کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

کتاب ملت عشق

کتاب ملت عشق در ترکیه بیش از ۵۰۰ بار به چاپ رسیده و توانسته است عنوان پرفروش‌ترین کتاب تاریخ ترکیه را به دست آورد. این کتاب در ایران هم با استقبال بسیار خوبی مواجه شده و تا به حال بیشتر از ۵۰ بار تجدید چاپ شده و توانسته است طرفداران زیادی پیدا کند. البته واکنش‌ها نسبت به این رمان بسیار متفاوت است. برخی ملت عشق را بهترین رمانی می‌دانند که تا به حال خوانده‌اند و برخی آن را صرفا یک کتاب معمولی و یا حتی سطح پایین می‌دانند. در ادامه به معرفی و خلاصه کتاب ملت عشق می‌پردازیم.

به هیچ متمم و صفتی نیاز ندارد عشق.
خود به تنهایی دنیایی است عشق.
یا درست در میانش هستی، در آتشش
یا بیرونش هستی، در حسرتش…

الیف شافاک در سال ۱۹۷۱ در استراسبورگ فرانسه به دنیا آمد. دوران کودکی و جوانی‌اش در آنکارا، مادرید، عمان، کلن، استانبول، بوستون، میشیگان و آریزونا گذشت. فارغ‌التحصیل رشته روابط بین‌الملل از دانشگاه فنی خاورمیانه (آنکارا) است. دوره کارشناسی ارشد را نیز در همان دانشگاه در رشته مطالعات زنان و دوره دکتری را در رشته علوم سیاسی به پایان رساند.

پشت جلد کتاب ملت عشق قسمتی از متن کتاب آمده است:

مولانا خودش را «خاموش» می‌نامید؛ یعنی ساکت. هیچ به این موضوع اندیشیده‌ای که شاعری، آن هم شاعری که آوازه‌اش عالمگیر شده، انسانی که کار و بارش، هستی‌اش، چیستی‌اش، حتی هوایی که تنفس می‌کند چیزی نیست جز کلمه‌ها و امضایش را پای بیش از پنجاه هزار بیت پرمعنا گذاشته چطور می‌شود که خودش را «خاموش» بنامد؟

[ مطلب مرتبط: معرفی رمان‌های عاشقانه ]

ملت عشق

خلاصه داستان کتاب ملت عشق

این کتاب دو داستان را شامل می‌شود که به زیبایی در کنار هم و در یک کتاب گنجانده شده است. دو رمان که موازی هم جلو می‌رود. و به گونه‌ای به همدیگر ارتباط دارند. یکی از این داستان‌ها در سال ۲۰۰۸ در امریکا و دیگری در قرن هفتم در قونیه اتفاق می‌افتد.

داستان اول کتاب مربوط به اللا روبینشتاین است که در بوستونِ آمریکا زندگی می‌کند. اللا یک همسر و مادر است که همه زندگی خود را صرف خانواده و رابطه زناشویی کرده است. با اینکه همسر اللا – دیوید – دندانپزشک مشهوری بود و معیشت آن‌ها در یک سطح ایده‌آل قرار داشت اما عشق و صمیمتی در میان آن‌ها نبود. اللا این موضوع را پذیرفته بود و همه اولویت‌های خود را تغییر داده بود و فقط به فکر بچه‌هایش بود. اما با این حال رابطه اللا با خانواده‌اش هم چندان خوب نبود و رابطه زناشویی‌اش در خطر بود. طبق تشبیه کتاب، اللا شبیه یک برکه بود، یک برکه راکد. در اینجا اولین جملات کتاب می‌تواند جالب توجه باشد.

سنگی را اگر به رودخانه‌ای بیندازی، چندان تاثیری ندارد. سطح آب اندکی می‌شکافد و کمی موج بر می‌دارد. صدای نامحسوس «تاپ» می‌آید، اما همین صدا هم در هیاهوی آب و موج هایش گم می‌شود. همین و بس.
اما اگر همان سنگ را به برکه‌ای بیندازی… تاثیرش بسیار ماندگارتر و عمیق‌تر است. همان سنگ، همان سنگ کوچک، آب‌های راکد را به تلاطم در می‌آورد. در جایی که سنگ به سطح آب خورده ابتدا حلقه‌ای پدیدار می‌شود؛ حلقه جوانه می‌دهد، جوانه شکوفه می‌دهد، باز می‌شود و باز می‌شود، لایه به لایه. سنگی کوچک در چشم به هم زدنی چه‌ها که نمی‌کند. در تمام سطح آب پخش می‌شود و در لحظه‌ای می‌بینی که همه جا را فرا گرفته. دایره‌ها دایره‌ها را می‌زایند تا زمانی که آخرین دایره به ساحل بخورد و محو شود.
رودخانه به بی‌نظمی و جوش و خروش آب عادت دارد. دنبال بهانه‌ای برای خروشیدن می‌گردد، سریع زندگی می‌کند، زود به خروش می‌آید. سنگی را که انداخته‌ای به درونش می‌کشد؛ از آنِ خودش می‌کند، هضمش می‌کند و بعد هم به آسانی فراموشش می‌کند. هر چه باشد بی‌نظمی جزء طبیعتش است؛ حالا یک سنگ بیش‌تر یا یکی کم‌تر. (کتاب ملت عشق – صفحه ۷)

در این میان اللا بنا به دلایل مختلف کاری تحت عنوان یک ویراستار پیدا می‌کند. او می‌بایست رمانی را که به او داده شده بخواند و در مورد آن گزارشی تهیه کند. رمانی که زندگی او را برای همیشه تغییر خواهد داد. رمانی که به اللا می‌دهند، رمان ملت عشق است. در ابتدای رمانی که به اللا داده شده است شعری از دفتر دوم مثنوی معنوی آمده است که تاثیر عمیقی دارد:

ما زبان را ننگریم و قال را
ما درون را بنگریم و حال را

موسیا آدابدانان دیگرند
سوخته جان و روانان دیگرند

ملت عشق از همه دین‌ها جداست
عاشقان را ملت و مذهب خداست

داستان دوم رمان، ماجرای همین رمانی است که به اللا داده می‌شود، یعنی داستان کتاب ملت عشق. ملت عشق در واقع رمانی در مورد عشق مولانا و شمس تبریزی است که در قرن هفتم اتفاق می‌افتد. رمان ملت عشق در ۴ بخش نوشته شده است:

  1. خاک – پدیده‌های عمیق، آرام و جامد زندگی
  2. آب – پدیده‌های سیال و جاری و متغییر زندگی
  3. باد – پدیده‌های ترک‌کننده و کوچنده زندگی
  4. آتش – پدیده‌های سوزاننده، ویران‌کننده و نابودکننده زندگی
نفرتی که تو می‌کاری
کلیک کنید!

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، داستانی که در قرن هفتم روایت می‌شود داستان وارد شدن شمس تبریزی به زندگی مولانا است. کسی که زندگی مولانا را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد و دنیای جدیدی پیش روی او باز می‌کند. اولین دیدار شمس تبریزی و مولانا نیز بسیار معروف است و در آن شمس سوالی عجیب از مولانا می‌پرسد. سوالی که در متن کتاب چنین نوشته شده است:

به نظر تو کدام یک از این دو نفر والاتر است: حضرت محمد یا بایزید بسطامی؟

داستان کتاب به همین شکل بین زندگی اللا و اتفاقات قرن هفتم در جریان است. در این بین اللا تحت تاثیر ملت عشق قرار می‌گیرد و تصمیم می‌گیرد با نویسنده رمان ملت عشق یعنی عزیز ز. زاهارا از طریق ایمیل ارتباط برقرار کند و…

در قسمت دیگری از متن پشت جلد کتاب آمده است:

اغلب مفسران مثنوی بر این نکته تاکید می‌کنند که این اثرِ جاودان با حرف «ب» شروع شده است. نخستین کلمه‌اش «بشنو!» است. یعنی می‌گویی تصادفی است شاعری که تخلصش «خاموش» بوده ارزشمندترین اثرش را با «بشنو» شروع می‌کند؟ راستی، خاموشی را می‌شود شنید؟

[ لینک مرتبط: کتاب بعد از عشق اثر الیف شافاک ]

داستان کتاب ملت عشق

درباره کتاب ملت عشق

به نظر من ملت عشق واقعا یک کتاب فوق‌العاده عالی و لذت‌بخش است که می‌توان کمبودهای آن را نادیده گرفت و بی‌نهایت از خواندن آن لذت برد. هنگام مطالعه ملت عشق احساس خوبی داشتم و به همه دوستان پیشنهاد می‌کنم این کتاب را مطالعه کنند و لذت ببرند. این کتاب جزء کتاب‌های پیشنهادی کافه‌بوک برای مطالعه قرار دارد.

آنچه در مورد رمان ملت عشق بسیار چشم‌گیر و جذاب است نحوه تغییر زاویه دید می‌باشد. در کتاب از زاویه دید اول شخص و سوم شخص استفاده شده و همین باعث جذابیت دو چندان مطالب شده است. کتاب مدام از زاویه دید افراد مختلف روایت می شود و حدود ۱۸ نفر، اتفاقات را روایت می‌دهند. برخی از افرادی که این رمان را روایت می‌کنند عبارتند از: اللا – شمس – شاگرد – مولوی – حسن گدا – گل کویر – سلیمان مست – متعصب – کیمیا و…

این رمان در مورد عشق است، عشقی واقعی، عمیق و خالص که در کمتر کتابی با آن روبه‌رو خواهید شد.

هنگامی که داستان شمس تبریزی در رمان ملت عشق را می‌خوانید شیفته آن می‌شوید. احساس خوبی به شما دست می‌دهد و دلتان نمی‌خواهد کتاب را کنار بذارید. به معنای واقعی کلمه جذب این داستان خوب می‌شوید اما وقتی در اوج لذت بردن از داستان قرن هفتم هستید، نویسنده دوباره به ماجرای اللا در امریکا برمی‌گردد و این ممکن است مقداری لذت خواندن کتاب را کم کند و شاید حتی باعث عصبانیت شما شود. دست‌کم باعث شد که من احساس خوبی نداشته باشم، ماجراهای شمس بسیار خواندنی و لذت‌بخش است و علاقه داشتم که فقط آن را مطالعه کنم اما کتاب که در فصل‌های کوتاه کوتاه نوشته شده است این لذت را از شما می‌گیرد.

روح گریان من
کلیک کنید!

شخصا وقتی ملت عشق را می‌خواندم دوست داشتم قسمت‌هایی که مولانا داستان را روایت می‌کند بیشتر باشد اما چنین نبود و فقط در بعضی مواقع داستان از دید مولانا نقل میشد.

نباید از این نکته هم غافل شد که رمان ملت عشق صرفا یک رمان خوب است که قسمتی از آن از زندگی مولانا و شمس گرفته شده است. همه اتفاقات و جریانات این کتاب براساس مستندات تاریخی نیست و اگر شما از زندگی مولانا و برخورد او با شمس تبریزی آگاه باشید می‌توانید به‌راحتی به این موضوع پی ببرید. بنابراین به این کتاب صرفا به عنوان یک رمان نگاه کنید و انتظاری فراتر از آن نداشته باشید.

می‌توان گفت همه خوب‌بودن و تاثیرگذار بودن کتاب نیز مربوط به همین داستان قرن هفتم یعنی داستان عشق میان شمس تبریزی و مولانا است. اگر داستان اللا به شکل مجزا در یک کتاب آمده بود هرگز نمی‌توانست موفقیتی در حد این کتاب کسب کند. پیشنهاد می‌کنم مطالعه کتاب ملت عشق را به هیچ‌وجه از دست ندهید و حتی اگر مایل هستید کسی را به کتاب و کتاب‌خواندن علاقه‌مند کنید، رمان ملت عشق را به او هدیه دهید.

از کتاب ملت عشق ترجمه‌های متعددی در بازار وجود دارد اما این کتاب با ترجمه ارسلان فصیحی از نشر ققنوس معروف شده است که ترجمه خوب، روان و بی‌نقصی می‌باشد.

نکته نهایی در مورد کتاب ملت عشق قواعد خواندنی شمس تبریزی است که در کتاب آمده است. این قاعده‌ها با نام چهل قاعده عشق و یا چهل قاعده شمس تبریزی نیز شناخته می‌شود. این چهل قاعده را می‌توانید از طریق لینک زیر در سایت کافه‌بوک بخوانید:

» چهل قاعده شمس

معرفی کتاب ملت عشق

[ لینک مرتبط: رمان سمفونی مردگان – نشر ققنوس ]

جملاتی از متن کتاب ملت عشق

تمام زندگی اللای بیچاره خلاصه شده بود در راحتی شوهر و بچه‌هایش. نه علمش را داشت و نه تجربه‌اش را تا به تنهایی سرنوشتش را تغییر دهد. هیچ‌گاه نمی‌توانست خطر کند. همیشه محتاط بود. حتی برای عوض کردنِ مارک قهوه‌ای که می‌خورد بایست مدت‌های طولانی فکر می‌کرد. از بس خجالتی و سربزیر و ترسو بود؛ شاید بشود گفت آخر بی‌عرضگی بود.  (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۱)

کلماتی که برای توصیف پروردگار به کار می‌بریم، همچون آینه‌ای است که خود را در آن می‌بینیم. هنگامی که نام خدا را می‌شنوی ابتدا اگر موجودی ترسناک و شرم‌آور به ذهنت بیاید، به این معناست که تو نیز بیش‌تر مواقع در ترس و شرم به سر می‌بری. اما اگر هنگامی که نام خدا را می‌شنوی ابتدا عشق و لطف و مهربانی به یادت بیاید، به این معناست که این صفات در وجود تو نیز فراوان است. (کتاب ملت عشق – صفحه ۵۴)

پیمودن راه حـق کار دل است، نه کار عـقل. راهنمایت همیشه  دلـت باشد، نه سری که بالای شانه‌هایت است. از کسانی  باش که به نـفـس خـود آگاهـند، نه از کسـانی که نــفــس خـــود را نـادیــده مـی‌گیـرند. (کتاب ملت عشق – صفحه ۶۹)

تقریبا همه برنامه‌های آشپزی تلویزیون را تماشا می‌کرد، اما هیچ‌کدام به نظرش واقعی نمی‌رسیدند. این‌که در این برنامه‌ها غذا پختن را با «ابداع»، «خلاقیت»، حتی «دیوانگی» یکی می‌دانستند به نظرش عجیب می‌رسید. آشپزخانه آزمایشگاه که نیست! بگذار دانشمندان آزمایش بکنند، هنرمندها عجیب و غریب باشند! آشپزی اما چیز دیگری است. برای این‌که آشپز خوبی باشی، نه آزمایش لازم است نه دیوانه بودن! (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۰۱)

شمس با همان لحن آرام و باوقار ادامه داد: «شاگر موقرمز، می‌گویی می‌خواهی به دریای تصوف قدم بگذاری، اما حاضر نیستی بهایش را بپردازی. این‌طوری نمی‌شود! برای یکی پول و ثروت تله اصلی است، برای یکی دیگر شهرت و مقام، برای دیگری تن و شهوت! انسان در وهله اول باید از شرّ چیزی خلاص شود که در این دنیا بیش‌ترین اهمیت را برایش دارد. این شرط اول قدم گذاشتن در این راه است. (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۳۹)

زندگی عذابی تمام‌نشدنی است. انگار همیشه بین زندگی و مرگ گیر کرده‌ام، همیشه در برزخم. (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۵۷)

هر انسانی به کتابی مبین می‌ماند در جوهره‌اش؛ منتظر خوانده شدن. هر کدام از ما در اصل کتابی هستیم که راه می‌رود و نفس می‌کشد. کافی است جوهره‌مان را بشناسیم. فاحشه باشی یا باکره؛ افتاده باشی یا عاصی، فرقی نمی‌کند؛ آرزوی یافتن خدا در قلب همه ما، در اعماق وجودمان پنهان است. از لحظه‌ای که به دنیا می‌آییم، گوهر عشق را درونمان حمل می‌کنیم. (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۷۲)

عشق خدا به دریا می‌ماند. هر انسانی به قدر ذاتش از آن آب برمی‌دارد. این‌که هر کسی چقدر آب برمی‌دارد به گنجایش ظرقش بستگی دارد. یکی ظرفش خمره است، یکی دلو، یکی کوزه، دیگری پیاله. (کتاب ملت عشق – صفحه ۲۳۸)

انسان هرگاه نقص‌ها و عیب‌ها و هوس‌ها و اشتیاق‌های نفسش را شناخت و قصد کرد اصلاحش کند، آن زمان به سفری درونی می‌رود. از آن به بعد چشمانش نه رو به بیرون، بلکه رو به درون می‌چرخد. به این ترتیب گام‌به‌گام به منزل بعدی نزدیک می‌شود. این منزل، از منظری، درست برخلاف منزل پیشین است. در این‌جا فرد به جای آن‌که مدام دیگران را مقصر بداند، همیشه تقصیر را در وجود خودش می‌یابد. در هر واقعه‌ای خودش را می‌کاود و مقصر می‌داند. این پله، پله «عالمِ زیبا و منِ زشت» است. (کتاب ملت عشق – صفحه ۲۵۲)

کائنات وجودی واحد است. همه‌چیز و همه‌کس با نخی نامرئی به هم بسته‌اند. مبادا آه کسی را برآوری؛ مبادا دیگری را، به خصوص اگر از تو ضعیف‌تر باشد، بیازاری. فراموش نکن اندوه آدمی تنها در آن سوی دنیا ممکن است همه انسان‌ها را اندوهگین کند. و شادمانی یک نفر ممکن است همه را شادمان کند. (کتاب ملت عشق – صفحه ۳۱۰)

مرزهای عقل و منطق ممکن است کاملا قاطع باشد. ما در عشق همه مرزها و جدایی‌ها محو می‌شوند. (کتاب ملت عشق – صفحه ۳۳۷)

دنیا چاه پریشانی است در نبودِ شمس. (کتاب ملت عشق – صفحه ۴۲۹)

تسلیم شدن در برابر حق نه ضعف است نه انفعال. برعکس، چنین تسلیم شدنی قوی شدن است به حد اعلی. انسان تسلیم شده سرگردانی در میان موج‌ها و گرداب‌ها را رها می‌کند و در سرزمینی امن زندگی می‌کند. (کتاب ملت عشق – صفحه ۴۳۵)

اگر یکی را که دوستش داری از دست بدهی، بخشی از وجودت همراه با او از دست می‌رود. مانند خانه‌ای متروکه اسیر تنهایی‌ای تلخ می‌شود؛ ناقص می‌مانی. خلا محبوبِ از دست رفته را همچون رازی در درونت حفظ می‌کنی. چنان زخمی است که با گذشت زمان، هر قدر هم طولانی، باز تسکین نمی‌یابد. چنان زخمی است که حتی زمانی که خوب شود، باز خون‌چکان است. گمان می‌کنی دیگر هیچ‌گاه نخواهی خندید، سبک نخواهی شد. زندگی‌ات به کورمال‌کورمال رفتن در تاریکی شبیه می‌شود؛ بی‌آن‌که پیش رویت را ببینی، بی‌آن‌که جهت را بدانی، فقط زمان حال را نجات می‌دهی… شمع دلت خاموش شده، در شب ظلمات مانده‌ای. (کتاب ملت عشق – صفحه ۴۹۶)

عمری که بی عشق بگذرد، بیهوده گذشته است. نپرس که آیا باید در عشق الهی باشم یا عشق مجازی، عشق زمینی یا عشق آسمانی، یا عشق جسمانی؟ از تفاوت‌ها تفاوت می‌زاید. حال آنکه به هیچ متمم و صفتی نیاز ندارد عشق. خود به تنهایی دنیایی است عشق. یا درست در میانش هستی، در آتشش، یا بیرونش هستی، در حسرتش. (کتاب ملت عشق – صفحه ۵۰۸)

[ لینک: پیشنهاد کتاب برای مطالعه ]

ملت عشق اثر الیف شافاک

مشخصات کتاب

  • کتاب ملت عشق
  • نویسنده: الیف شافاک
  • مترجم: ارسلان فصیحی
  • انتشارات: ققنوس
  • تعداد صفحات: ۵۱۱
  • قیمت چاپ نوزدهم: ۳۳۰۰۰ تومان
زندگی داستانی ای. جی. فیکری
کلیک کنید!

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر شما در مورد رمان ملت عشق چیست؟ آیا این کتاب خوب را خوانده‌اید؟ لطفا اگر این کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

نقد و بررسی کتاب

قلم نویسنده

7

ترجمه

7

تاثیرگذاری و جذابیت کتاب

9

مشخصات ظاهری و قیمت

8

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 1862
دوست نداشتم: 222
میانگین امتیازات: 8.39

302 دیدگاه در “کتاب ملت عشق

شمس : اگر دست من باشد یک سطل آب بر می دارم و آتش جهنم را خواموش می کنم و بهشت را به آتش می کشم تا فقط و فقط عشق بماند بقیه اش یاوه است !
این کتاب رو باید خوند ….

سلام
به عنوان کسی که تازه شروع به کتاب خوانی کرده باید اعتراف کنم که این کتاب بسیار تاثیر گذار و برای من که علاقه ای به کتاب خوانی نداشتم بسیار جذاب بوده و من رو دوباره به دنیای کتاب و کتابخوانی سوق داده

کتاب خیلی خیلی خوبی بود کتابی ک هیچ وقت از خوندنش خسته نمیشی.پر از درس و اموزش برای زندگی

با سلام
تازه این رمان رو تموم کردم
اول انتظار داشتم با یه داستان و شیوه ی نگارش و زبان فوق العاده روبرو بشم انتظارم یه ساختار داستانی قوی بود اما به خصوص تو بخشایی که از زبان اللا نقل میشد کاملا ناامید شدم
اون بخشا واقعا آدم رو یاد سریالهای ترکیه ای میندازه و اصلا جذابیتی نداره
بخشهای مربوط به قرن هفتم چون تنوع راوی داره کمی جذابتر هست
تضادهای وحشتناک اللا و عزیز زاهارا با مولانا و شمس برا من که این تشبیه رو بسیار دور از ذهن کرده
کلا شاید بشه از ۱۰ بهش ۵.۵ تا ۶ داد

نکته مهم این است که بسیاری گمان می‌کنند این کتاب معرف چهره شمس و مولاناست، در حالی که تصویر گری چهره این دو در کتاب صرفا بر اساس تخیل نویسنده کتاب بوده که به دنبال ایجاد جذابیت بیشتر برای کتاب بوده وبنا به اظهار اهل فن با چهره حقیقی شمس و مولانا فاصله زیادی دارد، یک نمونه نقد استاد فاضل جناب آقای دکتر غلامرضا خاکی مولوی شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه است ایشان در جلسه هفتگی شهر کتاب در اردیبهشت سال ۹۶ انتقاد و اعتراض خود را در این زمینه بیان کردند، از طرفی نویسنده کتاب با مهارت تمام سعی در القاء مطلب به خواننده است که مولوی یک شخصیت عرفانی ادبی اهل قونیه است نه شاعر فارسی زبان ایرانی و متأسفانه ما با غفلت از این هدف نویسنده که سعی در مصادره این شخصیت به نفع کشور خودش ترکیه دارد به به‌به و چه چه گویی از این کتاب سرگرم هستیم

همونطوری که تو خود کتاب و تو واقعیت هم هست مولانا برای ترکیه یک شخص بسیار بزرگ و معنویه ؛ به خاطر همین هم اونقدر تو کشور به شخص مولانا بها داده شده که ما ایرانی ها هم انگشت به دهن موندیم . متاسفانه تو ایران هیچ کدوم از شخصیت ها رو قدر نمی دونیم و باز هم اعتراض میکنیم که چرا یه کشور دیگه مفاخر ما رو میدزده ، این کتاب هم فقط خواسته بزرگ بودن مولانا و شمس تبریزی رو به تصویر بکشه و همینطور چهل قاعده ای که به نظر من از کلیدهای زندگیه و موفق هم بوده . جدا از تعصب کتاب خیلی خوبیه ولی ای کاش به دست یه نویسنده ایرانی نوشته میشد.

خود کتاب در جاهایی بیان میکنه : نه تو هستی و نه من یا اینکه میگه : در آخر به غیر از “هیچ” و “پنهان” چیز دیگری نیست ، یا میگه : همه مرزها و محدودیتها در تصوف و ملت عشق معنای خود را از دست داده اند ، یا میگه : در تصوف نه مال تویی هست و نه مال منی . حال که تا این اندازه جهانبینی بزرگی را به خواننده القا میکنه ، هنوز هم هستیم کسانی که به دنبال ثابت کردن ایرانی بودن یا نبودن مولانائیم ، مولانا جهانی است . لطفا با ایرانی یا ترکیه ای کردنش حقیرش نکنیم . جغرافیا و ملیت جز است و تصوف و عشق و مهر و مولانا کل ، شما کل را رها کرده ای و جز را گرفته ای .

بی نظیر بود..یکی از بهترین کتاب هایی بود که خوندم..به یه شمس تو زندگیم نیاز دارم..امیدوارم همه این کتاب رو بخونن

بسیار عالی بود.به نظرم سراسر این کتاب درس است.کتابی بی نظیر. ای کاش در مدارس تدریس شود. البته که رمان مربوط به شمس و مولانا جذابیت فوق العاده ای به کتاب داده است. من تا قاعده ۳۳ خوندم وتصمیم دارم بعد از اتمام کتاب، مجددا از ابتدا مروری رو کتاب داشته و قاعده ها رو برای خودم جدا و به صورت سرمشق بهشون عمل کنم.
تو این سایت قاعده ها تایپ شده و عالیه…ممنون

کتاب حرف نداره،یا بهتر بگم فوق العاده س، انقدر آدمو محو خودش میکنه که موقع خوندن کاملا از اطراف بی خبر میشی و تو دنیای کتاب سیر میکنی،کم نظیره، حتی داستان اللا و عزیز هم جذذذذابه، توصیه میکنم اگه نخوندینش در اولین فرصت اقدام کنید

این کتاب-و من یک سال پیش خوندم خیلی برام جالب بود ، هم موضوع و هم سبکی که نویسنده داره ، به صورت موازی در دو برهه از زمان متفاوت دو داستان رو به این جذابی پیش می بره
در زمینه ارتباط شمس و مولانا یکی از بهترین آثار (( پله پله تا ملاقات خدا – از استاد زرینکوب ))

این کتاب بی نظیر به درد اهل عشق و معرفت میخوره
نه هرکس…
با مدعی مگویید اسرار عشق و مستی
تا بی خبر بمیرد در درد خودپرستی

حقیقتا من اونقدر تعریفی ندیدم این کتاب رو … نمیگم بد بود اما این همه تعریف و تمجید انتظار یه چیز بهتر و عالی تر رو در من به وجود اورده بود :..
در کل همزمان پیش بردن داستان جالب بود و نکات خوبی هم داشت

خیلی کتاب خوبی بود . دوستش داشتم

در این کتاب با ظرافت تمام دیدگاه های عرفان های نو ظهور و کاذب ،فمنیسم،پلورالیسم دینی در زرورقی از نظرات عرفانی گنجانده شده وبا ظرافت تمام به مخاطب خورانده شده،عقل که پیامبر درونی و اساس و شالوده هویت انسان است منکوب شده و سرکشی وعصیان در لفافه محبوبیت یافته،به ظاهر از قرآن سخن گفته ولی مطالب آن در ضدیت با معارف قرآن نگاشته شده، نمونه نمود این مطلب عصیان فرزند در مقابل والدین است که در چندین جای کتاب به خواننده با باری مثبت القاءشده در حالی که در قرآن کریم امر به تعبد واحسان به آنان شده الا این که امر به شرک کنند،قرآن به تفکر انسان بها داده و در در جای جای آن دعوت به تعقل کرده در حالی که در کتاب امر به بی توجهی به سری که در شانه ها قرار گرفته ،شده است خلاصه این که کتاب با بهره برداری از محبوبیت مولانا و شمس نسخه بدلی از عرفان حقیقی را به نمایش گذاشته و همانند سامری زینه القوم را با اثر الرسول در هم آمیخته ،در ظاهر از عشق به مخلوقات خدا سخن گفته اما ناب ترین و خالص ترین عشق انسانی به انسان دیگر که عشق مادر به فرزند است را با منیت و خود خواهی به لجن کشیده زهی تأسف

سلام من فروردین ۹۶ جذب اسم این کتاب شدم خریدمش
وقتی شروع کردم به خوندنش دیگه نمی تونستم کتابو بزارم زمین شده بود خواب و خوراکم فوق العادس این کتاب
مخصوصا قسمت هایی که در ارتباط با حضرت شمس و حضرت مولانا نوشته شده
عاااااشق این کتابم
هر کی نخونده بخونه که بی نظیره

شما میتونید از کانال تلگرامی دکتر سروش به این آدرس @DrSoroush استفاده کنید قطعا از دانش این عالم مولانا شناس لذت خواهید برد. یک فایل صوتی هم در کانال گذاشتن که نقد و بررسی است بر کتاب ملت عشق اونجا فکر کنم حق مطلب ادا شده باشه

*حاوی اسپویل

کتاب ازین نظر برام جالب بود که بخشی ازش درارتباط با مولانا و شمس بود بجز قضیه کشته شدن شمس و مرگ کیمیا فکر کنم باقیش حقیقت داره خیلی جذاب بود داستان.عشق جان کلام عرفان شمس و مولانا را نویسنده با قدرت تخیل و بیان خودش خیلی خوب درآورده بود.خوب بود خوشم اومد

سلام کتاب خیلی عالیست فقط من علاقمندم بدونم داستان اشنایی مولانا و شمس و همینطور پیشینه زندگی اونها ویا چهل قانون چند درصد برگرفته از واقعیت است و تا چه حد تخیل نویسنده ؟ مطمئنم پایه اساسی رمان به هر حال از شماخت نویسنده نسبت به این دو شخصیت نشات گرفته

کتاب ازین نظر جالب که بخشی از اون در ارتباط با مولانا و شمس هستش. بجز کشته شدن شمس و مرگ کیمیا باقیش از قول دکتر سروش حقیقت داره. نویسنده با تخیل و بیان جذابش عشق جان کلام عرفان شمس و مولانا خوب درآورده بود.
دوستانی که درخواست آشنایی با عرفان و این دو شخصیت بی نظیر ادبیاتمون را خواستند فکر کنم تنها دکتر سروش با آثارش تونسته در این زمینه حق مطلب ادا کنه

اتفاق های بین شمس و مولانا بر می گرده به چند صد سال پیش و حتی اتفاق های که چند دهه پیش اتفاق افتاده تعریف و تفصیر های متفاوتی ازشون میشه درستی و نادرستی موضوع رو از نظر تاریخی بزاریم کنار و فقط به عنوان یک انسان آزاده به کتاب نگاه کنیم قطعا توجه به ۴۰ قانون شمس دنیا رو جای بسیار بهتری برای زندگی تبدیل می کنه.
کتاب مانند رود روانی هست و در رود کنار موجودات زیبا چیز های بدی هم هست حداقل ما سعی کنیم چیز های خوب رود رو صید کنیم و بهره ببریم. متاسفانه بعضی از ما انسان ها علاقه ای زیادی به توهم توطئه داریم و فکر می کنیم پشت سر هر اتفاقی یک چیز مخفی هست با هدف نابودی ما. با این توهم ها هیچ وقت گامی رو به جلو بر نخواهیم داشت پس سعی کنیم به همه ای اتفاق های پیراون خودمون به چشم فرصتی برای بهتر شدن نگاه کنیم.

بسیار کتاب جذابی. من در حال خوندش هستم تازه رسیدمقسمتی که شمس و مولانا با هم ملاقات می کنم. اینکتاب خیلی منوجذب خودش کرده

این کتاب یکی از بهترین کتابهاییه که خوندم
از وقتی تمومش کردم به همه توصیه میکنم بخونن
به بحث عرفان و تصوف علاقمند شدم و دنبال کتابهایی از این دست میگردم
دوستان اگه کتابهایی در زمینه عرفان و تصوف و یا در زمینه ارتباط شمس و مولانا میدانند بهم معرفی کنین ممنون میشم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.