انتشارات متخصصان

نشر ماهی

هزار و یک کتاب قبل از مرگ

اگر از همراهان همیشگی کافه‌بوک باشید، حتما می‌دانید که ما در اینجا توجه ویژه‌ای به رمان داریم. ما فکر می‌کنیم اگر رمان برترین نوع نوشتار ادبی نباشد، بدون تردید جزء سه مورد اول است. به همین خاطر نیز نزدیک ۹۰ درصد از مطالب معرفی شده در کافه‌بوک رمان است. در این مطلب نیز قصد داریم به نشر ماهی که یکی از ناشران خوب کشور است، بپردازیم تا در راستای هدف کافه‌بوک – که کمک به شما در انتخاب کتاب خوب است – گام دیگری برداریم.

ما در کافه‌بوک تا به امروز مطالب مختلفی پیرامون اینکه «چطور کتاب خوب برای مطالعه انتخاب کنیم» منتشر کرده‌ایم. از جمله این مطالب انتشار مطالب مختلف پیرامون ترجمه‌های مختلف کتاب‌ها و مترجم‌های خوب است. اما در اینجا قصد داریم به شکل مفصل‌تری به بررسی یک ناشر خوب بپردازیم که کتاب‌های خوب زیادی منتشر کرده است.

نشر ماهی در سال ۱۳۸۰ تاسیس شده است و بیراه نیست اگر بگوییم در چندسال اخیر در اوج فعالیت خود قرار داشته. این انتشارات تاکنون حدود ۴۰۰ عنوان کتاب در حوزه‌های گوناگون از جمله ادبیات جهان، تاریخ معاصر، تاریخ باستان، کودک و نوجوان، فلسفه سیاسی و نقد ادبی منتشر کرده است. اما همان‌طور که اشاره کردیم، عمده توجه ما در اینجا ادبیات جهان خواهد بود.

اگر در سایت کافه‌بوک «نشر ماهی» را جستجو کنید بیشتر از ۵۰ عنوان کتاب برای شما نشان داده خواهد شد که به شکل مفصل به معرفی آن‌ها پرداخته‌ایم. رمان‌هایی که تاکید داریم بیشتر آن‌ها را از همین نشر تهیه و مطالعه کنید.

در نظر بگیرید رمان‌های فرانتس کافکا و آلبر کامو تاکنون بارها و بارها ترجمه شده‌اند اما یک کتابخوان حرفه‌ای می‌داند که ترجمه‌های علی‌اصغر حداد و خشایار دیهیمی از این نویسندگان در اولویت قرار دارد. اشاره به کافکا و کامو و ترجمه آثار آن‌ها تنها دو نمونه بود. اگر در میان مترجم‌هایی که با نشر ماهی همکاری دارند جستجو کنید اسم‌های بسیاری خواهید دید که با «چشم بسته» می‌توانید ترجمه‌هایشان را برای مطالعه انتخاب کنید.

همان‌طور که اشاره کردیم کتاب‌های زیادی از نشر ماهی در کافه‌بوک معرفی شده‌اند. در اینجا به چند مورد از بهترین‌ها اشاره می‌کنیم که به اعتقاد ما ارزش خواندن بالایی دارند:

نکته بسیار ارزشمند و قابل‌تقدیری که در کتاب‌های نشر ماهی وجود دارد، محتوای تمیز و یکدست آن از نظر ویراستاری است. مهدی نوری که ویراستاری بسیاری از کتاب‌های نشر ماهی را انجام می‌دهد، در کار خود چنان حرفه‌‌ای عمل می‌کند که از خواندن متن کتاب‌های نشر ماهی لذت می‌برید. بعید از در میان کتاب‌های نشر ماهی، غلط املایی پیدا کنید و یا ایراد نگارشی در آن‌ها وجود داشته باشد.

کتاب‌های جیبی نشر ماهی برای شروع مطالعه بسیار خوب هستند و به شدت پیشنهاد می‌شود. همچنین طراحی جلد این کتاب‌ها بسیار چشم‌نواز و یکدست، و به راحتی در بین سایر کتاب‌ها قابل تشخیص است. رمان‌های بلندتر نیز که با قطع وزیری چاپ شده‌اند شایسته توجه فراوان هستند. همچنین رمان‌های جلد گالینگور این نشر به اندازه کافی مشهور و شناخته‌شده هستند. از جمله دیگر کتاب‌های شناخته‌شده این نشر کتاب‌های تاریخی با قطع رحلی هستند. یکدست بودن طراحی جلد این مجموعه‌ها، به راحتی به مخاطب کمک می‌کند که تشخیص دهد موضوع این کتاب‌ها به همدیگر مرتبط است.

در کنار طراحی جلد، کیفیت چاپ کتاب‌های نشر ماهی نیز بسیار خوب است. شخصاً تاکنون کتابی از نشر ماهی نداشته‌ام که بعد از بارها و بارها مطالعه دچار مشکل شود، صفحات آن از جایش کنده شود و یا عطف کتاب از هم پاشیده شده باشد. کتاب‌های جلد گالینگور نیز کیفیت بسیار خوبی دارند و سال‌های سال در کتابخانه شما بدون ایراد آماده خوانده شدن هستند.

قیمت کتاب در سال‌های اخیر بسیار تغییر داشته و جای بررسی‌های زیادی دارد. تهیه کاغذ و سهمیه‌بندی آن، اختصاص دادن کاغذ به چاپ کتابی که به اتمام رسیده و یا کتاب تازه‌ای که آماده چاپ است و بسیاری از موضوعات دیگر، هرکدام به تنهایی نیازمند بررسی و تحقیق هستند. اما با مقایسه قیمت‌های این نشر و سایر ناشران کتاب، حداقل می‌توان گفت نشر ماهی نشر گرانی نیست! کتاب‌های جیبی این نشر نیز با قیمت مناسب عطش مطالعه هر خواننده‌ای را رفع خواهد کرد. اما با این حال برخی از کتاب‌های نشر ماهی قیمت بالایی دارند.

با وجود همه خوبی‌ها و کاربلدی‌های نشر ماهی ایرادهایی هم به این انتشارات وارد است. به اعتقاد ما، و با توجه به مقایسه‌ای که بین جنس کاغذهای این نشر و سایر ناشران انجام دادیم، باید اعتراف کنیم جنس کاغذ بالکی که نشر ماهی استفاده می‌کند، چنگی به دل نمی‌زند. نشر ماهی از جمله ناشرانی بود که خیلی دیر به کاغذ بالک روی آورد و همیشه از کاغذ سفید استفاده می‌کرد. اما اکنون برخی از کتاب‌هایش را با کاغذ بالک به چاپ می‌رساند که جای بهتر شدن بسیاری دارد.

جدا از کتاب‌ها، فعالیت نشر ماهی در دنیای مجازی هم بد نیست. سایت این نشر هنوز جای کار دارد و در حال حاضر که این مطلب تهیه می‌شود، چندین قسمت سایت هنوز آماده سازی شده است. حضور نشر ماهی در شبکه‌های اجتماعی، مخصوصاً اینستاگرام پررنگ است و عموماً جواب سوالات خوانندگان را سریع می‌دهند. شاید جالب باشد بدانید که تا به امروز بیشتر از ۱۷ هزار پُست با هشتگ نشر ماهی در اینستاگرام منتشر شده است. اگر در نمایشگاه کتاب نیز با این نشر برخورد کرده باشید، می‌توانید حرفه‌ای بدن آن‌ها را تایید کنید.

درنهایت اینکه نشر ماهی از جمله ناشران قوی و کاربلد کشورمان است و با اطمینان بالای ۹۰ درصد می‌توانید کتاب‌های این نشر را با خیال راحت برای مطالعه انتخاب کنید. اگر در جایی بین کتاب نشر ماهی با نشر دیگری تردید داشتید، می‌توانید با آسودگی خاطر نشر ماهی را انتخاب کنید! این نشر شما را ناامید نخواهد کرد.


حال نوبت شما کاربران گرامی کافه‌بوک است که تجربیات خود را پیرامون نشر ماهی با ما در میان بگذارید. آیا با نشر ماهی برخورد داشته‌اید؟ چه نظری درباره کتاب‌های این ناشر دارید؟ لطفاً نظرات خود را در قسمت کامنت‌های همین صفحه با ما در میان بگذارید تا از تجربیات یکدیگر بهره ببریم. امیدواریم مسئولان نشر ماهی نیز نظرات شما را ببینند و از انتقادها و پیشنهادات شما جهت پیشرفت بیشتر استفاده کنند.

[ لینک: کانال تلگرام کافه بوک ]

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 40
دوست نداشتم: 22
میانگین امتیازات: 1.82

چاپ کتاب

6 دیدگاه در “نشر ماهی

نشر ماهی عالیه ول یبن ه جایی شنیدم این نشر رمان های قطع جیبیشون رو به صورت خلاصه منتشر میکنن و متن کامل نیست ایا این صحت دارد؟

سلام
تا جایی که ما خبر داریم و خوندیم، چنین چیزی درست نیست.

و از نقاط قوت این انتشارات علاوه بر مترجمان نامی و عالی که اشاره شد چاپ مجدد کتاب های قدیمی وکمیابی مثل بیابان تاتارها،ارباب ها و… می باشد.

مشتری‌مداری هم توی نشر ماهی بیسته. یادمه یه کتابی گرفته بودم از نشر ماهی که تا مدت‌ها فرصت نکردم بخونم. بعد یه مدت دیدم یه ایرادی داره. تماس گرفتم بدون هیچ چک و چونه‌ای گفتن حتما کتاب رو به ساختمون انتشارات برگردونم یه کتاب نو با عذرخواهی بهم دادن. کلا ماهی عالیه از هرنظر.

بررسی عالی و جامعی بود. دمتون گرم⁦♥️⁩ من خودم خیلی راضیم از نشر راضی چه از تنوع کتابایی که چاپ می‌کنه چه مترجمای کاردرستش چه صحافی و ویراست کتاب هاش که واقعا درجه یکه تو این موارد. یه نکته ای هم اشاره کرده بودین راجع به کاغذ بالک فک نکنم نشر ماهی زیاد استفاده کنه از این نوع کاغذ. اونایی که من دیدم بیشتر کاغذ سفید بودن. به هر حال. دوستان اگه دنبال کتابای خوبی میگردین که جنس کاغذشون هم بالک باشه یه سر به نشر نون بزنین. بهترین چاپ کاغذ های بالک رو همین نشر داره👌

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *