نقد کتاب ناتور دشت

هزار و یک کتاب قبل از مرگ

کتاب ناتور دشت با عنوان اصلی The Catcher in the Rye اثر بسیار مشهور و برجسته جروم دیوید سلینجر است که در سال ۱۹۵۱ منتشر شد و طبق آخرین آمارها تاکنون بیشتر از ۶۵ میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفته است. این رمان کتابی شاخص در ادبیات آمریکا محسوب می‌شود و به بیش از ۳۵ زبان نیز ترجمه شده است. در سایت معروف گودریدز بیش از ۷۵۰ هزار نفر به کتاب ناتور دشت نمره ۵ از ۵ را داده‌اند و در کل با رای بیش از ۲٫۲ میلیون نفر این رمان نمره ۳٫۸ از ۵ را کسب کرده است. مجله گاردین نیز این رمان را جزء ۱۰۰ رمان برتر قرار داده است. در این مطلب قصد داریم نقد کتاب ناتور دشت را منتشر کنیم اما قبل از پرداختن به نقد باید اشاره کنیم که معرفی این کتاب در کافه‌بوک منتشر شده است و شما می‌توانید از طریق لینک زیر معرفی را مشاهده کنید:

» معرفی کتاب ناتور دشت

*توجه: در ادامه این مطلب نقد کتاب ناتور دشت منتشر خواهد شد و ممکن است قسمت‌های اصلی و مختلف رمان مورد بررسی قرار گیرد و بخش‌های اصلی کتاب بازگو شود. بنابراین اگر این رمان را نخوانده‌اید و یا روی افشای داستان حساس هستید، خواندن این نقد را بعد از مطالعه کتاب پیشنهاد می‌کنیم.

نقد کتاب ناتور دشت

در ناتور دشت، سلینجر تصویری نامتعارف از فرآیند بلوغ یک پسر را نشان می‌دهد. هولدن کالفیلد بیش‌تر شبیه نوجوانی می‌ماند که در دردسر افتاده و به دنبال این است که از این مرحله پر دردسر عبور کند. در واقع هولدن پسری خاص با نیازهایی خاص است. او نه دنیای اطراف خود را درک می‌کند و نه اصلا تمایلی به درک آن دارد. در واقع، بخش عمده‌ای از کتاب درباره احساس پشیمانی او بابت معلوماتی است که دارد. اگرچه معصومیت او در زمینه‌هایی همچون مدرسه، پول و غریزه جنسی از بین رفته است، ولی هولدن همچنان امیدوار است که بتواند از بقیه بچه‌ها محافظت کرده و آن‌ها را از این موضوعاتی که مختص بزرگسالان هستند دور نگاه دارد.

عصیانی که هولدن دست به آن می‌زند، شبیه کاری نیست که از دیگر نوجوانان خیالی دنیای ادبیات دیده‌ایم. او نسبت به معلم‌ها و والدینش بی‌اعتماد می‌شود، نه تنها به خاطر این که خودش را از آن‌ها جدا کند، بلکه همچنین به دلیل این که نمی‌تواند آن‌ها را درک کند. در واقع تنها بخش خیلی کوچکی از دنیا وجود دارد که هولدن به خوبی می‌فهمد. تنها افرادی که او به آن‌ها اعتماد دارد و مورد احترام قرار می‌دهد عبارتند از الی، برادر مرحومش و فیبی، خواهر کوچک‌ترش. به جز این دو نفر، هولدن بقیه آدم‌ها را حقه‌باز می‌بیند.

در واقع، هولدن هر کسی را که مورد پسندش نیست، حقه‌باز می‌نامد. او از هم اتاقی‌اش، استردلیتر هم دوری می‌کند چرا که استردلیتر به خاطراتی که برای هولدن بسیار عزیز است، چندان توجهی نمی‌کند. حتی ارنی، نوازنده پیانو هم حقه‌باز است چرا که در کارش خیلی ماهر است. هولدن ناخودآگاه مهارت را مساوی با غرور می‌بیند (مساله‌ای که قطعا ریشه در گذشته او دارد) و نمی‌تواند بین این دو تمایزی قائل شود. حتی آقای آنتولینی، معلم مورد علاقه هولدن هم وقتی می‌خواهد او را نوازش کند، در دسته حقه‌بازها قرار می‌گیرد. به این ترتیب، این پسر با مجموعه‌ای از خاطرات عمدتا بد تنها می‌ماند.  برای درک تنهایی هولدن این بخش از کتاب را در نظر داشته باشید: «تقریبا هر وقت کسی بهم هدیه‌ای می‌ده، آخرش باعث میشه دلم بگیره.»

با این حال به لطف همین خاطرات است که هولدن موفق می‌شود این قدر صادقانه درباره افرادی که بر سر راهش قرار می‌گیرند صحبت کند. اگرچه به نظر می‌آید او با تردید به دنیا نگاه می‌کند، ولی در اصل تنها کمی سردرگم شده است. از صحبت‌های هولدن این تصور به وجود می‌آید که او شخص سخت کوشی است. ولی او خود را فردی بی‌اراده می‌بیند. هولدن هیچ درکی از درد و رنج ندارد و ترجیح می‌دهد در مسیری که ارزشش را داشته باشد جان خود را از دست بدهد. این مساله به ویژه بعد از دعوا با مائوریس نمود بیشتری پیدا می‌کند.


بخش پایانی کتاب میزان رشد شخصیتی هولدن را نشان می‌دهد. بر خلاف هولدن اولیه که بلافاصله آدم‌های اطراف خودش را متهم به حقه‌بازی می‌کرد (افرادی مثل استردلیتر و اکلی)، در بخش‌های پایانی و از طریق مواجهه او با آدم‌های مختلف می‌توان به این نتیجه رسید که او خوددار شده و کم‌تر دیگران را قضاوت می‌کند. این رشد شخصیتی هولدن ناشی از تلاش او برای تبدیل شدن به یک ناتور دشت است. او همچنان از بزرگسالی می‌ترسد و در برابر آن منفعل است، ولی دیگر جایگاه خود را پیدا کرده و می‌خواهد از معصومیت بچه‌های دیگر محافظت کند. او تصور می‌کند همچون شخصی است که لبه صخره‌ای ایستاده و باید مانع سقوط بچه‌های معصومی شود که ناخودآگاه از صخره سقوط کرده و از مرز بین کودکی و بزرگسالی عبور می‌کنند.

در قسمتی از کتاب در این باره آمده است:

همه‌ش مجسم می‌کنم چَن‌تا بچه‌ی کوچیک دارن تو یه دشتِ بزرگ بازی می‌کنن. هزارهزار بچه‌ی کوچیک؛ و هیشکی هم اون‌جا نیس، منظورم آدم‌بزرگه، غیر من. منم لبه‌ی یه پرتگاهِ خطرناک وایستاده‌م و باید هر کسی رو که می‌آد طرفِ پرتگاه بگیرم – یعنی اگه یکی داره می‌دوئه و نمی‌دونه داره کجا می‌ره من یه‌دفه پیدام می‌شه و می‌گیرمش. تمامِ روز کارم همینه. ناتورِ دشتم.

هولدن به راحتی تمام تجربیات را، چه خوب چه بد جذب می‌کند. او این تجربه‌ها را به دایره معلومات خود اضافه می‌کند. در واقع این نوجوان بیچاره به حدی نسبت به کاری که باید در زندگی انجام دهد دچار سردرگمی شده که هر بار بیشتر از قبل از جامعه فاصله می‌گیرد. با دور شدن از بقیه مردم، او امیدوار است که از مسیرهای مهمی که در دوران بزرگسالی پیش رویش قرار می‌گیرد، فرار کند.

مرگ یکی دیگر از مضمون‌های مهم ناطور دشت است که به صورت پیوسته از طریق شخصیت الی، برادر هولدن که سه سال پیش از دنیا رفته است، مورد توجه قرار می‌گیرد. هر وقت هولدن نسبت به هستی خود دچار ترس می‌شود (مثل زمانی که می‌ترسد ناپدید شود)، شروع به صحبت با الی می‌کند. او در خیالات خود الی را در قبرستانی بارانی تصور می‌کند که توسط افراد مرده احاطه شده است. هولدن مرگ را با بی‌ثباتی زمان مرتبط می‌داند. آرزو می‌کند کاش همه چیز به همین صورت فعلی باقی می‌ماند و به ویژه زمانی که اتفاقات زیبایی رخ می‌دهد، زمان متوقف می‌شد. کم کم به نظر می‌رسد هولدن از خود زندگی هم زده می‌شود و به این نتیجه می‌رسد که زندگی یعنی تغییر. پیری و بی‌ثباتی دو مساله غیر قابل اجتناب هستند. تنها جامعه نیست که هولدن را مجبور به بزرگ شدن می‌کند، بدن او هم از نظر بیولوژیکی در نهایت او را وارد چنین مسیری می‌کند. او در برابر تغییر مقاومت می‌کند، در اصل با این کار می‌خواهد با ساعت بیولوژیکی بدنش مقابله کند که در نهایت او را وارد پیری و سپس مرگ می‌کند. شاید این خلوص در نگاه اول مورد تحسین ما قرار گیرد و حتی گاهی اوقات آرزوهای او را درک کنیم، ولی در نهایت به این نتیجه می‌رسیم که مسیری که هولدن در پیش گرفته باعث فرسودگی و در نهایت، جنون او می‌شود.

دنیای هولدن به صحنه نبرد بین خلوص و فریب تبدیل شده است. این نبرد دقیقا نشان دهنده نگرش او نسبت به کودکان و مقاومت در برابر بزرگ شدن است. وقتی هولدن پسربچه شش ساله‌ای را می‌بیند که در خیابان مشغول آواز خواندن است، کاملا تحت تاثیر قرار می‌گیرد. چرا که این بچه کار خود را با خلوص کامل انجام می‌دهد. پسربچه دنبال خوشحال کردن کسی نیست، تنها دارد از آن لحظه لذت می‌برد. داستان‌های کوتاه دی. بی هم چنین وضعیتی دارند. آن‌ها آرام، شخصی و نشان دهنده تصورات واقعی نویسنده آن هستند، بدون هیچ چشم داشتی نسبت به جایزه و تحسین.

از سوی دیگر اما زمانی که دی. بی به یک فیلم نامه نویس موفق در هالیوود تبدیل می‌شود یا ارنی در یک باشگاه شبانه به پیانو زدن می‌پردازد، هولدن با آن‌ها مخالفت می‌کند. او این کار آن‌ها را نوعی فاحشگی می‌داند. آن‌ها را هنرمندانی می‌داند که خود را به پول، شهرت یا تحسین فروخته‌اند. او همچنین با استفاده ابزاری از احساسات در دنیای ادبیات هم مخالف است. او حتی رمان تحسین برانگیزی همچون وداع با اسلحه را که همه جا از آن به عنوان یک رمان ضد جنگ یاد می‌کنند، جعلی  و فریب آمیز می‌داند. هولدن حتی در مورد بسیاری از فیلم‌ها هم چنین نظری دارد. در نهایت به نظر می‌رسد او به طور کلی به این نتیجه می‌رسد رابطه بین هنرمند و مخاطب ظرفیت بالقوه زیادی برای فاسد شدن و خراب شدن دارد.


👤 مطلی که تحت عنوان نقد رمان ناتور دشت مطالعه کردید ترجمه‌ای از نقد سایت‌های Novel Guide و Cliffs Notes بود که توسط سایت نقد روز نیز ترجمه شده است. قسمت‌هایی که از متن کتاب ناتور دشت نقل شده است براساس ترجمه محمد نجفی می‌باشد.

نظر شما در مورد کتاب ناتور دشت چیست؟ آیا کتاب‌هایی که شخصیت اصلی آن بدون تعارف با مخاطب صحبت می‌کند را می‌پسندید؟ اگر این کتاب را نخوانده‌اید، آیا به مطالعه آن علاقه‌مند شدید؟ لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

» معرفی چند کتاب خوب دیگر:

  1. کتاب رنج‌های ورتر جوان
  2. کتاب مادام بوواری
  3. کتاب چرا ادبیات
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 110
دوست نداشتم: 56
میانگین امتیازات: 1.96

23 دیدگاه در “نقد کتاب ناتور دشت

سلام
من کتاب رو خوندم کتاب متفاوتی بود و خلاء دین کاملا به چشم می خورد

این کتاب خیلی منو یاد فیلم راننده تاکسی اسکورسیزی انداخت ولی از نوع قربانی‌وبزدلش
به نظرم درکل کتاب خوبی بود ولی درمورد جامعه مدرن و اینکه رابطه بین هنرمند و مخاطب ظرفیت بالقوه زیادی برای فاسد شدن داره به نظرم حق کاملا با هولدن بود

شاید بشه گف رمانی باب سلیقه ی من نبود
من حدوده دو ماهه این کتاب و گرفتم و روزی ۱۰ صفحه یا ۱۵ صفحشو می خونم چون الان که حدودا دو سوم کتاب رو خوندم هنوز اتفاق خاصی نیوفتاده و جذابیت آنچنانی نداره که ادم کنجکاو شه که خوندن رو ادامه بده که ببینه چه اتفاقی قراره بیوفته الان. درست عین اینه که دارم روزمرگی های یک نوجوان رو میخونم و حقیقتا این رمان من رو آنچنان جذب خودش نکرد

من این رمان رو دوست داشتم، بیان دنیای پیرامون از نگاه یه نوجوون ۱۶ ساله که تقریبا هیچ چیزی رو قشنگ نمیبینه به جز الی که مرده و خواهر کوچیکش فیبی که ارتباطش با فیبی تو اخر داستان و اینکه باعث تغییر عقیدش میشه خیلی زیبا بود…

من این کتاب رو یک روزه تموم کردم.
به نظرم کتاب متفاوتی بود،هم طرز بیان و نوشتن کتاب و هم داستانش.
شخصیت کتاب رو میتونستم درک کنم و خوندن کتاب لذت بخش بود برام.

سلام
پنجشنبه این کتاب رو شروع کردم و الان شنبه ساعت ۰۲۰۰ بامداد تمومش کردم
حالا اومدم نقدش هم خوندم
یه چیز جالب من هنگام خوندن این‌کتاب از بوک مارکی استفاده میکردم که روش عکس بازیگر فیلم جوکر بود.
نا خودآگاه هم ذهنم میرفت سمت عقاید یک دلقک.
راستی جامعه و محیط چه بلاهایی سر انسان ها میتونه بیاره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

هیچ جذابیتی نداشت نمیدونم چرا الکی معروف شده

این رمان خیلی منو یاد عقاید یک دلقک انداخت یه جورایی انگار داشتم خاطرات نوجوونی هانس شنیر و از زبون هولدن کالفیلد میخوندم و به لحاظ شخصیتی و دیدشون به دنیا و اتفاقاتی که براشون تو گذشته افتاده شبیه بودن حتی آخرش هر دوشون هنوز داشتن تو باتلاقشون دست و پا میزدن برخلاف نظر بعضی دوستان این جور رمانا واسه شرایط فعلی ما ایرانیا خیلی جوره و آدم همذات پنداری میتونه بکنه ولی کاش تو افسردگی این رمانا گیر نکنیم و این جمله تاریخی از رمان ناطور دشتو همیشه برا خودمون یادآوری کنیم نشونه انسان رشد نیافته اینه که حاظره واسه یه هدف ،بزرگوارانه کشته شه ولی علامت یه ادم کمال پیدا کرده اینه که حاضره واسه یه هدف با ارزش، فروتنانه زندگی کنه کاش هولدن کالفیلدم بتونه ناطور دشت خودش بشه واسه زنده نگه داشتن بچه های اون دشت زندگی کنه و ما هم بتونیم…..
سپاس که نظرمو خوندید….

من چند ماه مشغول خوندن این کتاب بودم چون اصلا واسم جذابیت نداشت و چند روزی یبار میرفتم چند صفحه میخوندم.اصلا منو جذب نکرد

با سلام.
من چند ماهی میشه که این کتاب رو خوندم و به نظر میرسه الان به دور از هیجان و شور لحظه ای که بعد از پایان کتاب گرفتار آدم میشه دور هستم و شاید بتونم نظرم رو روشن تر بیان کنم.
مهمترین نکته ای که باید در مورد این کتاب در نظر گرفته بشه اینه که بعضی مسائلی در کتاب هستند که مخصوص فرهنگ آمریکایی هستند و بنابرین شاید زیاد برای خوانندۀ نا آشنا ملموس نباشند. این کتاب مشخصاً زمانی بهتر درک میشه که خواننده اطلاعاتی در مورد فرهنگ آمریکایی داشته باشه و بتونه شرایطی رو که هولدن تجربه می کنه درک کنه.
جالبترین ویژگی کتاب رک بودن نویسنده و در نتیجه هولدن هست که هر مسئله ای را فارغ از مقبولیت عمومیش به چالش میکشه و به باد انتقاد می گیره. این به نطر من یکی از بهترین ویژگی های این کتابه چون خیلی نویسنده شاید پیدا نشه که حرفاش رو صاف و پوست کنده بگه.
حالا اگر بخواهیم داستان را از منظر محتوا بررسی کنیم مشخص میشه که هولدن بیشتر از هر چیزی یه ناظر هست. سختگیرترین و رک ترین منتقد که جامعۀ فعلی اش رو از منظر یک فرد بیگانه و یا به نوعی از منظر فردی به دور از هرگونه دخالت و تعصّب ابراز می کنه و در واقع جامعۀ خودش رو به صورتی که واقعاً هست میبینه و اونو گزارش میده. هولدن با جامعۀ خودش بیگانه هست. خودش رو در بیرون هر اتفاق و ماجرا قرار می ده و مشاهداتش رور گزارش میده. حتی اگر دقیق شوید می توانید توی کتاب ببینید که هر عقیده ای که هولدن از زبان خودش بیان می کند در واقع واکنشی هست به وضعی که با آن مواجه شده است. دقیقاً مانند دانش آموزی که سر جلسۀ امتحان جوابش رو نسبت به سوال ابراز می کنه. هولدن همانطور که گفتم هنوز نوجوان هست و در نتیجه نقش مهمی در جامعه ندارد و با آن یکی نشده است در نتیجه حقیقت برای اون آشکار میشه نه اونایی که داخل همون جامعه هستن.
بیشتر کارهایی که بزرگتر ها انجام می دهند و آن را کار های روزمره می خوانند برایش بی معنی است و به نوعی غیر منطقی. چون او در صدد کشف خود برآمده است و در این حین با مقایسۀ خودی که هنوز تهی است از هرگونه پیش فرض در مورد زندگی ، با افرادی که از او بزرگتر هستند و افرادی که باید قاعدتاً از او داناتر و عاقل تر باشند، متوجِّه اشکال کار میشود.
باید توجّه کرد که مقدار بسیار کمی از بزرگسالان می توانند ادّعا کنند که خود و زندگی را می شناسند و بیشترشان مانند هولدن هستند البته با این تفاوت که آنها به راه و روش های مرسوم عادت کرده اند و آنها را اکثراً بدون دلیل مستدل پذیرفته اند.
شاید همه روزی هولدنی در خود داشته اند که با گذشت زمان زیر غبار بی توجهی ها و روزمرگی ها خاک شده است. همان خودی که نمایندۀ اصالت بشریت هست و همان خودی که او را از دیگر موجودات متمایز می سازد. به همین خاطر هم هست که برای بیشتر خوانندگان این داستان آشناست. چون داستان خود آنهاست که زمانی شروع شده است و با گذر زمان رو به فراموشی رفته است. و افرادی هم که با این داستان غریبه هستند مطمئناً کار بسیار خوبی در خاک کردنش انجام داده اند.
ممنون.

سلام. من این رمانو دو روزه تمومش کردم. ارزش یه بار خوندن و این‌که با هولدن کالفیلد هم‌ذات‌پنداری کنیم رو داره.
من دوستش داشتم و به‌نظرم رمان جالبی بود.

هولدن: آرزوی نافرجام بزرگ نشدن و ترس از مواجهه با مسیولیت به تعبیر دیدگاه اگزیستانسیال. و به دور از محدودیت های واقع بینانه به تعبیر طرحواره درمانی.

کتاب خوبی بوددوسش داشتم. اما واقعا خیلی بیشتر انتظار داشتم چون خیلی تعریفش رو شنیده بودم

من در کتاب ناتور دشت ، هولدن را قربانی ، تربیت غلط از طرف پدر و مادر و برخورد بد مدیر مدرسه میبینم .
هولدن از ترس اینکه اگه پدرش از اخراج وی باخبر شود ، عصبانی خواهد شد ، سه روز را در بیرون از پانسیون و خانه بسر میبرد . او در مرحله رشد است و نیاز به توجه و محبت دارد که متاسفانه ، خانواده اش قادر به پر کردن خلا نیستند . و چون در سن حساسی بسر میبرد ، بعد از مشکلات زیاد تصمیم میگیرد برای کودکان نقش ناتور دشت را بازی کند .

منم یه تصور دارم اینکه بعد از پدر و مادر دیگه نباشم فقط کمی روشش برام سخته نمی خوام توی این دنیای لعنتی نقشی داشته باشم ولی کلا ادم ازادی ام به نظرم چون دقیقا می دونم اینده ای ندارم و خب یه افغانی ام و این طبیعیه ولی از یه لحاظ چیزه خوبیه

آینده ای که خودت بسازیش آزادی رو نمیگیره ازت

من ۲۰ سالمه و شاید بخاطر سنمه اما ارتباط خیلی عجیب و خوبی با هولدن برقرار کردم و احساس کردم همه ی کاراش و تفکراتش رو ” البته با توجه به تفاوت هایی در شرایط زندگی در امریکا و ایران هست” توی موارد دیگه واسه یبار هم ک شده تجربه کردم! درطول داستان کاملا میتونستم تشخیص بدم چه حسی میتونه تو هر لحظه داشته باشه!

همه ی ما هولدنهایی هستیم که یه روز بودیم و همینجوری سردر گم . منتهی هولدن فکر میکنه و کارای متعارف رو انجام میده مثا رفتن به هتل و رفتن به فلان کافی شاپ و نرفتن به خونه و و و . اینها همه تجربیات دوران جوانی خودمونم هست . در کل کتاب خوبی بود و اوایل داستان خسته کننده بود ولی اواخر جالب و اینکه در نهایت فقط به خواهرش بخاطر بچه بودن اعتماد داشت و اخرشم به جین زنگ نزد !

درود
شخصیت هولدن برای من اذیت کننده بود تمام مدتی که رمان میخوندم شخصیت و مقاومت هولدن در برابر فهم و درک اطرافش و حرام زاده و حقه باز تلقی کردن دیگران…
انگار درون هولدن خیر و شر، به آدم کوچیکها و آدم بزرگا تفکیک میشد. در واقع هولدن نمیتونست ارتباط درستی برقرار کنه با محیط اطرافش.
من داستان رو دوست نداشتم. و حدود ۱ هفته طول کشید تمومش کنم. چون واقعا دوسش نداشتم.

درود
به نظر من کتاب متفاوت و خوبی بود . در تمام مسیر داستان حس سردی و ناامیدی را کاملا می توان حس کرد . خصوصا شخصیت هولدن که گاه واقعا اعصاب آدم را خورد می کنه و هیچ درکی از رفتار و طرز فکرش نداریم.

در کل کتاب فضای سنگینی داره و داستان هایی با این تم مورد پسند من نیست.

با تشکر از کافه بوک عزیز

به نظر من کتاب خوبی بود چون از دیدگاه یک نوجوان با مسائلی که هر نوجوانی ممکن است با آن روبرو شود صحبت کرده بود و نویسنده با این کار دارد نوجوانان را از انجام اشتباهاتی وخطراتی که ممکن است در سر راهشان قرار بگیرد آگاه میکند.

رمان خیلی خوبی بود.
بنظرم نگاه کردن به جامعه ی آمریکا از دید بچه ای با شرایط هولدن بهترین قسمت کتاب بود که شدیدا تاثیرگذار بود.
نوع بیان و ترجمه ی خوب آقای نجفی هم باعث شده که الان همه نقل قول های از کتاب بر اساس ترجمه ی ایشون باشه

هرچند که من این رمان رو یکی دو سال زود خوندم!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.