چهل قاعده شمس تبریزی

تبلیغ سایت نشانک

کتاب ملت عشق، یکی از معروف‌ترین و لذت‌بخش‌ترین کتاب‌هایی است که تقریبا هر خواننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. و این به خاطر عشقِ زیبا و عرفانی میان مولانا و شمس تبریزی و همچنین قلم روان الیف شافاک، نویسنده کتاب است. اما در کتاب ملت عشق، یکی از چیزهایی که بسیار به چشم می‌آید، چهل قاعده شمس تبریزی است.


در سراسر کتاب ملت عشق، شمس در موقعیت‌هایی خاص هر بار یک قاعده را بیان می‌کند که بسیار خواندنی است. در این مطلب از وب‌سایت معرفی کتاب کافه‌بوک، قصد داریم چهل قاعده شمس تبریزی را مرور کنیم.


[ لینک مرتبط: خلاصه کتاب ملت عشق نوشته الیف شافاک ]

چهل قاعده شمس تبریزی در کتاب ملت عشق

چهل قاعده شمس تبریزی برگرفته از کتاب ملت عشق

قاعده ۱ از چهل قاعده شمس تبریزی

کلماتی که برای توصیف پروردگار به کار می‌بریم، همچون آینه‌ای است که خود را در آن می‌بینیم. هنگامی که نام خدا را می‌شنوی ابتدا اگر موجودی ترسناک و شرم‌آور به ذهنت بیاید، به این معناست که تو نیز بیشتر مواقع در ترس و شرم به سر می‌بری. اگر هنگامی که نام خدا را می‌شنوی ابتدا عشق و لطف و مهربانی به یادت بیاید، به این معناست که این صفات در وجود تو نیز فراوان است.

قاعده ۲ از چهل قاعده شمس تبریزی

پیمودن راه حق کار دل است، نه کار عقل. راهنمایت همیشه دلت باشد، نه سری که بالای شانه‌هایت است. از کسانی باش که به نفس خود آگاهند، نه از کسانی که نفس خود را نادیده می‌گیرند.

قاعده ۳ از چهل قاعده شمس تبریزی

قرآن را می‌توان در چهار سطح خواند. سطح اول معنای ظاهری است. بعدی معنای باطنی است. سومی بطنِ بطن است. سطح چهارم چنان عمیق است که در وصف نمی‌گنجد.

قاعده ۴ از چهل قاعده شمس تبریزی

صفات خدا را می‌توانی در هر ذره کائنات بیابی. چون او نه در مسجد و کلیسا و دیر و صومعه، بلکه هر آن همه جا هست. همانطور که کسی نیست که او را دیده و زنده مانده باشد، کسی هم نیست که او را دیده و مرده باشد. هر که او را بیابد تا ابد نزدش می ماند.

قاعده ۵ از چهل قاعده شمس تبریزی

کیمیای عقل با کیمیای عشق فرق دارد. عقل محتاط است. ترسان و لرزان گام بر می‌دارد. با خودش می‌گوید: «مراقب باش آسیبی نبینی.» اما مگر عشق اینطور است؟ تنها چیزی که عشق می‌گوید این است: «خودت را رها کن. بگذار برود!» عقل به آسانی خراب نمی‌شود. عشق اما خودش را ویران می کند. گنج‌ها و خزانه‌ها هم در دل ویرانه‌ها یافت می‌شود، پس هرچه هست در دل خراب است.

قاعده ۶ از چهل قاعده شمس تبریزی

اکثر درگیری‌ها، پیش‌داوری‌ها و دشمنی‌های این دنیا از زبان منشأ می‌گیرد. تو خودت باش و به کلمه‌ها زیاد بها نده. در دیار عشق زبان حکم نمی‌راند. عاشق بی‌زبان است.

قاعده ۷ از چهل قاعده شمس تبریزی

در این زندگانی اگر تک و تنها در گوشه‌ی انزوا بمانی و فقط پژواک صدای خود را بشنوی، نمی توانی حقیقت را کشف کنی، فقط در آینه‌ی انسانی دیگر است که می‌توانی خودت را کامل ببینی.

قاعده ۸ از چهل قاعده شمس تبریزی

هیچ‌گاه نومید مشو. اگر همه درها هم به رویت بسته شوند، سرانجام او کوره راهی مخفی را که از چشم همه پنهان مانده، به رویت باز می‌کند. حتی اگر هم‌اکنون قادر به دیدنش نباشی، بدان که در پس گذرگاه‌های دشوار باغ‌های بهشتی قرار دارد. شکر کن! پس از رسیدن به خواسته‌ات شکر کردن آسان است. صوفی آن است که حتی وقتی خواسته‌اش محقق نشده، شکر گوید.

قاعده ۹ از چهل قاعده شمس تبریزی

صبر کردن به معنای ماندن و انتظار کشیدن نیست. به معنای آینده‌نگر بودن است. صبر چیست؟ به تیغ نگریستن و گل را پیش چشم مجسم کردن است، به شب نگریستن و روز را در خیال دیدن است. عاشقانِ خدا صبر را همچون شهد شیرین به کام می‌کشند و هضم می‌کنند. می‌دانند زمان لازم است تا هلال ماه به بدر کامل بدل شود.

قاعده ۱۰ از چهل قاعده شمس تبریزی

به هر سو که می‌خواهی – شرق، غرب، شمال یا جنوب – برو، اما هر سفری که آغاز می‌کنی سیاحتی به درون خود بدان! آنکه به درون خود سفر می‌کند، سرانجام ارض را طی می‌کند.

قاعده ۱۱ از چهل قاعده شمس تبریزی

قابله می‌داند که زایمان بی‌درد نمی‌شود. برای آنکه «تویی» نو و تازه از تو ظهور کند باید برای تحمل سختی‌ها و دردها آماده باشی.

قاعده ۱۲ از چهل قاعده شمس تبریزی

عشق سفر است. مسافر این سفر چه بخواهد چه نخواهد، از سر تا پا عوض می‌شود. کسی نیست که رهرو این راه شود و تغییر نکند.

قاعده ۱۳ از چهل قاعده شمس تبریزی

در این دنیا بیش از ستاره‌های آسمان، مرشدنما و شیخ‌نما هست. مرشد حقیقی آن است که تو را به دیدن درون خودت و کشف کردن زیبایی‌های باطنت رهنمون می‌شود. نه آن که به مریدپروری مشغول شود.

قاعده ۱۴ از چهل قاعده شمس تبریزی

به جای مقاومت در برابر تغییراتی که خدا برایت رقم زده است، تسلیم شو. بگذار زندگی با تو جریان یابد، نه بی تو. نگران این نباش که زندگی‌ات زیر و رو شود. از کجا معلوم زیر زندگی‌ات بهتر از رویش نباشد.

قاعده ۱۵ از چهل قاعده شمس تبریزی

خدا هر لحظه در حال کامل کردنِ ماست، چه از درون و چه از بیرون. هر کدام ما اثر هنریِ ناتمامی است. هر حادثه‌ای که تجربه می‌کنیم، هر مخاطره‌ای که پشت سر می‌گذاریم، برای رفع نواقصمان طرح‌ریزی شده است. پروردگار به کمبودهایمان جداگانه می‌پردازد، زیرا اثری که انسان نام دارد در پی کمال است.

قاعده ۱۶ از چهل قاعده شمس تبریزی

خدا بی‌نقص و کامل است، او را دوست داشتن آسان است. دشوار آن است که انسان فانی را با خطا و صوابش دوست داشته باشی. فراموش نکن که انسان هر چیزی را فقط تا آن حد که دوستش دارد، می‌تواند بشناسد. پس تا دیگری را حقیقتا در آغوش نکشی، تا آفریده را به خاطر آفریدگار دوست نداشته باشی، نه به قدر کافی ممکن است بدانی، نه به قدر کافی ممکن است دوست داشته باشی.

قاعده ۱۷ از چهل قاعده شمس تبریزی

آلودگی اصلی نه در بیرون و در ظاهر، بلکه در درون و دل است. لکه ظاهری هر قدر هم بد به نظر بیاید، با شستن پاک می‌شود، با آب تمیز می‌شود. تنها کثافتی که با شستن پاک نمی‌شود حسد و خباثت باطنی است که قلب را مثل پیه در میان می‌گیرد.

قاعده ۱۸ از چهل قاعده شمس تبریزی

تمام کائنات با همه لایه‌ها و با همه بغرنجی‌اش در درون انسان پنهان است. شیطان مخلوقی ترسناک نیست که بیرون از ما در پی فریب دادنمان باشد، بلکه صدایی است در درونِ خودمان. در خودت به دنبال شیطان بگرد، نه در بیرون و در دیگران. و فراموش نکن هر که نفسش را بشناسد، پروردگارش را شناخته است. انسانی که نه به دیگران، بلکه به خود بپردازد، سرانجام پاداشش شناخت آفریدگار است.

قاعده ۱۹ از چهل قاعده شمس تبریزی

اگر چشم انتظار احترام و توجه و محبت دیگرانی، ابتدا این‌ها را به خودت بدهکاری. کسی که خودش را دوست نداشته باشد ممکن نیست دیگران دوستش داشته باشند. خودت را که دوست داشته باشی، اگر دنیا پر از خار هم بشود، نومید نشو، چون به زودی خارها گل می‌شود.

قاعده ۲۰ از چهل قاعده سمش تبریزی

اندیشیدن به پایانِ راه کاری بیهوده است. وظیفه تو فقط اندیشیدن به نخستین گامی است که برمی‌داری. ادامه‌اش خودبه‌خود می‌آید.

[ لینک: معرفی کتاب موقرمز ادبیات ترکیه ]

تمامی چهل قاعده شمس تبریزی از کتاب ملت عشق

قاعده ۲۱ از چهل قاعده شمس تبریزی

به هر کدام ما صفاتی جداگانه عطا شده است. اگر خدا می‌خواست همه عینا مثل هم باشند، بدون شک همه را مثل هم می‌آفرید. محترم نشمردن اختلاف‌ها و تحمیل عقاید صحیح خود به دیگران بی‌احترامی است نسبت به نظام مقدس خدا.

قاعده ۲۲ از چهل قاعده شمس تبریزی

عاشق حقیقی خدا وارد میخانه که بشود، آنجا برایش نمازخانه می‌شود. اما آدم دائم الخمر وارد نمازخانه هم که بشود، آن جا برایش میخانه می‌شود. در این دنیا هر کاری که بکنیم، مهم نیتمان است، نه صورتمان.

قاعده ۲۳ از چهل قاعده شمس تبریزی

زندگی اسباب بازی پر زرق و برقی است که به امانت به ما سپرده‌اند. بعضی‌ها اسباب بازی را آن قدر جدی می‌گیرند که به خاطرش می‌گریند و پریشان می‌شوند. بعضی‌ها هم همین که اسباب بازی را به دست می‌گیرند کمی با آن بازی می‌کنند و بعد می‌شکنندش و می‌اندازندش دور. یا زیاده بهایش می‌دهیم یا بهایش را نمی‌دانیم. از زیاده روی بپرهیز. صوفی نه افراط می‌کند و نه تفریط. صوفی همیشه میانه را بر می‌گزیند.

قاعده ۲۴ از چهل قاعده شمس تبریزی

حال که انسان اشرف مخلوقات است، باید در هر گام به خاطر داشته باشد که خلیفه‌ی خدا بر زمین است و طوری رفتار کند که شایسته‌ی این مقام باشد. انسان اگر فقیر شود، به زندان افتد، آماج افترا شود، حتی به اسارت رود، باز هم باید مانند خلیفه‌ای سرافراز، چشم و دل سیر و با قلبی مطمئن رفتار کند.

قاعده ۲۵ از چهل قاعده شمس تبریزی

فقط در آینده دنبال بهشت و جهنم نگرد. هرگاه بتوانیم یکی را بدون چشمداشت و حساب و کتاب و معامله دوست داشته باشیم، در اصل در بهشتیم. هرگاه با یکی منازعه کنیم و به نفرت و حسد و کین آلوده شویم، با سر به جهنم افتاده‌ایم.

قاعده ۲۶ از چهل قاعده شمس تبریزی

کائنات وجودی واحد است. همه‌چیز و همه‌کس با نخی نامرئی به هم بسته‌اند. مبادا آه کسی را برآوری؛ مبادا دیگری را، به خصوص اگر از تو ضعیف‌تر باشد، بیازاری. فراموش نکن اندوه آدمی تنها در آن سوی دنیا ممکن است همه انسان‌ها را اندوهگین کند. و شادمانی یک نفر ممکن است همه را شادمان کند.

قاعده ۲۷ از چهل قاعده شمس تبریزی

این دنیا به کوه می‌ماند، هر فریادی که بزنی، پژواک همان را می‌شنوی. اگر سخنی خیر از دهانت برآید، سخنی خیر پژواک می‌یابد. اگر سخنی شر بر زبان برانی، همان شر به سراغت می‌آید. پس هر که درباره‌ات سخنی زشت بر زبان راند، تو چهل شبانه روز درباره آن انسان سخن نیکو بگو. در پایان چهلمین روز می‌بینی همه چیز عوض شده. اگر دلت دگرگون شود، دنیا دگرگون می‌شود.

قاعده ۲۸ از چهل قاعده شمس تبریزی

گذشته مهی است که روی ذهنمان را پوشانده. آینده نیز پس پرده خیال است. نه آینده‌مان مشخص است، نه گذشته‌مان را می‌توانیم عوض کنیم. صوفی همیشه حقیقت زمان حال را در می‌یابد.

قاعده ۲۹ از چهل قاعده شمس تبریزی

تقدیر به آن معنا نیست که مسیر زندگیمان از پیش تعیین شده. به همین سبب این که انسان گردن خم کند و بگوید: «چه کنم، تقدیرم این بوده»، نشانه‌ی جهالت است. تقدیر همه‌ی راه نیست، فقط تا سر دو راهی‌هاست. گذرگاه مشخص است، اما انتخاب گردش‌ها و راه‌های فرعی در دست مسافر است. پس نه بر زندگی‌ات حاکمی و نه محکوم آن.

قاعده ۳۰ از چهل قاعده شمس تبریزی

صوفی حقیقی آن است که اگر دیگران سرزنشش کنند، عیبش بجویند، بدش بگویند، حتی به او افترا ببندند، دهانش را بسته نگه دارد و درباره کسی حتی یک کلمه حرف ناشایست نزند. صوفی عیب را نمی‌بیند، عیب را می‌پوشاند.

قاعده ۳۱ از چهل قاعده شمس تبریزی

برای نزدیک شدن به حق باید قلبی مثل مخمل داشت. هر انسانی به شکلی نرم شدن را فرا می‌گیرد. بعضی‌ها حادثه‌ای را پشت سر می‌گذراند، بعضی‌ها مرضی کشنده را؛ بعضی‌ها درد فراق می‌کشند، بعضی‌ها درد از دست دادن مال… همگی بلاهای ناگهانی را پشت سر می‌گذاریم، بلاهایی که فرصتی فراهم می‌آورند برای نرم کردن سختی‌های قلب. بعضی‌هایمان حکمت این بلایا را درک می‌کنیم و نرم می‌شویم، بعضی‌هایمان اما افسوس که سخت‌تر از پیش می‌شویم.

قاعده ۳۲ از چهل قاعده شمس تبریزی

همه پرده‌های میانتان را یکی یکی بردار تا بتوانی با عشقی خالص به خدا بپیوندی. قواعدی داشته باش، اما از قواعدت برای راندن دیگران یا داوری درباره‌شان استفاده نکن. به ویژه از بت‌ها بپرهیز، ای دوست. و مراقب باش از راستی‌هایت بت نسازی! ایمانت بزرگ باشد، اما با ایمانت در پی بزرگی مباش!

قاعده ۳۳ از چهل قاعده شمس تبریزی

در این دنیا که همه می‌کوشند چیزی شوند، تو “هیچ” شو. مقصدت فنا باشد. انسان باید مثل گلدان باشد. همان طور که در گلدان نه شکل ظاهر، بلکه خلا درون مهم است، در انسان نیز نه ظن منیت، بلکه معرفت هیچ بودن اهمیت دارد.

قاعده ۳۴ از چهل قاعده شمس تبریزی

تسلیم شدن در برابر حق نه ضعف است نه انفعال. برعکس، چنین تسلیم شدنی قوی شدن است به حد اعلی. انسان تسلیم شده سرگردانی در میان موج‌ها و گرداب‌ها را رها می‌کند و در سرزمینی امن زندگی می‌کند.

قاعده ۳۵ از چهل قاعده شمس تبریزی

در این زندگی فقط با تضادهاست که می‌توانیم پیش برویم. مومن با منکر درونش آشنا شود، ملحد با مومن درونش. شخص تا هنگامی که به مرتبه انسان کامل برسد پله پله پیش می‌رود. و فقط تا حدی که تضادها را پذیرفته، بالغ می‌شود.

قاعده ۳۶ از چهل قاعده شمس تبریزی

از حیله و دسیسه نترس. اگر کسانی دامی برایت بگسترانند تا صدمه‌ای به تو بزنند، خدا هم برای آنان دام می‌گسترد. چاه کن اول خودش ته چاه است. این نظام بر جزا استوار است. نه یک ذره خیر بی‌جزا می‌ماند، نه یک ذره شر. تا او نخواهد برگی از درخت نمی‌افتد. فقط به این ایمان بیاور.

قاعده ۳۷ از چهل قاعده شمس تبریزی

ساعتی دقیق‌تر از ساعت خدا نیست. آن قدر دقیق است که در سایه‌اش همه‌چیز سر موقعش اتفاق می‌افتد. نه یک ثانیه زودتر، نه یک ثانیه دیرتر. برای هر انسانی یک زمان عاشق شدن هست، یک زمان مردن.

قاعده ۳۸ از چهل قاعده شمس تبریزی

برای عوض کردن زندگیمان، برای تغییردادن خودمان هیچگاه دیر نیست. هر چند سال که داشته باشیم، هر گونه که زندگی کرده باشیم، هر اتفاقی که از سر گذرانده باشیم، باز هم نو شدن ممکن است. حتی اگر یک روزمان درست مثل روز قبلش باشد، باید افسوس بخوریم. باید در هر لحظه و در هر نفسی نو شد. برای رسیدن به زندگی نو باید پیش از مرگ مُرد.

قاعده ۳۹ از چهل قاعده شمس تبریزی

حتی اگر نقطه‌ها مدام عوض شوند، کل همان است. به جای دزدی که از این دنیا می‌رود، دزدی دیگر به دنیا می‌آید. جای هر انسان درستکاری را انسانی درستکار می‌گیرد. کل هیچگاه دچار خلل نمی‌شود، همه چیز سرجایش می‌ماند، در مرکزش… هیچ چیز هم از امروز تا فردا به یک شکل نمی‌ماند، تغییر می‌کند. به جای هر صوفی‌ای که می‌میرد، صوفی‌ای دیگر می‌زاید.

قاعده ۴۰ از چهل قاعده شمس تبریزی

عمری که بی عشق بگذرد، بیهوده گذشته است. نپرس که آیا باید در عشق الهی باشم یا عشق مجازی، عشق زمینی یا عشق آسمانی، یا عشق جسمانی؟ از تفاوت‌ها تفاوت می‌زاید. حال آنکه به هیچ متمم و صفتی نیاز ندارد عشق. خود به تنهایی دنیایی است عشق. یا درست در میانش هستی، در آتشش، یا بیرونش هستی، در حسرتش.

آنچه مطالعه کردید چهل قاعده شمس تبریزی از کتاب ملت عشق نوشته الیف شافاک با ترجمه ارسلان فصیحی بود.

چهل قاعده شمس تبریزی – چهل قاعده صوفی مسلکانی که دلی باز و روحی در پرواز دارند – را با عنوان چهل قاعده عشق (The Forty Rules of Love) نیز می‌شناسند.


نظر شما در مورد کتاب ملت عشق و چهل قاعده شمس تبریزی چیست؟

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 1018
دوست نداشتم: 112
میانگین امتیازات: 9.09

تبلیغ کتاب فروش

70 دیدگاه در “چهل قاعده شمس تبریزی

فوق العاده زیبا و نثر کاملا عالی و ترجمه ماهرانه
و اگر ایرادی و ابهامی در آن هست ابهام در اصل تاریخ اتفاقات هست که پوشیده مانده
مانند ماجرای کیمیا
اصلا منصفانه نیست چون پوشیدگی و ابهام وجود دارد با خواندن کتاب کیمیا خاتون بر کتاب ملت عشق خط بطلان کشید .

سلام
واقعا کتاب محشری بود … ب شخصه من از عرفان بدم میامد ..چرا؟؟؟ چون ک تمام کلماتی ک راجبه عرفان و تصوفه همشون کلمات ثقیل دارن ک قابل فهم نی.. این گتاب باعث شد علاقه مند شم ب عرفا… کاش میشد کتابا عرفانی رو هم ترجمه میکردن … مثلا نظری ک رسول دادع ..لقمه زو پیچونده … اما این کتاب روان و عامه پسنده .. کاملا با قلبم و روحم دوسش دارم .. اونام ک راجبه شمس بد میگن سطح فکرشون پایینه … مطمئنا اشعار عرفانی مولانا نتیجه یک دوستی خالصانه بایک صوفی با خدا بوده .. ک انقد ب دل میشینه .. چیزی ک از دل (خانه خداوند ) بیاد ..قطعا قلبت اونو میپذیره و پس نمیزنه ….

مرا عجب می‌آید که کسی سخن مرا چگونه نقل می کند.
به ذاتِ پاکِ ذوالجلال که مولانا سخن مرا اگر نقل کند بِه از این نقل می‌کند و معنی‌های خوب انگیزد بِه از این،
امّا آن سخنِ من نقل نکرده باشد.!!!

صفحه ۳۲۰ مقالات شمس تبریزی

هرچیزی هرکلمه ی که ک مارو به سمت انسانیت ثوق بده خوبه چ از خود شمس چ الیف..چ هرکس دیگه…. و یادمون نره که هم خواندن وهم درک مطب کار راحتیه اما به عمل در اوردنش شرط انسانیت ماست

دقیقا برشمردن راه حق ورود به شهر علم کار راحتی است نخستین گام را برداشتن و مراحل پیمودن دشوار است
در اصل موضوع که تفاوتی نیست حالا هرکس که آنرا نوشته باشد .

با سلام خدمت بچه های کافه بوک
قصد بی ادبی یا بی احترامی ندارم ولی فکر میکنم این کتاب یه نقصی داره چون دارم (البته خیلی دوست دارم که این نقص رو به اشتباه فهمیده باشم ولی خب فعلا نکته مورد توجه ای که این نقصو برطرف کنه پیدا نکردم) میخونمش و تک تک جاهایی که خوندمش برام مهم بوده به این نقص پی بردم حالا این نقص از ترجمس یا اصل کتاب نمیدونم (که البته بعید میدونم ترجمه مشکل داشته باشه) یه جای خیلی اساسی و مهم رو نمیدونم دقت کردین یا نه همین امروز بهش پی بردم وقتی که کیمیا خدمت حضرت مولانا میرسه و به ایشون میگه که زنش رو دیدم و میگه کرا رو از کجا دیدی تو که تا حالا قونیه نمیومدی میگه منظورم کرا نیست خاتونه و مولانا میگه که خاتون چند وقتیه که فوت کرده، داستان تا اینجا درست پیش رفت و حالا میخوام نقصی که داخلش من فهمیدم بگم. وقتی کتاب رو پیش میبری و دوباره به داستان کیمیا میرسیم میبینیم داره درباره ی برادرش خواندش علاءالدین حرف میزنه و میگه وقتی کوچیک بود و خبر مرگ مادرش یعنی همون خاتون رو بهش رسوندن هیچ گریه نکرد و مثل یه بچه وقتی ناراحته به کفشاش نگاه میکنه و حرف نمیزنه این رو کیمیا میگه یعنی این که قبل از این که خاتون فوت کنه کیمیا یه طوری داستانو میگه که اونجا بوده که واقعا همینطوره ولی تو داستان قبلیای کیمیا قبل از امدن کیمیا خاتون فوت کرده و زن فعلی مولانا کرا هستش و این خودش نقصایی وارد داستان میکنه البته امیدوارم من اشتباه کرده باشم البته هر چی برگشتم و خوندم چیزی حالیم نشد شاید شما بتونید کمک کنید و این اشتباه رو برطرف کنید بازم امیدوارم من اشتباه کرده باشم. با تشکر از همه

سلام دوست عزیز. من دارم کتاب ملت عشق رو می خونم. اتفاقاً این قسمت که شما اشاره کردید رو دیروز خوندم. این قسمت رو سلطان ولد، برادر بزرگ علاءالدین میگه نه کیمیا. وقتی نوشته شما رو خوندم شک کردم و یک بار دیگه کتاب رو دیدم،اون قسمت که نوشته سلطان ولد، قونیه، اولین ماه پاییز ۱۲۴۵

سلام
من این کتاب را بصورت صوتی گوش دادم البته کتاب را هم خریدم
کتاب بسیار خوبی است
وخواننده را تا ته کتاب میکشاند
و گفتار و کلمات شمس و مولانا شاید روزها و ماه ها ادم را بفکر و تفحص و تجسس بیشتر میکشاند
واین نکته شاید خیلی خوب باشد

باسلام وتشکر از انتشارچنین مطالب ارزشمند
دراین چهل اصل بنظربنده از منابع اسلامی بسیار استفاده شده که بخوبی ردپای آیات الهی واحادیث اسلامی مشهود است.
برداشت هادرکل دیدگاه های دینی هستند.
به امورباطنی وزن خوبی داده شده است.اما حضور وتاثیر محیط که منشاء تحولات درونی ازجمله یادگیری هادرفالب تعلیم وتربیت می باشد وزن منصفانه ای داده نشده است.
بنظر اینجانب تکامل وتعالی همه موجودات (صفات)وبویژه انسان گرو تعامل عنیت وذهنیت یعنی محسوسات وتعقلات است.رعایت این نکته رعایت اصل اساسی عدالت است درتفکر وعمل
اما عشق همان عفل است . زیرا نهایت عشق نهایت خواست است و خواست آگاهی است . وآگاهی انتخاب عقل است.
عشق تطابق مطلق دو شیئ اشت.اگزمشابه وهم وزن باشند . فنا شدن وقتی محقق است که شیئ ناقص بامجاهدت بقدرشیئ کامل تر برسد.

چه کتاب خوبی بود من که با خواندنش عاشق شمس شدم دنبال کتابهای دیگری هستم که بیشتر بشناسمش

منم با نظر‌ت موافقم ، کتاب قشنگی بود ،خیلی دوست دارم کتابهایی در رابطه با شمس رو بخونم تا بیشتر درباره ی شخصیتش بفهمم.

دو مورد کتاب هست که پیشنهاد میکنم نخونید چون نظرتون کاملا نسبت به شمس تغییر میکنه مخصوصا کتاب کیمیا خاتون

وای دقیقا!!! من بعد از خوندن ملت عشق، رفتم سراغ کیمیا خاتون، در طول خوندن اون و حتی وقتی کتاب تموم شد کاملا افکارم مغشوش و متناقض بود. البته شنیدم کتاب کیمیا خاتون بر اساس اسناد معتبر و نزدیک به واقعیت نگارش شده.

ممنون از به اشتراک گذاشتن این متن زیبا
آنهایی که در بالا غرغر کردند و خود را طرفدار شمس جلوه دادند به تعبیر خود شمس از عشق و صوفی گری بهره ای نبرده اند
” این دنیا به کوه می‌ماند، هر فریادی که بزنی، پژواک همان را می‌شنوی. اگر سخنی خیر از دهانت برآید، سخنی خیر پژواک می‌یابد. اگر سخنی شر بر زبان برانی، همان شر به سراغت می‌آید. پس هر که درباره‌ات سخنی زشت بر زبان راند، تو چهل شبانه روز درباره آن انسان سخن نیکو بگو. در پایان چهلمین روز می‌بینی همه چیز عوض شده. اگر دلت دگرگون شود، دنیا دگرگون می‌شود.”

یکی از بی نظیرترین کتابهایی که تا به حال خوانده ام
ممنون ازشما به خاطر معرفی کتابها ی خوب

سلام
مدیر محترم، لطفا این ۴۰ قاعده بچگانه را به نام شمس تبریزی ثبت نزنید و دریای معرفت را به ۴۰ قاعده ختم نکنید.
این ۴۰ قاعده نوشته و برداشت ذهنی و شخصی خانم الیف شافاک می‌باشد و هیچ ارتباطی با سخنان گوهربار شمس تبریزی ندارد.
از شمس تبریزی اثری به نام مقالات شمس باقی مانده و این اثر به کوشش دکتر موحد تصحیح و در کتابفروشی‌ها یافت می‌شود.
در مورد محتوای کتاب ملت عشق جدیدا نقدهای خوبی در فضای مجازی یافت می‌شود، لطفا قبل از خرید و مطالعه این کتاب “نقد کتاب ملت عشق” را سرچ و آنها را هم مطالعه کنید.
آب را از سرچشمه بنوشید نه از جوی‌های گل آلود پایین دست.

با تشکر از نظر تون اما پیداس که شما مقالات شمس و حتی کلیات و منابعی که در مورد شمس نوشته شده مطالعه نکردید کتاب ملت عشق دقیقا چکیده و سخنانه شمسه و قواعدی که در کتاب ملت عشق ذکر شده همان سخنان شمسه که بصورت نثر روان در کتاب ملت عشق اورده شده. برایه مثال در مقالات میگه ذره ای چرک درون ان کند که صدهزا چرک بیرون نکند.در کتاب ملت عشق میشه قاعده ۱۷که نویسنده به خوبی به نثر روان و قابل درک توضیح داده

بسیار عالی کاش در مدارس بجای دروس الکی اینها رااموزش میدادند

کاشکی این مفاهیم معنوی رواستادا سرکلاس بگن،بجای این مسخره بازیا

عوض این قاعده های درپیتی، می توانیم به خود شمس مراجعه کنیم تا مطلب درست به دست بیاد.

با سلام واقعا عالی بود و اگر انسان با دید الهی به ان بنگرد عالیتر میشود

باخواندن چهل قاعده حال دگرگونی پیداکردم کاش بیشترمیشدکه دراین عرصه سیرکردوبیشتروبیشتر واداربه تفکرشد

لطفا در مورد قاعده ۱۰ یک مقدار توضیح دهید.

یعنی ببین دلت چی میگه ،شهود درونت بشنو ، باورهای قلبیت را ببین ،

سلام به نظر من نظر ناشناس اشتباه است

کاش میشد فایل صوتی رو گوش بدیم خیلی عالیه

عالی بود واقعا لذت برن اگر چه صوتی اون رو گوش دادم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.