انتشارات متخصصان

کتاب ذهنیت برنده

هزار و یک کتاب قبل از مرگ

کتاب ذهنیت برنده با عنوان فرعی، جستارهایی درباره رسیدن به اهداف را می‌توان خلاصه‌ای از کتاب‌های موفقیت دانست. این کتاب که شامل ده‌ها حستار مختلف است، نویسنده اشاره می‌کند که برای داشتن زندگی‌ای موفق و برنده باید ذهنیتی برنده نیز داشته باشیم. بنابراین نویسنده ذهن شما را تربیت می‌کند تا با استفاده از تکنیک‌های شناخته شده زودتر به اهداف خود در زندگی برسید.

عادت‌ها و کارهای روزمره خاصی وجود دارند که، صرف‌نظر از شرایطی که با آن مواجه هستید، دستیابی به موفقیت را آسان‌تر می‌کنند. در واقع ممکن است همین حالا هم برخی از این عادت‌ها را داشته باشید. حتی اگر در حال حاضر از آن بی‌خبر باشید. اما مهمتر از همه، اگر درک کنید که چگونه از این عادت‌ها بهره ببرید، می‌توانید تغییراتی موثر و چشمگیر در سلامتی، شغل و روابط خود ایجاد کنید. و تجربه زندگی‌ای را که لایقش هستید آغاز کنید.

در قسمتی از متن پشت جلد کتاب ذهنیت برنده آمده است:

در مورد شکل‌گیری شخصیت و احساس رضایت از زندگی، بعید است کسی از قدرت عادت‌ها آگاه باشد و جیمز کلیر، نویسنده کتاب پرفروش خرده‌عادت‌ها را نشناسد و حتی مجذوب زبان ساده اما قدرتمند او نشده باشد. در ذهنیت برنده، برگزیده‌ای از جستارهای این نویسنده درباره موضوعات مختلفی همچون بهره‌وری، تمرکز، خلاقیت و بهبود زندگی گردآوری شده است.

جیمز کلییر نویسنده و سخنران آمریکایی است که در کتاب‌هایش یعنی کتاب عادت‌های اتمی – کتاب قدرت شروع ناقص و کتاب ذهنیت برنده درباره تغییر عادت‌ها، ایجاد عادات مثبت و جدید ،تصمیم‌گیری و پیشرفت مستمر و مدام صحبت می‌کند.

[ » معرفی و نقد کتاب: کتاب برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال – اثر رایدر کارول ]

کتاب ذهنیت برنده

ما معمولا فکر می‌کنیم راه رسیدن به یک هدف خاص، ایجاد انگیزه قوی و تلاش سخت در یک بازه زمانی مشخص برای دسیدن به این اهداف است؛ اما جیمز کلیر نویسنده کتاب، این روش‌های معمول را زیر سوال می‌برد و می‌گوید انتخاب روش‌های سخت و هیجانی فقط باعث می‌شود ما در نیمه راه ناامید شده و از رسیدن به هدف باز بمانیم.

او در این کتاب توضیح می‌دهد رسیدن به اهداف و آرزوها در گرو ایجاد عادت‌های کوچکی است که اگر چه در ابتدا زیاد مهم به نظر نمی‌آیند؛ اما ذهن را برای ایجاد تغییرات جدید باز می‌کند؛ پس ابتدا باید یاد بگیریم چطور بر ذهن مسلط شویم تا با پای‌بندی به عادت‌های کوچک به اهداف بزرگ برسیم. در این مسیر نیز، ما به نتیجه‌ای بزرگ‌تر که همان ذهنیت برنده است دست پیدا خواهیم کرد.

موضوعات مطرح شده در کتاب ذهنیت برنده عبارتند از:

نقش و اهمیت نگرش مثبت: نویسنده در این کتاب به اهمیت داشتن یک نگرش مثبت و افکار سازنده برای دستیابی به موفقیت و پیروزی در زندگی اشاره می‌کند. او تأکید دارد که ذهن مثبت و انگیزه‌دهنده می‌تواند تأثیر بسزایی در عملکرد شخص داشته باشد. اساس کتاب نیز بر همین موضوع استوار است و جیمز کلییر تاکید بسیار زیادی روی آن دارد.

تأثیر رفتارها و عادات بر موفقیت: جیمز کلییر به بررسی تأثیر رفتارها، عادات و الگوهای رفتاری بر موفقیت و پیروزی در زندگی می‌پردازد. او تأکید دارد که تغییر رفتارها و انجام عادات سالم و مثبت می‌تواند به بهبود عملکرد و افزایش عملکرد کمک کند.

اهمیت تمرین و تلاش: افراد مبتکر و موفق کارهایی را که برایشان مهم است بی‌‎وقفه انجام می‌‎دهند. بهترین وزنه‌‎برداران هر هفته در ساعتی مشخص به باشگاه می‌‎روند. بهترین نویسندگان هرروز پشت صفحه‎‌کلید خود می‌‎نشینند و همین اصل درمورد بهترین رهبران، والدین، مدیران، نوازندگان و پزشکان نیز صدق می‌‎کند. بنابراین تلاش مستمر، پافشاری و تمرین منظم می‌تواند به تحقق آرزوها و دست‌یافتن به موفقیت کمک کند.

استفاده از قدرت ذهن: قدرت ذهن و تأثیر آن و تأکید بر این نکته که استفاده صحیح از قدرت ذهن می‌تواند به بهبود عملکرد و دست‌یافتن به موفقیت کمک کند بخش مهم دیگری از کتاب ذهنیت برنده است.

به طور کلی، کتاب ذهنیت برنده به شما راه‌حل‌ها، راهکارها و الگوهای رفتاری مناسب را برای دست‌یافتن به موفقیت و پیروزی در زندگی ارائه می‌دهد تا با داشتن یک نگرش مثبت، رفتار سالم و تلاش مستمر، به هدف‌های خود دست یابید. همه حرف کتاب حاضر این است که برای ایجاد زندگی موفق باید ذهنیتی برنده داشته باشیم.

جیمز کلییر چندین کتاب در زمینه موفقیت و خودیاری دارد که می‌توان گفت، همه آن‌ها را در جستارهای این کتاب خلاصه کرده است. بنابراین می‌توانید به جای مطالعه چندین کتاب مختلف از نویسنده، جستارهای همین کتاب حاضر را بخوانید. هرچند نباید از کتاب ذهینت برنده انتظار معجزه داشته باشید. کتاب حاضر نیز مانند هر کتاب موفقیت و خودیاری دیگری، نمی‌تواند شما را یک شبه به موفقیت برساند. این کتاب تنها می‌تواند به مقدار کمی شما را آماده‌تر کند. درنهایت اینکه، امیدواریم کتاب حاضر، در چاپ‌های بعدی با ویرایش بهتری روانه بازار شود.

[ » معرفی کتاب: کتاب شغل مورد علاقه – اثر آلن دوباتن ]

کتاب ذهنیت برنده

جملاتی از متن کتاب

وقتی به دنبال هدفی هستید، چه مهم باشد و چه پیش‌پاافتاده، یادتان باشد که قدردان میزان پیشرفتتان باشید. بسیاری از ما وقتی به هدف مهمی که برای خودمان تعیین کرده‌ایم نمی‌رسیم، پیش از هر چیز احساس افسردگی می‌کنیم زیرا شکست خورده‌ایم. من هم به‌اندازه بقیه درگیر این مشکل هستم. البته حقیقت این است که حتی اگر هیچ‌وقت به اهداف مهم خود نرسیم، باز هم بسیار بهتر از قبل هستیم.

اگر هدفی داشته باشید که به‌اندازه کافی بااهمیت باشد، ناکامی در همه زمینه‌ها برایتان بسیار گران تمام می‌شود. اما حتی اگر خیلی بهتر از نقطه شروع خود باشید، قبول شکست بسیار آسان است. توازن لازم ترکیبی از قدردانی و موفقیت است. وقتی به دنبال اهداف بااهمیت باشید، نباید از این‌که فقط تا نیمه‌ راه پیش رفته‌اید غمگین شوید، زیرا همین نیمه راه اغلب جلوتر از جایی است که اگر از ابتدا اهداف کم‌اهمیت‌تری انتخاب می‌کردید به آن می‌رسیدید. اگر به دنبال هدف‌های جسورانه هستید و می‌خواهید شاد بمانید، نباید دیدگاه موفقیت یا شکست داشته باشید.

هیچ تسلطی جزئی‌تر یا مهم‌تر از تسلط بر خود نیست.

ما معمولاً فکر می‌کنیم فضای خالی صرفاً مرحله‌ای است که باید از آن عبور کنیم. فکر می‌کنیم حالتی گذراست، لحظه‌ای از بلاتکلیفی در راه رسیدن به چیزی دیگر. اما فضای خالی می‌تواند خیلی فراتر از این باشد. فضای خالی جایی است که رشد می‌کنیم، جایی است که اعتمادبه‌نفس به دست می‌آوریم، جایی است که خود واقعی‌مان را نشان می‌دهیم. از بسیاری جهات، فضای خالی جایی است که ما به خودمان می‌آییم.

تقریباً هر مدیری در جهان می‌خواهد «کارهای بزرگ بیشتری انجام بدهد»، اما افراد کمی می‌خواهند «کارهای بد کمتری انجام بدهند». ما عاشق عملکرد رو به جلو و پیش‌رونده هستیم. هر ورزشکاری می‌خواهد فوق‌العاده بازی کند. هر صاحب کسب‌وکاری می‌خواهد فروش خارق‌العاده داشته باشد. هر نویسنده‌ای می‌خواهد کتابی پرفروش بنویسد. میل ما برای رسیدن به سطح بالای عملکرد باعث می‌شود بی‌حدواندازه بر قسمت جلویی منحنی تمرکز کنیم.

داشتن انگیزه و هیجان برای هدف بزرگی که می‌خواهید به آن برسید خیلی آسان است. این هدف بزرگ باعث می‌شود با خود فکر کنید که لازم است با دستهٔ جدیدی از عادت‌های جاه‌طلبانه به زندگی‌تان نیرویی دوباره ببخشید و در آن تحول ایجاد کنید. خلاصهٔ حرفم این است که شما به‌جای بهبود سبک زندگی‌تان غرق رؤیاپردازی درمورد نتایج متحول‌کنندهٔ زندگی می‌شوید.

حقیقت این است: کارهای روزانهٔ شماست که باورهایتان را در مورد خودتان و فردی که می‌شوید تغییر می‌دهند. اصل قضیه این است که برنامه‌ریزی کنید، حضور پیدا کنید و به برنامه پایبند باشید. مهم این است که به‌جای نگرانی برای به دست آوردن نتیجهٔ درست، بر ساختن هویت درست تمرکز کنید.

در ابتدای کار، هنوز در حال یادگیری هستید. هنوز در حال رشد و خودسازی هستید. شما آن‌قدر قابلیت ندارید که بخواهید بابت عملکردتان احساس ناامیدی کنید. شما باید احساس نادانی و بی‌مهارت‌بودن کنید.

«نمی‌توانم» و «نمی‌کنم» کلماتی هستند که شبیه هم به نظر می‌رسند و ما اغلب آن‌ها را به‌جای یکدیگر به کار می‌بریم، اما ازنظر روان‌شناختی این دو کلمه می‌توانند بازخوردهای بسیار متفاوتی ایجاد کنند و درنهایت به اقدامات بسیار متفاوتی منجر شوند. این‌ها صرفاً کلمه و عبارت نیستند. این‌ها مُهر تأییدی بر باورهای شما هستند و دلایلتان برای انجام کارهایی که می‌کنید و یادآوریِ جایی که قصد دارید به آن برسید.

مشخصات کتاب
  • عنوان: کتاب ذهنیت برنده
  • نویسنده: جیمز کلییر
  • ترجمه: سبحان خسروجردی
  • انتشارات: نشر میلکان
  • تعداد صفحات: ۲۱۵
  • قیمت چاپ سیزدهم – سال ۱۴۰۳: ۲۱۹۰۰۰ تومان

نظر شما در مورد کتاب ذهنیتت برنده چیست؟ لطفا اگر این کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با کافه‌بوک در میان بگذارید. با نظر دادن در مورد کتاب‌ها در انتخاب کتاب به همدیگر کمک می‌کنیم.

[ همراه ما باشید در: کانال تلگرام کافه بوک ]


» معرفی چند کتاب دیگر از نشر میلکان:

  1. رمان پنج قدم فاصله
  2. کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها
  3. رمان دختری که رهایش کردی