انتشارات متخصصان

کتاب در جستجوی خدا

هزار و یک کتاب قبل از مرگ

کتاب در جستجوی خدا با عنوان فرعی اثبات وجود خدا از طریق معجزات علمی قرآن به قلم یاسین قاسمی بجد است. این کتاب اشاره‌های بسیاری به اعجاز علمی – تجربی قرآن کریم داشته و مهم‌ترین آیات نازل شده در این باره، آیاتی درباره انسان و همچنین آیاتی که در مورد رحم و پیدایش جنین است را بازگو می‌کند.

ماهیت معجزه‌گونه قرآن در دانش آن نهفته است و این شاهد زنده، تجدیدپذیر و دائمی‌ می‌باشد. قرآن چهارده قرن پیش به بشریت ارائه گردید، پیشرفت‌های اخیر در علوم مختلف حقایق بیشماری را آشکار کرده است. هیچ یک از این کشفیات حتی با یک آیه قرآن تناقض نداشته‌اند. در واقع هر بار که جهان کشف عظیمی در مورد کیهان دارد اطمینان ما نسبت به این مسئله افزایش می‌یابد که آن کسی که این جهان را خلق کرده همانی‌ست که قرآن را نازل فرموده است.

این کتاب مملو از حقایق مهمی‌ست که در نقطه‌ای در تاریخ بشریت مشخص گردیده که هیچ انسانی نمی‌توانسته آن‌ها را بداند. قرآن درباره خاستگاه کیهان، کار اجسام آسمانی، مراحل تشکیل جنین انسانی، الگوهای رفتاری گونه‌ها و حقایق تاریخی و باستانی و غیره صحبت می‌کند.

قرآن بیش از ۶ هزار آیه دارد که شامل ۷۰ هزار کلمه است اما حتی یک کلمه، جمله و یا عبارت و یا موضوع نیاز به بازبینی ندارد. همچنین نویسنده معمولا دانشی از یک موضوع خاص و یا موضوعات محدودی را دارد. به عنوان نمونه فردی می‌تواند درباره تاریخ، اقتصاد، فلسفه و یا فیزیک بنویسد اما نوشتن همزمان درباره موضوعات مختلف با اطلاعاتی دقیق و عمیق امکان‌پذیر نیست. حتی یک خواننده معمولی نیز درک می‌کند که قرآن مجموعه‌ای از موضوعات مختلف را با دقت و صحت مورد بحث قرار می‌دهد و باعث می‌شود که آن‌ها مشاهدات یک متخصص شاهد عینی به نظر برسند.

مشخصاً درک شده که قرآن یک کتاب علمی، فلسفی، زمین‌شناسی و یا تاریخی نیست. این یک وحی از جانب خدا با هدف هدایت بشریت است. با این حال اگر هر متخصصی در زمینه‌های مختلف علمی بیانات قرآن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد به این نتیجه می‌رسد که قرآن بدون شک توسط یک انسان در قرن ۷ به رشته تحریر درنیامده است. اگر آنچه که قرآن ارائه داده بی‌اساس بوده باشد آنگاه علم می‌توانسته اشتباه آن را به اثبات برساند و کل دین نابود می‌گشت. هر تئوری علمی از تاریخ گذشته که با قرآن تناقض داشته بعدا اثبات گردید که بی‌اساس و فاقد شواهد تجربی می‌باشد. از طرف دیگر هر حقیقت علمی تثبیت شده دائما با قرآن مطابقت داشته زیرا دانش واقعی مانند قرآن الهی‌ست و وجود تناقض بین عمل و سخن خدا امکان‌پذیر نیست.

کتاب در جستجوی خدا

همه شما دارای این وظیفه مهم هستید تا درک کنید به عنوان یک انسان چه هستید و هدف از موجودیت شما چیست. مسیر تعیین حقیقت می‌تواند توسط کسانی تکمیل گردد که زندگی خود را جدی می‌گیرند. خداوند در قرآن می‌گوید بیشتر افراد به جای واقعیت، حدس و گمان را دنبال می‌کنند. یکی از افسوس‌های اهل جهنم این خواهد بود که آن‌ها به درستی از عقل و فکر خود استفاده نکردند. لذا به محتوای این کتاب با دیدی انتقادی نگاه کنید.

شما بایستی نکات ارائه شده را با هدف اساسی تعیین صحت مورد بررسی قرار دهید و آماده عواقب و پیامدهای آن باشید. اگر بتوانید از لحاظ فیزیکی تایید کنید آنچه که خدا از جهان توصیف می‌کند صد درصد درست است آنگاه آنچه که از لحاظ فیزیکی قابل ‌رویت نیست (مانند نزدیکی روز قضاوت انسان‌ها در قیامت و مجازات جهنم و رستگاری ابدی بهشت) نیز تایید می‌گردد. در نهایت برای نسل‌های بعدی قرآن معنای جدید و مهمی را ارائه می‌دهد که با توسعه دانش و رشد ظرفیت تفکر آن نسل هماهنگی دارد.

هدف قرآن تنها یک ملت و یا افراد خاصی نبوده، بلکه برای هدایت و کمک همه نازل شده است. یک دین جامع و کامل که دانشی برای تمام نسل‌ها ارائه می‌دهد. اگر این آموزه‌ها محدود به یک قرن و نسل خاص بود هدف پیوسته قرآن مدت‌ها پیش منسوخ و نابود می‌گردید. با این حال قرآن دائما معانی جدیدی بازآفرینی می‌کند و منبع دائمی‌ از هدایت را ارائه می‌دهد.

در کتاب در جستجوی خدا می‌خوانیم:

تئوری انفجار بزرگ: سرآغاز تاریخ، آنالیز زبانی، جهان رو به گسترش، جهان اولیه در حالت دود، حرکت مداری خورشید و ماه، حالت کروی زمین، پایین‌ترین نقطه بر روی زمین، قرآن درباره کوهستان‌ها، قرآن درباره خاستگاه زندگی در آب، قرآن درباره دریاها و رودخانه‌ها، نور و سطوح تاریکی در اقیانوس‌ها، قرآن درباره زوجیت در خلقت، منحصر به فردی اثر انگشت، پوست: حس درد، لوب پیشانی مغز، الگوهای رفتاری گونه‌ها مشابه انسان‌ها می‌باشد، قرآن درباره رشد جنین انسان: سرآغاز تاریخ، پذیرش حقایق قرآن توسط دانشمندان، پاسخ به ۱۰ ادعای آتئیست‌ها و ده‌ها عنوان دیگر.