انتشارات متخصصان

خلاصه سفرنامه کتاب سباستین

کتاب سباستین (سفرنامه و عکس های کوبا)

هزار و یک کتاب قبل از مرگ

کتاب سباستین چهارمین سفرنامه ای است که از منصور ضابطیان عزیز منتشر شده است.

سفرنامه های قبلی این نویسنده عبارتند از:

 1. مارک و پلو
 2. مارک دو پلو
 3. برگ اضافی

برخلاف سه کتاب قبلی، کتاب سباستین فقط ماجراهای سفر به کشور کوبا می باشد.

منصور در مقدمه کتاب می نویسد:

سال‌ها بود قصد داشتم به کوبا بروم اما نمی‌شد. کارهای متعدد و دوری راه و سفرهای کاری و غیرکاری همه باعث شده بود این آرزوی همیشگی عقب بیفتد و هیچ‌گاه جامه‌ی عمل نپوشد. کوبا می‌توانست سفر پروپیمانی باشد که خوراک یک کتاب کامل را فراهم کند؛ جایی در انتهای دنیا که هم برای من ناشناخته بود و هم برای خوانندگان کتاب‌هایم در ایران.

بخش دیگری از مقدمه کتاب:

وقتی پرچم آمریکا بالا می‌رفت و در وزش نسیم کناره‌ اقیانوس اطلس، ستاره‌هایش را به رخ دشمن قدیمی می‌کشید، با خودم فکر می‌کردم آینده کوبا چگونه خواهد بود؟ قضاوتی نمی‌کنم که بهتر است یا بدتر، این را خود کوبایی‌ها باید بگویند و تاریخ، اما هرچه هست دیگر شبیه کوبای امروز نخواهد بود‏.‏ کوبایی که هنوز روح فیدل با همه‌ کهنسالی‌ اش در آن حضور دارد، کوبایى که هنوز «چه» قهرمان رویاهایش است، کوبایی که یکی از آخرین مظاهر دیگرگون بودن است‏.‏‏.‏‏.‏ من دوست دارم این کوبا را ببینم، نه کوبایی که مثل جاهای دیگر دنیا پر از مک‌ دونالد و کی‌ اف‌ سی است‏.‏ من دوست دارم بر دیوارهای شهرهایش عکس چه‌ گوارا را ببینم نه جاستین بیبر را‏.‏‏.‏‏.‏ چند روز بعد خطر جدی‌ تر شد‏.‏ باراک اوباما هم قرار شد برای ملاقات با رائول کاسترو به هاوانا برود‏.‏ شک ندارم که روند تغییرات و آمریکاییزه شدن سرعتی بیش از پیش خواهد گرفت‏.‏ باید می‌جنبیدم، اگر امسال هم به کوبا نمی‌رفتم معلوم نبود تا سال دیگر چه میزان تغییرات در آنجا صورت بگیرد و چقدر کوبا می‌تواند از دام کاپیتالیسم برهد و همچنان شبیه جاهای دیگر نباشد‏.‏ باید می‌جنبیدم و می‌رفتم‏.‏ باید آخرین یادگاری‌های استقلال را می‌دیدم و ثبت می‌کردم‏.‏

کتاب های منصور ضابطیان

کتاب سباستین

چاپ و نحوه نگارش این کتاب هم مشابه کتاب های قبلی است و در این کتاب هم عکس های مختلفی وجود دارد. یک سری عکس رنگی در ابتدای کتاب و یک سری هم عکس سیاه و سفید در صفحات داخلی کتاب.

قسمتی از فهرست این کتاب شامل موارد زیر می شود (توضیحات داخل پرانتز برای آشنایی با مباحث کتاب است):

 • سلفی با اعمال شاقه (ماجرای گیر دادن مامور فرودگاه و سپس سلفی گرفتن او با منصور)
 • مهمانی بزرگ
 • خوشه های موز
 • دولولِ کارخانه ی باس اندکو (ماجرای سفر به خانه ارنست همینگوی)
 • تپلی (یک رستوران ایرانی در کوبا)
 • آخرین پیام

کتاب سباستین

درباره کتاب سباستین

من از سه کتاب قبلی منصور جان بسیار لذت بردم و باید بگم که این کتاب هم جذابیت خاصی داره.

کار خیلی قشنگی که نویسنده کتاب انجام داده این هستش که از تمام شخصیت های مهم کتاب یک عکس تهیه کرده و در اول کتاب به طور خلاصه اون ها رو معرفی کرده. یعنی شما وقتی در متن کتاب داستان های منصور و دختر ۴ ساله یعنی اِما رو می خونید، احتمالا در ذهنتون تصویری از این دختر می سازید. حالا چه خوب که عکس خود این دختر کوچولو شیرین را می توانید ببینید. (با این حرکت منصور خیلی حال کردم.)

مثل همیشه زبان کتاب بسیار ساده و صمیمی هستش.

منصور ضابطیان - کتاب سباستین

بیشتر کتاب شامل ماجراهای عادی مثل رفتن به فرودگاه، رفتن به خونه ای برا اقامت، غذا خوردن، و اتفاقات جدی تری مثل بازدید از خانه ارنست همینگوی می باشد.

این کتاب و نوشته های منصور ضابطیان واقعا به من یکی که حس خوب میده و مدام حال و هوای سفر رو در سرم زنده می کنه. پیشنهاد می کنم اگر اهل سفر هستید حتما کتاب های ضابطیان را بخوانید.

قسمت هایی از کتاب

کوبایی ها وقت ورود به جایی که درش بسته است، یک عادت خوب دارند و یک عادت بد. عادت خوب شان این است که در می زنند و عادت بدشان این است که منتظر نمی مانند تا کسی که توی اتاق است اجازه ی ورود بدهد، خودشان وارد می شوند!

کتاب سباستین - خلاصه کتاب سباستین

در کوبا هنوز برای تهیه ی بسیاری چیزها صف بسته می شود و چیزی شبیه دفترچه های بسیج و کوپن وجود دارد که سهمیه ی ماهیانه ی کوبایی ها براساس آن داده می شود.

وقتی حال آدم خوب باشد، تماشای رخت های کهنه هم لذت بخش است.

کوبایی ها چیز خاصی به اسم لباس ندارند. لباس در اغلب موارد یک شلوارک است که در باشگاه و کوچه و خانه از یک قانون پیروی می کند: قانون بی خیال و راحت باش.

کتاب سباستین - کتاب سباستین نوشته منصور ضابطیان

خوبی کوبا همین است که آدم را یاد خاطره های قدیمی اش می اندازد.

جذابیت سفر اتفاقا گاهی به این است که چیزی را پیدا کنی که اصلا انتظارش را نداری. آن موقع ارزش داشته هایت را بیشتر می فهمی.

اما زندگی واقعی پشت خیابان اصلی در جریان است. کوچه هایی پهن که دو طرف شان خانه های ویلایی خوشرنگ دیده می شوند و صرف نظر از بضاعت صاحبخانه، ایوانی دارند و دست کم دو صندلی گهواره ای. جایی که عصرها حتما کسی روی آن نشسته است و سیگاری دود می کند.

کتاب سباستین - خلاصه کتاب سباستین

اطلاعات کتاب

 • کتاب سباستین
 • نویسنده: منصور ضابطیان
 • انتشارات: مثلث
 • تعداد صفحات: ۱۶۸
 • قیمت چاپ دوم: ۱۸۰۰۰ تومان

نظرات خود را در مورد کتاب سباستین با ما به اشتراک بگذارید.