کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

کتاب ملت عشق

بانک کتاب رایا

کتاب ملت عشق در ترکیه بیش از ۵۰۰ بار به چاپ رسیده و توانسته است عنوان پرفروش‌ترین کتاب تاریخ ترکیه را به دست آورد. این کتاب در ایران هم با استقبال بسیار خوبی مواجه شده و تا به حال بیشتر از ۵۰ بار تجدید چاپ شده و توانسته است طرفداران زیادی پیدا کند. البته واکنش‌ها نسبت به این رمان بسیار متفاوت است. برخی ملت عشق را بهترین رمانی می‌دانند که تا به حال خوانده‌اند و برخی آن را صرفا یک کتاب معمولی و یا حتی سطح پایین می‌دانند. در ادامه به معرفی و خلاصه کتاب ملت عشق می‌پردازیم.

به هیچ متمم و صفتی نیاز ندارد عشق.
خود به تنهایی دنیایی است عشق.
یا درست در میانش هستی، در آتشش
یا بیرونش هستی، در حسرتش…

الیف شافاک در سال ۱۹۷۱ در استراسبورگ فرانسه به دنیا آمد. دوران کودکی و جوانی‌اش در آنکارا، مادرید، عمان، کلن، استانبول، بوستون، میشیگان و آریزونا گذشت. فارغ‌التحصیل رشته روابط بین‌الملل از دانشگاه فنی خاورمیانه (آنکارا) است. دوره کارشناسی ارشد را نیز در همان دانشگاه در رشته مطالعات زنان و دوره دکتری را در رشته علوم سیاسی به پایان رساند.

پشت جلد کتاب ملت عشق قسمتی از متن کتاب آمده است:

مولانا خودش را «خاموش» می‌نامید؛ یعنی ساکت. هیچ به این موضوع اندیشیده‌ای که شاعری، آن هم شاعری که آوازه‌اش عالمگیر شده، انسانی که کار و بارش، هستی‌اش، چیستی‌اش، حتی هوایی که تنفس می‌کند چیزی نیست جز کلمه‌ها و امضایش را پای بیش از پنجاه هزار بیت پرمعنا گذاشته چطور می‌شود که خودش را «خاموش» بنامد؟

[ مطلب مرتبط: معرفی رمان‌های عاشقانه ]

ملت عشق

خلاصه داستان کتاب ملت عشق

این کتاب دو داستان را شامل می‌شود که به زیبایی در کنار هم و در یک کتاب گنجانده شده است. دو رمان که موازی هم جلو می‌رود. و به گونه‌ای به همدیگر ارتباط دارند. یکی از این داستان‌ها در سال ۲۰۰۸ در امریکا و دیگری در قرن هفتم در قونیه اتفاق می‌افتد.

داستان اول کتاب مربوط به اللا روبینشتاین است که در بوستونِ آمریکا زندگی می‌کند. اللا یک همسر و مادر است که همه زندگی خود را صرف خانواده و رابطه زناشویی کرده است. با اینکه همسر اللا – دیوید – دندانپزشک مشهوری بود و معیشت آن‌ها در یک سطح ایده‌آل قرار داشت اما عشق و صمیمتی در میان آن‌ها نبود. اللا این موضوع را پذیرفته بود و همه اولویت‌های خود را تغییر داده بود و فقط به فکر بچه‌هایش بود. اما با این حال رابطه اللا با خانواده‌اش هم چندان خوب نبود و رابطه زناشویی‌اش در خطر بود. طبق تشبیه کتاب، اللا شبیه یک برکه بود، یک برکه راکد. در اینجا اولین جملات کتاب می‌تواند جالب توجه باشد.

سنگی را اگر به رودخانه‌ای بیندازی، چندان تاثیری ندارد. سطح آب اندکی می‌شکافد و کمی موج بر می‌دارد. صدای نامحسوس «تاپ» می‌آید، اما همین صدا هم در هیاهوی آب و موج هایش گم می‌شود. همین و بس.
اما اگر همان سنگ را به برکه‌ای بیندازی… تاثیرش بسیار ماندگارتر و عمیق‌تر است. همان سنگ، همان سنگ کوچک، آب‌های راکد را به تلاطم در می‌آورد. در جایی که سنگ به سطح آب خورده ابتدا حلقه‌ای پدیدار می‌شود؛ حلقه جوانه می‌دهد، جوانه شکوفه می‌دهد، باز می‌شود و باز می‌شود، لایه به لایه. سنگی کوچک در چشم به هم زدنی چه‌ها که نمی‌کند. در تمام سطح آب پخش می‌شود و در لحظه‌ای می‌بینی که همه جا را فرا گرفته. دایره‌ها دایره‌ها را می‌زایند تا زمانی که آخرین دایره به ساحل بخورد و محو شود.
رودخانه به بی‌نظمی و جوش و خروش آب عادت دارد. دنبال بهانه‌ای برای خروشیدن می‌گردد، سریع زندگی می‌کند، زود به خروش می‌آید. سنگی را که انداخته‌ای به درونش می‌کشد؛ از آنِ خودش می‌کند، هضمش می‌کند و بعد هم به آسانی فراموشش می‌کند. هر چه باشد بی‌نظمی جزء طبیعتش است؛ حالا یک سنگ بیش‌تر یا یکی کم‌تر. (کتاب ملت عشق – صفحه ۷)

در این میان اللا بنا به دلایل مختلف کاری تحت عنوان یک ویراستار پیدا می‌کند. او می‌بایست رمانی را که به او داده شده بخواند و در مورد آن گزارشی تهیه کند. رمانی که زندگی او را برای همیشه تغییر خواهد داد. رمانی که به اللا می‌دهند، رمان ملت عشق است. در ابتدای رمانی که به اللا داده شده است شعری از دفتر دوم مثنوی معنوی آمده است که تاثیر عمیقی دارد:

ما زبان را ننگریم و قال را
ما درون را بنگریم و حال را

موسیا آدابدانان دیگرند
سوخته جان و روانان دیگرند

ملت عشق از همه دین‌ها جداست
عاشقان را ملت و مذهب خداست

داستان دوم رمان، ماجرای همین رمانی است که به اللا داده می‌شود، یعنی داستان کتاب ملت عشق. ملت عشق در واقع رمانی در مورد عشق مولانا و شمس تبریزی است که در قرن هفتم اتفاق می‌افتد. رمان ملت عشق در ۴ بخش نوشته شده است:

  1. خاک – پدیده‌های عمیق، آرام و جامد زندگی
  2. آب – پدیده‌های سیال و جاری و متغییر زندگی
  3. باد – پدیده‌های ترک‌کننده و کوچنده زندگی
  4. آتش – پدیده‌های سوزاننده، ویران‌کننده و نابودکننده زندگی
کتاب آوای فاخته - رمانی جنایی از جی کی رولینگ
کلیک کنید!

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، داستانی که در قرن هفتم روایت می‌شود داستان وارد شدن شمس تبریزی به زندگی مولانا است. کسی که زندگی مولانا را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد و دنیای جدیدی پیش روی او باز می‌کند. اولین دیدار شمس تبریزی و مولانا نیز بسیار معروف است و در آن شمس سوالی عجیب از مولانا می‌پرسد. سوالی که در متن کتاب چنین نوشته شده است:

به نظر تو کدام یک از این دو نفر والاتر است: حضرت محمد یا بایزید بسطامی؟

داستان کتاب به همین شکل بین زندگی اللا و اتفاقات قرن هفتم در جریان است. در این بین اللا تحت تاثیر ملت عشق قرار می‌گیرد و تصمیم می‌گیرد با نویسنده رمان ملت عشق یعنی عزیز ز. زاهارا از طریق ایمیل ارتباط برقرار کند و…

در قسمت دیگری از متن پشت جلد کتاب آمده است:

اغلب مفسران مثنوی بر این نکته تاکید می‌کنند که این اثرِ جاودان با حرف «ب» شروع شده است. نخستین کلمه‌اش «بشنو!» است. یعنی می‌گویی تصادفی است شاعری که تخلصش «خاموش» بوده ارزشمندترین اثرش را با «بشنو» شروع می‌کند؟ راستی، خاموشی را می‌شود شنید؟

[ لینک مرتبط: کتاب بعد از عشق اثر الیف شافاک ]

داستان کتاب ملت عشق

درباره کتاب ملت عشق

به نظر من ملت عشق واقعا یک کتاب فوق‌العاده عالی و لذت‌بخش است که می‌توان کمبودهای آن را نادیده گرفت و بی‌نهایت از خواندن آن لذت برد. هنگام مطالعه ملت عشق احساس خوبی داشتم و به همه دوستان پیشنهاد می‌کنم این کتاب را مطالعه کنند و لذت ببرند. این کتاب جزء کتاب‌های پیشنهادی کافه‌بوک برای مطالعه قرار دارد.

آنچه در مورد رمان ملت عشق بسیار چشم‌گیر و جذاب است نحوه تغییر زاویه دید می‌باشد. در کتاب از زاویه دید اول شخص و سوم شخص استفاده شده و همین باعث جذابیت دو چندان مطالب شده است. کتاب مدام از زاویه دید افراد مختلف روایت می شود و حدود ۱۸ نفر، اتفاقات را روایت می‌دهند. برخی از افرادی که این رمان را روایت می‌کنند عبارتند از: اللا – شمس – شاگرد – مولوی – حسن گدا – گل کویر – سلیمان مست – متعصب – کیمیا و…

این رمان در مورد عشق است، عشقی واقعی، عمیق و خالص که در کمتر کتابی با آن روبه‌رو خواهید شد.

هنگامی که داستان شمس تبریزی در رمان ملت عشق را می‌خوانید شیفته آن می‌شوید. احساس خوبی به شما دست می‌دهد و دلتان نمی‌خواهد کتاب را کنار بذارید. به معنای واقعی کلمه جذب این داستان خوب می‌شوید اما وقتی در اوج لذت بردن از داستان قرن هفتم هستید، نویسنده دوباره به ماجرای اللا در امریکا برمی‌گردد و این ممکن است مقداری لذت خواندن کتاب را کم کند و شاید حتی باعث عصبانیت شما شود. دست‌کم باعث شد که من احساس خوبی نداشته باشم، ماجراهای شمس بسیار خواندنی و لذت‌بخش است و علاقه داشتم که فقط آن را مطالعه کنم اما کتاب که در فصل‌های کوتاه کوتاه نوشته شده است این لذت را از شما می‌گیرد.

روح گریان من
کلیک کنید!

شخصا وقتی ملت عشق را می‌خواندم دوست داشتم قسمت‌هایی که مولانا داستان را روایت می‌کند بیشتر باشد اما چنین نبود و فقط در بعضی مواقع داستان از دید مولانا نقل میشد.

نباید از این نکته هم غافل شد که رمان ملت عشق صرفا یک رمان خوب است که قسمتی از آن از زندگی مولانا و شمس گرفته شده است. همه اتفاقات و جریانات این کتاب براساس مستندات تاریخی نیست و اگر شما از زندگی مولانا و برخورد او با شمس تبریزی آگاه باشید می‌توانید به‌راحتی به این موضوع پی ببرید. بنابراین به این کتاب صرفا به عنوان یک رمان نگاه کنید و انتظاری فراتر از آن نداشته باشید.

می‌توان گفت همه خوب‌بودن و تاثیرگذار بودن کتاب نیز مربوط به همین داستان قرن هفتم یعنی داستان عشق میان شمس تبریزی و مولانا است. اگر داستان اللا به شکل مجزا در یک کتاب آمده بود هرگز نمی‌توانست موفقیتی در حد این کتاب کسب کند. پیشنهاد می‌کنم مطالعه کتاب ملت عشق را به هیچ‌وجه از دست ندهید و حتی اگر مایل هستید کسی را به کتاب و کتاب‌خواندن علاقه‌مند کنید، رمان ملت عشق را به او هدیه دهید.

از کتاب ملت عشق ترجمه‌های متعددی در بازار وجود دارد اما این کتاب با ترجمه ارسلان فصیحی از نشر ققنوس معروف شده است که ترجمه خوب، روان و بی‌نقصی می‌باشد.

نکته نهایی در مورد کتاب ملت عشق قواعد خواندنی شمس تبریزی است که در کتاب آمده است. این قاعده‌ها با نام چهل قاعده عشق و یا چهل قاعده شمس تبریزی نیز شناخته می‌شود. این چهل قاعده را می‌توانید از طریق لینک زیر در سایت کافه‌بوک بخوانید:

» چهل قاعده شمس

معرفی کتاب ملت عشق

[ لینک مرتبط: رمان سمفونی مردگان – نشر ققنوس ]

جملاتی از متن کتاب ملت عشق

تمام زندگی اللای بیچاره خلاصه شده بود در راحتی شوهر و بچه‌هایش. نه علمش را داشت و نه تجربه‌اش را تا به تنهایی سرنوشتش را تغییر دهد. هیچ‌گاه نمی‌توانست خطر کند. همیشه محتاط بود. حتی برای عوض کردنِ مارک قهوه‌ای که می‌خورد بایست مدت‌های طولانی فکر می‌کرد. از بس خجالتی و سربزیر و ترسو بود؛ شاید بشود گفت آخر بی‌عرضگی بود.  (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۱)

کلماتی که برای توصیف پروردگار به کار می‌بریم، همچون آینه‌ای است که خود را در آن می‌بینیم. هنگامی که نام خدا را می‌شنوی ابتدا اگر موجودی ترسناک و شرم‌آور به ذهنت بیاید، به این معناست که تو نیز بیش‌تر مواقع در ترس و شرم به سر می‌بری. اما اگر هنگامی که نام خدا را می‌شنوی ابتدا عشق و لطف و مهربانی به یادت بیاید، به این معناست که این صفات در وجود تو نیز فراوان است. (کتاب ملت عشق – صفحه ۵۴)

پیمودن راه حـق کار دل است، نه کار عـقل. راهنمایت همیشه  دلـت باشد، نه سری که بالای شانه‌هایت است. از کسانی  باش که به نـفـس خـود آگاهـند، نه از کسـانی که نــفــس خـــود را نـادیــده مـی‌گیـرند. (کتاب ملت عشق – صفحه ۶۹)

تقریبا همه برنامه‌های آشپزی تلویزیون را تماشا می‌کرد، اما هیچ‌کدام به نظرش واقعی نمی‌رسیدند. این‌که در این برنامه‌ها غذا پختن را با «ابداع»، «خلاقیت»، حتی «دیوانگی» یکی می‌دانستند به نظرش عجیب می‌رسید. آشپزخانه آزمایشگاه که نیست! بگذار دانشمندان آزمایش بکنند، هنرمندها عجیب و غریب باشند! آشپزی اما چیز دیگری است. برای این‌که آشپز خوبی باشی، نه آزمایش لازم است نه دیوانه بودن! (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۰۱)

شمس با همان لحن آرام و باوقار ادامه داد: «شاگر موقرمز، می‌گویی می‌خواهی به دریای تصوف قدم بگذاری، اما حاضر نیستی بهایش را بپردازی. این‌طوری نمی‌شود! برای یکی پول و ثروت تله اصلی است، برای یکی دیگر شهرت و مقام، برای دیگری تن و شهوت! انسان در وهله اول باید از شرّ چیزی خلاص شود که در این دنیا بیش‌ترین اهمیت را برایش دارد. این شرط اول قدم گذاشتن در این راه است. (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۳۹)

زندگی عذابی تمام‌نشدنی است. انگار همیشه بین زندگی و مرگ گیر کرده‌ام، همیشه در برزخم. (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۵۷)

هر انسانی به کتابی مبین می‌ماند در جوهره‌اش؛ منتظر خوانده شدن. هر کدام از ما در اصل کتابی هستیم که راه می‌رود و نفس می‌کشد. کافی است جوهره‌مان را بشناسیم. فاحشه باشی یا باکره؛ افتاده باشی یا عاصی، فرقی نمی‌کند؛ آرزوی یافتن خدا در قلب همه ما، در اعماق وجودمان پنهان است. از لحظه‌ای که به دنیا می‌آییم، گوهر عشق را درونمان حمل می‌کنیم. (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۷۲)

عشق خدا به دریا می‌ماند. هر انسانی به قدر ذاتش از آن آب برمی‌دارد. این‌که هر کسی چقدر آب برمی‌دارد به گنجایش ظرقش بستگی دارد. یکی ظرفش خمره است، یکی دلو، یکی کوزه، دیگری پیاله. (کتاب ملت عشق – صفحه ۲۳۸)

انسان هرگاه نقص‌ها و عیب‌ها و هوس‌ها و اشتیاق‌های نفسش را شناخت و قصد کرد اصلاحش کند، آن زمان به سفری درونی می‌رود. از آن به بعد چشمانش نه رو به بیرون، بلکه رو به درون می‌چرخد. به این ترتیب گام‌به‌گام به منزل بعدی نزدیک می‌شود. این منزل، از منظری، درست برخلاف منزل پیشین است. در این‌جا فرد به جای آن‌که مدام دیگران را مقصر بداند، همیشه تقصیر را در وجود خودش می‌یابد. در هر واقعه‌ای خودش را می‌کاود و مقصر می‌داند. این پله، پله «عالمِ زیبا و منِ زشت» است. (کتاب ملت عشق – صفحه ۲۵۲)

کائنات وجودی واحد است. همه‌چیز و همه‌کس با نخی نامرئی به هم بسته‌اند. مبادا آه کسی را برآوری؛ مبادا دیگری را، به خصوص اگر از تو ضعیف‌تر باشد، بیازاری. فراموش نکن اندوه آدمی تنها در آن سوی دنیا ممکن است همه انسان‌ها را اندوهگین کند. و شادمانی یک نفر ممکن است همه را شادمان کند. (کتاب ملت عشق – صفحه ۳۱۰)

مرزهای عقل و منطق ممکن است کاملا قاطع باشد. ما در عشق همه مرزها و جدایی‌ها محو می‌شوند. (کتاب ملت عشق – صفحه ۳۳۷)

دنیا چاه پریشانی است در نبودِ شمس. (کتاب ملت عشق – صفحه ۴۲۹)

تسلیم شدن در برابر حق نه ضعف است نه انفعال. برعکس، چنین تسلیم شدنی قوی شدن است به حد اعلی. انسان تسلیم شده سرگردانی در میان موج‌ها و گرداب‌ها را رها می‌کند و در سرزمینی امن زندگی می‌کند. (کتاب ملت عشق – صفحه ۴۳۵)

اگر یکی را که دوستش داری از دست بدهی، بخشی از وجودت همراه با او از دست می‌رود. مانند خانه‌ای متروکه اسیر تنهایی‌ای تلخ می‌شود؛ ناقص می‌مانی. خلا محبوبِ از دست رفته را همچون رازی در درونت حفظ می‌کنی. چنان زخمی است که با گذشت زمان، هر قدر هم طولانی، باز تسکین نمی‌یابد. چنان زخمی است که حتی زمانی که خوب شود، باز خون‌چکان است. گمان می‌کنی دیگر هیچ‌گاه نخواهی خندید، سبک نخواهی شد. زندگی‌ات به کورمال‌کورمال رفتن در تاریکی شبیه می‌شود؛ بی‌آن‌که پیش رویت را ببینی، بی‌آن‌که جهت را بدانی، فقط زمان حال را نجات می‌دهی… شمع دلت خاموش شده، در شب ظلمات مانده‌ای. (کتاب ملت عشق – صفحه ۴۹۶)

عمری که بی عشق بگذرد، بیهوده گذشته است. نپرس که آیا باید در عشق الهی باشم یا عشق مجازی، عشق زمینی یا عشق آسمانی، یا عشق جسمانی؟ از تفاوت‌ها تفاوت می‌زاید. حال آنکه به هیچ متمم و صفتی نیاز ندارد عشق. خود به تنهایی دنیایی است عشق. یا درست در میانش هستی، در آتشش، یا بیرونش هستی، در حسرتش. (کتاب ملت عشق – صفحه ۵۰۸)

[ لینک: پیشنهاد کتاب برای مطالعه ]

ملت عشق اثر الیف شافاک

مشخصات کتاب

  • کتاب ملت عشق
  • نویسنده: الیف شافاک
  • مترجم: ارسلان فصیحی
  • انتشارات: ققنوس
  • تعداد صفحات: ۵۱۱
  • قیمت چاپ نوزدهم: ۳۳۰۰۰ تومان
مغازه خودکشی
کلیک کنید!

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر شما در مورد رمان ملت عشق چیست؟ آیا این کتاب خوب را خوانده‌اید؟ لطفا اگر این کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

نقد و بررسی کتاب

قلم نویسنده

7

ترجمه

7

تاثیرگذاری و جذابیت کتاب

9

مشخصات ظاهری و قیمت

8

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 2011
دوست نداشتم: 250
میانگین امتیازات: 8.04

کانال تلگرام کافه بوک

318 دیدگاه در “کتاب ملت عشق

تخلص مولانا خاموش بوده.در صورتی که کتابش با کلمه بشنو شروع شده و این تضاد داره

*خطر اسپویل

سلام دوستان ،می تونم به جرات بگم ؛ بهترین کتابی که تا به حال خوندم ! اینکه چه نتیجه و بازتابی خوندش بهتون میده ، بسته به روح و وجود خودتونه!! پیشنهاد می کنم حتما بخونید و از چهل قانون “عشق”لذت ببرید و شمس رو قضاوت نکنید ،شمس بی ن خدا و کیمیا عشق و معبود اولش رو انتخاب کرد ،برای لحظه ی مرگ کیمیا و شمس واقعا گریستم …اینکه نویسنده تونسته بود در آن واحد یک رابطه ی خیلی خوبی بین زمان حال و گذشته برقرار کنه از نقاط قوتش بود و قلم خیلی روانی داشت ، چرا که ساعت ها غرق در خوندن می شدی بدون احساس گذر زمان …این بود تجربه ی من از کتاب ‘ملت ع ش ق’

*اسپویل

سلام
من تازه تموم کردم این کتاب رو
میشه یکی توضیح بده لطفا ک چرا شمس با همسر خودش همبستر نشد و باعث مرگ اون شد ؟

دوست عزیز این صرفا نظر شخصیه منه ، امیدوارم جواب سوالت هم باشه ، شمس فقط یه ازدواج سوری با کیمیا داشت ، و خب همه وجودش رو صرف حضرت حق و مولانا کرده بود از طرفی چون به عالم غیب آگاه بود میدونست عمرش کوتاهه و به لحظه های آخر زندگیش نزدیکه واسه همین به کیمیا گفت من نمیتونم به عنوان همسر کنارت باشم چون حضورم کوتاه مدته و نمیتونم حضور و وظایف و ومسئولیت های که یک همسر داره رو برات داشته باشم چون فکر و روح من در راه هدف دیگه ایه (ی جورایی اگه درگیر کیمیا می کرد خودش رو ، از راهش و هدفش ممکن بود جا بمونه یا درش وقفه بیفته )

این اتفاق ساخته ی ذهن نویسنده ست واقعیت تاریخی چیز دیگه ای میگه

*خطر اسپویل

من درک نکردم اللا رو با این که هنوز با دیوید بود چطور تونست با عزیز ارتباط داشته باشه و یه جور بد آموزی داره..اونقدر ها هم که تعریفشو میکنن این کتاب شاهکار و عالی نبود😕😕😕😕

دقیقا همینطوره، این کتاب با فرهنگ ما بیگانه ست اما در کل نکات مثبت هم داره
من به شما پیشنهاد میکنم کتاب “مردی به نام اوه” رو حتما بخونید خیلی به فرهنگ ما نزدیکه

منم دقیقا همینطور فکر میکنم.و البته دیوید رو هم😑😑😑

تا جایی که من یادمه الا تا زمانی که با دیوید بود ، وارد رابطه با عزیز نشد ! شاید درک های متفاوتی از کتاب برامون بوجود اومده

سلام من این کتاب رو خوندم عالیه ،اول کتاب نوشته شده بود تمام بخش های این کتاب با حرف “ب” شروع میشه جوابش را پیدا کن. من متاسفانه علتشو نفهمیدم و ذهنم همچنان درگیر علت و راز این قسمت کتاب مونده،ممکنه بفرمایید چرا و راز نهفته تو این مطلب چیه؟

دوباره بخونید کتابو . اینجور که معلومه از کتاب به این بی نقصی و قشنگی انقدر سطحی خوندید که اصلا عمقشو متوجه نشدید و درگیر چیزای حاشیه ای شدید و نقدی که اصلا منصفانه نیست .این همه معنی و مفهومو ول کردید چسبیدید به رابطه الا و عزیز. جای تاسف داره ذهن انقدر زنگ زده باشه

تخلص مولانا خاموش بوده.در صورتی که کتابش با کلمه بشنو شروع شده و این تضاد داره

من کتاب رو بتازگی خوندم.قسمتهای مربوط به شمس و مولانا رو خیلی دوست داشتم اما بنظرم داستان مربوط به الا یه جورایی مناسب و در حد داستان اصلی نبود نه در محتوی و نه در نتیجه گیری آخر داستان.
اگه کتابی دیگه ای راجع به داستان شمس و مولانا دارید لطفا معرفی کنید

کتاب عارف جان سوخته هم در رابطه با مولانا و شمس هستش اما به نظرم بشینید دیوان شمس رو بخونید که از هر کتابی که در موردشون نوشته باشن بهتره و به معنای واقعی کلمه عشق رو میشه لا به لای ابیاتش پیدا کرد

من عشق به خدا رو انتخاب کردم. اولش با تمام وجود زیباییهای اونو که میدیدم یاد خدا میفتادم ولی این عشق به جایی رسید که رفته رفته خدا جای اونو توی دلم پر کرد و لبریز شدم از عشق زمینی و رو آوردم به عشق آسمانی.اما من قبلا در کما خدا رو دیده یا حس کرده بودمو راستش از خودم خجالت کشیدم که ۲۹ سال عاشق عشق زمینی اون بودمو ، خود ذات اقدسش رو به اشتباه در زمین ستایش میکردم. این کتاب زمینه بازگشت و شرمساری منو خیلی ظریف و مستانه و البته صاف و خالص ، بهم هدیه داد.ممنون از مترجم با ذوق و دقت نظری که در ترجمه کتاب به خرج داده است.ممنون از همه آدمای خوبی که باعث بازگرداندن آدمای ضعیف و نادانی مثل من به حیات دوباره میشن.ممنون

درخارج ازایران چه طورمیشه تهیه کرد لطفا راهنمایی کنید🙏🏿🙏🏿

متاسفانه ما فقط معرفی کتاب انجام میدیم و در این مورد اطلاعات دقیقی نداریم – اما شما می تونید از اپلیکیشن هایی که کتاب الکترونیک ارائه می کنند این کتاب رو تهیه کنید.

من این کتاب رو امروز تمام کردم و از حالا تشنه دوباره خوندن کتاب هستم، رنگ تازه ای به ایمان و اعتقاداتم داد، نمازم رنگ و بوی عشق گرفته و آرامشی به درونم برگشته که مدتها گمش کرده بودم، پیشنهاد میکنم حتما بخونیدش

در ضمن شمس که اینقد صوفی بوده و مفسر قران هست چجوری به صورت کیمیا دست میزنه..قبل از ازدواجشون که سوالی ازش پرسیده

یه جاییش گنگه…خیلی خوب نتونسته بیان کنه..ولی با این حال کتاب خوبیه..کتابای متفاتی خوندم چهار اثر از فلورانس و این کتاب..همشون یه جوری دارند از کتاب قران تقلید میکنند ولی انگار خودشون نمیدونند..قران خیلی مهجوره..

کتاب بی نظیری بود بی نهایت دوستش دارم و حتما بارها و بارها میخونمش دو جلد خریدم که یکی از اونا رو همیشه برای خودم نگه دارم و اون یکی رو به دوستام بدم

کتابی بسیار عالی و سرتاسر پر از معنا، دو بار خواندمش و باز هم تشنه مطالعه آن هستم، بسیار گیرا و جذاب،

* خطر اسپویل

این کتاب رو امروز تموم کردم ولی اصلا نتونستم باهاش ارتباط برقرار کنم در مورد مولانا و شمس زیاد شنیدم ولی اونچه که در این کتاب خوندم خیلی کم مایه و سطحی بود مثلا اینکه کیمیا میتونه روح گوهر رو ببینه و انگار دوست صمیمیشه ، مرگ کیمیا به خاطر عشق به شمس که علارغم ازدواج با اون هیچ توجهی بهش نداره رابطه آبکی و بی اساس اللا با عزیز رفتار ی که با شمس در قبال خوابیدن شبی در کاروانسرا میشه و پیشگوییهاش برای اینکه صاحب کاروانسرا از اونجا بیرونش نکنه کوبیدن یه مذهب و جانبداری از دین دیگری مثل مسیحیت توسط اللا و کرا انگار نویسنده سعی میکنه شمس و مولانا رو بر حسب چارچوب ذهنی خودش و مفاهیم مورد نظرش قالب بندی کنه ولی موفق نمیشه مفاهیم صوفی گری حقیقت عشق به خدا … کجا شخصیت های سطحی این کجا؟!!!!!!

موافقم .البته نکات جالبی هم توش بود وای با نظرات شما بیشتر موافقم

به سخنرانیها تفسیرهای دیوان شمس دکتر کریم زنانی مراجعه کن دوست من .جواب بسیاری از سوالات خودرا به زبان ساده می گیرید.

نخونده عاشق کتاب شدم عشق نیازی به تعریف و توصیف ندارد/عشق به خودی خود یک دنیاست/یا درست در مرکزش هستی/یا خارج از آن در حسرتش ❤️👍

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.