کتاب جزء از کل

کتاب رمان

کتاب جزء از کل اولین رمان استیو تولتز است که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد و به عنوان یکی از بزرگ ترین رمان های تاریخ استرالیا، در سطح جهان محبوبیت بسیار زیادی دارد. دومین اثر نویسنده، یعنی کتاب ریگ روان در سال ۲۰۱۵ منتشر شد.

استیو تولتز در مصاحبه ای در مورد خود و کتابش چنین می گوید:

آرزوی من نویسنده شدن نبود، ولی همیشه می‌نوشتم. زمان بچگی و نوجوانی شعر و داستان کوتاه می‌ نوشتم و رمان‌ هایی را آغاز می‌ کردم که بعد از دو و نیم فصل، علاقه‌ ام را برای به پایان رساندن‌ شان از دست می‌ دادم. بعد از دانشگاه دوباره به نوشتن رو آوردم. درآمدم خیلی کم بود و فقط می‌ خواستم با شرکت در مسابقات داستان‌ نویسی و فیلمنامه‌ نویسی پولی دست و پا کنم تا بتوانم زندگی‌ ام را بگذرانم که البته هیچ فایده‌ای نداشت. زمانی که دائم شغل عوض می‌کردم یا بهتر بگویم، از نردبان ترقی هر کدام از مشاغل پایین‌تر می‌ رفتم، برایم روشن شد هیچ کاری جز نویسندگی بلد نیستم. نوشتن یک رمان تنها قدم منطقی‌ ای بود که می‌ توانستم بردارم. فکر می‌کردم یک سال طول می‌کشد ولی پنج سال طول کشید. زمان نوشتن تحت تاثیر “کنوت هامسون”، “لویی فردینان سلین”، “جان فانته”، “وودی آلن”، “توماس برنارد” و “ریموند چندلر” بودم.

پیمان خاکسار که به زیبایی هرچه تمام تر کار ترجمه را انجام داده است در مقدمه کتاب آورده است:

جزء از کل کتابی است که هیچ وصفی، حتا حرف های نویسنده اش، نمی تواند حق مطلب را ادا کند.

استیو تولتز کتاب خود را طوفانی آغاز می کند و برخی از منتقدان بزرگ دنیا، آغاز کتاب کتاب جزء از کل را یکی از بهترین آغاز‌های دوران معاصر می‌دانند. جملات ابتدایی این پاراگراف:

هیچ وقت نمی‌ شنوید ورزشکاری در حادثه‌ ای فجیع، حس بویایی‌ اش را از دست بدهد. اگر کائنات تصمیم بگیرد درسی دردناک به ما انسان‌ ها بدهد، که البته این درس هم به هیچ درد زندگی آینده‌ مان نخورد، مثل روز روشن است که ورزشکار باید پایش را از دست بدهد، فیلسوف عقلش، نقاش چشمش، آهنگساز گوشش و آشپز زبانش را. درس من؟ من آزادی‌ ام را از دست دادم و اسیر زندانی عجیب شدم که نیرنگ آمیزترین تنبیهش، سوای این که عادتم بدهد هیچ چیز در جیبم نداشته باشم و مثل سگی با من رفتار شود که معبدی مقدس را آلوده کرده، ملال بود.

کتاب جزء از کل

کتاب جزء از کل

کتاب جزء از کل در مورد مارتین و جسپر دین – پدر و پسر – است که هر کدام از یک زاویه خاص و متفاوت با عامه مردم به زندگی و اتفاقات آن نگاه می کنند. مارتین با باورهای خاص و گاه عجیب خودش سعی می کند پسرش، جسپر را به بهترین شکل ممکن تربیت کند و به همین خاطر داستان زندگی خودش را از همان دوران کودکی برای او تعریف می کند. داستانی که نشان می دهد زندگی او همیشه تحت تاثیر مارتین، برادر ناتنی اش قرار داشته است و…


داستان کتاب جزء از کل از زمان کودکى پدر تا زمان بزرگ شدن فرزند ادامه پیدا می کند و تمامی حوادث و اتفاقات شگفت انگیز زندگی آن ها همراه با یک طنز تلخ و یک تم فلسفی روایت می شود.


کتاب بعضی مواقع از زاویه دید مارتین و بعضی مواقع از زاویه دید چسپر بیان می شود که همین موضوع باعث جذاب تر شدن آن می شود. حوادث و اتفاقات موجود در کتاب بسیار زیاد هستند و هر کدام از آن ها جذابیت خاص خودش را دارد.

[ لینک: لیست محبوب‌ترین کتاب‌ها در طول تاریخ ]

کتاب جزء از کل و ریگ روان

درباره کتاب جزء از کل

نوشتن درمورد این کتاب کار آسانی نیست، باید حتما آن را خواند و از تک تک جملات آن لذت برد.

کتاب جزء از کل به راستی جزئی از یک کل را به رخ می کشد. در هر قسمت از کتاب اتفاقی در دل اتفاق دیگر وارد می شوند و خواننده نمی تواند به راحتی کتاب را کنار بگذارد و یا آن را پیش بینی کند. داستان و ماجراهای کتاب مدام اوج می گیرد و خواننده از هر صفحه آن بی نهایت لذت خواهد برد.

پیمان خاکسار در قسمت دیگری از مقدمه کوتاهی که نوشته است به زیبایی اشاره می کند که:

خواندن “جزء از کل” تجربه‌ ای غریب و منحصر به فرد است. در هر صفحه‌ اش جمله‌ ای وجود دارد که می‌ توانید آن را نقل قول کنید. کاوشی است ژرف در اعماق روح انسان و ماهیت تمدن. سفر در دنیایی است که نمونه‌ اش را کمتر دیده‌ اید. رمانی عمیق و پرماجرا و فلسفی که ماه‌ ها اسیرتان می‌ کند. به نظرم تمام تعاریفی که از کتاب شده نابسنده‌ اند.

مطمئنا هر کسی این رمان را خوانده باشد شگفت زده است از اینکه استیو تولتز چقدر استادانه و به زیبایی داستان را کش می دهد. نویسنده اتفاقات را صرفا برای اینکه به حجم کتاب خوب اضافه کند روایت نمی کند، بلکه از هر چیزی که نقل می کند می خواهد به نکته ای برسد و ای کاش این کتاب تعداد صفحات بیشتری داشت. هر آنچه که در کتاب جزء از کل اتفاق می افتد بی نظیر و فوق العاده است.

اگر به دنیال یک رمان بلند خوب هستید، قطعا این کتاب از جمله بهترین گزینه های ممکن خواهد بود. و باید اشاره کنم که یک بار خواندن این کتاب به هیچ وجه کافی نیست.

پیشنهاد می کنم حتما بعد از خواندن این اثر برجسته، کتاب ریگ روان را نیز مطالعه کنید.

کتاب جزء از کل از استیو تولتز

قسمت هایی از متن کتاب جزء از کل

متنفرم از این که هیچ کس نمی تواند بدون این که یک ستاره از دشمنش بسازد قصه ی زندگی اش را بازگو کند.

آدم های زشت هم می دانند زیبایی چیست، حتی اگر آن را ندیده باشند.

مردم میگن شخصیت هر آدمی تغییرناپذیره ولی اغلب این نقابه که بدون تغییر باقی می‌ مونه و نه شخصیت، و در زیر این نقاب غیرقابل تغییر موجودی هست که دیوانه‌ وار در حال تکامله و به شکل غیرقابل کنترلی ماهیتش تغییر می‌ کنه. ببین چی بهت میگم، راسخ‌ ترین آدمی که می‌ شناسی به احتمال قوی با تو کاملا بیگانه‌ ست و همین‌ طور ازش بال و شاخه و چشم سوم رشد می‌ کنه. ممکنه ده سال توی اتاق اداره کنارش بشینی و تمام این جوانه زدن‌ ها بغل گوشت اتفاق بیفته و روحت هم خبردار نشه. هرکسی که ادعا می‌ کنه یکی از دوستانش در طول سال‌ها هیچ تغییری نکرده فرق نقاب و چهره‌ ی واقعی رو نمی‌فهمه.

اگر کودکی‌ ام یک چیز به من آموخت، آن چیز این است که تفاوت‌ های بین ثروتمندان و فقرا اهمیتی ندارند، این شکاف بین سالم و بیمار است که رخنه‌ ناپذیر است.

نمی‌ توانستم راهی پیدا کنم که موجود ویژه‌ ای در جهان باشم، ولی می‌ توانستم راهی متعالی برای پنهان شدن پیدا کنم و برای همین نقاب‌ های مختلف را امتحان کردم: خجالتی، دوست‌ داشتنی، متفکر، خوش‌ بین، شاداب، شکننده – این‌ ها نقاب‌ های ساده‌ ای بودند که تنها بر یک ویژگی دلالت داشتند. باقی اوقات نقاب‌ های پیچیده‌ تری به صورت می‌ زدم، محزون و شاداب، آسیب‌ پذیر ولی شاد، مغرور اما افسرده. این‌ ها را به این خاطر که توان زیادی ازم می‌ بردند در نهایت رها کردم. از من بشنو: نقاب‌ های پیچیده زنده‌ زنده تو را می‌ خورند.

چیزى که نمى فهمیدم این بود که مردم تفکر نمى کنن، تکرار مى کنن. تحلیل نمى کنن، نشخوار مى کنن. هضم نمى کنن، کپى مى کنن. اون وقت ها یه ذره مى فهمیدم که بر خلاف حرف بقیه، انتخاب بین امکاناتِ در دسترس فرق داره با اینکه خودت براى خودت تفکر کنى. تنها راه درست فکر کردن براى خودت اینه که امکانات جدید خلق کنى، امکان هایى که وجود خارجى ندارن.

ناگهان به این نتیجه رسیدم آدم‌ های رمانتیک قد خر شعور ندارند. هیچ چیز جالب و خوبی در عشق یک‌ طرفه وجود ندارد. به نظرم کثافت است، کثافت مطلق. عشق به کسی که پاسخ احساساتت را نمی‌ دهد ممکن است در کتاب‌ ها هیجان‌ انگیز باشد ولی در واقعیت به شکل غیرقابل تحملی خسته‌ کننده است.

همه دوست دارند موقع ساخته شدن تاریخ روی صندلی ردیف اول نشسته باشند. اگر پای بلیتی به مقصد دالاس سال ۱۹۶۳ در کار باشد، چه کسی حاضر است فرصت تماشای منفجر شدن پسِ کله‌ ی کندی را از دست بدهد؟ یا خراب شدن دیوار برلین را؟ آدم‌ هایی که آن جا حاضر بوده‌ اند جوری حرف می‌ زنند انگار مغز جی.اف.کی پاشیده روی پیراهن‌ شان یا خودشان شخصا این‌ قدر سقلمه زده‌ اند که دیوار برلین فروریخته. کسی نمی‌ خواهد چیزی را از دست بدهد، مثل این که همزمان با زمین‌ لرزه‌ای جزئی عطسه‌ ات بگیرد و بعد تعجب کنی از این که چرا همه دارند داد و فریاد می‌ کنند.

مشکل من این است که نمی‌ توانم خودم را در یک جمله خلاصه کنم. تمام چیزی که می‌ دانم این است که چه کسی نیستم. همچنین متوجه شده‌ ام که بین بیشتر مردم توافقی ضمنی وجود دارد تا خود را با محیط پیرامون‌ شان هماهنگ کنند. من همیشه این نیاز را حس کرده‌ ام که علیه محیطم طغیان کنم. برای همین است که وقتی سینما می‌ روم و پرده تاریک می‌شود با تمام وجود دلم می‌ خواهد یک کتاب باز کنم و بخوانم. خوشبختانه همیشه یک چراغ‌ قوه‌ ی جیبی همراهم هست.

مشخصات کتاب

  • کتاب جزء از کل
  • نویسنده: استیو تولتز
  • ترجمه: پیمان خاکسار
  • انتشارات: چشمه
  • تعداد صفحات: ۶۵۶
  • قیمت چاپ یازدهم: ۴۸۰۰۰ تومان

نظر شما در مورد کتاب جزء از کل چیست؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

کانال تلگرام کافه بوک

معرفی چند رمان خارجی دیگر:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

نقد و بررسی کتاب

قلم نویسنده

9

ترجمه

9

تاثیرگذاری و جذابیت کتاب

8

مشخصات ظاهری و قیمت

6

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 1370
دوست نداشتم: 223
میانگین امتیازات: 6.14

معرفی کتاب نشانک

130 دیدگاه در “کتاب جزء از کل

عالی عالی عالی.همین یه ساعت پیش تمومش کردم.واقعا حال کردم.چند جا قشنگ توی داستانا جا خوردم مخصوصا اونجا که فرار میکنن میرن تایلند.توی این سایت با کتابهای ملت عشق و شور زندگی و جز از کل اشنا شدم که واقعا عالی بودن.ممنون از سایت عالیتون

سلام، اولش فکر کردم زیاده ۶٠٠ صفحه، اما بعد خوندش صفحه آخر رو جورى ورق زدم که خواهش میکنم تموم نشو، من تمام لیست پیشنهادى کافه بوک رو در دست خوندن دارم، ممنون که انقدر خوبید. ترجمه کتاب هم به طرز حیرت آورى عالى بود ممنون از آقاى خاکسار

استیو تولتز یه نابغست، یه ادم تکرارنشدنی. فقط میتونم بگم که کتابی مثله این رو هیچ جای این کهکشان نمیتونید پیدا کنید. ادم با شخصیتهاش زندگی میکنه. هزاربار شد که وسط خوندن به این فکر افتادم که نکنه ذاستان واقعیه، شخصیت های رمان واقعا نفس میکشیدن. این کتاب با مغز ادم بازی میکنه. به نظرم کتابیه که هرکسی باید توی زندگیش بخونه.

واقعا در هر اظهار نظری باید جوانب انصاف رعایت بشه. ترجمه کتاب که خیلی خیلی عالیه. به نظرم ترجمه بهتری نمیتونه وجود داشته باشه. اولین بار از دوستم کتاب را گرفتم و خوندم. امروز خودم کتاب را خریدم که یک بار دیگه بخونم و لذت بیشتری ببرم. مطمئن هستم که تا آخر عمرم چند بار دیگر هم سراغ این کتاب بی نظیر خواهم رفت. به شخصه از آقای پیمان خاکسار خیلی خیلی ممنونم.

اولین کتابی که زیر جملاتش خط کشیدم . عالی بود.

دوستان لطفا مترجم هم بنویسید
کدوم نویسنده بهتره؟
کسی ترجمه زهرا یعقوبیان رو خونده؟

من ترجمه زهرایعقوبیان رو خوندم.به نظرم ترجمه روانی نبود خیلی نتونستم با جملات کتاب ارتباط برقرار کنم.خیلی ترجمه تحت الفظی بود.

کتابی است قدرتمند و تاثیر گذار،بخش اعظم کتاب به صورت غیر مستقیم راه های گذر از ترسهایی ساختگی درونی که در عمق ناخوداگاه انسان نهفته هستند را نشان میدهد که میتوان با گذر از این ترسها وارد قلمروی آزادی که در ژرفای وجود قرار دارد،وارد شد و جهان را همانگونه که هست دید و از آن لذت برد.
ارزشش را داشت که وقتم را برای خواندنش گذاشتم.

ترجمه ای رو که شما فرمودید نخوندم اما ترجمه ی آقای پیمان خاکسار بینهایت حرفه ای، دلچسب و خوشخوانه.

سلام ، بله من هم تازه شروع کردم زیاد متوجه نشدم گیج کنندس ،

با سلام،
اصلا رمان جالبی نبود به عقیده من تعریف و تمجیدی که برای این رمان ارائه گردیده تبلیغاته

فضای کلی کتاب به خاطر نزدیکی اش به واقعیت های زندگی امروزی ، قابل درک و کمی تلخ بود . بعضی از قسمت های کتاب را مجبور شدم دو بار بخوانم . با این حال از اینکه بعد از چند بار تردید در خواندن متن ۶۵۶صفحه ای کتاب ، ان را خوانده ام ، راضی هستم و به کسانی که از خواندن کتاب های کلیشه ای گذر کرده اند ، پیشنهاد می کنم با کمی صبوری ، این کتاب را مطالعه کنند.

یه چیز واضحی که تو کتاب صد بار تکرار شد جامعه گریزی و نفرتی هست که دارن. یه فازی مث گوش کردن رپ بهم دست میده راستش بعضی از ایهاما و نوشته ها رو تو تکسای فدایی و بقیه رپرا دیدم فلسفه نزدیکی به هم دارن و فلسه اسم کتاب که باز نشون میده جامعه پشیزی واسش اهمیتی نداری چون دنبال جزییاته تا زندگی و کلیات. جامعه هم یه مجموعه کلیه.در کل کتاب خیلی خوبیه مغز رو حال میاره

من خوندم مفهوم اصلی کتاب رو نگرفتم که چی میخاد بگه شاید هرکس بتونه یجور تعبیر کنه با این وجود بد نبود ولی چیزی نبود که انتظار داشتم

سلام متشکرم از شما دوستان کافه بوکی
من هم این کتاب حجیم و پرماجراروخوندم. چیزی که در این کتاب زیاد هست اتفافات زیاد و عجیب و غریبه. دقیقا اخر تمام ماجراها اون چیزی میشه که فکر میکنی بهش ولی نمیخوای اتفاق بیفته. هرچند صفحه یه اتفاق جدید وشوکه کننده. صراحت کلام و بی پروایی نویسنده آدم را به هیجان میاره . اما توصیفاتش کمه. هرچند این از ارزش کتاب کم نمیکنه. تخیل نویسنده هم جای تحسین داره.
در کل باید خوندش.

خیلی عالی بود بنظرم.همه ی بعدهای روحی آدمو به چالش میکشه .شاید بعضی جاها تاثیرات منفی هم میتونه بزاره ولی من کتابی مورد پسندمه که تاثیرش رو بزاره رو آدم هر چند منفی .

اصلا خوشم نیومد نمیدونم چرا منو نگرفت انگاری یه جای کار ایراد داشت

چقدر حرفهای جالبی زده انگار با تو زندگی میکنه! و در تو هر روز جاری انگار برای خودت این اتفاقات افتاده. این خلاصه اولی که قرار دادید!!بدجور منو مجاب کرد این کتاب بخونم. به خصوص شروعی که برای این کتاب نوشته حرفی برای گفتن نگذاشته جز اینکه بخونمش . احساس میکنم در دوره ای که کتاب نمیخوندم نصف عمرم به فنا بود!!!!! کافه بوک از این حرکتی که شروع کردی هرگز!! ناامید نشو !! بهترین هدیه رو به من دادی »کتاب«

ازت ممنونم

بسیار بسیار عالی هست این کتاب . خوندش حتما پیشنهاد میشه .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.