انتشارات متخصصان

چه کتابی بخوانیم؟

هزار و یک کتاب قبل از مرگ

سال‌هاست که در کافه‌بوک کتاب معرفی می‌کنیم و به روش‌های مختلف تلاش کرده‌ایم در انتخاب کتاب خوب به شما همراهان گرامی کمک کنیم. هدف از کتابخوانی می‌تواند بسیار متفاوت باشد و در مطالب مختلف به این موضوع پرداخته‌ایم اما گاهی مواقع با خود فکر می‌کنیم واقعا باید چه کتابی بخوانیم؟

آیا حتماً باید کتابی بخوانیم که به رشد شخصیت ما کمک کند و یا نگاه ما را غنی‌تر کند؟ یا شاید بهتر است فقط کتاب‌های تخصصی مربوط به رشته خودمان را بخوانیم و ذهنیت حرفه‌ای خود را حفظ کنیم. کسی که به شکل تخصصی در زمینه مدیریت مطالعه می‌کند، چه نیازی دارد کتابی مانند رمان تربیت احساسات بخواند که در آن شخصیت اصلی به فکر وارد شدن به طبقه اشرافی است؟

ماجرا می‌تواند برعکس هم باشد، فردی را در نظر بگیرید که داستان‌نویس است. قطعاً برای چنین آدمی رمان جایگاه رفیعی دارد و کتابی مانند اینترنت با مغز ما چه می‌کند؟ ممکن است برای او هیچگونه جذابیتی نداشته باشد. پس ما چیکار کنیم، دقیقا چه کتابی بخوانیم؟

از طرف دیگر وقتی وارد دنیای کتاب می‌شوید و میزان مطالعه شما از یک مقدار بیشتر می‌شود، خود کتاب‌ها به شما سرنخ می‌دهند. در نظر بگیرید وقتی کتابی مانند ژرمینال اثر امیل زولا را می‌خوانید، در قسمتی از کتاب متوجه کشیش خوش‌قلبی می‌شوید که انگار از دنیای متفاوتی آمده است. اگر دقت کنید امیل زولا شخصیت این کشیش را از روی شخصیت ون‌گوگ، که بعدها نقاش شد الهام گرفته و در کتابش آورده است. از اینجا ممکن است به زندگی و افکار ون‌گوگ علاقه پیدا کنید و کتاب شوز زندگی را بخوانید که زندگی‌نامه این نقاش بزرگ است.

این مورد یک مثال ساده بود، شما اگر خواندن را از کتاب‌های کلاسیک شروع کنید، متوجه غنی بودن کتاب‌ها و رمان‌های کلاسیک خواهید شد و ممکن است با خود فکر کنید تا زمانی که برخی از فیلسوفان بزرگ و افکار آن‌ها را نشناخته باشید، محال است درک درستی از کتاب‌های کلاسیک داشته باشید. پس آیا باید به قبل‌تر مراجعه کرد و به سراغ کتاب‌های قدیمی‌تر رفت؟ شاید این کار را هم انجام دهید، اما همچنان سوال اصلی باقی می‌ماند:

چه کتابی بخوانیم؟

در مطالب قدیمی‌تر در کافه‌بوک بسیار روی ادبیات داستانی و رمان تاکید کردیم و نوشته‌های مختلفی نیز در ستایش خواندن و ادبیات داستانی منتشر کرده‌ایم. مطالبی مانند چرا باید کتاب بخوانیم؟چرا ادبیات؟ و چگونه بیشتر کتاب بخوانیم؟ تنها برخی از مقاله‌هایی است که تاکنون منتشر شده است. اما در این مطلب قصد داریم به شکل ساده و مشخص به جواب این سوال که چه کتابی بخوانیم؟ بپردازیم.

بدون تردید جواب‌های مختلفی برای این سوال وجود دارد. لیست‌های بلندبالایی مانند ۱۰۰۱ کتابی که قبل از مرگ باید خواند، ۱۰۰ کتاب برتر تاریخ و یا ۱۰ کتاب برتر همه دوران‌های و صدها لیست دیگر شبیه به این موارد وجود دارند اما این لیست‌ها و مطالعه کتاب‌های پیشنهادی موجود در فهرست آنان که گاهی توسط برترین منابع مطالعاتی دنیا منتشر شده‌اند، کار ساده‌ای نیست. بعید کسی بتواند در همان ابتدای راه کتابخوانی شروع به خواندن آثار کلاسیکی مانند جنگ و صلح، بودنبروک‌ها و یا میدل مارچ بکند. این سه کتاب، همگی بسیار مهم هستند و تقریباً در تمامی لیست‌های معتبر دنیا هم قرار دارند اما لازمه مطالعه و خوانش این آثار چیز دیگری است.

بنابراین پاسخ این سوال که چه کتابی بخوانیم؟ هم سخت است و هم آسان. پاسخ ما به این سوال چنین است:

بهتر است شروع به خواندن کنیم و فقط بخوانیم!

ما به شدت به این موضوع اعتقاد داریم که استمرار در خواندن بسیار مهم‌تر از این است که چه کتابی بخوانیم! بعد از مدت کوتاهی، شما با خواندن کتا‌های مختلف، مسیر مطالعاتی خود را پیدا می‌کنید و به راحتی می‌توانید تشخیص بدهید که چه کتابی را در چه زمانی مطالعه کنید. اما همان‌طور که گفتیم، موضوع اصلی این است که به مطالعه ادامه دهید. به شما قول می‌دهیم کتاب‌ها، خودشان وارد مسیر می‌شوند و به شما می‌گویند چه چیزی بخوانید.

در این میان، مطالعه پیرامون کتاب نیز بسیار موثر است. بعد از مطالعه هر کتاب، با دوستان درباره آن صحبت کنید، به توصیه‌های کتابفروش محله‌تان دقت کنید و یا در اینترنت نظرات مختلف پیرامون کتابی که خوانده‌اید را مرور کنید تا به مرور زمان به شناخت بسیار خوبی از خودتان و کتاب‌هایی که دوست دارید بخوانید برسید.

[ » مطلب مفید: هنر خوب خواندن – چگونه بهتر کتاب بخوانیم؟ ]

چه کتابی بخوانیم؟

پس در مسیر مطالعاتی خود را رها کنید و اجازه بدهید کتاب‌ها مسیر را به شما نشان دهند. در این راه دلسرد نشوید و فراموش نکنید برخی از کتاب‌ها باید در زمان درست مطالعه شوند و برخی دیگر حتی اگر توسط شما مطالعه نشوند دنیا به آخر نمی‌رسد. همچنین از نیمه رها کردن کتابی که فکر می‌کنید مناسب شما نیست هیچ ابایی نداشته باشید. گرفتار این اشتباه نشوید که چون کتابی معروف است حتماً باید آن را بخوانید.

در پایان از شما می‌خواهیم مسیر مطالعاتی خود و اینکه چطور کتابخوان شده‌اید را برای همه کاربران کافه‌بوک شرح دهید تا شاید بهتر بتوانیم مسیر خاص خودمان را پیدا کنیم. منتظر کامنت‌های شما در این صفحه هستیم.

[ همراه ما باشید در: کانال تلگرام کافه بوک ]