کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

پس از تو

کانال تلگرام کافه بوک

پس از تو با عنوان اصلی After you اثر دیگری از جوجو مویز نویسنده و روزنامه‌نگاری انگلیسی است که از سال ۲۰۰۲ به نوشتن رمان‌های عاشقانه مشغول است. پس از تو ادامه کتاب من پیش از تو است.

اگر کتاب من پیش از تو را نخوانده‌اید، ممکن است مطالعه این مطلب برخی از ماجراها و قسمت‌های مختلف کتاب من پیش از تو را آشکار کند. همچنین پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد خواندن پس از تو را دارید، فیلمی که بر اساس کتاب من پیش از تو ساخته شده است را نیز تماشا نکنید. در صورتی که فیلم را ببینید، هنگام خواندن پس از تو چهره‌ها و تصویرسازی‌های ذهن شما محدود به فیلم خواهد بود و این موضوع شاید برای همه افراد جالب نباشد. اگر فیلم را ندیده باشید می‌توانید هرآنچه را که دوست دارید تصویرسازی کنید.

پشت جلد کتاب پس از تو آمده است:

جوجو مویز روزنامه‌نگار و نویسنده‌ی انگلیسی متولد ۱۹۶۹ لندن فارغ‌التحصیل دانشگاه لندن و یکی از معدود نویسندگانی است که دو بار موفق شده جایزه‌ی داستان بلند رمانتیک سال را از انجمن رمان‌نویسان رمانتیک دریافت کند. وی که حدود ده سال برای روزنامه ایندیپندنت مقاله نوشته، سال‌هاست که فقط به نوشتن رمان می‌پردازد. رمان من پیش از تو به قلم جوجو مویز در صدر پرفروش‌های نیویورک تایمز قرار دارد و اقتباس سینمایی آن با نقش‌آفرینی دو بازیگر سرشناس انگلیسی، امیلیا کلارک و سام کلافلین ساخته شده است.

[ لینک: معرفی رمان‌های عاشقانه ]

خلاصه کتاب پس از تو

کتاب من پیش از تو به ماجرای زندگی لوئیزا کلارک قبل از اینکه ویل ترینر به زندگی او وارد شود اشاره می‌کند. در واقع در قسمت عمده کتاب من پیش از تو، لو زندگی خودش را داشت و تحت تاثیر ویل زندگی نمی‌کرد. اما در اواخر کتاب لو به کلی عاشق ویل شده بود. کتاب پس از تو به داستان زندگی لو بعد از اینکه ویل آن تصمیم مهم و حیاتی را می‌گیرد اشاره می‌کند.

این رمان هم مانند رمان اول با یک حادثه شروع می‌شود. حادثه‌ای که داستان کتاب پس از تو بر آن سوار است. حادثه‌ای که لو تا آخر کتاب تحت تاثیر آن قرار دارد.

لوئیزا بعد از آن اتفاق مهم در آخر کتاب من پیش از تو، اکنون به لندن آمده است و در آپارتمانی زندگی می‌کند که با پول ویل خریده است. پولی که ویل برای او گذاشته بود تا زندگی خود را تغییر دهد. تا شاید باعث شود لو به شیوه‌ای متفاوت زندگی کند، شیوه‌ای که ویل سعی کرده بود به لو یاد دهد.

لو در کافه فرودگاه مشغول به کار شده و مدام درگیر خاطرات ویل است، در ذهن خود با او گفتگو می‌کند و هنوز آن زندگی را که ویل از او خواسته بود در پیش نگرفته است. هنوز در حال هضم آن اتفاق است و احساس می‌کند توانایی ادامه زندگی را ندارد.

تو به من زندگی ندادی؟ دادی؟ در واقع نه. فقط این‌که زندگی قبلی‌ام را هم خراب کردی، درهم شکستی و تکه تکه‌اش کردی. حالا من به خرابه‌هایش چه کنم؟ پس کی می‌خواهد… دست‌هایم را به اطراف دراز می‌کنم. هوای خنک شبانه را روی پوستم حس می‌کنم. می‌بینم دوباره دارم گریه می‌کنم. «ویل، لعنت به تو». زیرلب زمزمه می‌کنم «لعنت به تو که تنهام گذاشتی.» (رمان پس از تو – صفحه ۱۷)

داستان کتاب با ملایمت پیش می‌رود تا اینکه اتفاق عجیبی در زندگی لوئیزا رخ می‌دهد. اتفاقی که زندگی او را به حاشیه می‌برد و این اتفاق تازه شروع داستان کتاب پس از تو است.

در قسمت دیگری از پشت جلد کتاب، داستان رمان به این شکل بیان می‌شود:

لوئیزا کلارک دختر پرستاری که درِ دنیای بزرگتری به رویش گشوده شده است، می‌رود تا زندگی را از سر بگیرد و آهنگی دیگر از بودنِ خویش بنوازد. لوئیزا که اینک تحول عظیمی در او رخ داده است با تجربه‌ی جدیدی روبه‌رو می‌شود و شرایط به گونه‌ای رقم می‌خورد که یک بار دیگر در آزمون زندگی شرکت می‌کند و بر سر دوراهی می‌ایستد. در نهایت مجبور می‌شود انتخابش را بکند و این شاید بزرگترین تصمیم زندگیش باشد که…

» معرفی چند رمان دیگر از جوجو مویز:

پس از تو

درباره رمان پس از تو

این کتاب، بسیار متفاوت‌تر از آن چیزی بود که انتظار داشتم. در کتاب من پیش از تو، ویل مدام به لو می‌گفت که برای زندگی خود نقشه‌های خوب داشته باشد و زندگی متفاوتی را تجربه کند. مدام او را راهنمایی می‌کرد و سعی داشت لو را به سمتی هدایت کند که از زندگی لذت ببرد.  تلاش می‌کرد کاری کند که لو دنیای بزرگ‌تری را تجربه کند و از یکنواختی خارج شود. قسمت‌های مختلفی از کتاب من پیش از تو هم به همین موضوع اشاره می‌کرد. از جمله این قسمت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

–نگو شاید. کلارک باید روزی از این جا بروی. به من قول بده که باقی عمرت را توی این خراب شده نمانی.

–اصلا نمی‌توانم فکرش را بکنم که تو همه‌ی عمرت را این جا بمانی.

–آدم فقط یک بار دنیا می‌آید. واقعا وظیفه داری حتی‌الامکان بهترین زندگی را در پیش بگیری.

–به تو نمی‌گویم از ساختمان چندطبقه بپر پایین یا کنار نهنگ‌ها شنا کن یا این جور کارها (گرچه ته دلم دوست دارم از این کارها بکنی)، اما جسورانه زندگی کن، در زندگی‌ات شجاعت به خرج بده.

اما اتفاقات کتاب به نحوی پیش می‌رود که به لو فرصت یک زندگی ماجراجویانه را نمی‌دهد. به علاوه خود لو هم نمی‌داند چگونه با زندگی‌اش و زندگی که ویل برای او متصور بود روبه‌رو شود. همین موضوع باعث می‌شود که این کتاب مقداری خسته‌کننده باشد.

من به شخصه کتاب قبلی را بیشتر دوست داشتم، چرا که در آن کتاب هدف مشخص بود. شخصیت‌ها انگیزه‌های مشخص و واضح داشتند و داستان کتاب به خوبی پیش می‌رفت. اما در این کتاب هدف مشخصی وجود ندارد، بیشتر شخصیت‌ها سرگردان هستند و نمی‌دانند می‌خواهند با زندگی خود چیکار کنند. در این میان، مخاطب هم سرگردان است. نمی‌داند به چه کتابی روبه‌رو است و این حس بد به او منتقل می‌شود که نویسنده صرفا به خاطر موفقیت کتاب من پیش از تو، قصد داشته که ادامه آن را بنویسد.

در یک سوم پایانی اما، کتاب رفته رفته بهتر می‌شود و داستان انسجام بیشتری به خودش می‌گیرد. اما در کل این کتاب را بهتر از کتاب من پیش از تو نمی دانم. ترجمه این کتاب می‌توانست بهتر باشد اما با این حال مخاطب هنگام مطالعه با مشکل روبه‌رو نخواهد شد.

جملاتی از متن رمان پس از تو

حالا که روزمرگی‌مان را از دست داده بودیم، احساس سردرگمی می‌کردم. هفته‌ها طول کشید تا دست‌هایم که دیگر بدنش را لمس نمی‌کردند، احساس بی‌کفایتی نکنند؛ پیراهن لطیفش که دکمه‌اش را می‌بستم، دست‌های گرم و بی‌حرکتش که به آرامی می‌شستم، موهای ابریشمی‌اش که هنوز می‌توانستم لای انگشت‌هایم حسش کنم. دلم برای صدایش تنگ شده بود، برای برخورد تند و خشکش، خنده‌هایش که به سختی می‌توانست بخندد، کمرش که با انگشتم لمس می‌کردم، حالت پلک چشمانش وقتی خواب‌آلود می‌شد و روی هم می‌افتاد. (رمان پس از تو – صفحه ۳۷)

وقتی آدم درگیر قضیه‌ی فاجعه‌آمیزی می‌شود که زندگی‌اش را تغییر دهد، یک نکته این وسط مطرح می‌شود. در این گونه مواقع، آدم خیال می‌کند حتما باید با حادثه‌ی فاجعه‌آمیزی که زندگی‌اش را تغییر داده، رودررو شود؛ یادآوری گذشته؛ شب‌های بیخوابی، موضوع دائم توی ذهنتان می‌پیچد و از خودتان می‌پرسید آیا کار درستی کرده‌ام؟ آن چه را که باید به خودتان بگویید، می‌گویید. آیا اگر جور دیگری برخورد می‌کردید می‌توانستید حتی یک ذره هم شده تغییری در اوضاع ایجاد کنید؟ (رمان پس از تو – صفحه ۵۳)

می‌توانم بگویم از زندگی خودم تقریبا راضی بودم. این قدر در جمع‌هایی بودم بفهمم باید از شادی‌های کوچک زندگی هم خوشحال بود. سلامت بودم. دوباره خانواده‌ام را داشتم. کار می‌کردم. اگر هنوز با مرگ ویل کنار نیامده بودم، دست کم حس می‌کردم کم کم دارم از زیر سایه‌اش بیرون می‌آیم. (رمان پس از تو – صفحه ۱۷۷)

رقصیدیم و رقصیدیم، انگار هیچ کاری نداشتیم جز رقصیدن. وای خدای بزرگ، عالی بود. مدت‌ها بود که لذت زندگی کردن را از یاد برده بودم، لذت گم‌شدن در موسیقی، وسط ازدحامی از جمعیت، شور و هیجانی ناشی از تبدیل شدن به موجود زنده‌ای که قلبش می‌تپد. برای چند ساعت، در لحظاتی جانانه و رازگونه، خودم را از همه‌چیز رها کردم. مشکلاتم مثل بادکنک گازی از من دور شدند؛ شغل وحشتناک، رئیس ایرادگیر و درجا زدن‌ها. حالا چیز دیگری بودم، زنده، در جنب‌وجوش و شاد. (رمان پس از تو – صفحه ۲۰۴)

چرا باید بگذاری یک اشتباه کلِ زندگی‌ات را تغییر بدهد. (رمان پس از تو – صفحه ۳۷۸)

وقتی عزیزی را از دست می‌دهیم، کسی که عاشقش هستیم، ظاهرا دیگر توان برنامه‌ریزی نداریم. گاهی افراد حس می‌کنند دیگه هیچ اعتمادی به آینده ندارند، گاهی هم خرافاتی می‌شوند. (رمان پس از تو – صفحه ۳۹۵)

کسی زیر سایه‌ی یک بت نمی‌تواند رشد کند. (رمان پس از تو – صفحه ۴۰۸)

با این که من خودم مادر نبودم، ولی چیزهایی درباره‌ی مادر بودن دستگیرم شده بود؛ هرکاری می‌کردی، احتمالا اشتباه بود. اگر سنگدل باشید، بی‌توجه یا غافل، به روح و روان بچه‌ای که تحت مسئولیت شماست، زخم‌هایی می‌زنید که هرگز التیام نمی‌یابند. اما اگر دلسوز و همدل باشید، مهربان و فداکار، اگر مایه‌ی دلگرمی آن‌ها باشید و به خاطر کوچک‌ترین موفقیتی که به دست می‌آورند، تشویقشان کنید، آن‌ها را به شکل دیگری به تباهی می‌کشانید و نابود می‌کنید. (رمان پس از تو – صفحه ۴۳۳)

گاهی به زندگی مردم دور و اطرافم نگاه می‌کنم و از خودم می‌پرسم آیا سرنوشت ما انسان‌ها مقدر بر آن است که لطمه بخوریم و آسیب ببینیم. (رمان پس از تو – صفحه ۴۵۱)

مشخصات کتاب

عنوان: پس از تو
نویسنده: جوجو مویز
ترجمه: مریم مفتاحی
انتشارات: آموت
تعداد صفحات: ۵۴۴
قیمت چاپ یازدهم: ۳۶۵۰۰ تومان

نظر شما در مورد رمان پس از تو چیست؟ لطفا اگر این رمان را خوانده‌اید حتما نظرات ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید. از میان این رمان و رمان من پیش از تو کدام یک را قوی‌تر می‌دانید؟

[ اینستاگرام کافه‌بوک ]


» معرفی چند رمان عاشقانه دیگر:

  1. رمان ملت عشق
  2. رمان بلندی‌های بادگیر
  3. رمان آئورا
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 412
دوست نداشتم: 90
میانگین امتیازات: 4.58

94 دیدگاه در “پس از تو

رمان بسیار زیبایی بود اما درحد جذابیت رمانهایی چون برباد رفته ،تس و…

من پیش از تو رو تازه تموم کردم تاثیر زیادی روم گذاشت شخصیت ویل. و اینکه واقعا هستند کسانی که با وجود نا امیدی تمام وبدونن زمان زیادی برا زندگی ندارن درعین حال تلاش کنن شیوه خوب زندگی کردنو لذت بردن از زندگی رو یاد بقیه بدن! واقعا تحسین برانگیز بود

من پیش از نو انقدر جذاب بود که دیروز شروعش کردم امروز تموم شد .نتونستم کنارش بذارم

دقیقا کارتون اشتباه بود
کتاب رو اگ میخوای لذت ببری باید یواش یواش بخونی تا بتونی هضمش کنی و ازش لذت ببری
اون کاری ک شما کردی وظیفه ای بود نه لذتی
کتاب رو باید حسش کرد باید توش غرق شد
من خودم یک ماهه خوندمش و بازم میگم زود تمومش کردم
مثل خوردن غذای خوشمزس ک باید آروم آروم چشیدش ک تمام مزه هاش بیا زیر زبون
کتابم غذای روح باید همینکارو کرد
البته این نظر شخصی منه

بهترین رمان زندگیم بود (من پیش از تو)😍😍

در کتاب من قبل از تو ،بهتر نبود پایان کتاب اینطور می‌شد که ویل به خاطر عشق لوییز و زندگی جدید که بهش داده بود ،از تصمیمش صرف نظر می کرد ؟؟!!

به نظر من که پس از تو از من پیش از تو جذاب تر بود

سلام ویل در کتاب من پس از تو زنده است؟!

برای اتانازی رفت سوییس چطور زنده باشه 😐

نه عزیزم تو کتاب قبلی مرد

دوستان من میخوام رمان جای خالی سلوچ و پس از تو رو در قالب یه مقاله مقایسه کنم. به نظرتون گزینه هایی خوبی هستند برای مقایسه و بررسی تطبیقی؟

مندر کتاب من پیش از تو فصل آخر کلی غمگین شدم و گریه کردم . خیلیاز دست نویسنده دلخور شدم

واقعا متاسفم واسه نویسنده..فک نکرده اگه یه آدمهایی شبیه ویل این کتابو بخونن..چقدر ممکنه امیدشون کمتر بشه و سختتر با مشکلشون کنار بیان..و یا حتی فک کنن تصمیم ویل درست بوده..!!؟؟ من خودم بیمارم..واقعا انگیزمو از دست دادم

واقعا در مورد این موضوع متاسفم ولی این مجموعه به این اشاره داره که در تاریک ترین لحظات باز هم امید وجود داره و این به ما بستگی داره که چطوری باهاش رفتار کنیم به قعر دره ها کشیده بشیم یا راهمون رو توی زندگی پیدا کنیم و نا امید نشیم امیدوارم تو راه دومی رو انتخاب کنی

به نظر من کتاب من پیش از تو کتابی بود که در اوج ناامیدی داشت به امیدواری تشویقت میکرد مثل ویل که همش میخواست لوییزا کلارک به سراغ حرفه ای تازه برود و زندگی خوبی رو پیش رو داشته باشه ولی در اوج اون امیدواری ای که در موردش حرف میزد خودش کاملا ناامید بود و حاضر نبود حتی شرایط جدید زندگی اش رو ادامه بده مثل لو که بعد از کار کردن در کافه دیگه حاضر نبود در جایی دیگه ای کار کنه. به نوعی یه تناقض توی داستان وجود داشت البته در کل فوق العاده بود با اینکه آخر غم انگیزی داشت.

به نظر من کتاب جالبی هستن وآدمو تحت تاثیر خودش قرار میده

کتاب من پس از تو،ادامه ی کتاب من پیش از تو،اثر یک نویسنده معروف و دوست داشتن است که به خوی خود ،
نشان دهنده ی تلاش های یک دختر در برابر سختی های زندگی است.اگر خودمان را به جای شخصیت کلارک قرار دهیم،می توانیم به خوبی او را درک کنیم.چرا که او با درگیر شدن در افکار خود و با فکر کردن به انسانی که جایگاهی ویژه در زندگی او پیدا کرده بود،توانست به درجه های بهتری برسد و جهان را به گونه ای دیگر ببیند.
متن این کتاب روان،ساده و قابل فهم بود و نویسنده به خوبی با آن ارتباط برقرار می کرد.

من همین الان کتاب من پیش از تو رو تموم کردم،خییییلی غم اتگیز بود در صورتی ک داستان جوری نوشته شده بود ک ادم تا قسمت یکی مونده به اخر امید توی دلش موج میزد☹️

کتاب من پیش از تو اولش خوب بود ولی اخرش رو دوست نداشتم ….و الان مدتی تحت تاثیر اون هستم …

ویل رفت یک دنیای بهتر …مرگ که نا امیدی نیست

دقیقا منم چند وقته تحت تأثیر این کتاب و فیلم هستم
اصلا احساس امیدواری به من نداد من غمگین شدم

منم هر دو رو خوندم ،جالبه فکر می کردم با خوندن من پیش از تو فقط من انقدر تحت تاثیر قرار کرفتم و ذهنم تا مدتها مشغوله ولی ظاهرا همه همین حس و داشتن.من پس از تو اصلا به اندازه اولی جذاب نبود ولی باعث شد حالم یکم بهتر بشه

سلام.کتاب هنوز هم تو ادامه ی این دوجلده؟ و اینکه ترتیب خوندنشون چجوریه؟

سلام – بله کتاب هنوز هم من ادامه این دو کتاب هستش – ترتیب این سه جلد به این صورت می باشد: من پیش از تو، پس از تو، هنوز هم من

کتاب پیش از تو خیییییلی غم انگیز بود ومن شخصیت ویل رو بیشتر دوست داشتم.ولی خیییلی بد روم تاثیر گذاشته.افسرده ام کرده بااینکه روحیه خیلی خوبی دارم.وبرای بیماران و اونایی که روحیه خوبی ندارن توصیه نمیکنم.منکه اززندگی افتادم انگار لو من بودم.

سلام هردو کتاب عالی بود چون من نمیتوانستمبه راحتی کنارشان بگذارم ودوست داشتم سریع تمامش. رابخوانم.

سلام
فکر می کنم رمان” من پیش از او ” رئالتر از کتاب دوم جوجو مویز بوده باشه به شخصه خسته شدم تا کتاب دوم را تموم کردم ولی در مطالعه قسمت اولش این خستگی وجود نداشت مخصوصا زمانی که نویسنده به مباحث” محفل دوباره زندگی” می پرداخت به نظرم بیش از حد خسته کننده بود گاهی دلم می خواست مطالب این قسمت ها را نخونم و آخرش هم متوجه شدم واقعا چیزی را از دست نمی دادم. به نظرم نویسنده پایان کتاب دوم بیشتر به پایان فیلمی داستان نگاه می کرد آنجا که روی پشت بوم جشن گرفتند و همه شخصیت های رمان حضور داشتند.
امیدوارم بقیه رمانهای خانم مویز به شکل این یکی نباشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.