معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی

تبلیغ سایت نشانک

در این قسمت جدید از وب‌سایت معرفی و پیشنهاد کتاب کافه‌بوک، از شما دعوت می‌کنیم تا در کنار هم، پیرامون مسائل مختلف و مرتبط با کتاب به بحث و گفتگو بپردازیم تا از تجربیات همدیگر استفاده کنیم. در این مطلب قصد داریم در مورد معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی صحبت کنیم.

یک کتاب خوب هرکسی را به مطالعه و کتابخوانی علاقه‌مند می‌کند اما مسئله این است که در ابتدای راه و در ابتدای کتابخوان شدن با یک کتاب خوب کار را شروع کنیم. امیدواریم با کمک شما عزیزان در معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی به کسانی که به دنبال کتاب مناسبی برای شروع هستند کنک کنیم و در نهایت یک لیست خوب از کتاب‌های مناسب تهیه کنیم.

البته می‌دانیم که معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی به هیچ وجه کار ساده‌ای نیست. در دنیای امروز تبلیغات در هر زمینه‌ای به شدت زیاد شده و اگر کسی بخواهد کتاب خواندن را شروع کند، به راحتی ممکن است تحت تاثیر تبلیغات در دنیای کتاب قرار گیرد و چه‌ بسا یک کتاب نامناسب برای شروع کتابخوانی انتخاب کند. در این صورت تنها چیزی که رخ می‌دهد دوری بیشتر و بیشتر از کتاب است. ما تلاش می‌کنیم تا از این اتفاق دوری کنیم و با معرفی کتاب خوب برای شروع کتابخوانی به دیگران کمک کنیم از کتاب لذت ببرند و بیشتر و بیشتر به کتاب نزدیک شوند.

شاید مهم‌ترین نکته برای شروع کتابخوانی و انتخاب کتاب این است که ما شناخت خوبی از خودمان داشته باشیم. بدانیم در چه زمینه‌ای مایل هستیم کتاب بخوانیم، آیا رمان را ترجیح می‌دهیم یا کتاب‌های فلسفی را، روانشناسی را ترجیح می‌دهیم یا کتاب‌های زندگی‌نامه را و یا شاید بهتر در همه زمینه‌ها کتاب‌هایی بخوانیم؟ ممکن است این سوال پیش بیاد که: من از کجا بدانم به چه چیزی علاقه دارم؟

این سوال جواب ساده‌ای ندارد و ممکن است با انتخاب کتاب مناسب به هر زمینه‌ای علاقه‌مند شوید، بنابراین پیشنهاد ما در ابتدا این است که خود را محدود نکنید و کتاب‌های مختلفی بخوانید. به مرور متوجه خواهید شد که به چه کتاب‌هایی و در چه زمینه‌هایی علاقه دارید بیشتر مطالعه کنید و کتاب بخوانید.

شاید بد نباشد به این مورد اشاره کنیم که ما در اینجا توجه ویژه‌ای به ادبیات داستانی داریم و ممکن است در آینده که لیستی از کتاب‌های مناسب برای شروع کتابخوانی را منتشر کردیم قسمت عمده‌ای از آن رمان و یا داستان کوتاه باشد.

[ مطلب مرتبط: گفت‌وگو درباره خرید کتاب ]

معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی

علاوه بر شناخت خودمان، لازم است که از برخی از موضوعات پیرامون کتاب هم آگاهی داشته باشیم تا گرفتار یک کتاب سخت‌خوان براش شروع کتابخوانی نشویم. به عنوان مثال، اغلب کتاب‌هایی که به شکل جریان سیال ذهنی نوشته شده‌اند کتاب‌های مناسبی برای شروع کتابخوانی نیستند.

مثلا تصور کنید شما کتابخوانی را با کتاب‌هایی مانند رمان خشم و هیاهو، کتاب پدرو پارامو و یا کتاب کنستانسیا شروع کنید! به شما قول می‌دهم در همین ابتدا با مشکل مواجهه خواهید شد. درک کتاب‌هایی که به شکل جریان سیال ذهنی نوشته شده‌اند در بیشتر موارد کار سخت و طاقت‌فرسایی است.

اما از کجا بدانیم که یک کتاب به چه شکل نوشته شده است؟ یک راهکار مناسب این است قبل از انتخاب کتاب درباره آن تحقیق کنید. ما در کافه‌بوک معرفی کاملی از هر کتاب ارائه می‌کنیم و شما با خواندن این معرفی‌ها می‌توانید تشخیص بدهید که آیا این کتاب برای شروع کتابخوانی مناسب است یا خیر.

یک نکته بسیار مهم برای کتاب خواندن و تبدیل شدن به یک کتابخوان حرفه‌ای این است که مطالعه را ادامه بدهید. اینکه در ابتدا کتاب مناسب و خوب بخوانید مهم است اما از این مهمتر ادامه مسیر است. شما هرچه بیشتر کتاب بخوانید با کتاب‌های بهتر و مفیدتر آشنا می‌شوید و در این زمینه به یک آدم حرفه‌ای تبدیل می‌شوید.

این مطلب هنوز کامل نیست و در آینده با کمک کامنت‌های شما کابران تکمیل خواهد شد ولی در ادامه چند رمان در ژانرهای مختلف معرفی می‌شود که برای شروع کتابخوانی از دید ما مناسب هستند. خیلی مهم است که شما کتاب‌ها را با تحقیق و براساس فاکتورهای مختلف انتخاب کنید. ما در اینجا صرفا چند کتاب را پیشنهاد می‌کنیم که معرفی این کتاب‌ها در سایت نیز وجود دارد و شما می‌توانید معرفی کامل آن‌ها را بخوانید.

پیشنهاد چند کتاب برای شروع کتاب‌خوانی:

 1. کتاب موش‌ها و آدم‌ها
 2. کتاب جاناتان مرغ دریایی
 3. رمان مردی به نام اوه
 4. کتاب احتمال عشق در نگاه اول
 5. کتاب گیرنده شناخته نشد
 6. رمان راز مادرم
 7. کتاب دختر پنهانم
 8. رمان شب‌های روشن
 9. کتاب کیمیاگر
 10. رمان مروارید
 11. رمان ملت عشق
 12. رمان نفرتی که تو می‌کاری
 13. کتاب دوست بازیافته
 14. کتاب هنر خوب زیستن
 15. کتاب خودت باش دختر

لطفا شما هم توصیه‌ها و پیشنهادات خود را برای شروع کتابخوانی برای ما بنویسید و در معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی به ما و همه کابران کمک کنید. برای ما بنویسید که فکر می‌کنید چه فاکتورهایی در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرند و چه کتاب‌هایی را برای خواندن پیشنهاد می‌کنید؟

همچنین برای ما بنویسید که شروع کتاب‌خوانی شما با چه کتاب‌هایی بوده است؟

از کامنت‌های خوب شما عزیزان برای تکمیل کردن مطلب استفاده می‌شود و یا با نام خود شما در مطلب قرار خواهد گرفت.

» اینستاگرام کافه‌بوک

معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی

معرفی چند مطلب مفید:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 120
دوست نداشتم: 22
میانگین امتیازات: 5.45

معرفی کتاب نشانک

53 دیدگاه در “معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی

سلام من کتاب زیاد میخوندم ولی نه به صورت حرفه ایی و تمام وقت فقط گاهی اوقات داستان کوتاه ویا کتاب هایی که قطور نباشند و فقط برای بیکار نماندن میخوندم مثل مربای شیرین و بچه های قالیباف خانه یا مثلا قلعه حیوانات و سه قطره خون.. یه روز رفتم پیش دوستم کار داشتم و توی کتابخانه بود خیلی از اون فضا خوشم اومد و تصمیم گرفتم برم توی فاز کتابخانی و روشن فکری(به اصطلاح بعضیا) .. خلاصه به دوستم گفتم و اونم کتاب ملت عشق رو بهم داد و خوندم و واقعا عالی بود بعد کتاب عقاید یک دلقک رو بهم داد و اونم بر علاقه من به کتاب افزود و بعد خودم رفتم کتاب سمفونی مردگان رو خریدم و شروع کردم به خوندن و بعضی کلمات اولین بار به چشمم میخورد و مجبور بودم تو اینترنت سرچ کنم ولی داستانش عالی بود و من خیلی دوست داشتم و الان تصمیم دارم کتابهای موش ها و آدم ها _ کوری _انسان خداگونه رو بخونم و واقعا این فاز و حال کتابخوانی رو دوست دارم

برای شروع باید همه ی اون ۱۵ تا رو به ترتیب بخونیم؟؟؟

خیر دوست گرامی – این موارد پیشنهاد بود برای شروع – هر کدام را که مایل بودید با تحقیق بیشتر انتخاب کنید و مطالعه کنید.

من وقتی ۱۰ سالم بود کتاب خوندنو با کتاب ده بچه زنگی از آگاتا کریستی شروع کردم و هنوزم که هنوزه اون کتاب از نظر من یک شاهکاره

من تازه یک ماهه که کتاب خوندن رو شروع کردم اونم با مزرعه حیوانات ، فوق العاده بود و بی نظیر ! وأقعا شاهکاره

سلام و عرض ادب . من کتاب ” آینه ای در تاریکی ” اثر شهاب میردار رو توصیه می کنم. این کتاب ترکیبی از ادبیات و فلسفه هست و فکر رو مجبور به کنکاش می کنه. این کتاب توسط نشر مایا چاپ شده

سلام کاملا صحیحه بعضی وقتا کسایی که کتاب خون رو شروع میکنن ممکنه انتخاب خوبی نداشته باشند ودرگیریک حس ناخوشایندشوند

کسی که برای اولین بار میخواد شروع کنه به کتاب خوندن یا دفعات اولشه طبعا نمیدونه دقیق از چه موضوع هایی خوشش میاد پس باید بعضی سبک های مختلف رو بخونه تا علاقه ش نسبت به هر سبک روشن بشه و اینکه هم حتما در بین خوندن رمان های خارجی که من برای کسهایی که تاره شروع کردن به خوندن کتاب کیمیاگر و جاناتان مرغ دریایی و قلعه حیوانات وشازده کوچولو که هم به نسبت کتابای کم حجمی هستن و دلزدگی و متن طولانی و توضیحات اضافه ندارن با وجوداینکه مطالب خیلی خوب و مفید و صدالبته زیبا دارن هم مقداری سبک هاشون فرق داره تم سیاسی و روانشناسی موفقیت و فلسفی ساده و در دل تعارف داستان دارند و اینکه حتما در بین شروع خوندن رمان ایرانی هم بخونید مثل ماهی سیاه کوچولو و چشمهایش و من او که زیبا هستند

من برای کسانی که تازه میخوان کتاب خوندن رو شروع کنن اینها رو پیشنهاد میدم
یک روز قشنگ بارانی : امانوئل اشمیت
خوبی خدا: جمعی از نویسندگان
گلهای معرفت: امانوئل اشمیت
مردی به نام اووه: فردریک بکمن
دختری با هفت اسم فرار از کره شمالی
وقتی نیچه گریست

ببخشید میشه لطفا منو راهنمایی کنین که برای خوندن کارهای داستایفسکی از کدوم کارشروع کنم؟؟

به زودی درمورد این موضوع مطلبی منتشر خواهیم کرد – لطفا صبور باشید.

به نظر من از بیچارگان شروع کنید که نثر زیبا و تاثیرگذاری داره در کنار اون میتونید شب های روشن و آزردکان رو هم امتحان کنید

سلام.ازمطالب خوب وراهنماییهای شما سپاسگزارم. من رمانها وکتابهایی درموردتاریخ ایران مطالعه کرده ام .اکنون مشغول مطالعه کتاب((دوقرن سکوت))نوشته عبدالحسین زرین کوب هستم.که کتابی بسیارعالی درباره تاریخ غم انگیز دوران بعداز حمله اعراب به ایران هست.توصیه میکنم این کتاب رو بخونید.

سلام به همه
منم با نظر همه موافقم واقعا باید کتاب خیلی ادبیات روان و قابل درکی داشته باشه که بتونید درکش کنید و خسته نشید از خوندنش و این باعث میشه که رمان های مختلفی رو امتحان کنید تا با سلیقتون آشنا بشید من اول با کتاب بار هستی شروع کردم که واقعا سخت بود درکش اصلا خوب نبود ولی ناامید نشدم و ادامه دادم قلعه حیوانات ، ملت عشق ،دختر خوب ، براستی دوستت دارم ، زمانی که یک اثر هنری بودم ، دختری از بروکلین ، و ….. الان دیگه میدونم چی رو دوست دارم .

یه موضوع مهم (البته از نظر من!) اینه که در ابتدا آدم بتونه تم مورد علاقه اش رو پیدا کنه ، بعد از اون هم نویسنده و یا مترجم.
ولی برای شروع باید بهترین داستان ها رو در هر زمینه ای انتخاب کرد تا بشه بر اساس اون راجع به موارد بالا تصمیم گرفت؛ حالا بهترین داستان که میگم از نظر من یعنی کتابی که علاوه بر تم های مشخص تاریخی، سیاسی ، عاشقانه ، فلسفی ، علمی و یا … داستان خیلی قوی و جذابی داشته باشن که به راحتی از طریق این سایت و یا پرس و جو از افراد کتاب خوون قابل تشخیص هستن من به شخصه راه خودم رو پیشنهاد میکنم:
تاریخی : سینوهه
فلسفی : دنیای سوفی
تاریخی-عاشقانه : دزیره
عاشقانه : غرور و تعصب
علمی تخیلی (sci-fi) : گلهایی به یاد آلجرنون
زندگینامه : شما که غریبه نیستید ( اینو ۱۲ سالگی خوندم) ، شازده حمام
کمدی : آبلوموف
سفرنامه : سفرنامه های آقای منصور ضابطیان
شعر نو : اگر تا هفت بشماری از خانم نیلوفر لاری پور و یا عاشقانه های جلیل صفر بیگی
ترسناک : رمان های آگاتا کریستی واقعا جذابن

من دوران دانشگاه خیلی کتاب میخوندم اما آس و پاس های لندن رو خیلی دوست داشتم و کلا جورج ارول بینظره

سلام
بنظرم برای شروع کتاب خوانی باید بهترین کتاب ها را تهیه کرد نه اینکه بدون هیچگونه فیلتری کتاب های مختلف تهیه کرد و خوند چون در آخر یکمی ذهن آدم بهم میریزه.
باید طبق سلیقه شخصی یه نوع از کتاب های مناسب را تهیه کرد و خوند مثلا کتاب های رمان یا کتاب های روانشناسی و خودپروری که مورد علاقه من هست البته هرکس سلیقه خاص خودش را داره .

بنظر من رمانهای تاریخی برای شروع عالی هستن، مثل دزیره که واقعا عالیه.
در مورد ملت عشق خیلیها رو دیدم که ادامه ندادن کتابو. چون جذبشون نکرده.

من اولش با ملت عشق شروع کردم بعد از اون رمان دختری که رهایش کردی جوجومویز رو نصفه گذاشتم و رفتم سراغ سینوهه دو جلدی! و کاملا جذبم کرد بعدش جزء از کل(که وسطاش خانواده دین دگ داشتن میرفتن رو مخم و فقط میخوندم که تموم شه) بعد دنیای سوفی رو شروع کردم و تااازه دسگیرم شد ک به چه نوع کتابی علاقه دارم و با همین ذهنیت وقتی نیچه گریست رو خوندم و نهایت لذت رو بردم=)) ناگفته نماند من تموم پیشنهادای کتابتون رو زیر و رو کردم، مرسی ازتون

سلام به همه دوستان کتاب خوان.
من چند روز پیش کتاب ” مردی به نام اوه” رو شروع کردم و الان در حال اتمامش هستم. نظرم اینه که وقتی این کتاب رو شروع میکنی به خوندن دلت میخواد بدونی آخرش چی می شه.. راستش تنها جذابیتی که این کتاب برای من داشت قصد خودکشی اوه بودش.
متاسفانه من دختر تنبلی هستم و خیلی حال و حوصله ی کتاب خوندن رو ندارم و لذا از این طریق میخوام از شما یه راهنمایی بگیرم؛
خواهش می کنم کتابهایی رو به من معرفی کنین که داستانش پر از حاشیه نباشه. من دلم میخواد کتابی که میخونم توی هر فصلش پر از آگاهی باشه برام، مثلا از اینکه چند صفحه درباره ی یه مطلب پیش پا افتاده نوشته می شه اصلا برام خوشایند نیست.
اگر براتون امکان داره و متوجه منظور من شدین، لطفا راهنماییم کنین..ممنونم از شما

سلام …
خب از اونجایی که سلیقه افراد فرق می کنه معرفی کتاب سخت میشه…
ولی خب اینا تعدادی از رمانایی هست که من از خوندنشون لذت وافر بردم….
گتسبی بزرگ.
مرشد و مارگاریتا.
کوری.
صد سال تنهایی.
پا برهنه ها.
قمار باز.
دختر کشیش.
۱۹۸۴٫
عشق سالهای وبا.
جز از کل.
سالار مگس ها.
و….
من رمان خوندن رو بصورت جدی فک کنم با سرخ و سیاه استاندال یا فارست گامپ شروع کردم حقیقتش دقیق یادم نیست…
خلاصه رمانای خوب زیادن ولی رمان خونای خب کم….
ممنون از سایت عالی تون…
روزگارتون خوش و خرم…

من با کتاب صد سال تنهایی شروع کردم… و بدترین اشتباهم بود… تو ۱۰۰صفحه اول رهاش کردم و رفتم سراغ سمفونی مردگان که اونم تو ۲۰ صفحه اول ناتموم موند… دیگه داشتم پشیمون میشدم که ملت عشق رو شروع کردم…جوری با عشق و علاقه خوندم که یه هفته ای تموم شد. بعد مزرعه حیوانات و صدسال و سمفونی رو تموم کردم. به نظر من باید در ابتدا رفت سراغ کتاب هایی که ادبیات ساده تر و متنی دلپذیر دارن مثل ملت عشق و مردی به نام اوه تا حداقل به کتاب خوندن عادت کنیم و دلزده نشیم… بعد بریم سراغ کتاب هایی با ادبیاتی پیچیده تر مثل سمفونی مردگان و دنیای سوفی و صد البته بدونیم از کتاب چه میخوایم و علاقمند به چه سبک و ژانری هستیم

جالبه اتفاقا من با صد سال تنهایی بصورت جدی کتابخونی رو جزبرنامم گذاشتم خیلی لذت بردم ازش.خیلی بهم حال داد بطوریکه هنوزم کتاب اول مورد علاقمه

خارج از اینکه هر کس چه سبک کتابی رو دوست داره ولی براساس تجربه خودم شروع کتابخوانی با کتاب قلعه حیوانات و یا ۱۹۸۴ جرج اورول شما را وارد دنیایی میکنه که حتی میتونید از این به بعد چه سبک کتابی رو بخونید.
حتی بنظر من قلعه حیوانات باید جزو کتب درسی مدارس باشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.