیر بسزایی دارد.

از صفحه ۶۱ به بعد با داستان کودکی فردینان – شخصیت اصلی کتاب – طرف هستیم که بی شباهت با زندگی خود سلین نیست و چه بسا اتوبیوگرافی خود سلین است.


تعابیر نویسنده در توصیف مادر، مادربزرگ و مخصوصاً پدرش از فراموش نشدنی ترین بخشهای کتاب مرگ قسطی به حساب می آید. انگار فردینان و پدرش یک جورایی در حال مبارزه هستند و در یک سوم ابتدایی شاهد مبارزه واقعیشان نیز خواهیم بود.

در این کتاب سلین زندگی را تحلیل می کند. می گوید همه انسانها زندگی می کنند تا بمیرند. گریزی از مرگ نیست و این زمان است که انسان را به مرگ نزدیک می کند. با این حال نوشته های او با این همه تلخی و گزندگی از چنان طنز قوی برخوردارند که خواننده ای را که  سخت غرق در خشونت متن است را دچار خنده ای تلخ می کند.

ژان پل سارتر معتقد است که سلین عادت به در افتادن با شر در عین پشت کردن به خیر دارد.

قسمت هایی از متن کتاب مرگ قسطی

کار ما، طبابت، کار پدر درآری ست. شب که می شود او هم رُسش کشیده ست. تقریبا همه سوالهایی می کنند که آدم را خسته می کند. چه فایده که تر و فرز کار کنی، چون باید بیست بار همه جزئیات نسخه را شرح بدهی.لذت می برند از این که آدم را به حرف بکشند، جان آدم را به لبش برسانند… هر توصیه و سفارشی که به اشان بکنی گوش نمی دهند، عین خیالشان نیست. اما می ترسند که مبادا به اندازه کافی براشان زحمت نکشی، برای اطمینان بیشتر پافشاری می کنند؛ بله بادکش، رادیولوژی، آزمایش خون… دست مالی و معاینه از بالا تا پائین… اندازه گیری همه چیز… فشار خون و از این مزخرف ها…

گوستن میگفت: «میتونی گاه به گاهی چیزهای خوب و خوشایند تعریف کنی… زندگی همیشه هم نکبت نیست.»

مادرم میز را می چید. یک بشقاب از دستش می افتاد. پدرم عصبانی می شد، خیز بر می داشت که کمکش کند. آشپزخانه آن قدر کوچک بود که هی می خوردیم این ور و آن ور. برای آدم عصبی ای مثل بابام جا نداشت…

روی سنگفرش های کت و کلفت، مادرم دستم را می گرفت و می کشید تا ازش عقب نمانم… آن قدر عجله داشتیم که من توی همان شلوارم خودم را سبک می کردم. اصلاٌ من تا سربازی همیشه کونم گهی بود، بس که همه جوانیم عجله داشتم.

پدرم مرد تنومند موبوری بود، برای هیچ و پوچ از کوره در می رفت، یک دماغ گرد مثل بچه شیر خوره و سبیل خیلی کلفتی داشت… فقط گرفتاری ها و بدبختی ها یادش می ماند که صد تا صد تا هم سرش آمده بود. وحشتناک ترین چیزها را پیش خودش مجسم می کرد… با چیزهایی که توی کله اش بود می شد بیست تا تیمارستان را پر کرد.   

مشخصات کتاب

  • کتاب مرگ قسطی
  • نویسنده: لویی فردینان سلین
  • ترجمه: مهدی سحابی
  • انتشارات: مرکز
  • تعداد صفحات: ۷۲۴
  • قیمت چاپ سیزدهم: ۴۵۸۰۰ تومان

این مطلب با همکاری م – رسولی نژاد نوشته شده است.

نظر شما در مورد این کتاب چیست؟

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 140
دوست نداشتم: 30
میانگین امتیازات: 4.67

تبلیغ نشانک

12 دیدگاه در “مرگ قسطی

فکر کنم سوال بنده جواب نداشت؟؟یا جوری بود که نمیشد جوابشو داد.

سلام داستان خطی این رمان چیه؟تو نوشته ای که ازتون خوندم گفتین که تو این کتاب سلین زندگی رو تحلیل میکنه به نظرم خیلی سربسته صحبت کردین اگه امکانش هست یه خرده بازش کنین تا فضای کار دستم بیاد ممنونم

نوشتین که :
« کتابهای سلین رو هرگز به عنوان اولین رمان برای خوندن انتخاب نکنین، چون ممکنه کلاً از خوندن رمان بلند پشیمون بشین! »

چرا ؟ دلیلش چیه ؟ من شروع به خوندن کتاب سفر به انتهای شب کرده ام و حدود ۱۰ صفحه اولش رو خوندم ولی این توصیه شما ، منو دو دل کرده که ادامه بدم یا نه . لطفا در موردش توضیح بدین .

با تشکر از سایت خوبتون …

سلام – به طور کلی سلین سبک خاص خودش رو داره و هرکسی نمی پسنده، حتما حتما مخاطب باید با علاقه سراغ کارهای سلین بره، چون ممکنه دوست نداشته باشه، حالا شما اگر تا به حال هیچ کتاب نخوندی احتمال اینکه سلین رو نپسندی خیلی بیشتره.

سلام ببخشید…به نظرتون اولین کتاب از سلین بخوام بخونم کدومشو بخونم؟؟؟خیلی تعریفشو شنیدم

این کتاب فوق العادست.اول گذاشتمش کنار ولی بعد که مطلب شما رو خوندم که نوشته بودین از صفحه شصت به بعد داستان درست میشه خوندمش دوباره.دیوووووونه کنندس

سالها پیش این کتاب را خواندم آنقدر سیاسی نیست . نه فکر نکنم به این خاطر چاپش را متوقف کردن . به هر روی کتاب مفرح و جالبیه و شما میتوانید رفتار فرانسویهای بعد از جنگ جهانی دوم را به خوبی حس کنید . وقتهایی که میگذرونند و چیزهایی که در طول روز میخورن و نحوه اطلاع رسانی روزنامهها در آن زمان

کتاب قبل از جنگ جهانی دوم نوشته شده

سلام علیکم رفتم رمان سفر به انتهای شبو بخرم ولی گفتن دیگه چاپ نمیشه . گفت رمانش سیاسیه ولی فک کنم نمایشنامشو داشت ( خوندن نمایش نامش با خوندن کتابش برابری میکنه ؟ )

سلام. درسته این کتاب دیگر به شکل قانونی چاپ نمیشه و به شکل افست هستش. و باید بگم که خیر برابری نمی کنه.

سلام توصیه میکنم سفر به انتهای شب سلین رو بخونید فوق العادست و بهترین اثر سلین هستش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.