معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی

نشانک

در این قسمت جدید از وب‌سایت معرفی و پیشنهاد کتاب کافه‌بوک، از شما دعوت می‌کنیم تا در کنار هم، پیرامون مسائل مختلف و مرتبط با کتاب به بحث و گفتگو بپردازیم تا از تجربیات همدیگر استفاده کنیم. در این مطلب قصد داریم در مورد معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی صحبت کنیم.

یک کتاب خوب هرکسی را به مطالعه و کتابخوانی علاقه‌مند می‌کند اما مسئله این است که در ابتدای راه و در ابتدای کتابخوان شدن با یک کتاب خوب کار را شروع کنیم. امیدواریم با کمک شما عزیزان در معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی به کسانی که به دنبال کتاب مناسبی برای شروع هستند کنک کنیم و در نهایت یک لیست خوب از کتاب‌های مناسب تهیه کنیم.

البته می‌دانیم که معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی به هیچ وجه کار ساده‌ای نیست. در دنیای امروز تبلیغات در هر زمینه‌ای به شدت زیاد شده و اگر کسی بخواهد کتاب خواندن را شروع کند، به راحتی ممکن است تحت تاثیر تبلیغات در دنیای کتاب قرار گیرد و چه‌ بسا یک کتاب نامناسب برای شروع کتابخوانی انتخاب کند. در این صورت تنها چیزی که رخ می‌دهد دوری بیشتر و بیشتر از کتاب است. ما تلاش می‌کنیم تا از این اتفاق دوری کنیم و با معرفی کتاب خوب برای شروع کتابخوانی به دیگران کمک کنیم از کتاب لذت ببرند و بیشتر و بیشتر به کتاب نزدیک شوند.

شاید مهم‌ترین نکته برای شروع کتابخوانی و انتخاب کتاب این است که ما شناخت خوبی از خودمان داشته باشیم. بدانیم در چه زمینه‌ای مایل هستیم کتاب بخوانیم، آیا رمان را ترجیح می‌دهیم یا کتاب‌های فلسفی را، روانشناسی را ترجیح می‌دهیم یا کتاب‌های زندگی‌نامه را و یا شاید بهتر در همه زمینه‌ها کتاب‌هایی بخوانیم؟ ممکن است این سوال پیش بیاد که: من از کجا بدانم به چه چیزی علاقه دارم؟

این سوال جواب ساده‌ای ندارد و ممکن است با انتخاب کتاب مناسب به هر زمینه‌ای علاقه‌مند شوید، بنابراین پیشنهاد ما در ابتدا این است که خود را محدود نکنید و کتاب‌های مختلفی بخوانید. به مرور متوجه خواهید شد که به چه کتاب‌هایی و در چه زمینه‌هایی علاقه دارید بیشتر مطالعه کنید و کتاب بخوانید.

شاید بد نباشد به این مورد اشاره کنیم که ما در اینجا توجه ویژه‌ای به ادبیات داستانی داریم و ممکن است در آینده که لیستی از کتاب‌های مناسب برای شروع کتابخوانی را منتشر کردیم قسمت عمده‌ای از آن رمان و یا داستان کوتاه باشد.

[ مطلب مرتبط: گفت‌وگو درباره خرید کتاب ]

معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی

علاوه بر شناخت خودمان، لازم است که از برخی از موضوعات پیرامون کتاب هم آگاهی داشته باشیم تا گرفتار یک کتاب سخت‌خوان براش شروع کتابخوانی نشویم. به عنوان مثال، اغلب کتاب‌هایی که به شکل جریان سیال ذهنی نوشته شده‌اند کتاب‌های مناسبی برای شروع کتابخوانی نیستند.

مثلا تصور کنید شما کتابخوانی را با کتاب‌هایی مانند رمان خشم و هیاهو، کتاب پدرو پارامو و یا کتاب کنستانسیا شروع کنید! به شما قول می‌دهم در همین ابتدا با مشکل مواجهه خواهید شد. درک کتاب‌هایی که به شکل جریان سیال ذهنی نوشته شده‌اند در بیشتر موارد کار سخت و طاقت‌فرسایی است.

اما از کجا بدانیم که یک کتاب به چه شکل نوشته شده است؟ یک راهکار مناسب این است قبل از انتخاب کتاب درباره آن تحقیق کنید. ما در کافه‌بوک معرفی کاملی از هر کتاب ارائه می‌کنیم و شما با خواندن این معرفی‌ها می‌توانید تشخیص بدهید که آیا این کتاب برای شروع کتابخوانی مناسب است یا خیر.

یک نکته بسیار مهم برای کتاب خواندن و تبدیل شدن به یک کتابخوان حرفه‌ای این است که مطالعه را ادامه بدهید. اینکه در ابتدا کتاب مناسب و خوب بخوانید مهم است اما از این مهمتر ادامه مسیر است. شما هرچه بیشتر کتاب بخوانید با کتاب‌های بهتر و مفیدتر آشنا می‌شوید و در این زمینه به یک آدم حرفه‌ای تبدیل می‌شوید.

این مطلب هنوز کامل نیست و در آینده با کمک کامنت‌های شما کابران تکمیل خواهد شد ولی در ادامه چند رمان در ژانرهای مختلف معرفی می‌شود که برای شروع کتابخوانی از دید ما مناسب هستند. خیلی مهم است که شما کتاب‌ها را با تحقیق و براساس فاکتورهای مختلف انتخاب کنید. ما در اینجا صرفا چند کتاب را پیشنهاد می‌کنیم که معرفی این کتاب‌ها در سایت نیز وجود دارد و شما می‌توانید معرفی کامل آن‌ها را بخوانید.

پیشنهاد چند کتاب برای شروع کتاب‌خوانی:

 1. کتاب موش‌ها و آدم‌ها
 2. کتاب جاناتان مرغ دریایی
 3. رمان مردی به نام اوه
 4. کتاب احتمال عشق در نگاه اول
 5. کتاب گیرنده شناخته نشد
 6. رمان راز مادرم
 7. کتاب دختر پنهانم
 8. رمان شب‌های روشن
 9. کتاب کیمیاگر
 10. رمان مروارید
 11. رمان ملت عشق
 12. رمان نفرتی که تو می‌کاری
 13. کتاب دوست بازیافته
 14. کتاب هنر خوب زیستن
 15. کتاب خودت باش دختر

لطفا شما هم توصیه‌ها و پیشنهادات خود را برای شروع کتابخوانی برای ما بنویسید و در معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی به ما و همه کابران کمک کنید. برای ما بنویسید که فکر می‌کنید چه فاکتورهایی در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرند و چه کتاب‌هایی را برای خواندن پیشنهاد می‌کنید؟

همچنین برای ما بنویسید که شروع کتاب‌خوانی شما با چه کتاب‌هایی بوده است؟

از کامنت‌های خوب شما عزیزان برای تکمیل کردن مطلب استفاده می‌شود و یا با نام خود شما در مطلب قرار خواهد گرفت.

» اینستاگرام کافه‌بوک

معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی

معرفی چند مطلب مفید:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 176
دوست نداشتم: 31
میانگین امتیازات: 5.68

کانال تلگرام کافه بوک

56 دیدگاه در “معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی

عالی بود مرسی از شما
من با کتاب های لویزا می الکوت کتابخوانی رو شروع کردم اولین کتاب زنان کوچک و بعد ادامە ی همین کتاب کە میشە سە کتاب دیگە
خیلی اتفاقی این کتابو انتخاب کردم ولی هیچوقت پشیمون نشدم و فکر کنم بهترین کتابی بود کە میشد در ابتدای کتابخوان شدن خواند

کتاب، غذای روح هست. اگر رو افکارمون کار نکنیم، به تدریج ذهنمون به سمت فکرهای پوچ و حتی ویرانگر میره. من از بین کتابهایی که خوندم، چهار اثر فلورانس و کتاب های مثبت اندیشی و شکرگزاری ، بیشترین آثار مثبت رو برام داشتند. از بین نویسنده های ایرانی هم کتاب خانم کیمیا مظفریان به اسم از فرش خاکی تا عرش خوشبختی ابدی ، افکارم رو واقعا تغییر داد و اثر خیلی مثبتی روم گذاشت

سلا م من با آقای کد خدایی موافقم بهتره با کتاب های کوچک و داستان کوتاه شروع کنید پیشنهاد من برای شما کتاب خدا همین نزدیکی هاست رو پیشنهاد میکنمبسیار زیبا و آموزنده است البته مجموعه داستان کوتاست رمان ربه کا هم برای شروع عالیست ولی من خودم با رمان نوجوان خواب شصت ساله رز شروع کردم نوشته ی آن شی هان پیشنهاد میکنم اگر در سن پایین تصمیم به کتاب خوانی دارید با این کتاب شروع کنیداگر فکر می کنید با رمان ایرانی بهتر می توانید شروع کنید رمان تاوان عشق نوشته فهیمه رحیمی عالیست همچنین رمان بسته شده به قلم کالین هوور نیز رمان ساده و عاشقانه بسیار دوست داشتنی ای می باشد

با سلام و ادب 👋
یادمه اولین باری که رفته کتاب فروشی (همراه با دوستی که اهل کتاب هم بود) واسم تجربه ای عجیب و غریب و خاصی بود ،‌ همینطور که پابه پای او بین قفسه های کتاب راه میرفتم ، واسم درباره کتابایی که خونده بود حرف میزد و اگه کتابی رو که خونده بود رو میدید، بهم نشون میداد ، منم سعی میکردم اسم های کتاب ها رو توی قفسه ها بخونم که یکمی سرگیجه گرفتم (اون موقع ۱۴ سالم بود) چون تا اون موقع هیچ کتابی نخونده بودم …
دوستم بهم کتابی معرفی کرد (استاد عشق👌که یکی از بهترین کتاب هایی هست که خوندم)و هدیه هم بهم داد (کتاب من منم که داستان های کوتاهی داره) .
بعد از اون رفتم سراغ کتاب هایی که معروف بودن و همینطور کم حجم (مثله شازده کوچولو و مزرعه حیوانات و .. ) ، تا اینکه توی عید بود و شهرداری ۲۰ درصد تخفیف کتاب گذاشته بود و همینطور از کتاب فروشی ای که چند تا کتاب خریده بودم اون هم ۲۰ درصد تخفیف گذاشته بود و من اون روز وسوسه شدم و کتاب بینوایان رو که ۱۴۰ بود رو ۸۰ تومان خریدم ، خلاصه اینکه منی که کتابی بیشتر از ۱۰۰ ، ۱۵۰ صفحه بیشتر نخونده بودم نشستم پای کتابی حدودا ۲۰۰۰ صفحه ای 😳 و در عرض ۲۰ روز تمومش کردم که اصلا باورم نمیشد ، قبل از اون کتابی که دستم میگرفتم هر خطی که میخوندم نگاه میکردم ببینم صفحه ی چندم هستم.

پ ن : به نظر من اول سراغ کتابایی برین که کم حجم و معروف هستن و خودتون کم کم کشیده میشید سمت علاقه تون .
من کلی کتاب دارم که نخوندمشون و خوشم نیومده شاید حتی بشه گفت نصفشون ، ولی خوبیش اینه که الان میدونم که چی بخونم چی نخونم .
🌺✋

سلام من کتاب زیاد میخوندم ولی نه به صورت حرفه ایی و تمام وقت فقط گاهی اوقات داستان کوتاه ویا کتاب هایی که قطور نباشند و فقط برای بیکار نماندن میخوندم مثل مربای شیرین و بچه های قالیباف خانه یا مثلا قلعه حیوانات و سه قطره خون.. یه روز رفتم پیش دوستم کار داشتم و توی کتابخانه بود خیلی از اون فضا خوشم اومد و تصمیم گرفتم برم توی فاز کتابخانی و روشن فکری(به اصطلاح بعضیا) .. خلاصه به دوستم گفتم و اونم کتاب ملت عشق رو بهم داد و خوندم و واقعا عالی بود بعد کتاب عقاید یک دلقک رو بهم داد و اونم بر علاقه من به کتاب افزود و بعد خودم رفتم کتاب سمفونی مردگان رو خریدم و شروع کردم به خوندن و بعضی کلمات اولین بار به چشمم میخورد و مجبور بودم تو اینترنت سرچ کنم ولی داستانش عالی بود و من خیلی دوست داشتم و الان تصمیم دارم کتابهای موش ها و آدم ها _ کوری _انسان خداگونه رو بخونم و واقعا این فاز و حال کتابخوانی رو دوست دارم

برای شروع باید همه ی اون ۱۵ تا رو به ترتیب بخونیم؟؟؟

خیر دوست گرامی – این موارد پیشنهاد بود برای شروع – هر کدام را که مایل بودید با تحقیق بیشتر انتخاب کنید و مطالعه کنید.

من وقتی ۱۰ سالم بود کتاب خوندنو با کتاب ده بچه زنگی از آگاتا کریستی شروع کردم و هنوزم که هنوزه اون کتاب از نظر من یک شاهکاره

به نظر من هم این کتاب فوق‌العاده است؛ ماجرایی هیجان‌انگیز و پایانی غافلگیرکننده!

من تازه یک ماهه که کتاب خوندن رو شروع کردم اونم با مزرعه حیوانات ، فوق العاده بود و بی نظیر ! وأقعا شاهکاره

سلام و عرض ادب . من کتاب ” آینه ای در تاریکی ” اثر شهاب میردار رو توصیه می کنم. این کتاب ترکیبی از ادبیات و فلسفه هست و فکر رو مجبور به کنکاش می کنه. این کتاب توسط نشر مایا چاپ شده

سلام کاملا صحیحه بعضی وقتا کسایی که کتاب خون رو شروع میکنن ممکنه انتخاب خوبی نداشته باشند ودرگیریک حس ناخوشایندشوند

کسی که برای اولین بار میخواد شروع کنه به کتاب خوندن یا دفعات اولشه طبعا نمیدونه دقیق از چه موضوع هایی خوشش میاد پس باید بعضی سبک های مختلف رو بخونه تا علاقه ش نسبت به هر سبک روشن بشه و اینکه هم حتما در بین خوندن رمان های خارجی که من برای کسهایی که تاره شروع کردن به خوندن کتاب کیمیاگر و جاناتان مرغ دریایی و قلعه حیوانات وشازده کوچولو که هم به نسبت کتابای کم حجمی هستن و دلزدگی و متن طولانی و توضیحات اضافه ندارن با وجوداینکه مطالب خیلی خوب و مفید و صدالبته زیبا دارن هم مقداری سبک هاشون فرق داره تم سیاسی و روانشناسی موفقیت و فلسفی ساده و در دل تعارف داستان دارند و اینکه حتما در بین شروع خوندن رمان ایرانی هم بخونید مثل ماهی سیاه کوچولو و چشمهایش و من او که زیبا هستند

من برای کسانی که تازه میخوان کتاب خوندن رو شروع کنن اینها رو پیشنهاد میدم
یک روز قشنگ بارانی : امانوئل اشمیت
خوبی خدا: جمعی از نویسندگان
گلهای معرفت: امانوئل اشمیت
مردی به نام اووه: فردریک بکمن
دختری با هفت اسم فرار از کره شمالی
وقتی نیچه گریست

ببخشید میشه لطفا منو راهنمایی کنین که برای خوندن کارهای داستایفسکی از کدوم کارشروع کنم؟؟

به زودی درمورد این موضوع مطلبی منتشر خواهیم کرد – لطفا صبور باشید.

به نظر من از بیچارگان شروع کنید که نثر زیبا و تاثیرگذاری داره در کنار اون میتونید شب های روشن و آزردکان رو هم امتحان کنید

سلام.ازمطالب خوب وراهنماییهای شما سپاسگزارم. من رمانها وکتابهایی درموردتاریخ ایران مطالعه کرده ام .اکنون مشغول مطالعه کتاب((دوقرن سکوت))نوشته عبدالحسین زرین کوب هستم.که کتابی بسیارعالی درباره تاریخ غم انگیز دوران بعداز حمله اعراب به ایران هست.توصیه میکنم این کتاب رو بخونید.

سلام به همه
منم با نظر همه موافقم واقعا باید کتاب خیلی ادبیات روان و قابل درکی داشته باشه که بتونید درکش کنید و خسته نشید از خوندنش و این باعث میشه که رمان های مختلفی رو امتحان کنید تا با سلیقتون آشنا بشید من اول با کتاب بار هستی شروع کردم که واقعا سخت بود درکش اصلا خوب نبود ولی ناامید نشدم و ادامه دادم قلعه حیوانات ، ملت عشق ،دختر خوب ، براستی دوستت دارم ، زمانی که یک اثر هنری بودم ، دختری از بروکلین ، و ….. الان دیگه میدونم چی رو دوست دارم .

یه موضوع مهم (البته از نظر من!) اینه که در ابتدا آدم بتونه تم مورد علاقه اش رو پیدا کنه ، بعد از اون هم نویسنده و یا مترجم.
ولی برای شروع باید بهترین داستان ها رو در هر زمینه ای انتخاب کرد تا بشه بر اساس اون راجع به موارد بالا تصمیم گرفت؛ حالا بهترین داستان که میگم از نظر من یعنی کتابی که علاوه بر تم های مشخص تاریخی، سیاسی ، عاشقانه ، فلسفی ، علمی و یا … داستان خیلی قوی و جذابی داشته باشن که به راحتی از طریق این سایت و یا پرس و جو از افراد کتاب خوون قابل تشخیص هستن من به شخصه راه خودم رو پیشنهاد میکنم:
تاریخی : سینوهه
فلسفی : دنیای سوفی
تاریخی-عاشقانه : دزیره
عاشقانه : غرور و تعصب
علمی تخیلی (sci-fi) : گلهایی به یاد آلجرنون
زندگینامه : شما که غریبه نیستید ( اینو ۱۲ سالگی خوندم) ، شازده حمام
کمدی : آبلوموف
سفرنامه : سفرنامه های آقای منصور ضابطیان
شعر نو : اگر تا هفت بشماری از خانم نیلوفر لاری پور و یا عاشقانه های جلیل صفر بیگی
ترسناک : رمان های آگاتا کریستی واقعا جذابن

من دوران دانشگاه خیلی کتاب میخوندم اما آس و پاس های لندن رو خیلی دوست داشتم و کلا جورج ارول بینظره

سلام
بنظرم برای شروع کتاب خوانی باید بهترین کتاب ها را تهیه کرد نه اینکه بدون هیچگونه فیلتری کتاب های مختلف تهیه کرد و خوند چون در آخر یکمی ذهن آدم بهم میریزه.
باید طبق سلیقه شخصی یه نوع از کتاب های مناسب را تهیه کرد و خوند مثلا کتاب های رمان یا کتاب های روانشناسی و خودپروری که مورد علاقه من هست البته هرکس سلیقه خاص خودش را داره .

بنظر من رمانهای تاریخی برای شروع عالی هستن، مثل دزیره که واقعا عالیه.
در مورد ملت عشق خیلیها رو دیدم که ادامه ندادن کتابو. چون جذبشون نکرده.

من اولش با ملت عشق شروع کردم بعد از اون رمان دختری که رهایش کردی جوجومویز رو نصفه گذاشتم و رفتم سراغ سینوهه دو جلدی! و کاملا جذبم کرد بعدش جزء از کل(که وسطاش خانواده دین دگ داشتن میرفتن رو مخم و فقط میخوندم که تموم شه) بعد دنیای سوفی رو شروع کردم و تااازه دسگیرم شد ک به چه نوع کتابی علاقه دارم و با همین ذهنیت وقتی نیچه گریست رو خوندم و نهایت لذت رو بردم=)) ناگفته نماند من تموم پیشنهادای کتابتون رو زیر و رو کردم، مرسی ازتون

سلام به همه دوستان کتاب خوان.
من چند روز پیش کتاب ” مردی به نام اوه” رو شروع کردم و الان در حال اتمامش هستم. نظرم اینه که وقتی این کتاب رو شروع میکنی به خوندن دلت میخواد بدونی آخرش چی می شه.. راستش تنها جذابیتی که این کتاب برای من داشت قصد خودکشی اوه بودش.
متاسفانه من دختر تنبلی هستم و خیلی حال و حوصله ی کتاب خوندن رو ندارم و لذا از این طریق میخوام از شما یه راهنمایی بگیرم؛
خواهش می کنم کتابهایی رو به من معرفی کنین که داستانش پر از حاشیه نباشه. من دلم میخواد کتابی که میخونم توی هر فصلش پر از آگاهی باشه برام، مثلا از اینکه چند صفحه درباره ی یه مطلب پیش پا افتاده نوشته می شه اصلا برام خوشایند نیست.
اگر براتون امکان داره و متوجه منظور من شدین، لطفا راهنماییم کنین..ممنونم از شما

سلام …
خب از اونجایی که سلیقه افراد فرق می کنه معرفی کتاب سخت میشه…
ولی خب اینا تعدادی از رمانایی هست که من از خوندنشون لذت وافر بردم….
گتسبی بزرگ.
مرشد و مارگاریتا.
کوری.
صد سال تنهایی.
پا برهنه ها.
قمار باز.
دختر کشیش.
۱۹۸۴٫
عشق سالهای وبا.
جز از کل.
سالار مگس ها.
و….
من رمان خوندن رو بصورت جدی فک کنم با سرخ و سیاه استاندال یا فارست گامپ شروع کردم حقیقتش دقیق یادم نیست…
خلاصه رمانای خوب زیادن ولی رمان خونای خب کم….
ممنون از سایت عالی تون…
روزگارتون خوش و خرم…

من با کتاب صد سال تنهایی شروع کردم… و بدترین اشتباهم بود… تو ۱۰۰صفحه اول رهاش کردم و رفتم سراغ سمفونی مردگان که اونم تو ۲۰ صفحه اول ناتموم موند… دیگه داشتم پشیمون میشدم که ملت عشق رو شروع کردم…جوری با عشق و علاقه خوندم که یه هفته ای تموم شد. بعد مزرعه حیوانات و صدسال و سمفونی رو تموم کردم. به نظر من باید در ابتدا رفت سراغ کتاب هایی که ادبیات ساده تر و متنی دلپذیر دارن مثل ملت عشق و مردی به نام اوه تا حداقل به کتاب خوندن عادت کنیم و دلزده نشیم… بعد بریم سراغ کتاب هایی با ادبیاتی پیچیده تر مثل سمفونی مردگان و دنیای سوفی و صد البته بدونیم از کتاب چه میخوایم و علاقمند به چه سبک و ژانری هستیم

جالبه اتفاقا من با صد سال تنهایی بصورت جدی کتابخونی رو جزبرنامم گذاشتم خیلی لذت بردم ازش.خیلی بهم حال داد بطوریکه هنوزم کتاب اول مورد علاقمه

خارج از اینکه هر کس چه سبک کتابی رو دوست داره ولی براساس تجربه خودم شروع کتابخوانی با کتاب قلعه حیوانات و یا ۱۹۸۴ جرج اورول شما را وارد دنیایی میکنه که حتی میتونید از این به بعد چه سبک کتابی رو بخونید.
حتی بنظر من قلعه حیوانات باید جزو کتب درسی مدارس باشه.

بهتون قهوه سرد اقای نویسنده نوشته روزبه معین پیشنهاد میکنم

من از دبیرستان کتاب خوندن رو با کتاب های تاریخی شروع کردم .اولین کتابی که خوندم تیمور لنگ بود .عاشق کتاب خوندن هستم
الان هم کتاب دزیره رو دارم میخونم

فوق العادس این کتاب👌🏻حسابی لذت ببرین ازش✌🏻

کتاب اثرمرکب روی من خیلی تاثیر مثبت گذاشته و ممکنه زندگی یه آدم رو کلا تغییر بده به نظر من اثرمرکب برای شروع اعتیاد به کتابخونی ، کتاب مناسبیه😉

من کتاب های عقاید یک دلقک، سال بلوا، بادبادک باز، بیگانه، و زندگی پیش رو رو پیشنهاد میکنم..کتاب هایی روان با حجم متوسط و کم و سبک نوشتاری جذاب

عقاید یک دلقک؟ بیگانه؟ سال بلوا ؟!
برای شروع ؟!!!!

برای شروع اگر خود فرد بخواد انتخاب کنه، اول باید فقط بره هی کتابفروشی و روی ژانرهای مختلف کتاب برداره، بخونه تا بفهمه واقعا چی دوست داره و بعد تازه وارد مرحله انتخاب بشه…
اگر از کسی میخواد مشورت بگیره هم باید اول سعی کنه فرد بهش در مورد ژانرهای مختلف مشورت بده تا این فرد بتونه علاقشو بفهمه.

برای شروع هم کلا کتاب نخره، بهتره، قرض بگیره که اگر خوشش نیومد، سرخورده نشه …
من با این روش تا الان ۹ نفرو کتابخون کردم جوری که برای تموم شدن و شروع کتاب جدید طرف لحظه شماری می کنه.

انتخاب کتاب باید کاملا منطبق بر سلیقه فرد باشه در شروع کتابخونی. بعدش که کتابخون شد، خودش ریسک میکنه و میره ژانرهای دیگه رو شروع میکنه خوندن و …

بعد یه چیزی، این بخش به این باحالی رو چرا اینقدر باید بگردیم تا پیدا کنیم؟ یه جایی بذارید که توو چشم باشه من از اینستا دیدم، اومدم با گشتن از منوی آخر پیداش کردم. چیزای باحالو بذارید دم دست باشه 😉
شایدم من چشمم ضعیفه البته 😀

سلام دوستان من کتاب های دنیای صوفی، کشتن مرغ مقلد (مینا)، هنر رزم و اسلحه، میکروب، فولاد رو برای شروع انتخاب کردم به نظرتون مناسبه؟

من از وقتی سواد داشتم شروع کردم. با کتاب های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان. اوقات فراغتمو می رفتم کانون و بین کتابا قدم میزدم و محو می شدم تو تنوع رنگ و حرف و بوی کتابها.
رمان هایی مثل “چمدان”،”هستی”، “لالایی برای دختر مرده” . کتابهای ترسناک مثل “کتاب گورستان”و “دیدار با جن ها” کتابهای فانتزی مثل “زرد مشکی”. طنز مثل “هندوانه به شرط چاقو”. (اینایی که مثال زدم احتمالا نام آشنا نیستن و ایرانی هم هستن بیشترشون. ولی قشنگ بودن)
از سالهای دبستان هم عادت داشتم مجله های “سروش” ، “رشد”و “همشهری” کودکان رو بخونم.
همیشه یه پام تو کتابخونه مدرسه بود.
بعد تو نوجوونی وارد کتابای موفقیت (که بطالت بود خوندنشون، حداقل از نظر خودم) شدم و زود هم خارج شدم :))
و حس خوب خوندن کتابهای شعر. دیوان شعرای بزرگ و یا معاصر مثل فاضل نظری ، سیمین بهبهانی ، نجمه زارع.
بعد که وارد دبیرستان شدم کم کم علایقم رو فهمیدم و شروع کردم به مطالعه ی جدی. که لازم نیست اسم ببرم.
یه سری کتاب بزرگونه هم خوندم وقتی کوچیک بودم. مثل بوف کور هدایت! خیلی ترسیدم اون موقع :)) ۱۳ سالم بود.
یا “بحرطویل ابولقاسم حالت” رو خوندم.

بنظرم کتابی ک آدم با خوندش یه هیبت از مونولوگ های خودش رو دوباره ، تو دنیای خارج از تفکر خودش‌ ، ببینه و یه جرقه بزنه تو ذهنش که “پس یکی دیگه هم مثل من فکر میکرد” برای حرکت به سمت کتابخوانی خوبه.
شاید این حس هم فکری هست که ما رو یه طرف کتاب ها میکشونه.
وقتی که احساس میکنی بقیه نمیفهمن فکرت رو‌ ، تو میشینی پای کتاب و دردودل میکنی باهاش.
کتاب مثل یه دوسته که بیشتر از تو میدونه ولی تو از حرفاش خسته نمیشی و جرعه جرعه شو نثار روحت میکنی.کتاب معلم نیست، تبیهی نداره و ازت امتحانی نمیگیره. کتاب خشونت به خرج نمیده. اجباری نداره. کتاب قانون و قاعده نداره. و تبعیض نذاشته بین خواننده هاش. کتاب فقط یه دوسته.

خیلی حرف زدم.

پ.ن: کافه بوک عزیز علت اینکه اسم کتاب های کودکان و نوجوان رو بردم این بود که اگه دوست داشته باشی یه قسمت هم به این دسته اختصاص بدی.

بنظر من حالا ک وقت خودمون رو میزاریم رو مطالعه ترجیح من این هست ک ی چیزی ب دانش خودم اضافه کنم و از دورن خودمو قوی کنم وگرنه واسه سرگرمی راههای بهتری هست پس کتابای روان شناسی و تحول فردی بهترین اناخاب هست واسه قوی شدن و رو به موفقیت رفتن .واسه شروع کتاب بینظیر برتری خفیف اثر جف اولسون واسه حال بهتر بخونید

کتاب خوندن مثل مسواک زدن!!!حتما با خودتون میگید این چه مثالی ولی واقعا همینطور چیزی شبیه عادت یه عادت خیلی دلچسب. اوایل مسواک زدن دایِم تنبلی میکنی ! با خودت میگی کی حوصله داره ! اونم چه موقع قبل خواب اوه اوه واسه آدم تنبل خوبه ! اما وقتی شروع میکینی و ادامه میدی . و به یک عادت تبدیل میشه و توی این موقع اگه مسواک نزنی احساس ناخوشایندی داری همش فکر میکنی دهانت پر از آشغاله.
کتاب خوندن هم همینطوره اولش تنبلی میاد سراغت با خودت میگی کی حوصله داره!! کی حال داره اما وقتی ادامه میدی و ادامه میدی و تبدیل به یک عادت باحال میشه !!! احساس میکنی مغزت همیشه خالیه و تو دایِم باید پرُش کنی !!!!! به نظرم خودت انتخاب میکنی هر چی دوست داری اما یک عادت دلچسب از دستش ندیم.

کتاب “شهر خرس” فردریک بکمن منو به کتاب خوندن علاقه مند کرد
واقعا کتاب فوق العاده ایه و بکمن خیلی خوب هم حسی خاصی بین خواننده با شخصیت ها ایجاد میکنه
به عنوان اولین کتاب گزینه خوبی میتونه باشه

تجربه ای که من‌در کتاب خوندن به دست آوردم و الان عاشق کتابم یا شاید بگم معتاد کتاب اینه که من اول از کتاب های انگیزشی شروع کردم که کمک کردن پر انرژی باشم و امید به زندگی و چند برابر کردن . من چندین نفر از اطرافیانم رو با همین کتاب های انگیزشی
مثل کتاب های جول اوستین به کتاب خوندن دعوت کردم و واقعا نتیجه گرفتم و کتاب خون شدن .‌ممنون از سوال جالبتون .‌

۱_قلعه حیوانات (رمان)
۲_اثر مرکب (موفقیت)
۳_ جدول گردش مالی(هوش مالی)

من با کلیدر شروع کردم و برای همین خوندن هر کتاب دیگه ای برام ساده شد چون صبر و حوصله را طی خوندنش یاد گرفتم اما به طور کل به نظرم کتابخوانی به خصوص در ابتدا بحث سلیقس که زده نشه بعد که عادت بشه هر کتاب خوبی برای آدم قابل خوندن هست بنابراین هر شخص ابتدا باید زمینه ای که براش جذاب هست و پیدا‌کنه‌و بعد شروع کنه به انتخاب کتاب های روان در اون زمینه بعد از‌اون صد در صد کتاب های دیگرم خواهد خوند و لذت خواهد برد:))

من از بچگی کتاب خوندنو دوست داشتم و یادمه از وقتی کلاس چهارم رو تموم کردم تابستونا دائم تو مسیر کتابخونه بودم و رمان های ژول ورن و چارلز دیکنز اولین کتابای دوره نوجوانیم بود و بعدش کتاب های چند جلدی مثل قصه های جزیره و هری پاتر و… این کتابا رو به نوجوانا پیشنهاد میکنم البته برای رده های سنی بالاتر من دو تا از کتابایی که واقعا از خوندنشون لذت بردم کوری و بینایی هستن که نویسنده ی هر دوتاشون ژوزه ساراماگو هستش فقط هر کی خواست بخونه اول کوری رو بخونه بعد بینایی چون یه جورایی بینایی ادامه ی کوری هستش🙂

از بچگی علاقه زیادی به کتاب داشتم اما به ندرت کتاب میخوندم،، اخیرا به طور جدی و با علاقه بییشتر کتاب خوندن رو دنبال میکنم طوری که شدیدا وابستش شدم،، اما در مورد اینکه برای شروع چه کتابی خوبه ب نظرم این به عقیده و طرز فکرو روحیات خواننده در هر دوره از زندگیش بستگی داره برای مثال یک شخص در یک دوره از زندگیش ب مسائل سیاسی توجه زیادی داره و ب اونها فکر میکنه وب نظرم قطعا کتابی با این موضوغ میتونه گزینه خوبی براش باشه

برای شروع , قلعه حیوانات , کیمیاگر و کتاب های مارک تواین عالی هستند روان وساده.
توی کتابهای نویسندگان ایرانی یکی بود یکی نبود یا دارالمجانین از جمالزاده گزینه های مناسبی هستند

من کتاب جز از کل رو پیشنهاد میدم.

۱۲ یا ۱۳ سالم بود که کتاب خوندن رو با کتاب هایی مثل بی خانمان و جزیره اسرارآمیز شروع کردم که خب به اقتضای سنم بود و سبک ماجراجویانه ای که داشت منو جذب کرد بعد اون کتاب خوانی رو با خوندن شازده کوچولو و بلندی های بادگیر و…ادامه دادم.به نظرم ترجمه ی خوب و روان خیلی میتونه تاثیرگذار باشه و تاثیر فاکتور سن هم غیرقابل انکاره

من کتاب خوندنو در ۱۳ سالگی با ۱۲ جلد دارن شان . سرزمین اشباح . شروع کردم و به نظرم بهترین راه برای شروع کتابخوانی کتاب دنباله دار است و بسیاری افراد میشناسم که با مجموعه ی . هری پاتر . ( هر چند خودم هری پاتر و هیچ وقت نخوندم ) شروع به خوندن کردن
خلاصه که کتاب های دارن شان مسیر رو به من نشون دادم و بعد از اون به کتابای معمایی به شدت علاقه مند شدم
الان با ۱۶ سال سن در حال مطالعه ی کتابهای مختلف و دوست دارم همه نوع کتاب بخونم که بیشتر با علایقم اشنا بشم

من که خودم از بچگی کتاب خیلی کتاب میخوندم برای همین کتاب خاصی برای شروع کردن کتابخونی نداشتم اما میتونم به بقیه ناتور دشت رو به عنوان اولین رمانشون پیشنهاد بدم.

من کتابخوانی رو به شکل جدی با کتاب صد سال تنهایی شروع کردم که واقعا گزینه مناسبی برای شروع کتابخوانی نبود. تحت تاثیر اسم کتاب و همچنین معروف بودن کتاب قرار گرفتم و فکر می‌کردم هرکسی که این کتاب رو بخونه به درجه خاصی از معرفت میرسه. و خب یکی از دوستانم این کتاب رو به من قرض داد و من برای احترام به دوستم هم که شده باید کتاب رو میخوندم.
بعد از کلی دردسر و سختی کشیدن کتاب رو تموم کردم و متوجه شدم که این کتاب واقعا یک کتاب سخت است.
در ادامه کتاب‌های سبک تری برای مطالعه انتخاب کردم و مثلا کتاب کیمیاگر رو خوندم که به نظرم گزینه خیلی مناسب تری بود.
به اعتقاد من برای شروع کتابخوانی باید سراغ کتاب‌هایی رفت که دوست داریم خودمون جای شخصیت اصلی کتاب باشیم. کتاب‌هایی خود ما رو وارد سفرهای هیجان انگیزی بکنه. کتاب هایی که ما رو بهتر به خودمون معرفی کنن و به خودشناسی منجر بشه. حالا این کتاب میتونه رمان باشه یا کتاب روانشناسی.
من برای شروع کتاب های مدرن و در ادامه کتاب های سبک کلاسیک رو پیشنهاد می‌کنم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.