کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

کتاب جزء از کل

کانال تلگرام کافه بوک

کتاب جزء از کل اولین رمان استیو تولتز است که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد و به عنوان یکی از بزرگ ترین رمان های تاریخ استرالیا، در سطح جهان محبوبیت بسیار زیادی دارد. دومین اثر نویسنده، یعنی کتاب ریگ روان در سال ۲۰۱۵ منتشر شد.

استیو تولتز در مصاحبه ای در مورد خود و کتابش چنین می گوید:

آرزوی من نویسنده شدن نبود، ولی همیشه می‌نوشتم. زمان بچگی و نوجوانی شعر و داستان کوتاه می‌ نوشتم و رمان‌ هایی را آغاز می‌ کردم که بعد از دو و نیم فصل، علاقه‌ ام را برای به پایان رساندن‌ شان از دست می‌ دادم. بعد از دانشگاه دوباره به نوشتن رو آوردم. درآمدم خیلی کم بود و فقط می‌ خواستم با شرکت در مسابقات داستان‌ نویسی و فیلمنامه‌ نویسی پولی دست و پا کنم تا بتوانم زندگی‌ ام را بگذرانم که البته هیچ فایده‌ای نداشت. زمانی که دائم شغل عوض می‌کردم یا بهتر بگویم، از نردبان ترقی هر کدام از مشاغل پایین‌تر می‌ رفتم، برایم روشن شد هیچ کاری جز نویسندگی بلد نیستم. نوشتن یک رمان تنها قدم منطقی‌ ای بود که می‌ توانستم بردارم. فکر می‌کردم یک سال طول می‌کشد ولی پنج سال طول کشید. زمان نوشتن تحت تاثیر “کنوت هامسون”، “لویی فردینان سلین”، “جان فانته”، “وودی آلن”، “توماس برنارد” و “ریموند چندلر” بودم.

پیمان خاکسار که به زیبایی هرچه تمام تر کار ترجمه را انجام داده است در مقدمه کتاب آورده است:

جزء از کل کتابی است که هیچ وصفی، حتا حرف های نویسنده اش، نمی تواند حق مطلب را ادا کند.

استیو تولتز کتاب خود را طوفانی آغاز می کند و برخی از منتقدان بزرگ دنیا، آغاز کتاب کتاب جزء از کل را یکی از بهترین آغاز‌های دوران معاصر می‌دانند. جملات ابتدایی این پاراگراف:

هیچ وقت نمی‌ شنوید ورزشکاری در حادثه‌ ای فجیع، حس بویایی‌ اش را از دست بدهد. اگر کائنات تصمیم بگیرد درسی دردناک به ما انسان‌ ها بدهد، که البته این درس هم به هیچ درد زندگی آینده‌ مان نخورد، مثل روز روشن است که ورزشکار باید پایش را از دست بدهد، فیلسوف عقلش، نقاش چشمش، آهنگساز گوشش و آشپز زبانش را. درس من؟ من آزادی‌ ام را از دست دادم و اسیر زندانی عجیب شدم که نیرنگ آمیزترین تنبیهش، سوای این که عادتم بدهد هیچ چیز در جیبم نداشته باشم و مثل سگی با من رفتار شود که معبدی مقدس را آلوده کرده، ملال بود.

کتاب جزء از کل

کتاب جزء از کل

کتاب جزء از کل در مورد مارتین و جسپر دین – پدر و پسر – است که هر کدام از یک زاویه خاص و متفاوت با عامه مردم به زندگی و اتفاقات آن نگاه می کنند. مارتین با باورهای خاص و گاه عجیب خودش سعی می کند پسرش، جسپر را به بهترین شکل ممکن تربیت کند و به همین خاطر داستان زندگی خودش را از همان دوران کودکی برای او تعریف می کند. داستانی که نشان می دهد زندگی او همیشه تحت تاثیر مارتین، برادر ناتنی اش قرار داشته است و…


داستان کتاب جزء از کل از زمان کودکى پدر تا زمان بزرگ شدن فرزند ادامه پیدا می کند و تمامی حوادث و اتفاقات شگفت انگیز زندگی آن ها همراه با یک طنز تلخ و یک تم فلسفی روایت می شود.


کتاب بعضی مواقع از زاویه دید مارتین و بعضی مواقع از زاویه دید چسپر بیان می شود که همین موضوع باعث جذاب تر شدن آن می شود. حوادث و اتفاقات موجود در کتاب بسیار زیاد هستند و هر کدام از آن ها جذابیت خاص خودش را دارد.

[ لینک: لیست محبوب‌ترین کتاب‌ها در طول تاریخ ]

کتاب جزء از کل و ریگ روان

درباره کتاب جزء از کل

نوشتن درمورد این کتاب کار آسانی نیست، باید حتما آن را خواند و از تک تک جملات آن لذت برد.

کتاب جزء از کل به راستی جزئی از یک کل را به رخ می کشد. در هر قسمت از کتاب اتفاقی در دل اتفاق دیگر وارد می شوند و خواننده نمی تواند به راحتی کتاب را کنار بگذارد و یا آن را پیش بینی کند. داستان و ماجراهای کتاب مدام اوج می گیرد و خواننده از هر صفحه آن بی نهایت لذت خواهد برد.

پیمان خاکسار در قسمت دیگری از مقدمه کوتاهی که نوشته است به زیبایی اشاره می کند که:

خواندن “جزء از کل” تجربه‌ ای غریب و منحصر به فرد است. در هر صفحه‌ اش جمله‌ ای وجود دارد که می‌ توانید آن را نقل قول کنید. کاوشی است ژرف در اعماق روح انسان و ماهیت تمدن. سفر در دنیایی است که نمونه‌ اش را کمتر دیده‌ اید. رمانی عمیق و پرماجرا و فلسفی که ماه‌ ها اسیرتان می‌ کند. به نظرم تمام تعاریفی که از کتاب شده نابسنده‌ اند.

مطمئنا هر کسی این رمان را خوانده باشد شگفت زده است از اینکه استیو تولتز چقدر استادانه و به زیبایی داستان را کش می دهد. نویسنده اتفاقات را صرفا برای اینکه به حجم کتاب خوب اضافه کند روایت نمی کند، بلکه از هر چیزی که نقل می کند می خواهد به نکته ای برسد و ای کاش این کتاب تعداد صفحات بیشتری داشت. هر آنچه که در کتاب جزء از کل اتفاق می افتد بی نظیر و فوق العاده است.

اگر به دنیال یک رمان بلند خوب هستید، قطعا این کتاب از جمله بهترین گزینه های ممکن خواهد بود. و باید اشاره کنم که یک بار خواندن این کتاب به هیچ وجه کافی نیست.

پیشنهاد می کنم حتما بعد از خواندن این اثر برجسته، کتاب ریگ روان را نیز مطالعه کنید.

کتاب جزء از کل از استیو تولتز

قسمت هایی از متن کتاب جزء از کل

متنفرم از این که هیچ کس نمی تواند بدون این که یک ستاره از دشمنش بسازد قصه ی زندگی اش را بازگو کند.

آدم های زشت هم می دانند زیبایی چیست، حتی اگر آن را ندیده باشند.

مردم میگن شخصیت هر آدمی تغییرناپذیره ولی اغلب این نقابه که بدون تغییر باقی می‌ مونه و نه شخصیت، و در زیر این نقاب غیرقابل تغییر موجودی هست که دیوانه‌ وار در حال تکامله و به شکل غیرقابل کنترلی ماهیتش تغییر می‌ کنه. ببین چی بهت میگم، راسخ‌ ترین آدمی که می‌ شناسی به احتمال قوی با تو کاملا بیگانه‌ ست و همین‌ طور ازش بال و شاخه و چشم سوم رشد می‌ کنه. ممکنه ده سال توی اتاق اداره کنارش بشینی و تمام این جوانه زدن‌ ها بغل گوشت اتفاق بیفته و روحت هم خبردار نشه. هرکسی که ادعا می‌ کنه یکی از دوستانش در طول سال‌ها هیچ تغییری نکرده فرق نقاب و چهره‌ ی واقعی رو نمی‌فهمه.

اگر کودکی‌ ام یک چیز به من آموخت، آن چیز این است که تفاوت‌ های بین ثروتمندان و فقرا اهمیتی ندارند، این شکاف بین سالم و بیمار است که رخنه‌ ناپذیر است.

نمی‌ توانستم راهی پیدا کنم که موجود ویژه‌ ای در جهان باشم، ولی می‌ توانستم راهی متعالی برای پنهان شدن پیدا کنم و برای همین نقاب‌ های مختلف را امتحان کردم: خجالتی، دوست‌ داشتنی، متفکر، خوش‌ بین، شاداب، شکننده – این‌ ها نقاب‌ های ساده‌ ای بودند که تنها بر یک ویژگی دلالت داشتند. باقی اوقات نقاب‌ های پیچیده‌ تری به صورت می‌ زدم، محزون و شاداب، آسیب‌ پذیر ولی شاد، مغرور اما افسرده. این‌ ها را به این خاطر که توان زیادی ازم می‌ بردند در نهایت رها کردم. از من بشنو: نقاب‌ های پیچیده زنده‌ زنده تو را می‌ خورند.

چیزى که نمى فهمیدم این بود که مردم تفکر نمى کنن، تکرار مى کنن. تحلیل نمى کنن، نشخوار مى کنن. هضم نمى کنن، کپى مى کنن. اون وقت ها یه ذره مى فهمیدم که بر خلاف حرف بقیه، انتخاب بین امکاناتِ در دسترس فرق داره با اینکه خودت براى خودت تفکر کنى. تنها راه درست فکر کردن براى خودت اینه که امکانات جدید خلق کنى، امکان هایى که وجود خارجى ندارن.

ناگهان به این نتیجه رسیدم آدم‌ های رمانتیک قد خر شعور ندارند. هیچ چیز جالب و خوبی در عشق یک‌ طرفه وجود ندارد. به نظرم کثافت است، کثافت مطلق. عشق به کسی که پاسخ احساساتت را نمی‌ دهد ممکن است در کتاب‌ ها هیجان‌ انگیز باشد ولی در واقعیت به شکل غیرقابل تحملی خسته‌ کننده است.

همه دوست دارند موقع ساخته شدن تاریخ روی صندلی ردیف اول نشسته باشند. اگر پای بلیتی به مقصد دالاس سال ۱۹۶۳ در کار باشد، چه کسی حاضر است فرصت تماشای منفجر شدن پسِ کله‌ ی کندی را از دست بدهد؟ یا خراب شدن دیوار برلین را؟ آدم‌ هایی که آن جا حاضر بوده‌ اند جوری حرف می‌ زنند انگار مغز جی.اف.کی پاشیده روی پیراهن‌ شان یا خودشان شخصا این‌ قدر سقلمه زده‌ اند که دیوار برلین فروریخته. کسی نمی‌ خواهد چیزی را از دست بدهد، مثل این که همزمان با زمین‌ لرزه‌ای جزئی عطسه‌ ات بگیرد و بعد تعجب کنی از این که چرا همه دارند داد و فریاد می‌ کنند.

مشکل من این است که نمی‌ توانم خودم را در یک جمله خلاصه کنم. تمام چیزی که می‌ دانم این است که چه کسی نیستم. همچنین متوجه شده‌ ام که بین بیشتر مردم توافقی ضمنی وجود دارد تا خود را با محیط پیرامون‌ شان هماهنگ کنند. من همیشه این نیاز را حس کرده‌ ام که علیه محیطم طغیان کنم. برای همین است که وقتی سینما می‌ روم و پرده تاریک می‌شود با تمام وجود دلم می‌ خواهد یک کتاب باز کنم و بخوانم. خوشبختانه همیشه یک چراغ‌ قوه‌ ی جیبی همراهم هست.

مشخصات کتاب

  • کتاب جزء از کل
  • نویسنده: استیو تولتز
  • ترجمه: پیمان خاکسار
  • انتشارات: چشمه
  • تعداد صفحات: ۶۵۶
  • قیمت چاپ یازدهم: ۴۸۰۰۰ تومان

نظر شما در مورد کتاب جزء از کل چیست؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

کانال تلگرام کافه بوک

معرفی چند رمان خارجی دیگر:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

نقد و بررسی کتاب

قلم نویسنده

9

ترجمه

9

تاثیرگذاری و جذابیت کتاب

8

مشخصات ظاهری و قیمت

6

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 1281
دوست نداشتم: 192
میانگین امتیازات: 6.67

116 دیدگاه در “کتاب جزء از کل

نظرات رو که میخونم حس میکنم خیلی بی سوادم واقعا این رمان برای من مطلب جذابی نداشت با توجه به تعریف هایی که شنیده بودم فکر میکردم بی نظیر باشه اما خیلی معمولی بود اصلا درکش نکردم

این رمانو خیلی وقته دارم…اما رمانی نبود ک بشه اگ ی صفحشو خوندی بقیشو بذاری برا بعد …برا همین۱۰۰صفحشو ک خوندم دیدم وقت ندارم ادامه بدم اخرای بهمن ماه بود کتاب بهم هدیه شد…اما اللن دوشبه نشستم و همشو خوندم😊
با نوشته ها از دید مارتین سردرد میگرفتم…با حالت تهوع اش حالت تهوع…با جنونش جنون…نمیدونم ی حالت سردرگم….با نوشته های جسپر…اروم بودم و گاهی ب طنزای فرای طنزش لبخند عمیق
پر بود از تمام حسایی ک شاید ی روزی منم تجربه کردم و پر از انتقاد از خطاهایی ک ادمایی زیادی حتی خودم مرتکبش شده بودم…نمیدونم چی بگم دربارش فقد همین ک کتاب باید باشه همیشه کنارت ک بری و بهش مراجعه کنی دوباره و دوباره..

سلام من ریگ روان رو دارم میخونم جالبه .
خیلیا تو نظرات گفته بودن ریگ روان ضعیف تره نسبت به جز از کل . من کتاب فروشى که رفتم ریگ روان رو داشت وقتى اومدم نظراتو دیدم که گفته بودن اول ریگ روان رو بخونید بهتره خوشحال شدم الان صد صفحشو خوندم
. الان قسمتایى از جز از کل رو که گذاشته بودین خوندم خیلى بهتر به نظرم اومد . ممنون از مطالبتون موفق باشید

این کتاب قطعا در تاپ فایو کتاب هایی که خوندم قرار میگیره.
بی نظیر بود. از هر صفحه لذت بردم و هیچ جاش خسته م نکرد!

به زور تمومش کردم هیچ خوب نبود انگار همش چرت و پرت بود باز اوایلش بهتر بود. من زیاد کتاب میخونم همه نوعی ولی هیچ نمیتونستم با این کتاب ارتباط برقرار کنم تو داستان جملات تاثیر گذاری بود ولی در کل از نظرم نه.
واقعا سلیقه ها فرق میکنه

رمانی عالــــے فلسفی و هیجانے…….خیلی دوسش دارم و پیشنهاد میکنم که حتما مطالعه کنین

یه کتاب جذاب و پرکشش.به معنی واقعی فوق العاده .مخصوصا قسمت های فلسفی ش

دراماتیک ترین چیزی بود که تا به حال خوندم.بسیار چالش برانگیزه فکر میکنم حتی برای کسانی که تازه شروع به خواندن رمان کردند هم بسیار پیشنهاد خوبیه، شدیدا انتظار کتاب های بعدی استیو تولتز رو میکشم

کتاب جز از کل به لحاظ ساختار یک کاخ هنر ی و صور خیال است که هر کسی که ذره ای نویسندگی یا خدای نویسندگی باشد باید این کتاب را بخواند . در مورد محتوی باید بگم که ابعاد گوناگون دارد درونمایه ی فلسفه ، روانشناسی با رویکرد های گوناگون از جمله روان_ تحلیلی ، شناختی ، زیستی ، محیطی و … . و از طرفی عرفان وحدت وجودی از نام و عنوان تا پایانش موج می زند . فقط باید خواند ۵۰ بار باید خواند.

یکی از بهترین هایی بود که خوندم واقعا فوق العاده بود

البته سلیقه ها متفاوته به نظرم علایق فلسفی مورد نظر نویسنده در قالب داستانی جذاب و تاثیر گذار ریخته نشده بود. داستان فوق العاده خسته کننده و زیاد به حاشیه رفته بود و نمیتونستی باهاش ارتباط برقرار کنی بجز شاید ۱۰۰صفحه اول کتاب.به نوعی هیجانی ماجراجویی و آخرشم پوچی. در کل از نظرم کتاب خوب و عالی نیست معمولی حتی شاید پایینتر

به نظرتون کتاب جز از کل بهتره یا ملت عشق؟
کدومش رو اول بخونم بهتره؟

من هر دو کتابو خوندم ملت عشق آخراش زیاد جالب نبود ولی جزء از کل معرکه بود،، البته بازم سلیقه ها متفاوته ممکنه شما برعکس من فکر کنید، جزء از کل توقعتو میبره بالا بنظرم اول ملت عشق رو بخون بعد جزء از کل

من ملت عشق رو خیلی دوست داشتم،و به نظرم از لحاظ گستردگی ، میتونه طیف مخاطبین زیادی رو در بر بگیره، در مورد جز از کل ، من نتونستم زیاد باهاش ارتباط برقرار کنم.

حدود ۹۰ درصد آرا به بی نظیر بودن کتاب صحه گذاشته ، حتماً می خوانمش . ممنون از نظرات

کتابش خیلی فوق العاده بود و با این که ریگ روان قشنگه ولی پیشنهاد میکنم اگه میخواین هردو کابو بخونین اول ریگ روانو بخونین بعد جز از کل چون برعکسش میخوره تو ذوقتون

فقط در یک کلمه میتونم بگم ، ” عاااااالی” بود… حتما حتما بخونیدش…

سلام.یکی از بهترین رمانی فلسفی بود که میشد خوند.واقعا گیرا بود و دلت نمیخواست یه لحظه کتاب رو کنار بذاری.عجیب واقعی و ملموس بود و با هر کلمه و سطر و صفحش میشد زندگی کرد.واقعا باعث میشد یکم به خودت و دنیای اطرافت فکر کنی .عجیب عجیب دوسش داشتم و واقعا پیشنهادش میکنم.عالی بود.زندگی کردم باهاش📚

به خوبی این کتاب تا به حال برای من فقط طاعون آلبر کامو بوده خیلی کتابه خوبیه پر از حقیقتهایی که قلبمان را به درد وا می دارند برای اولین بار کتابی را دیدم که حتی فراتر از نویسنده اش هم باشد کتابی قطور که آرزو داری تمام نشود

حاوی اسپویل*
.
.
.
سلام
کتاب عاااالی بود
فقط یه سوال : رمان توی یک زندان از زبان جسپر شروع میشه و توی فرودگاه تموم.
این زندان شروع رمان همون بازداشتی‌ها که وقتی جسپر قاچاقی وارد استرالیا شد ؟!
چون جسپرزندان دیگه ای نرفت…

بله به نظرم همینطوره چون داستان رو هم از همون زندان شروع کرده بود به نوشتن، از همون موقعی که بازداشت شده بوده و بعدش در جهت تکمیلش قدم بر میداره

واقعا عالی بوووود. پیشنهاد میکنم حتما بخونیدش.

کلا توی هر بخش ی اتفاق فوق العاده خاص به هیجان میکشوندت ، بهترین رمان هستش که خوندم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.