کتاب جزء از کل

کتاب رمان

کتاب جزء از کل اولین رمان استیو تولتز است که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد و به عنوان یکی از بزرگ ترین رمان های تاریخ استرالیا، در سطح جهان محبوبیت بسیار زیادی دارد. دومین اثر نویسنده، یعنی کتاب ریگ روان در سال ۲۰۱۵ منتشر شد.

استیو تولتز در مصاحبه ای در مورد خود و کتابش چنین می گوید:

آرزوی من نویسنده شدن نبود، ولی همیشه می‌نوشتم. زمان بچگی و نوجوانی شعر و داستان کوتاه می‌ نوشتم و رمان‌ هایی را آغاز می‌ کردم که بعد از دو و نیم فصل، علاقه‌ ام را برای به پایان رساندن‌ شان از دست می‌ دادم. بعد از دانشگاه دوباره به نوشتن رو آوردم. درآمدم خیلی کم بود و فقط می‌ خواستم با شرکت در مسابقات داستان‌ نویسی و فیلمنامه‌ نویسی پولی دست و پا کنم تا بتوانم زندگی‌ ام را بگذرانم که البته هیچ فایده‌ای نداشت. زمانی که دائم شغل عوض می‌کردم یا بهتر بگویم، از نردبان ترقی هر کدام از مشاغل پایین‌تر می‌ رفتم، برایم روشن شد هیچ کاری جز نویسندگی بلد نیستم. نوشتن یک رمان تنها قدم منطقی‌ ای بود که می‌ توانستم بردارم. فکر می‌کردم یک سال طول می‌کشد ولی پنج سال طول کشید. زمان نوشتن تحت تاثیر “کنوت هامسون”، “لویی فردینان سلین”، “جان فانته”، “وودی آلن”، “توماس برنارد” و “ریموند چندلر” بودم.

پیمان خاکسار که به زیبایی هرچه تمام تر کار ترجمه را انجام داده است در مقدمه کتاب آورده است:

جزء از کل کتابی است که هیچ وصفی، حتا حرف های نویسنده اش، نمی تواند حق مطلب را ادا کند.

استیو تولتز کتاب خود را طوفانی آغاز می کند و برخی از منتقدان بزرگ دنیا، آغاز کتاب کتاب جزء از کل را یکی از بهترین آغاز‌های دوران معاصر می‌دانند. جملات ابتدایی این پاراگراف:

هیچ وقت نمی‌ شنوید ورزشکاری در حادثه‌ ای فجیع، حس بویایی‌ اش را از دست بدهد. اگر کائنات تصمیم بگیرد درسی دردناک به ما انسان‌ ها بدهد، که البته این درس هم به هیچ درد زندگی آینده‌ مان نخورد، مثل روز روشن است که ورزشکار باید پایش را از دست بدهد، فیلسوف عقلش، نقاش چشمش، آهنگساز گوشش و آشپز زبانش را. درس من؟ من آزادی‌ ام را از دست دادم و اسیر زندانی عجیب شدم که نیرنگ آمیزترین تنبیهش، سوای این که عادتم بدهد هیچ چیز در جیبم نداشته باشم و مثل سگی با من رفتار شود که معبدی مقدس را آلوده کرده، ملال بود.

کتاب جزء از کل

کتاب جزء از کل

کتاب جزء از کل در مورد مارتین و جسپر دین – پدر و پسر – است که هر کدام از یک زاویه خاص و متفاوت با عامه مردم به زندگی و اتفاقات آن نگاه می کنند. مارتین با باورهای خاص و گاه عجیب خودش سعی می کند پسرش، جسپر را به بهترین شکل ممکن تربیت کند و به همین خاطر داستان زندگی خودش را از همان دوران کودکی برای او تعریف می کند. داستانی که نشان می دهد زندگی او همیشه تحت تاثیر مارتین، برادر ناتنی اش قرار داشته است و…


داستان کتاب جزء از کل از زمان کودکى پدر تا زمان بزرگ شدن فرزند ادامه پیدا می کند و تمامی حوادث و اتفاقات شگفت انگیز زندگی آن ها همراه با یک طنز تلخ و یک تم فلسفی روایت می شود.


کتاب بعضی مواقع از زاویه دید مارتین و بعضی مواقع از زاویه دید چسپر بیان می شود که همین موضوع باعث جذاب تر شدن آن می شود. حوادث و اتفاقات موجود در کتاب بسیار زیاد هستند و هر کدام از آن ها جذابیت خاص خودش را دارد.

[ لینک: لیست محبوب‌ترین کتاب‌ها در طول تاریخ ]

کتاب جزء از کل و ریگ روان

درباره کتاب جزء از کل

نوشتن درمورد این کتاب کار آسانی نیست، باید حتما آن را خواند و از تک تک جملات آن لذت برد.

کتاب جزء از کل به راستی جزئی از یک کل را به رخ می کشد. در هر قسمت از کتاب اتفاقی در دل اتفاق دیگر وارد می شوند و خواننده نمی تواند به راحتی کتاب را کنار بگذارد و یا آن را پیش بینی کند. داستان و ماجراهای کتاب مدام اوج می گیرد و خواننده از هر صفحه آن بی نهایت لذت خواهد برد.

پیمان خاکسار در قسمت دیگری از مقدمه کوتاهی که نوشته است به زیبایی اشاره می کند که:

خواندن “جزء از کل” تجربه‌ ای غریب و منحصر به فرد است. در هر صفحه‌ اش جمله‌ ای وجود دارد که می‌ توانید آن را نقل قول کنید. کاوشی است ژرف در اعماق روح انسان و ماهیت تمدن. سفر در دنیایی است که نمونه‌ اش را کمتر دیده‌ اید. رمانی عمیق و پرماجرا و فلسفی که ماه‌ ها اسیرتان می‌ کند. به نظرم تمام تعاریفی که از کتاب شده نابسنده‌ اند.

مطمئنا هر کسی این رمان را خوانده باشد شگفت زده است از اینکه استیو تولتز چقدر استادانه و به زیبایی داستان را کش می دهد. نویسنده اتفاقات را صرفا برای اینکه به حجم کتاب خوب اضافه کند روایت نمی کند، بلکه از هر چیزی که نقل می کند می خواهد به نکته ای برسد و ای کاش این کتاب تعداد صفحات بیشتری داشت. هر آنچه که در کتاب جزء از کل اتفاق می افتد بی نظیر و فوق العاده است.

اگر به دنیال یک رمان بلند خوب هستید، قطعا این کتاب از جمله بهترین گزینه های ممکن خواهد بود. و باید اشاره کنم که یک بار خواندن این کتاب به هیچ وجه کافی نیست.

پیشنهاد می کنم حتما بعد از خواندن این اثر برجسته، کتاب ریگ روان را نیز مطالعه کنید.

کتاب جزء از کل از استیو تولتز

قسمت هایی از متن کتاب جزء از کل

متنفرم از این که هیچ کس نمی تواند بدون این که یک ستاره از دشمنش بسازد قصه ی زندگی اش را بازگو کند.

آدم های زشت هم می دانند زیبایی چیست، حتی اگر آن را ندیده باشند.

مردم میگن شخصیت هر آدمی تغییرناپذیره ولی اغلب این نقابه که بدون تغییر باقی می‌ مونه و نه شخصیت، و در زیر این نقاب غیرقابل تغییر موجودی هست که دیوانه‌ وار در حال تکامله و به شکل غیرقابل کنترلی ماهیتش تغییر می‌ کنه. ببین چی بهت میگم، راسخ‌ ترین آدمی که می‌ شناسی به احتمال قوی با تو کاملا بیگانه‌ ست و همین‌ طور ازش بال و شاخه و چشم سوم رشد می‌ کنه. ممکنه ده سال توی اتاق اداره کنارش بشینی و تمام این جوانه زدن‌ ها بغل گوشت اتفاق بیفته و روحت هم خبردار نشه. هرکسی که ادعا می‌ کنه یکی از دوستانش در طول سال‌ها هیچ تغییری نکرده فرق نقاب و چهره‌ ی واقعی رو نمی‌فهمه.

اگر کودکی‌ ام یک چیز به من آموخت، آن چیز این است که تفاوت‌ های بین ثروتمندان و فقرا اهمیتی ندارند، این شکاف بین سالم و بیمار است که رخنه‌ ناپذیر است.

نمی‌ توانستم راهی پیدا کنم که موجود ویژه‌ ای در جهان باشم، ولی می‌ توانستم راهی متعالی برای پنهان شدن پیدا کنم و برای همین نقاب‌ های مختلف را امتحان کردم: خجالتی، دوست‌ داشتنی، متفکر، خوش‌ بین، شاداب، شکننده – این‌ ها نقاب‌ های ساده‌ ای بودند که تنها بر یک ویژگی دلالت داشتند. باقی اوقات نقاب‌ های پیچیده‌ تری به صورت می‌ زدم، محزون و شاداب، آسیب‌ پذیر ولی شاد، مغرور اما افسرده. این‌ ها را به این خاطر که توان زیادی ازم می‌ بردند در نهایت رها کردم. از من بشنو: نقاب‌ های پیچیده زنده‌ زنده تو را می‌ خورند.

چیزى که نمى فهمیدم این بود که مردم تفکر نمى کنن، تکرار مى کنن. تحلیل نمى کنن، نشخوار مى کنن. هضم نمى کنن، کپى مى کنن. اون وقت ها یه ذره مى فهمیدم که بر خلاف حرف بقیه، انتخاب بین امکاناتِ در دسترس فرق داره با اینکه خودت براى خودت تفکر کنى. تنها راه درست فکر کردن براى خودت اینه که امکانات جدید خلق کنى، امکان هایى که وجود خارجى ندارن.

ناگهان به این نتیجه رسیدم آدم‌ های رمانتیک قد خر شعور ندارند. هیچ چیز جالب و خوبی در عشق یک‌ طرفه وجود ندارد. به نظرم کثافت است، کثافت مطلق. عشق به کسی که پاسخ احساساتت را نمی‌ دهد ممکن است در کتاب‌ ها هیجان‌ انگیز باشد ولی در واقعیت به شکل غیرقابل تحملی خسته‌ کننده است.

همه دوست دارند موقع ساخته شدن تاریخ روی صندلی ردیف اول نشسته باشند. اگر پای بلیتی به مقصد دالاس سال ۱۹۶۳ در کار باشد، چه کسی حاضر است فرصت تماشای منفجر شدن پسِ کله‌ ی کندی را از دست بدهد؟ یا خراب شدن دیوار برلین را؟ آدم‌ هایی که آن جا حاضر بوده‌ اند جوری حرف می‌ زنند انگار مغز جی.اف.کی پاشیده روی پیراهن‌ شان یا خودشان شخصا این‌ قدر سقلمه زده‌ اند که دیوار برلین فروریخته. کسی نمی‌ خواهد چیزی را از دست بدهد، مثل این که همزمان با زمین‌ لرزه‌ای جزئی عطسه‌ ات بگیرد و بعد تعجب کنی از این که چرا همه دارند داد و فریاد می‌ کنند.

مشکل من این است که نمی‌ توانم خودم را در یک جمله خلاصه کنم. تمام چیزی که می‌ دانم این است که چه کسی نیستم. همچنین متوجه شده‌ ام که بین بیشتر مردم توافقی ضمنی وجود دارد تا خود را با محیط پیرامون‌ شان هماهنگ کنند. من همیشه این نیاز را حس کرده‌ ام که علیه محیطم طغیان کنم. برای همین است که وقتی سینما می‌ روم و پرده تاریک می‌شود با تمام وجود دلم می‌ خواهد یک کتاب باز کنم و بخوانم. خوشبختانه همیشه یک چراغ‌ قوه‌ ی جیبی همراهم هست.

مشخصات کتاب

  • کتاب جزء از کل
  • نویسنده: استیو تولتز
  • ترجمه: پیمان خاکسار
  • انتشارات: چشمه
  • تعداد صفحات: ۶۵۶
  • قیمت چاپ یازدهم: ۴۸۰۰۰ تومان

نظر شما در مورد کتاب جزء از کل چیست؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

کانال تلگرام کافه بوک

معرفی چند رمان خارجی دیگر:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

نقد و بررسی کتاب

قلم نویسنده

9

ترجمه

9

تاثیرگذاری و جذابیت کتاب

8

مشخصات ظاهری و قیمت

6

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 1330
دوست نداشتم: 211
میانگین امتیازات: 6.3

نشانک

123 دیدگاه در “کتاب جزء از کل

این کتاب واقعا بی نظیر ترین کتابی بود که بعد از «دِمیان» اثر هرمان هسه خوندم. فصل دوم این کتاب که طولانی ترین فصل هم بود بیشترین جذابیت رو برای من داشت…فصلی که کودکی مارتین رو روایت می کرد…این داستان تلخ و جذاب و بسیار شیرین بود!
پیشنهاد من اینه که حتما بعد از این کتاب ریگ روان رو هم مطالعه کنید

خیلی کتاب خوبه از اون کتاب ها نیست که بخوان یه فرد رو یک قهرمان بی عیب و نقص جلوه بده و یکی دیگه رو سیاهی تمام حتی با اینکه تری قهرمان بود اما در اخر تبدیل به یه مرد گامبو شد که اصلا با تصورات ما راجع به قهرمان ها جور در نمیاد
جامعه هم گل و بلبل شرح نداده و اتفاقا از نظر هر دو راوی جامعه جای کثیفی بوده که البته اینطور ولی اوایلش من به خاطر این تدبیرش خوشم نیومد چون داشت عقایدمو عوض می کرد ولی بعد همه چی خوب شد.
فقط کاش کاااش اخرش مارو تو کنجکاوی قرار نمیداد کاش سفر به اروپاشم می گفت البته من یه راهی برای فهمیدن پیدا می کنم. دلم می خواست اون موقع جیغ بچشم چند بار د چندین بار خوندمش اما نمی تونم حتی حدس بزنم اون نقاشی کیه

قضاوت راجب این کتاب کار سختیه خصوصا اگه به صورت سطحی کتابو صرفا برای پر کردن وقت خونده باشی
کتابیه که صرفا یه کمدی سیاه و فلسفی به نظر میاد .
حس همذات پنداری که با جسپر داشتم منو به خوندن ادامه داستان می کشوند شخصیت هر فرد داستان یه شکل خاص داشت.
اگه میخواید افکار فلسفی راجب دنیا براتون شکل بگیره این کتابو حتما بخونین .

رمانی جذاب با دیدی فوق العاده از جانب نویسنده ی چیره دست(استیو تولتز).به نظرم نشر چنین کتابی به عنوان اولین اثر از یک نویسنده به عنوان یک انقلاب چاپ باید یاد شود

شاهکاره شاهکار تا به حال ۵ بار خوندمش حتما پیشنهاد میکنم لذت خوندن چنین کتابی رو از دست ندید

بهترین کتابی هست که تو ده سال اخیر خوندم تا بحال ۵ بار خوندمش به معنای واقعی کلمه شاهکاره

سلام
من کتاب صوتی کل از جز رو با صدای آقای بهرام ابراهیمی گوش دادم و واقعا لذت بردم
با تری و مارتین و جسپر به راحتی ارتباط گرفتم
و اونها رو درک میکردم
قبل از شروع به خوندن فکر شم نمی کردم اینطوری جذبم کنه.

سلام
من کتاب صوتی کل از جز رو با صدای آقای بهرام ابراهیمی گوش دادم و واقعا لذت بردم
با تری و مارتین و جسپر به راحتی ارتباط گرفتم
و اونها رو درک میکردم
قبل از شروع به خوندن فکر شم نمکردم اینطوری جذبم کنه.

من یک سوم کتاب را خواندم . جمله های فلسفی جالب است . داستان بطور افراطی تیره است . روابط دو برادر ، مدرسه ، شهر ، …. همه بطور افراطی تیره و درام است . میتوانست داستان واقعیتر باشد

من هنوز کتاب رو تموم نکردم ولی از شخصیت مارتین دین متنفر شدم خیلی ترسو و گوشه گیر هستش .تمام بلاهایی که سر تری دین اومد زیر سره این بود .تری عاشق برادرش بود خودشو بیشتر وقتا فدای اون کرد .مارتین بویی از احساس و انسانیت نبرده

بسیار کتاب جالبی بود برای من.

من کتاب رو خوندم به نظرم رمانی است آشفته که انسان رو آشفته تر میکند من بعد از تمام کردن کتاب احساس عجیب و متضادی داشتم احساس عصبانیت… یک چیزی رو از کل کتاب کشیدم بیرون و اون مرگ این سه نسل بعلاوه جسپر که برای اون هم زنجیره مرگ رو ردیف کرده . اولین مرگ بر خاک دومین مرگ بر آتش سومین مرگ بر آب و چهارمی بر روی هوا خواهد بود و یک مرگ مصنوعی از این خانواده که مثل ققنوسی از خاکستر آتش بر م خیزد و زنده است .

به تازگی شروع کردم.همیشه وقتی یک کتابی شروع میکنم به خوندن سه چهار روزه تمومش میکنم ولی نمیدونم چرا این کتاب جذبم نمیکنه

من همین الان این کتابو تموم کردم باید بگم کتاب جذابیه. از اون کتاباست که خسته ات نمیکنه چون همش با اتفاقای جدید‌هیجان زده ت میکنه. ولی اخرش نفهمیدم اون نقاشی که مادر چسپیر و خودش کشیدن تصویر‌ چه کسی بود؟ کاش از سفرش هم مینوشت

از این کتاب هر چی بگم کم گفتم، از جمله کتاباییه که نمیدونی آخرش چی میشه، هر‌صفحه با یه داستان جدید شگفت زده ت میکنه.
من هنوز این کتابو تموم نکردم ولی معتاد شدم بهش

کتاب عالی
نویسنده بی نظیر
مترجم جذاب

شاید این کتاب مسیر زندگی منو عوض کنه
شاید شاید شاید

قطعا شما متوجه نمیشید من دارم چی میگم چون شما از دید من کتاب رو مطالعه نکردید
یه حس عجیبی یه نفرتی که خودم از پیرامونم داشتم رو از دید یه نویسنده خارجی تونستم پیدا کنم و همین امر باعث شده که من برای جلو گیری از این نفرت سعی به تغییر شیوه ی زندگیم بدم

شیوه ایی جدید برای خودم

این کتاب فوق العاده است من یکبار خوندمش و میخوام دوباره بخونمش
خیلی باهاش ارتباط برقرار کردم

من که باهاش زندگییی کردم…اوایل کتاب مث مارتین تودار شده بودم و عصبی ولی بعدش نتایج خوبی گرفتم….اینکه تو لحظه باشیم و لذت ببریم و خودمون حال خودمونو خوب کنیم

مه فشاند نور و سگ عو عو کند
هر کسی بر طینت خود می تند

با درود
کتاب سهل و ممتنع ای بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.