کتاب ملت عشق

تبلیغ گروه هنری نشانک

کتاب ملت عشق در ترکیه بیش از ۵۰۰ بار به چاپ رسیده و توانسته است عنوان پرفروش‌ترین کتاب تاریخ ترکیه را به دست آورد. این کتاب در ایران هم با استقبال بسیار خوبی مواجه شده و تا به حال بیشتر از ۵۰ بار تجدید چاپ شده و توانسته است طرفداران زیادی پیدا کند. البته واکنش‌ها نسبت به این رمان بسیار متفاوت است. برخی ملت عشق را بهترین رمانی می‌دانند که تا به حال خوانده‌اند و برخی آن را صرفا یک کتاب معمولی و یا حتی سطح پایین می‌دانند. در ادامه به معرفی و خلاصه کتاب ملت عشق می‌پردازیم.

به هیچ متمم و صفتی نیاز ندارد عشق.
خود به تنهایی دنیایی است عشق.
یا درست در میانش هستی، در آتشش
یا بیرونش هستی، در حسرتش…

الیف شافاک در سال ۱۹۷۱ در استراسبورگ فرانسه به دنیا آمد. دوران کودکی و جوانی‌اش در آنکارا، مادرید، عمان، کلن، استانبول، بوستون، میشیگان و آریزونا گذشت. فارغ‌التحصیل رشته روابط بین‌الملل از دانشگاه فنی خاورمیانه (آنکارا) است. دوره کارشناسی ارشد را نیز در همان دانشگاه در رشته مطالعات زنان و دوره دکتری را در رشته علوم سیاسی به پایان رساند.

پشت جلد کتاب ملت عشق قسمتی از متن کتاب آمده است:

مولانا خودش را «خاموش» می‌نامید؛ یعنی ساکت. هیچ به این موضوع اندیشیده‌ای که شاعری، آن هم شاعری که آوازه‌اش عالمگیر شده، انسانی که کار و بارش، هستی‌اش، چیستی‌اش، حتی هوایی که تنفس می‌کند چیزی نیست جز کلمه‌ها و امضایش را پای بیش از پنجاه هزار بیت پرمعنا گذاشته چطور می‌شود که خودش را «خاموش» بنامد؟

[ مطلب مرتبط: معرفی رمان‌های عاشقانه ]

ملت عشق

خلاصه داستان کتاب ملت عشق

این کتاب دو داستان را شامل می‌شود که به زیبایی در کنار هم و در یک کتاب گنجانده شده است. دو رمان که موازی هم جلو می‌رود. و به گونه‌ای به همدیگر ارتباط دارند. یکی از این داستان‌ها در سال ۲۰۰۸ در امریکا و دیگری در قرن هفتم در قونیه اتفاق می‌افتد.

داستان اول کتاب مربوط به اللا روبینشتاین است که در بوستونِ آمریکا زندگی می‌کند. اللا یک همسر و مادر است که همه زندگی خود را صرف خانواده و رابطه زناشویی کرده است. با اینکه همسر اللا – دیوید – دندانپزشک مشهوری بود و معیشت آن‌ها در یک سطح ایده‌آل قرار داشت اما عشق و صمیمتی در میان آن‌ها نبود. اللا این موضوع را پذیرفته بود و همه اولویت‌های خود را تغییر داده بود و فقط به فکر بچه‌هایش بود. اما با این حال رابطه اللا با خانواده‌اش هم چندان خوب نبود و رابطه زناشویی‌اش در خطر بود. طبق تشبیه کتاب، اللا شبیه یک برکه بود، یک برکه راکد. در اینجا اولین جملات کتاب می‌تواند جالب توجه باشد.

سنگی را اگر به رودخانه‌ای بیندازی، چندان تاثیری ندارد. سطح آب اندکی می‌شکافد و کمی موج بر می‌دارد. صدای نامحسوس «تاپ» می‌آید، اما همین صدا هم در هیاهوی آب و موج هایش گم می‌شود. همین و بس.
اما اگر همان سنگ را به برکه‌ای بیندازی… تاثیرش بسیار ماندگارتر و عمیق‌تر است. همان سنگ، همان سنگ کوچک، آب‌های راکد را به تلاطم در می‌آورد. در جایی که سنگ به سطح آب خورده ابتدا حلقه‌ای پدیدار می‌شود؛ حلقه جوانه می‌دهد، جوانه شکوفه می‌دهد، باز می‌شود و باز می‌شود، لایه به لایه. سنگی کوچک در چشم به هم زدنی چه‌ها که نمی‌کند. در تمام سطح آب پخش می‌شود و در لحظه‌ای می‌بینی که همه جا را فرا گرفته. دایره‌ها دایره‌ها را می‌زایند تا زمانی که آخرین دایره به ساحل بخورد و محو شود.
رودخانه به بی‌نظمی و جوش و خروش آب عادت دارد. دنبال بهانه‌ای برای خروشیدن می‌گردد، سریع زندگی می‌کند، زود به خروش می‌آید. سنگی را که انداخته‌ای به درونش می‌کشد؛ از آنِ خودش می‌کند، هضمش می‌کند و بعد هم به آسانی فراموشش می‌کند. هر چه باشد بی‌نظمی جزء طبیعتش است؛ حالا یک سنگ بیش‌تر یا یکی کم‌تر. (کتاب ملت عشق – صفحه ۷)

در این میان اللا بنا به دلایل مختلف کاری تحت عنوان یک ویراستار پیدا می‌کند. او می‌بایست رمانی را که به او داده شده بخواند و در مورد آن گزارشی تهیه کند. رمانی که زندگی او را برای همیشه تغییر خواهد داد. رمانی که به اللا می‌دهند، رمان ملت عشق است. در ابتدای رمانی که به اللا داده شده است شعری از دفتر دوم مثنوی معنوی آمده است که تاثیر عمیقی دارد:

ما زبان را ننگریم و قال را
ما درون را بنگریم و حال را

موسیا آدابدانان دیگرند
سوخته جان و روانان دیگرند

ملت عشق از همه دین‌ها جداست
عاشقان را ملت و مذهب خداست

داستان دوم رمان، ماجرای همین رمانی است که به اللا داده می‌شود، یعنی داستان کتاب ملت عشق. ملت عشق در واقع رمانی در مورد عشق مولانا و شمس تبریزی است که در قرن هفتم اتفاق می‌افتد. رمان ملت عشق در ۴ بخش نوشته شده است:

  1. خاک – پدیده‌های عمیق، آرام و جامد زندگی
  2. آب – پدیده‌های سیال و جاری و متغییر زندگی
  3. باد – پدیده‌های ترک‌کننده و کوچنده زندگی
  4. آتش – پدیده‌های سوزاننده، ویران‌کننده و نابودکننده زندگی

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، داستانی که در قرن هفتم روایت می‌شود داستان وارد شدن شمس تبریزی به زندگی مولانا است. کسی که زندگی مولانا را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد و دنیای جدیدی پیش روی او باز می‌کند. اولین دیدار شمس تبریزی و مولانا نیز بسیار معروف است و در آن شمس سوالی عجیب از مولانا می‌پرسد. سوالی که در متن کتاب چنین نوشته شده است:

به نظر تو کدام یک از این دو نفر والاتر است: حضرت محمد یا بایزید بسطامی؟

داستان کتاب به همین شکل بین زندگی اللا و اتفاقات قرن هفتم در جریان است. در این بین اللا تحت تاثیر ملت عشق قرار می‌گیرد و تصمیم می‌گیرد با نویسنده رمان ملت عشق یعنی عزیز ز. زاهارا از طریق ایمیل ارتباط برقرار کند و…

در قسمت دیگری از متن پشت جلد کتاب آمده است:

اغلب مفسران مثنوی بر این نکته تاکید می‌کنند که این اثرِ جاودان با حرف «ب» شروع شده است. نخستین کلمه‌اش «بشنو!» است. یعنی می‌گویی تصادفی است شاعری که تخلصش «خاموش» بوده ارزشمندترین اثرش را با «بشنو» شروع می‌کند؟ راستی، خاموشی را می‌شود شنید؟

[ لینک مرتبط: کتاب بعد از عشق اثر الیف شافاک ]

داستان کتاب ملت عشق

درباره کتاب ملت عشق

به نظر من ملت عشق واقعا یک کتاب فوق‌العاده عالی و لذت‌بخش است که می‌توان کمبودهای آن را نادیده گرفت و بی‌نهایت از خواندن آن لذت برد. هنگام مطالعه ملت عشق احساس خوبی داشتم و به همه دوستان پیشنهاد می‌کنم این کتاب را مطالعه کنند و لذت ببرند. این کتاب جزء کتاب‌های پیشنهادی کافه‌بوک برای مطالعه قرار دارد.

آنچه در مورد رمان ملت عشق بسیار چشم‌گیر و جذاب است نحوه تغییر زاویه دید می‌باشد. در کتاب از زاویه دید اول شخص و سوم شخص استفاده شده و همین باعث جذابیت دو چندان مطالب شده است. کتاب مدام از زاویه دید افراد مختلف روایت می شود و حدود ۱۸ نفر، اتفاقات را روایت می‌دهند. برخی از افرادی که این رمان را روایت می‌کنند عبارتند از: اللا – شمس – شاگرد – مولوی – حسن گدا – گل کویر – سلیمان مست – متعصب – کیمیا و…

این رمان در مورد عشق است، عشقی واقعی، عمیق و خالص که در کمتر کتابی با آن روبه‌رو خواهید شد.

هنگامی که داستان شمس تبریزی در رمان ملت عشق را می‌خوانید شیفته آن می‌شوید. احساس خوبی به شما دست می‌دهد و دلتان نمی‌خواهد کتاب را کنار بذارید. به معنای واقعی کلمه جذب این داستان خوب می‌شوید اما وقتی در اوج لذت بردن از داستان قرن هفتم هستید، نویسنده دوباره به ماجرای اللا در امریکا برمی‌گردد و این ممکن است مقداری لذت خواندن کتاب را کم کند و شاید حتی باعث عصبانیت شما شود. دست‌کم باعث شد که من احساس خوبی نداشته باشم، ماجراهای شمس بسیار خواندنی و لذت‌بخش است و علاقه داشتم که فقط آن را مطالعه کنم اما کتاب که در فصل‌های کوتاه کوتاه نوشته شده است این لذت را از شما می‌گیرد.


شخصا وقتی ملت عشق را می‌خواندم دوست داشتم قسمت‌هایی که مولانا داستان را روایت می‌کند بیشتر باشد اما چنین نبود و فقط در بعضی مواقع داستان از دید مولانا نقل میشد.

نباید از این نکته هم غافل شد که رمان ملت عشق صرفا یک رمان خوب است که قسمتی از آن از زندگی مولانا و شمس گرفته شده است. همه اتفاقات و جریانات این کتاب براساس مستندات تاریخی نیست و اگر شما از زندگی مولانا و برخورد او با شمس تبریزی آگاه باشید می‌توانید به‌راحتی به این موضوع پی ببرید. بنابراین به این کتاب صرفا به عنوان یک رمان نگاه کنید و انتظاری فراتر از آن نداشته باشید.

می‌توان گفت همه خوب‌بودن و تاثیرگذار بودن کتاب نیز مربوط به همین داستان قرن هفتم یعنی داستان عشق میان شمس تبریزی و مولانا است. اگر داستان اللا به شکل مجزا در یک کتاب آمده بود هرگز نمی‌توانست موفقیتی در حد این کتاب کسب کند. پیشنهاد می‌کنم مطالعه کتاب ملت عشق را به هیچ‌وجه از دست ندهید و حتی اگر مایل هستید کسی را به کتاب و کتاب‌خواندن علاقه‌مند کنید، رمان ملت عشق را به او هدیه دهید.

از کتاب ملت عشق ترجمه‌های متعددی در بازار وجود دارد اما این کتاب با ترجمه ارسلان فصیحی از نشر ققنوس معروف شده است که ترجمه خوب، روان و بی‌نقصی می‌باشد.

نکته نهایی در مورد کتاب ملت عشق قواعد خواندنی شمس تبریزی است که در کتاب آمده است. این قاعده‌ها با نام چهل قاعده عشق و یا چهل قاعده شمس تبریزی نیز شناخته می‌شود. این چهل قاعده را می‌توانید از طریق لینک زیر در سایت کافه‌بوک بخوانید:

» چهل قاعده شمس

معرفی کتاب ملت عشق

[ لینک مرتبط: رمان سمفونی مردگان – نشر ققنوس ]

جملاتی از متن کتاب ملت عشق

تمام زندگی اللای بیچاره خلاصه شده بود در راحتی شوهر و بچه‌هایش. نه علمش را داشت و نه تجربه‌اش را تا به تنهایی سرنوشتش را تغییر دهد. هیچ‌گاه نمی‌توانست خطر کند. همیشه محتاط بود. حتی برای عوض کردنِ مارک قهوه‌ای که می‌خورد بایست مدت‌های طولانی فکر می‌کرد. از بس خجالتی و سربزیر و ترسو بود؛ شاید بشود گفت آخر بی‌عرضگی بود.  (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۱)

کلماتی که برای توصیف پروردگار به کار می‌بریم، همچون آینه‌ای است که خود را در آن می‌بینیم. هنگامی که نام خدا را می‌شنوی ابتدا اگر موجودی ترسناک و شرم‌آور به ذهنت بیاید، به این معناست که تو نیز بیش‌تر مواقع در ترس و شرم به سر می‌بری. اما اگر هنگامی که نام خدا را می‌شنوی ابتدا عشق و لطف و مهربانی به یادت بیاید، به این معناست که این صفات در وجود تو نیز فراوان است. (کتاب ملت عشق – صفحه ۵۴)

پیمودن راه حـق کار دل است، نه کار عـقل. راهنمایت همیشه  دلـت باشد، نه سری که بالای شانه‌هایت است. از کسانی  باش که به نـفـس خـود آگاهـند، نه از کسـانی که نــفــس خـــود را نـادیــده مـی‌گیـرند. (کتاب ملت عشق – صفحه ۶۹)

تقریبا همه برنامه‌های آشپزی تلویزیون را تماشا می‌کرد، اما هیچ‌کدام به نظرش واقعی نمی‌رسیدند. این‌که در این برنامه‌ها غذا پختن را با «ابداع»، «خلاقیت»، حتی «دیوانگی» یکی می‌دانستند به نظرش عجیب می‌رسید. آشپزخانه آزمایشگاه که نیست! بگذار دانشمندان آزمایش بکنند، هنرمندها عجیب و غریب باشند! آشپزی اما چیز دیگری است. برای این‌که آشپز خوبی باشی، نه آزمایش لازم است نه دیوانه بودن! (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۰۱)

شمس با همان لحن آرام و باوقار ادامه داد: «شاگر موقرمز، می‌گویی می‌خواهی به دریای تصوف قدم بگذاری، اما حاضر نیستی بهایش را بپردازی. این‌طوری نمی‌شود! برای یکی پول و ثروت تله اصلی است، برای یکی دیگر شهرت و مقام، برای دیگری تن و شهوت! انسان در وهله اول باید از شرّ چیزی خلاص شود که در این دنیا بیش‌ترین اهمیت را برایش دارد. این شرط اول قدم گذاشتن در این راه است. (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۳۹)

زندگی عذابی تمام‌نشدنی است. انگار همیشه بین زندگی و مرگ گیر کرده‌ام، همیشه در برزخم. (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۵۷)

هر انسانی به کتابی مبین می‌ماند در جوهره‌اش؛ منتظر خوانده شدن. هر کدام از ما در اصل کتابی هستیم که راه می‌رود و نفس می‌کشد. کافی است جوهره‌مان را بشناسیم. فاحشه باشی یا باکره؛ افتاده باشی یا عاصی، فرقی نمی‌کند؛ آرزوی یافتن خدا در قلب همه ما، در اعماق وجودمان پنهان است. از لحظه‌ای که به دنیا می‌آییم، گوهر عشق را درونمان حمل می‌کنیم. (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۷۲)

عشق خدا به دریا می‌ماند. هر انسانی به قدر ذاتش از آن آب برمی‌دارد. این‌که هر کسی چقدر آب برمی‌دارد به گنجایش ظرقش بستگی دارد. یکی ظرفش خمره است، یکی دلو، یکی کوزه، دیگری پیاله. (کتاب ملت عشق – صفحه ۲۳۸)

انسان هرگاه نقص‌ها و عیب‌ها و هوس‌ها و اشتیاق‌های نفسش را شناخت و قصد کرد اصلاحش کند، آن زمان به سفری درونی می‌رود. از آن به بعد چشمانش نه رو به بیرون، بلکه رو به درون می‌چرخد. به این ترتیب گام‌به‌گام به منزل بعدی نزدیک می‌شود. این منزل، از منظری، درست برخلاف منزل پیشین است. در این‌جا فرد به جای آن‌که مدام دیگران را مقصر بداند، همیشه تقصیر را در وجود خودش می‌یابد. در هر واقعه‌ای خودش را می‌کاود و مقصر می‌داند. این پله، پله «عالمِ زیبا و منِ زشت» است. (کتاب ملت عشق – صفحه ۲۵۲)

کائنات وجودی واحد است. همه‌چیز و همه‌کس با نخی نامرئی به هم بسته‌اند. مبادا آه کسی را برآوری؛ مبادا دیگری را، به خصوص اگر از تو ضعیف‌تر باشد، بیازاری. فراموش نکن اندوه آدمی تنها در آن سوی دنیا ممکن است همه انسان‌ها را اندوهگین کند. و شادمانی یک نفر ممکن است همه را شادمان کند. (کتاب ملت عشق – صفحه ۳۱۰)

مرزهای عقل و منطق ممکن است کاملا قاطع باشد. ما در عشق همه مرزها و جدایی‌ها محو می‌شوند. (کتاب ملت عشق – صفحه ۳۳۷)

دنیا چاه پریشانی است در نبودِ شمس. (کتاب ملت عشق – صفحه ۴۲۹)

تسلیم شدن در برابر حق نه ضعف است نه انفعال. برعکس، چنین تسلیم شدنی قوی شدن است به حد اعلی. انسان تسلیم شده سرگردانی در میان موج‌ها و گرداب‌ها را رها می‌کند و در سرزمینی امن زندگی می‌کند. (کتاب ملت عشق – صفحه ۴۳۵)

اگر یکی را که دوستش داری از دست بدهی، بخشی از وجودت همراه با او از دست می‌رود. مانند خانه‌ای متروکه اسیر تنهایی‌ای تلخ می‌شود؛ ناقص می‌مانی. خلا محبوبِ از دست رفته را همچون رازی در درونت حفظ می‌کنی. چنان زخمی است که با گذشت زمان، هر قدر هم طولانی، باز تسکین نمی‌یابد. چنان زخمی است که حتی زمانی که خوب شود، باز خون‌چکان است. گمان می‌کنی دیگر هیچ‌گاه نخواهی خندید، سبک نخواهی شد. زندگی‌ات به کورمال‌کورمال رفتن در تاریکی شبیه می‌شود؛ بی‌آن‌که پیش رویت را ببینی، بی‌آن‌که جهت را بدانی، فقط زمان حال را نجات می‌دهی… شمع دلت خاموش شده، در شب ظلمات مانده‌ای. (کتاب ملت عشق – صفحه ۴۹۶)

عمری که بی عشق بگذرد، بیهوده گذشته است. نپرس که آیا باید در عشق الهی باشم یا عشق مجازی، عشق زمینی یا عشق آسمانی، یا عشق جسمانی؟ از تفاوت‌ها تفاوت می‌زاید. حال آنکه به هیچ متمم و صفتی نیاز ندارد عشق. خود به تنهایی دنیایی است عشق. یا درست در میانش هستی، در آتشش، یا بیرونش هستی، در حسرتش. (کتاب ملت عشق – صفحه ۵۰۸)

[ لینک: پیشنهاد کتاب برای مطالعه ]

ملت عشق اثر الیف شافاک

مشخصات کتاب

  • کتاب ملت عشق
  • نویسنده: الیف شافاک
  • مترجم: ارسلان فصیحی
  • انتشارات: ققنوس
  • تعداد صفحات: ۵۱۱
  • قیمت چاپ نوزدهم: ۳۳۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر شما در مورد رمان ملت عشق چیست؟ آیا این کتاب خوب را خوانده‌اید؟ لطفا اگر این کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

نقد و بررسی کتاب

قلم نویسنده

7

ترجمه

7

تاثیرگذاری و جذابیت کتاب

9

مشخصات ظاهری و قیمت

8

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 2504
دوست نداشتم: 417
میانگین امتیازات: 6

تبلیغ سایت نشانک

388 دیدگاه در “کتاب ملت عشق

سلام من این کتاب نخوندم ولی تیکه هایی ک پیدا کردم از کتاب منو جذب کرده بیشتر مردم ایران ریزبین فقط دارن زندگی شمس و کیمیا ….زیره ذره بین گذاشتن توجه ای ب معنی و مفهوم نوشته ها ندارن کتابی ک ۵۰۰بارچاپ بشه انقدرنباید از دید ما بد باشه

پر از شبهه بود.یه چیزهایی اتفاق می افتاد که اصلا با دین اسلام جور در نمیاد.شمس یه آدم بسیار منحرف بود از نظر من :/

سلام
من این کتاب رو خوندم بسیار عالی بود و ازش لذت بردم.
و فکر کنم شمس به دلیل این که ادمی بود که همش میخواسته به شهر های مختلف بره و بگرده و خودش رو درگیر مساعل خانوادگی نکنه با کیمیا چنین برخوردی داشت.
خیلی از خواندنش لذت بردم ازتون میخوام کتاب های اینچنینی بهم معرفی کنین ممنون..

خیلی سطحی و نصیحت گرانه است.
نقطه قوتش بررسی اتفاقات از چند زاویه است.که همونم سطحی انجام داده.

سلام من این کتاب رو خوندم خیلی عالی بود ولی یه ابهاماتی برام پیش اومد…کیمیا بر اثر ضرب و شتم کشته شد؟؟من بعید بدونم شمس دست روش بلند کرده باشه^____^ در هر صورت…میشه یه لطفی کنین جواب بدین؟

سلام.به شخصه برای من هم کمی مبهم بود که کیمیا چطور کشته شد.به هر حال باید به این نکته اشاره کرد که نویسنده داستان صرفا زندگی مولانا و شمس رو باز آفرینی کرده و بیشتر اتفاقاتی که در داستان رخ داده فقط یک قصه هست و در واقعیت چنین رویدادهایی پیش نیامده…در صورتیکه اصل داستان واقعیه و نویسنده به داستان رنگ و لعاب داده

سلام/آری/وشمس کیمیایش را کشت/توی کتاب پله پله تا ملاقات خدا اثر عبدالحسین زرین کوب بزرگ داستانش مفصلا اومده

خواندن این کتاب برام جذاب بود اما ابهاماتی درباره رفتار شمس با کیمیا برایم وجود دارد.
و در جایی از کتاب این شبهه را بوجود آورده که شمس از جانب اسماعیلیان یک نفوذی بوده این ابهامات برایم باقی است .رفتار سرد مولوی با همسرش رفتار سرد شمس با همسرش اینها گره هایی هستند که در این دوره ایجاد حساسیت می کنند وای به حال زمان خودش .

جالبه من همش گوشه ذهنم اینه که ایا شمس و مولانا همجنس گرا بودند؟؟البته عشق عشقِ..مهم جنسیت طرفین نیست…من شخصا به هر جور گرایش جنسی بین دو نفر احترام میگذارم..درواقع مسئله بسیار شخصی ای هست..ولی خب این همیشه تو ذهن من هست که ممکنه بخاطر همجنسگرایی این بی مهری ها نسبت به همسرانشون بوده…همینجور خشمی که اطرافیان نسبت به این عشق داشتند ممکنه بخاطر این مسئله بوده که در اون‌زمان هم جامعه نسبت به همجنسگرایی دید مطلوبی نداشته

سلام
به نظرم این کتاب خود شناسیه نه شمس یا مولانا شناسی .
قواعده شمس خودش به تنهایی یه کتاب اگه بفهمیمش

جالبه شما ازین کتاب فقط این برداشت رو تونستین داشته باشین

رمان خوندن زیادی عمر تلف کردنه
کتاب اثر مرکب اثر مرکب اثر مرکب مخصوصا افراد ۱۸ تا ۲۲ سال

سلام به همه کتاب خوان ها،، اول از همه اینکه کتاب روان و خوبیست برای خواندن و لذت بردن ولی نه برای مولوی و شمس “شناسی”، چون از واقعیت بسیار دور می باشد البته ۱ جاهایی هم گریزی به واقعیت زده…. کتب در مورد شمس و مولوی زیاد خوندم ولی کتابی که به اصل ماجرا نزدیک و در عین حال جذاب باشه کتاب “عارف جان ” سوخته است که پیشنهاد میکنم به علاقه مندان چون که با توجهی ریزبینانه به واقعیات نوشته شده…در ضمن ۱ نکته اینکه در حال حاضر اگر ما به زمان شمس بریم و رودر رو با ایشان صحبت کنیم حتما به مترجم نیاز میشه!! اینو با توجه به “مقالات شمس” میگم ولی در این کتاب ! هیچی ولش کن ، بگذریم….در اخر تشکر زیاد از سایت “کافه بوک” که خیالمو راحت کرده از بابت پیدا کردن کتاب خوب واسه خوندن…یا حق

اصلا نپسندیدم وتوصیه هم نمیکنم بخونید خیلی پراکنده ومصنوعی.

سلام.کسانی که به تازگی مشغول مطالعه و رمان خواندن شده اند و این داستان جز اولین انتخابهایشان است حتما از خواندنش لذت میبرند.
این کتاب برای اشنا شدن کسانی که با زندیگنامه شمس و مولانا و صوفی گری اطلاعات ندارند خوبه. و اطلاعات مختصری هرچند تحریف شده میده..

تعریف ماجراها از زبانها و دیدگاه های متفاوت افراد قصه خوب بود.

اما ماجرای زندگی شخصی اللا ،زیادی سطحی و غیرواقعی بود.باید بیشتر و واقع بینانه تر به آن پرداخته میشد. نهایت ماجرای انها که با مرگ یکی از عشاق تمام شد به نظرم کلیشه ای و تکراری بود..

دلایل منطقی و عقلی و حتی احساسیه کافی برای مسلمان شدن عزیز ارائه نشد…

نویسنده با این داستان سعی داشت به شبهه های وارد به اسلام و کتاب قرآن، سطحی و با معیارهای مقبول شخصی اش پاسخ بدهد.

در واقع نویسنده میخواهد تفسیر و نگرشی آپدیت شده از دین اسلام به خواننده ها ارائه بده که کاملا غیر واقعی و دروغ است.مثله جایز شمردن ارتباط یک مرد صوفی با زن شوهردار چون آنها تفسیرشان از عشق متفاوت از مردم دیگر است!!؟؟ در حالی که در اسلام هرگز این عمل پذیرفته شدنی نیست و سنگسار خواهند شد.

از اینکه این کتاب باعث کنجکاوی مردم میشه و انها وارد تفریح و لذت کتابخوانی میشوند خوشحالم. اما این کتابو نمی پسندم و جزء کتابهای پیشنهادی ام به دیگران نیست.

شاد و کتابخوان باشید.

من ترجمه زهرا یعقوبیان را خریدم و خوندم؛ بنظرم ترجمه گیرایی بود. قیمتش ۵۰ تومن بود.

سلام.ملت عشق ازنظر من واقعا جالب بود.خیلی خوشم اومد و بنظرخودم تو زندگی هرکسی میتونه اثرگذار باشه.من این رمان رو پیشنهاد میکنم به بقیه دوستان.ودوست دارم همه بخوننداین رمان هدفمند بیان شده بود.تنها یک بیان سرگرم کننده نبود بلکه دنیای وسیعی از تاکتیک و رفتار وکردار در خودش جای داشت.تشکرمی کنم از نویسنده وهمچنین اقای ارسلان فصیحی.فقط دوستان رمانی که مثل همین باشه اگه خوندید بهم پیشنهاد کنید.سپاس

این کتاب خیلی اتفاقی به دستم رسید. ولی از خوندنش بینهایت لذت بردم. خیلی حس خاص و عحیبی داشت. بعد ااز کیمیاگر و شازده کوچولو خوندنش خیلی بهم چسبید. فقط رفتار شمس با کیمیا رو اصلا درک نمیکنم

این کتاب رو بسیار بسیار کسل کننده و مصنوعی یافتم.
بعدم هدیه ش کردم به کتابخونه محله مون.خیلی هم خوشحال شدند.
باشد که دیگران هم مثل من گول تبلیغات و چاپ بالای کتاب رو بخورند.

کتاب در حد متوسط هست ..بعضی جاها داستانو انگار فقط برای اضافه کردن صفحات نوشته مثل ازدواج شمس که باعث شده سطح کتاب بیاد پایین .کیمیاگر خیلی بهتره

کتاب عالی بود
من ازدواج شمس و برخوردش با کیمیا برام ابهام دارد

کتاب بسیار عالی بود
یکی از قانون ها قضاوت نکردن بود
ولی من مطمئنم حقیقت این کتاب در مورد و شمس و کیمیا پنهان شده و ناگفته مانده
شمس یه مرد واقعی چرا باید کیمیا رو اینجور دل بشکنه که این مرام عشق نیست
اینجا داستان مجهول مونده و من مطمئنم ناگفته دارد این ماجرا

سلام دوستان کتاب. بسیار عالی. هست. و همه چیز درونش اموزنده. فقط من یه نکته ای. داره که سوال تو ذهنم ایجاد. میکنه و میشه ازش انتقاد کرد
شمس متوجه شد که ازدواج یک تعهد هست و خودشو درونش قرار. نداد
ولی اللا چرا. وقتی در وسط زندگیش بود. یهو زندگیشو ترک کرد .ایا انسان باید هر وقت که عاشق شد تو هر مرحله از. زندگیش. بره به سمت عشقش ؟؟ از رو تعصب حرف. نمیزنم از این. نظر. میگم که یه مادر. وظیفه مادری رو هم داره در کل برخورد . اللا با عشق. با برخورد شمس و متن کتاب خیلی فرق

من حدود یکسال میشه که کتابخوان شده ام و حرفه ای نیستم ولی با علاقه هرموقع فرصت بشه کتاب میخونم.
این کتاب را هم به طور اتفاقی جایی دیدم و کنجکاو شدم و به صورت پی دی اف با گوشی خوندم.
چون یه جورایی با شرایط روحی زندگی خانوادگی و شخصی من همخوانی داشت ،خیلی با لذت خوندم.
من هم به دوستان اهل مطالعه این کتاب را پیشتهاد میکنم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.