بررسی کتاب دختری که رهایش کردی در کافه بوک

کتاب دختری که رهایش کردی

دختری که رهایش کردی نوشته جوجو مویز نویسنده نام آشنای سال اخیر کتاب ایران است که با کتاب من پیش از تو رتبه پرفروش ترین رمان را به خود اختصاص داد.

این رمان بعد از انتشار در سال ۲۰۱۲، بسیار پرفروش شد و توانست نامزد بهترین رمان سال شود.

روی جلد کتاب جمله ای از دیلی میل به چشم می خورد:

کتابی که نمی توانید زمین بگذارید.

در پشت جلد کتاب، قسمتی از متن کتاب آمده است:

می‌ دونی چه حسی داره وقتی خودتو به سرنوشت می‌ سپری؟ یه جورایی بهت خوشامد می‌‌ گه. دیگه نه دردی هست، نه ترسی و نه اشتیاق و آرزویی. مرگ، امید بود که داشت با این تسکین به وجود می‌ اومد. به‌ زودی می‌ توانستم ادوارد رو ببینم. ما تو اون دنیا به هم می‌ رسیدیم، چون مطمئن بودم که خدا مهربونه، خدا هرگز اون‌ قدری بی‌ رحم نیست که ما رو از تسکین تو اون دنیا محروم کنه.

دختری که رهایش کردی اثر جوجو مویز

داستان کتاب دختری که رهایش کردی

کتاب دختری که رهایش کردی به گونه‌ ای زیبا و نوآورانه داستان خود را که به صورت موازی در دو زمان متفاوت با بازه زمانی ۱۰۰ ساله روایت می‌کند.

✔️ جوجو مویز، موضوع اصلی داستان خود را اشغال‌ فرانسه توسط نازی‌ ها و غارت اشیاء هنری فرانسه توسط آنها قرار داده است.

حس نوستالژیک و یادآوری خاطرات و حسی که خاطرات دوران جنگ در آدم‌ ها به وجود می‌ آورد بسیار عمیق و ماندگار است. کتاب دختری که رهایش کردی جزء رمان‌ هایی است که نویسنده آن با بهره گیری از خاطرات و حوادث دوران جنگ جهانی دوم حال و هوای خاصی به خواننده داده و فضاسازی بسیار زیبایی را صورت می‌دهد.

📖 داستان این کتاب درباره دو زن با برخی ویژگی‌ های مشابه است که یکی از آنها به نام سوفی در زمان اشغال فرانسه مجبور است تا از خانواده‌ اش در نبود شوهر در مقابل نازی‌ها محافظت نماید. زن دیگر لیو نام دارد که در لندن زندگی می‌کند. شوهر لیو قبل از فوت به وی یک تابلو نقاشی هدیه می‌دهد که نمایی از یک زن است و مربوط به یک قرن قبل می‌ باشد و در جریان جنگ از فرانسه به انگلستان منتقل شده است و…

دیگر کتاب های منتشر شده از جوجو مویز در ایران:

معرفی کتاب دختری که رهایش کردی

درباره رمان دختری که رهایش کردی

کلمه جنگ، میشه با مفاهیم منفی سراغ ذهن آدم می آید و غارتگری نیز، یکی از مفاهیم است. با این حال، نویسنده کتاب توانسته است از دوران جنگ و غارتگری های آن داستان خوبی خلق کند.

باید اعتراف کنم که اصلا فکر نمی کردم این کتاب،در این حد جذاب و قوی باشد.

اولین کتابی بود که از جوجو مویز می خوندم و خب این کتاب در کنار ترجمه نه چندان قوی، موضوع پر کششی دارد.

✔️  هیچ وقت فکرشم نمی کردم از یه اتفاق تلخی مثل جنگ و خصوصا جنگ جهانی بشه به همچین نگاه و موضوع و داستانی رسید! پیدا کردن نقاشی که صد سال پیش جایی گمشده یا بخشیده شده به ظاهر موضوع ساده و معمولی میتونه باشه… اما خب این کتاب خیلی قشنگتر از این اتفاق معمولیه.

دختری که رهایش کردی از انتشارات میلکان

قسمت هایی از متن کتاب دختری که رهایش کردی

اینکه انسان بتواند مایحتاج زندگانی خود را از طریق انجام کاری که دوست دارد کسب کند، یکی از بزرگترین موهبت‌های زندگانی است.

می‌ دونی چه حسی داره وقتی خودتو به سرنوشتت می‌ سپری؟ یهجورایی بهت خوشامد میگه. دیگه نه دردی هست، نه ترسی و نه اشتیاق و آرزویی. مرگ، امید بود که داشت با این تسکین به وجود می‌ اومد. بهزودی میتونستم ادوارد رو ببینم. ما تو اون دنیا به هم میرسیدیم، چون مطمئن بودم که خدا مهربونه، خدا هرگز اون‌ قدری بی‌ رحم نیست که ما رو از تسکین تو اوندنیا محروم کنه.

ترس از سرنوشت مادر این بچه با ترس از سرنوشت شوهرم، یکی شده بود. انگار تو گردابی از نگرانی و خستگی گیر افتاده بودم. خبرهای کمی به شهر می‌ رسید. تقریبا هیچ خبری از شهرمون به جایی نمی‌ رفت. جایی خیلی دورتر از اینجا ممکن بود شوهرم سخت بیمار باشه، گرسنه مونده باشه و یا سخت کتک خورده باشه.

منو کشید طرف خودش و محکم منو بوسید، لباش رو لبام بود، دستای بزرگش منو سفت گرفته بودن، بهش چسبیده بودم. منم بغلش کردم و چشمای پر از اشکم را بستم و تو بغلش نفس کشیدم، با همه ی وجودم عطر تنشو بو کشیدمانگار میخواستم آخرین لحظه ی بودنش رو برای تمام نبودنش ثبت کنم. انگار می دونستم که برای همیشه داره میره.

لیو در حال حرکت نزدیک رودخانه بود‌، چیزی بین راه رفتن و دویدن، قبل از آنکه راجع به آن پیام فکر کند، دستش را تاب داد و با یک حرکت روان و آهسته گوشی را توی رودخانه تمیز انداخت. گوشی بدون هیچ صدایی درون آب افتاد و توجه هیچ کس را به خودش جلب نکرد.

مشخصات کتاب

  • کتاب دختری که رهایش کردی
  • نویسنده: جوجو مویز
  • ترجمه: کتایون اسماعیلی
  • انتشارات: میلکان
  • تعداد صفحات: ۴۸۰
  • قیمت  چاپ دوم: ۲۹۰۰۰ تومان

این متن با همکاری فریبا مرتضی پور نوشته شده است.


فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 685
دوست نداشتم: 171
میانگین امتیازات: 4.01

تبلیغ سایت نشانک

94 دیدگاه در “کتاب دختری که رهایش کردی

بنظرمنم ترجمش خیلی ضعیفه یه جاهایی رودوباره برمیگردم میخونم تابفهمم کی گفته

به قدری این کتاب قوی هستش که موقع خوندش واقعا خودمو تو اون شرایط داستان حس میکردم،و قشنگ وقایع رو برای خودم تصویر سازی میکردم. و همین موضوع بود که اخر داستان به زور جلوی احساساتی شدن خودمو گرفتم.

سلام.آقا میشه بهم بگید فرمانده چرا از سوفی ناراحت شد؟و کلا فرمانده و سوفی ب کجا رسیدن آخر؟

به نظرم داستان جالبی داره اما ترجمه ضعیفه

به نظرتون ارزششو داره وقت بزاریم و بخونیم

واقعا داستان قشنگی داره حتما بخونین

عالی بود:))
تو دو روز تمومش کردم
[کتابی ک نمی شود زمینش گزاشت]

با توجه به چاپ بالای کتاب و تعریف هایی ک شنیده بودم، واقعا انتظار بیشتری از این کتاب داشتم. بنظرم کاراکترها خیلی سطحی بودن، نمیشد واکاوی شون کرد.البته این خاصیت رمانهای قرن بیست به بعد هست اما به عنوان نامزد بهترین رمان سال میتونست قوی ترهم باشه و بنظرم اگر فیلمش ساخته بشه شاید جای حرف بیشتری برای گفتن داشته باشه…

کتاب رو تازه تموم کردم و ناراحتم از اینکه تموم نکرده قضاوتش کردم…
خیلی خوب بود،بعد از خوندن یه درد شیرینی رو میزاره تو دلمون…
منتهی کاااااش طور بهتری ترجمه میشد.

ترجمه افتضاح…
سخت میشد ارتباط برقرار کرد و ذهن رو اذیت میکرد…
نسبت به اون همه تبلیغی که ازش شنیده بودم،جا خوردم وقتی کتابو میخوندم

به نظرم داستان قشنگی داشت مخصوصا اخرش که شگفت زدت کرد ولی قلم نویسنده خیلی حوصله سر بر بود ترجمه هم افتضاح بود.از مکالمه های شخصیت های داستان اصلا خوشم نیومد همچنین از شخصیت های اصلی داستان سوفی و خصوصا لیو

من رمان و کتاب خیلییییی زیاد میخونم . اثر خیلی قوی و جالبی بود. به رمان خونای حرفه ای توصیش میکنم .

یکی از بهترین کتاب هایی بود که تا به حال خونده بود ترجمه اس هم عالی بود .ممنون بیشتر از داستان زندگی لیو خوشم اومد

متاسفانه دو مجموعه قبل از این کتاب من پیش از تو .و پس از تو هم ترجمه خوبی ندارن .حتی یه جاهایی اسم ها اشتباه بیان شده

اولا ترجمش به شدت ضعیف بود*_* من از نشر میلکان خریدم و اصلا هم نتونستم با هاش به ارتباط برقرار کنم یه جاهاییرو باید دو بار میخوندی تا میفهمیدی چیو میخواد برسونه بعدشم به نظرم داستان چندان مهیجی نداشت یه داستان تکراری مثل کارهای دیگه ی جوجو مویز و اینکه اصلا از شخصیت سوفی خوشم نیومد …..

ترجمش خیلی ضعیفه گاهی نمیفهمی‌کی جملرو‌گفته!!!

من کتاب صوتی این نوشته ((دختری که رهایش کردی)) را گوش دادم و بسیار لذت بردم

من این کتاب رو از مادرم هدیه گرفتم کتاب خییییییلی قشنگیه و بر خلاف اینک همه از ترجمش ناراضی هستن من مشکلی ندارم و در عرض یک هفته تمومش کردم کتابی ک اگر بخونید هرگز زمین نخواهید گذاشت

اصلا نمیشه با داستان ارتباط برقرار کرد بخاطر ترجمه ضعیفش گاهی وقتا برمیگردم عقب تا بفهمم چه اتفاقی افتاده ترجمش خیلی ضعیفه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.