کتاب ملت عشق

تبلیغ گروه هنری نشانک

کتاب ملت عشق در ترکیه بیش از ۵۰۰ بار به چاپ رسیده و توانسته است عنوان پرفروش‌ترین کتاب تاریخ ترکیه را به دست آورد. این کتاب در ایران هم با استقبال بسیار خوبی مواجه شده و تا به حال بیشتر از ۵۰ بار تجدید چاپ شده و توانسته است طرفداران زیادی پیدا کند. البته واکنش‌ها نسبت به این رمان بسیار متفاوت است. برخی ملت عشق را بهترین رمانی می‌دانند که تا به حال خوانده‌اند و برخی آن را صرفا یک کتاب معمولی و یا حتی سطح پایین می‌دانند. در ادامه به معرفی و خلاصه کتاب ملت عشق می‌پردازیم.

به هیچ متمم و صفتی نیاز ندارد عشق.
خود به تنهایی دنیایی است عشق.
یا درست در میانش هستی، در آتشش
یا بیرونش هستی، در حسرتش…

الیف شافاک در سال ۱۹۷۱ در استراسبورگ فرانسه به دنیا آمد. دوران کودکی و جوانی‌اش در آنکارا، مادرید، عمان، کلن، استانبول، بوستون، میشیگان و آریزونا گذشت. فارغ‌التحصیل رشته روابط بین‌الملل از دانشگاه فنی خاورمیانه (آنکارا) است. دوره کارشناسی ارشد را نیز در همان دانشگاه در رشته مطالعات زنان و دوره دکتری را در رشته علوم سیاسی به پایان رساند.

پشت جلد کتاب ملت عشق قسمتی از متن کتاب آمده است:

مولانا خودش را «خاموش» می‌نامید؛ یعنی ساکت. هیچ به این موضوع اندیشیده‌ای که شاعری، آن هم شاعری که آوازه‌اش عالمگیر شده، انسانی که کار و بارش، هستی‌اش، چیستی‌اش، حتی هوایی که تنفس می‌کند چیزی نیست جز کلمه‌ها و امضایش را پای بیش از پنجاه هزار بیت پرمعنا گذاشته چطور می‌شود که خودش را «خاموش» بنامد؟

[ مطلب مرتبط: معرفی رمان‌های عاشقانه ]

ملت عشق

خلاصه داستان کتاب ملت عشق

این کتاب دو داستان را شامل می‌شود که به زیبایی در کنار هم و در یک کتاب گنجانده شده است. دو رمان که موازی هم جلو می‌رود. و به گونه‌ای به همدیگر ارتباط دارند. یکی از این داستان‌ها در سال ۲۰۰۸ در امریکا و دیگری در قرن هفتم در قونیه اتفاق می‌افتد.

داستان اول کتاب مربوط به اللا روبینشتاین است که در بوستونِ آمریکا زندگی می‌کند. اللا یک همسر و مادر است که همه زندگی خود را صرف خانواده و رابطه زناشویی کرده است. با اینکه همسر اللا – دیوید – دندانپزشک مشهوری بود و معیشت آن‌ها در یک سطح ایده‌آل قرار داشت اما عشق و صمیمتی در میان آن‌ها نبود. اللا این موضوع را پذیرفته بود و همه اولویت‌های خود را تغییر داده بود و فقط به فکر بچه‌هایش بود. اما با این حال رابطه اللا با خانواده‌اش هم چندان خوب نبود و رابطه زناشویی‌اش در خطر بود. طبق تشبیه کتاب، اللا شبیه یک برکه بود، یک برکه راکد. در اینجا اولین جملات کتاب می‌تواند جالب توجه باشد.

سنگی را اگر به رودخانه‌ای بیندازی، چندان تاثیری ندارد. سطح آب اندکی می‌شکافد و کمی موج بر می‌دارد. صدای نامحسوس «تاپ» می‌آید، اما همین صدا هم در هیاهوی آب و موج هایش گم می‌شود. همین و بس.
اما اگر همان سنگ را به برکه‌ای بیندازی… تاثیرش بسیار ماندگارتر و عمیق‌تر است. همان سنگ، همان سنگ کوچک، آب‌های راکد را به تلاطم در می‌آورد. در جایی که سنگ به سطح آب خورده ابتدا حلقه‌ای پدیدار می‌شود؛ حلقه جوانه می‌دهد، جوانه شکوفه می‌دهد، باز می‌شود و باز می‌شود، لایه به لایه. سنگی کوچک در چشم به هم زدنی چه‌ها که نمی‌کند. در تمام سطح آب پخش می‌شود و در لحظه‌ای می‌بینی که همه جا را فرا گرفته. دایره‌ها دایره‌ها را می‌زایند تا زمانی که آخرین دایره به ساحل بخورد و محو شود.
رودخانه به بی‌نظمی و جوش و خروش آب عادت دارد. دنبال بهانه‌ای برای خروشیدن می‌گردد، سریع زندگی می‌کند، زود به خروش می‌آید. سنگی را که انداخته‌ای به درونش می‌کشد؛ از آنِ خودش می‌کند، هضمش می‌کند و بعد هم به آسانی فراموشش می‌کند. هر چه باشد بی‌نظمی جزء طبیعتش است؛ حالا یک سنگ بیش‌تر یا یکی کم‌تر. (کتاب ملت عشق – صفحه ۷)

در این میان اللا بنا به دلایل مختلف کاری تحت عنوان یک ویراستار پیدا می‌کند. او می‌بایست رمانی را که به او داده شده بخواند و در مورد آن گزارشی تهیه کند. رمانی که زندگی او را برای همیشه تغییر خواهد داد. رمانی که به اللا می‌دهند، رمان ملت عشق است. در ابتدای رمانی که به اللا داده شده است شعری از دفتر دوم مثنوی معنوی آمده است که تاثیر عمیقی دارد:

ما زبان را ننگریم و قال را
ما درون را بنگریم و حال را

موسیا آدابدانان دیگرند
سوخته جان و روانان دیگرند

ملت عشق از همه دین‌ها جداست
عاشقان را ملت و مذهب خداست

داستان دوم رمان، ماجرای همین رمانی است که به اللا داده می‌شود، یعنی داستان کتاب ملت عشق. ملت عشق در واقع رمانی در مورد عشق مولانا و شمس تبریزی است که در قرن هفتم اتفاق می‌افتد. رمان ملت عشق در ۴ بخش نوشته شده است:

  1. خاک – پدیده‌های عمیق، آرام و جامد زندگی
  2. آب – پدیده‌های سیال و جاری و متغییر زندگی
  3. باد – پدیده‌های ترک‌کننده و کوچنده زندگی
  4. آتش – پدیده‌های سوزاننده، ویران‌کننده و نابودکننده زندگی

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، داستانی که در قرن هفتم روایت می‌شود داستان وارد شدن شمس تبریزی به زندگی مولانا است. کسی که زندگی مولانا را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد و دنیای جدیدی پیش روی او باز می‌کند. اولین دیدار شمس تبریزی و مولانا نیز بسیار معروف است و در آن شمس سوالی عجیب از مولانا می‌پرسد. سوالی که در متن کتاب چنین نوشته شده است:

به نظر تو کدام یک از این دو نفر والاتر است: حضرت محمد یا بایزید بسطامی؟

داستان کتاب به همین شکل بین زندگی اللا و اتفاقات قرن هفتم در جریان است. در این بین اللا تحت تاثیر ملت عشق قرار می‌گیرد و تصمیم می‌گیرد با نویسنده رمان ملت عشق یعنی عزیز ز. زاهارا از طریق ایمیل ارتباط برقرار کند و…

در قسمت دیگری از متن پشت جلد کتاب آمده است:

اغلب مفسران مثنوی بر این نکته تاکید می‌کنند که این اثرِ جاودان با حرف «ب» شروع شده است. نخستین کلمه‌اش «بشنو!» است. یعنی می‌گویی تصادفی است شاعری که تخلصش «خاموش» بوده ارزشمندترین اثرش را با «بشنو» شروع می‌کند؟ راستی، خاموشی را می‌شود شنید؟

[ لینک مرتبط: کتاب بعد از عشق اثر الیف شافاک ]

داستان کتاب ملت عشق

درباره کتاب ملت عشق

به نظر من ملت عشق واقعا یک کتاب فوق‌العاده عالی و لذت‌بخش است که می‌توان کمبودهای آن را نادیده گرفت و بی‌نهایت از خواندن آن لذت برد. هنگام مطالعه ملت عشق احساس خوبی داشتم و به همه دوستان پیشنهاد می‌کنم این کتاب را مطالعه کنند و لذت ببرند. این کتاب جزء کتاب‌های پیشنهادی کافه‌بوک برای مطالعه قرار دارد.

آنچه در مورد رمان ملت عشق بسیار چشم‌گیر و جذاب است نحوه تغییر زاویه دید می‌باشد. در کتاب از زاویه دید اول شخص و سوم شخص استفاده شده و همین باعث جذابیت دو چندان مطالب شده است. کتاب مدام از زاویه دید افراد مختلف روایت می شود و حدود ۱۸ نفر، اتفاقات را روایت می‌دهند. برخی از افرادی که این رمان را روایت می‌کنند عبارتند از: اللا – شمس – شاگرد – مولوی – حسن گدا – گل کویر – سلیمان مست – متعصب – کیمیا و…

این رمان در مورد عشق است، عشقی واقعی، عمیق و خالص که در کمتر کتابی با آن روبه‌رو خواهید شد.

هنگامی که داستان شمس تبریزی در رمان ملت عشق را می‌خوانید شیفته آن می‌شوید. احساس خوبی به شما دست می‌دهد و دلتان نمی‌خواهد کتاب را کنار بذارید. به معنای واقعی کلمه جذب این داستان خوب می‌شوید اما وقتی در اوج لذت بردن از داستان قرن هفتم هستید، نویسنده دوباره به ماجرای اللا در امریکا برمی‌گردد و این ممکن است مقداری لذت خواندن کتاب را کم کند و شاید حتی باعث عصبانیت شما شود. دست‌کم باعث شد که من احساس خوبی نداشته باشم، ماجراهای شمس بسیار خواندنی و لذت‌بخش است و علاقه داشتم که فقط آن را مطالعه کنم اما کتاب که در فصل‌های کوتاه کوتاه نوشته شده است این لذت را از شما می‌گیرد.


شخصا وقتی ملت عشق را می‌خواندم دوست داشتم قسمت‌هایی که مولانا داستان را روایت می‌کند بیشتر باشد اما چنین نبود و فقط در بعضی مواقع داستان از دید مولانا نقل میشد.

نباید از این نکته هم غافل شد که رمان ملت عشق صرفا یک رمان خوب است که قسمتی از آن از زندگی مولانا و شمس گرفته شده است. همه اتفاقات و جریانات این کتاب براساس مستندات تاریخی نیست و اگر شما از زندگی مولانا و برخورد او با شمس تبریزی آگاه باشید می‌توانید به‌راحتی به این موضوع پی ببرید. بنابراین به این کتاب صرفا به عنوان یک رمان نگاه کنید و انتظاری فراتر از آن نداشته باشید.

می‌توان گفت همه خوب‌بودن و تاثیرگذار بودن کتاب نیز مربوط به همین داستان قرن هفتم یعنی داستان عشق میان شمس تبریزی و مولانا است. اگر داستان اللا به شکل مجزا در یک کتاب آمده بود هرگز نمی‌توانست موفقیتی در حد این کتاب کسب کند. پیشنهاد می‌کنم مطالعه کتاب ملت عشق را به هیچ‌وجه از دست ندهید و حتی اگر مایل هستید کسی را به کتاب و کتاب‌خواندن علاقه‌مند کنید، رمان ملت عشق را به او هدیه دهید.

از کتاب ملت عشق ترجمه‌های متعددی در بازار وجود دارد اما این کتاب با ترجمه ارسلان فصیحی از نشر ققنوس معروف شده است که ترجمه خوب، روان و بی‌نقصی می‌باشد.

نکته نهایی در مورد کتاب ملت عشق قواعد خواندنی شمس تبریزی است که در کتاب آمده است. این قاعده‌ها با نام چهل قاعده عشق و یا چهل قاعده شمس تبریزی نیز شناخته می‌شود. این چهل قاعده را می‌توانید از طریق لینک زیر در سایت کافه‌بوک بخوانید:

» چهل قاعده شمس

معرفی کتاب ملت عشق

[ لینک مرتبط: رمان سمفونی مردگان – نشر ققنوس ]

جملاتی از متن کتاب ملت عشق

تمام زندگی اللای بیچاره خلاصه شده بود در راحتی شوهر و بچه‌هایش. نه علمش را داشت و نه تجربه‌اش را تا به تنهایی سرنوشتش را تغییر دهد. هیچ‌گاه نمی‌توانست خطر کند. همیشه محتاط بود. حتی برای عوض کردنِ مارک قهوه‌ای که می‌خورد بایست مدت‌های طولانی فکر می‌کرد. از بس خجالتی و سربزیر و ترسو بود؛ شاید بشود گفت آخر بی‌عرضگی بود.  (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۱)

کلماتی که برای توصیف پروردگار به کار می‌بریم، همچون آینه‌ای است که خود را در آن می‌بینیم. هنگامی که نام خدا را می‌شنوی ابتدا اگر موجودی ترسناک و شرم‌آور به ذهنت بیاید، به این معناست که تو نیز بیش‌تر مواقع در ترس و شرم به سر می‌بری. اما اگر هنگامی که نام خدا را می‌شنوی ابتدا عشق و لطف و مهربانی به یادت بیاید، به این معناست که این صفات در وجود تو نیز فراوان است. (کتاب ملت عشق – صفحه ۵۴)

پیمودن راه حـق کار دل است، نه کار عـقل. راهنمایت همیشه  دلـت باشد، نه سری که بالای شانه‌هایت است. از کسانی  باش که به نـفـس خـود آگاهـند، نه از کسـانی که نــفــس خـــود را نـادیــده مـی‌گیـرند. (کتاب ملت عشق – صفحه ۶۹)

تقریبا همه برنامه‌های آشپزی تلویزیون را تماشا می‌کرد، اما هیچ‌کدام به نظرش واقعی نمی‌رسیدند. این‌که در این برنامه‌ها غذا پختن را با «ابداع»، «خلاقیت»، حتی «دیوانگی» یکی می‌دانستند به نظرش عجیب می‌رسید. آشپزخانه آزمایشگاه که نیست! بگذار دانشمندان آزمایش بکنند، هنرمندها عجیب و غریب باشند! آشپزی اما چیز دیگری است. برای این‌که آشپز خوبی باشی، نه آزمایش لازم است نه دیوانه بودن! (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۰۱)

شمس با همان لحن آرام و باوقار ادامه داد: «شاگر موقرمز، می‌گویی می‌خواهی به دریای تصوف قدم بگذاری، اما حاضر نیستی بهایش را بپردازی. این‌طوری نمی‌شود! برای یکی پول و ثروت تله اصلی است، برای یکی دیگر شهرت و مقام، برای دیگری تن و شهوت! انسان در وهله اول باید از شرّ چیزی خلاص شود که در این دنیا بیش‌ترین اهمیت را برایش دارد. این شرط اول قدم گذاشتن در این راه است. (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۳۹)

زندگی عذابی تمام‌نشدنی است. انگار همیشه بین زندگی و مرگ گیر کرده‌ام، همیشه در برزخم. (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۵۷)

هر انسانی به کتابی مبین می‌ماند در جوهره‌اش؛ منتظر خوانده شدن. هر کدام از ما در اصل کتابی هستیم که راه می‌رود و نفس می‌کشد. کافی است جوهره‌مان را بشناسیم. فاحشه باشی یا باکره؛ افتاده باشی یا عاصی، فرقی نمی‌کند؛ آرزوی یافتن خدا در قلب همه ما، در اعماق وجودمان پنهان است. از لحظه‌ای که به دنیا می‌آییم، گوهر عشق را درونمان حمل می‌کنیم. (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۷۲)

عشق خدا به دریا می‌ماند. هر انسانی به قدر ذاتش از آن آب برمی‌دارد. این‌که هر کسی چقدر آب برمی‌دارد به گنجایش ظرقش بستگی دارد. یکی ظرفش خمره است، یکی دلو، یکی کوزه، دیگری پیاله. (کتاب ملت عشق – صفحه ۲۳۸)

انسان هرگاه نقص‌ها و عیب‌ها و هوس‌ها و اشتیاق‌های نفسش را شناخت و قصد کرد اصلاحش کند، آن زمان به سفری درونی می‌رود. از آن به بعد چشمانش نه رو به بیرون، بلکه رو به درون می‌چرخد. به این ترتیب گام‌به‌گام به منزل بعدی نزدیک می‌شود. این منزل، از منظری، درست برخلاف منزل پیشین است. در این‌جا فرد به جای آن‌که مدام دیگران را مقصر بداند، همیشه تقصیر را در وجود خودش می‌یابد. در هر واقعه‌ای خودش را می‌کاود و مقصر می‌داند. این پله، پله «عالمِ زیبا و منِ زشت» است. (کتاب ملت عشق – صفحه ۲۵۲)

کائنات وجودی واحد است. همه‌چیز و همه‌کس با نخی نامرئی به هم بسته‌اند. مبادا آه کسی را برآوری؛ مبادا دیگری را، به خصوص اگر از تو ضعیف‌تر باشد، بیازاری. فراموش نکن اندوه آدمی تنها در آن سوی دنیا ممکن است همه انسان‌ها را اندوهگین کند. و شادمانی یک نفر ممکن است همه را شادمان کند. (کتاب ملت عشق – صفحه ۳۱۰)

مرزهای عقل و منطق ممکن است کاملا قاطع باشد. ما در عشق همه مرزها و جدایی‌ها محو می‌شوند. (کتاب ملت عشق – صفحه ۳۳۷)

دنیا چاه پریشانی است در نبودِ شمس. (کتاب ملت عشق – صفحه ۴۲۹)

تسلیم شدن در برابر حق نه ضعف است نه انفعال. برعکس، چنین تسلیم شدنی قوی شدن است به حد اعلی. انسان تسلیم شده سرگردانی در میان موج‌ها و گرداب‌ها را رها می‌کند و در سرزمینی امن زندگی می‌کند. (کتاب ملت عشق – صفحه ۴۳۵)

اگر یکی را که دوستش داری از دست بدهی، بخشی از وجودت همراه با او از دست می‌رود. مانند خانه‌ای متروکه اسیر تنهایی‌ای تلخ می‌شود؛ ناقص می‌مانی. خلا محبوبِ از دست رفته را همچون رازی در درونت حفظ می‌کنی. چنان زخمی است که با گذشت زمان، هر قدر هم طولانی، باز تسکین نمی‌یابد. چنان زخمی است که حتی زمانی که خوب شود، باز خون‌چکان است. گمان می‌کنی دیگر هیچ‌گاه نخواهی خندید، سبک نخواهی شد. زندگی‌ات به کورمال‌کورمال رفتن در تاریکی شبیه می‌شود؛ بی‌آن‌که پیش رویت را ببینی، بی‌آن‌که جهت را بدانی، فقط زمان حال را نجات می‌دهی… شمع دلت خاموش شده، در شب ظلمات مانده‌ای. (کتاب ملت عشق – صفحه ۴۹۶)

عمری که بی عشق بگذرد، بیهوده گذشته است. نپرس که آیا باید در عشق الهی باشم یا عشق مجازی، عشق زمینی یا عشق آسمانی، یا عشق جسمانی؟ از تفاوت‌ها تفاوت می‌زاید. حال آنکه به هیچ متمم و صفتی نیاز ندارد عشق. خود به تنهایی دنیایی است عشق. یا درست در میانش هستی، در آتشش، یا بیرونش هستی، در حسرتش. (کتاب ملت عشق – صفحه ۵۰۸)

[ لینک: پیشنهاد کتاب برای مطالعه ]

ملت عشق اثر الیف شافاک

مشخصات کتاب

  • کتاب ملت عشق
  • نویسنده: الیف شافاک
  • مترجم: ارسلان فصیحی
  • انتشارات: ققنوس
  • تعداد صفحات: ۵۱۱
  • قیمت چاپ نوزدهم: ۳۳۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر شما در مورد رمان ملت عشق چیست؟ آیا این کتاب خوب را خوانده‌اید؟ لطفا اگر این کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

نقد و بررسی کتاب

قلم نویسنده

7

ترجمه

7

تاثیرگذاری و جذابیت کتاب

9

مشخصات ظاهری و قیمت

8

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 2507
دوست نداشتم: 417
میانگین امتیازات: 6.01

تبلیغ سایت نشانک

389 دیدگاه در “کتاب ملت عشق

این کتاب منو تحت تاثیر قرار داد.به نظرم اگر داستان اللا و عزیز عنوان نمی شد کتاب سیر عرفانی اش تا به آخر جذاب تر به نظر می رسید.هر کتابی که مرا به تفکر وادارد قابل ستایش است .

باسلام کتاب رو خواندم و جذاب بود و بنظرم این کتاب بیشتر شبیه رمان است و هیچ پایه علمی نداره و البته در اینترنت نیز در مورد شمس و نحوه فوت ایشان هم سرچ کردم محل فوت شمس شهرستان خوی است نه قونیه . نویسنده سعی کرده بدعت گذاری کنه و به خواننده الغا کنه شمس در قونیه کشته شده و فکر میکنم بخاطر این موضوع است که خیلی مورد استقبال خوانندگان ترکیه قرار گرفته ‌و کتاب پر فروشی بوده

بنظرم داستان الا هم خیلی باش مچ شده بود چون درباره عشق و رها شدن شدن بود مث شمس و مولانا وخیلی جذاب نوشته شده چون راویا مختلفن و الا کار خوبی کرد خودشو رها کرد در جریان کائنات چون شوهرشم بیخود بود .من مجذوب شمس شدم با اینکه اصلا داستانشونو نمیدونستم 😚😚😚چهل قاعده شمس هم بسیار زیبا بود و در زندگیم بش توجه کردم واقعا همون بود .انرژیه مثبت بود همش

دوستان عزیز آیا رمان عشق ممنوع از خالد ضیا رو خوندین؟ اگه بله لطفا بگین چه طوری اس و آیا از سریالش قشنگ تر و جذاب‌تره یا نه

سلام دوستان
از اونجایی که این کتاب با نظراتی متفاوت و گاها متضاد هم روبه رو شده من به کسانی که این کتاب رو نخوندن توصیه میکنم جدا از بحث نقد ملت عشق خودشون یکبار این کتاب رو بخونن.شاید بخاطر حضور روحانی مولانا و شمس در این کتاب باشه که من حس میکنم خواندن این رمان برای هرکسی لازم و آرامش بخشه.
ضمنا نویسنده در مقدمه ذکر کرده که در این کتاب چنان حقایقی هست که حتی موقع روایتشان هم نباید از پرده راز برآیند پس گاهی جواب برخی سوال هارا خودمان پیدا کنیم و پیش خود نگه داریم

سلام
در پاسخ به دوستی که از این موضوع که اسم نویسنده به گویش مردم ترکیه الیف شافاک ذکر شده انتقاد کرده بودند که چرا اسم ایشان به گویش سلیس فارسی الف شفق ترجمه نشده باید عرض کنم که تلفظ اسامی در زبانها و حتی گویشهای مختلف میتواند متفاوت باشد کمااینکه همین مردم ترکیه محمد را مهمت و فاطمه را فاطیما خطاب میکنند و این در فرهنگها و ادیان دیگر هم قابل مشاهده است چنانچه لیون انگلیسی زبانها همان لئون اهل فرانسه ولئونید اهل روسیه ولوون اهل کروواسی است واگر بعنوان اسم معرفه شخصی اطلاق شود دقیقا همان تلفظ میشود که در شناسنامه دارد مثلا انگلیسی زبان به لئونید برژنف نمیگوید لیون برژنف مترجم وظیفه ترجمه مفاهیم وعبارات و جملات رادارد نه اسامی را دوست عزیز

کتاب ملت عشق رمانی بی نظیر بود که باعث تغییر نگرش من به زندگی شد و باعث پیشرفت معنوی
کتاب سرشار از نکات اموزنده برای پیشرفت و سیر معنوی است
و اصلا موضوع اللا نیست در این کتاب
هر کسی به طریقی سیر تکاملی عشق رو طی می کنه
مهم اینه که هر وقت احساس کردی راکد شدی بتونی خودت رو نجات بدی نکنه به راکد بودن به خاطر یه سری عقاید شخصی ادامه داد.

نویسنده باید قادر به خواندن مثنوی باشد تا بتوتند از ازشعار ان به خوبی استفاده کند یا دیوان شمش تبریزی و این اثر برداشت معنایی است و با سو استفاده از شمس و مولانا جنبه تجاری و هویت سازی برای ترکیه .

نویسنده در جمع بندی کتاب کل زحمتش را نابود کرده در ضمن با مطالعه در سیر تاریخی و معنوی زندگی مولانا کاملا مشخصه که نویسنده هم تحریف تاریخی داره هم درکی از منظور مولانا ندارد

نقدها رو خوندم.
ضمن احترام به تمام نظرها
شما چرا فکر نمیکنید یک رمان دارین میخونین!.
زندگی شمس و مولانا موازی با داستان اللا و عزیز با فاصله تزدیک ۷۰۰ سال داره پیش میره حالا شبیه داستانهای ترکیه ای هست یا نه.این به نویسنده مربوط میشه…
بی شک یکی از بهترین رمانهایی هست که خوندم و دیگران خوندن و صحبت کردم و تاثیرگذار البته…. از زبان شمس عالی نوشته شده.
مورد بعدی اینه که در خصوص داستانهای شمس و مولانا خواننده ی عاقل میره کتابهای دیگه ای رو هم مثل پله پله تا ملاقات خدا و عارف جان سوخته رو میخونه …
کتاب ملت عشق خیلی زیبا گفته شده و دوستانی که فک میکنن زن شوهردار رفته دنبال یک مردی و زندگیش و رها کرده بنظرم کتاب و سطحی خوندن.
شما کتاب عذاب وجدان از آلبا دسس پدس رو بخونین پس چی میخواهید بگین…. کلا میگید لابد چرت و پرت و منحط هستش.
روزگار بر وفق مراد
لایک بر کتاب و کتاب خوانی

زمانی گزارشگران فوتبال و ورزش نامهای قنبرعلی اف، عصمت الله اف، نوبهار، پخته کار، شیرزاد، عادل، خاقان و … را کانبرلیف، ایسماتولایف، نوفباخور، پاختاکور، شرزود، اودیل، هاکان و … تلفظ کردند، گفتیم گزارشگرند! سواد کافی ندارند. فرهنگ دیگر کشورها را نمی شناسند!
زمانی حتا بانک مرکزی ایران، واحد پول تاجیکستان را سومونی نوشت به جای سامانی! ( برگرفته از نماد کلی تاجیکستان، امیر اسماعیل سامانی)، گفتیم اینها چه می دانند فرهنگ و تاریخ تاجیکستان چیست! چی می دانند سامانیان که بودند! کارشان ارز و دلار است و …
زمانی خبرنگاران سیاسی به بن علی( نخست وزیر ترکیه) گفتند بینالی! گفتیم اینها کارشان اخبار سیاسی است! سواد فرهنگی ندارد!

اما الان اهل ادبیات خودشان آمده اند الف شفق را ترجمه کرده اند به الیف شافاک؟!!!
آیا مترجم نباید به نام نویسند و فرهنگ کشور مبدا و … هم اشراف داشته باشد؟ زباندانی که کار کودکان نیز میتواند باشد! هنر ترجمه در واگردانی زبان نیست!
شاید هم خواسته اند نام نویسنده، رنگ بوی غربی داشته باشد برایفروش بیشتر؟ که اگر اینچنین باشد، تاسف آور تر از احتمال نخست است!

در هر دو حالت قهقرای ترجمه از این بیشتر نمی شود!

باسلام
در فن نویسندگی کار جدید و بسیار خوبی بود. حاصل پیوند سنت ومدرنیته. و آموزه های انگیزشی محصول باورها و آرمانهای خانم شافاک دراین اثر ایشان هدفمند و شفاف است
درحقیقت این نقد جدی براین اثر وارد است که خانم شافاک یک فیلمنامه بر سبک سریالهای ترکی را مصوب نموده که هویت مشخص آن رفتارهای متناقضی است که به مخاطب القا می شود و بین باور و رفتار تناقضاتی را رخ می نمایاندکه بی تردید نشان از درنظر نگرفتن همه ی زوایای پیدا وپنهان سبک زندگی آئینی است که مولانا به آن التزام داشته است
نه عزیز زهرا و نه اللا هیچکدام نتوانستند پاکی و آرامش را به خود و مخاطب القا کنند درنتیجه کل چهل قانون را درابهام کامل رها شد ومتاسفانه خانم شافاک با درنظر نگرفتن اصالت باور و التزام رفتار ، این اثر زیبا را دچار بحران هویتی کرده است.

هر کسی قطعا دیدگاه و نظر خاص خودش و در ارتباط با هر کتابی که خونده میشه داره ، ولی مسلما هر ایده و داستانی که به زبان قلم درمیاد و نوشته میشه ، حتما حتما چیزی برای اضافه کردن به خواننده به همراه خودش به هدیه میاره، در جای جای این کتاب سعی نویسنده بر این مطلب بوده که دست از قضاوت و مذمت کردن دیگران برداریم و مسئولیت قضاوت رو به کسی که فقط خودش بر کرسی قضاوت حاکمه بسپاریم ، اینی که خیلی از دوستان در جریان معاصر و جاری کتاب که همون اللا هست به این نکته اشاره کردن این کتاب باعث انحطاط اخلاقی و کج روی از هنجارهای جامعه میشه ، فکر میکنم دوستان و عزیزانی که به فرهنگ کتاب و کتاب خوانی گرایش دارند ، انسان هایی بسی روشن تر و فهیم تر از عنوان کردن این مطالب باشن ، در مورد غیر واقعی بودن ارتباط شمس و مولانا هم میتونم اینو بگم که ارتباط و اتفاقات بین این دو بزرگوار فقط و فقط از ذهن نویسنده که مطمئنا تحقیقاتی هم برای نوشتن این کتاب انجام دادن تراوش داره و از یک رمان چیزی بیشتر از یک رمان انتظار نداشته باشیم، دوستانی که علاقه مندن به دونستن اطلاعات بیشتری از زندگی مولانا و شمس هستند میتونن به منابع موثق و کامل تری از زندگی این دو عزیز رجوع کنن ، زنده باد کتاب خوب خوانی

کتاب ملت عشق عالیه و ارزش این رو داره که ادم دو بار این کتاب رو بخونه.

شوهر به زن خیانت میکنه و بعد زن شوهردار با چند تا بچه وارد رابطه عاشقانه با یک مرد دیگه میشه و زندگیش رو با وجود مشکلاتی که فرزندانش دارن رها میکنه و میره دنبال عشقش، دقیقا مثل سریال های ترکیه ای. شمس هم که اون بلا رو سر کیمیا میاره. روایات تاریخیش هم چندان قابل اعتماد نیستن

فهم درک عشق, از نوع الهی, قطعا برای همه آسان نیست, این قصه جز قصه عشق الهی هیچ نیست, و تنها کسانی زیبایی این مطالب را درک میکنند که سینه ای مملو از عشق الهی داشته باشند و لاغیر…. اللا و سایر مسایل دنیوی کاملا مسایل حاشیه ای است, مهم تمیز دادن عشق از عشق است

شما متاسفانه همه دیدگاهها را عنوان نمی کنید. من قبلا نظر انتقادی خودم و گفتم ولی چون به مذاق شما خوش نیامد آن را عنوان نکردید.

قوانین کامنت‌گذاری در کافه‌بوک مشخص است دوست گرامی – اگر کامنت شما تایید نشده به این خاطر است که با قوانین ما در تضاد است.

سلام ببخشید ممکنه بگین که کامنت من چرا در صفحه قرار نمیگیره ؟

سلام – لطفا قوانین کامنت گذاری در کافه بوک را مطالعه کنید. شاید کامنت شما خلاف قوانین بوده باشه.

واقعا متاسفم برای افرادی که از این همه جنبه های مثبت و آموزنده کتاب صرف نظر می کنند و با تعصب زیاد فقط در مورد اون بخش کوچیکی از این رمان که اللا خانواده ش رو رها کرده حرف میزنند و این رو ترویج بی بند و باری می دونن.
ملت عشق کتابی هست که میشه ازش درس زندگی یاد گرفت. بدون اغراق میگم تاثیرگذارترین کتابی خست که تا حالا خوندم.با خوندنش آدم دیدش به زندگی و دنیا عوض میشه و یه تلاطمی درونش آغاز میشه ک باعث میشه بیشتر به سیر زندگی خودش فکر کنه و سعی کنه هدف از زندگیش رو بشناسه.

من هم با شما موافقم
به نظرم ملت عشق یکی از تاثیر گذارترین کتاب هایی ست که تا امروز نوشته و چاپ شده و فکر میکنم کار اللا غلط نبود چراکه همسرش بارها به او خیات کرده بود و او سکوت کرده بود پس حقش بود که روزی هسر بی وفاش رو ترک کنه دنبال عشق باشه بنظرم همه ما باید روزی دنبال عشق که سرچشمه ی همه ی پیشرفت ها و پسرفت های بشر است بگردیم

دوستان اهل دل میشه یه کتابی رو بهم معرفی کنید که جوانه های امید رو در دل زنده کنه؟؟ برای یه انسان افسرده میخوام که نجاتش بده

کتاب تکنولوژی فکر جلد ۱ از علیرضا آزمندیان

کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین و آیین زندگی دیل کارنگی

دوستان کتابهای خوبی معرفی کردن،شاید در کافه بوک نباید همچین پیشنهادی بدم ولی علاوه بر اونها فیلم رستگاری در (رهایی از) شائوشنگ رو هم حتما براشون تهیه کنید.من هر وقت همچین حسی شبیه به دوستتون بهم دست میده این فیلم رو تماشا میکنم.

واقعا کتاب عالی بود من با اینکه با مولانا و شمس آشنایی چندانی نداشتم …فقط کاش داستان اللا نبود اگر شوهر اللا خیانت می کرد اللا هم همین کارو می کرد این قسمت از نظر من اثلا خوب نبود

این کتاب یه شاهکار ادبی فوق العاده است! اگر به من زندگی نامه شمس و مولانا رو همینطوری می دادن اصلا نمی خوندمش ولی این سبک از نگارش داستانی طور واقعا جذابش کرده فقط اگر داستان اللا در بوستون و عزیز نبود شاید جذاب تر می شد چون این تغییر تاریخ و سبک کمی آزار دهنده بود!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.