انتشارات متخصصان

کتاب سلام اول

هزار و یک کتاب قبل از مرگ

باربارا تاکمن که پیش از این کتاب‌های دیگری از او معرفی کردیم، در کتاب سلام اول با عنوان اصلی The First Salute به تاریخ انقلاب امریکا پرداخته است. البته تاکمن در این کتاب بر بخش‌های کمتر پژوهش‌شده در این تاریخ تمرکز می‌کند و به ورود قدرت‌های بزرگ جهان به صحنه نبردی که علیه استقلال امریکا شکل گرفته بود می‌پردازد.

او روایت خود را از یکسال پیش از شروع انقلاب آغاز می‌کند، زمانی که کشتی امریکایی آندرو دوریا با پرچم کنگره مهاجران امریکایی در ساحل جزیره‌ی اوستاتیوس که از مستعمرات هلند به شمار می‌رفت، چندگلوله توپ به نشانی سلام شلیک می‌کند و این سلام با پاسخ ساحل‌نشینان جزیره مواجه می‌شود و این آغاز به رسمیت شناخته شدن حرکت مهاجران امریکایی از سوی کشور هلند برای کسب استقلال در این سرزمین است.

در متن پشت جلد کتاب سلام اول و در اولین جملات آن، درباره توپ‌های شلیک شده آمده است:

۱۶ نوامیر ۱۷۷۶ لکه‌های سفیدی از دود شلیک توب‌ها، آنگاه صدای غرش توپ‌ها، از قلعه محقر جزیره هلندی کوچک سنت اوستاتیوس در هند غربی برخاست و بر بالای دریای فیروزه فام به جولان در آمد. توپ‌خانه قلعه اورانژ جواب سلام کشتی آمریکایی اندرو دوریا به بندر بیگانه را می‌داد و کشتی با پرچم راه راه سرخ و سفید کنگره آمریکا بر فراز دکلش به لنگرگاه نزدیک می‌شد. سنت اوستاتیوس با صدای کوتاهش اولین مقام رسمی بود که به بزرگ‌ترین رویداد قرن درود می‌فرستاد: ظهور دولت تازه‌ای که مسیر تاریخ را عوض می‌کرد.

کتاب سلام اول حکایتی هیجان‌انگیز از تولد یک ملت است. نویسنده انقلاب آمریکا را از دیدگاه اروپا توصیف می‌کند. استعداد بزرگ تاکمن، استعدادی که وی را از بسیاری از مورخان متمایز می‌کند، توانایی او در نوشتن تاریخ به عنوان یک روایت فکری و پیوند دادن حقایق متراکم و بهم پیوسته در یک چارچوب همیشه در حال رشد است که لزوماً بر اساس تقویم نیست، اما همیشه دقیقا در همان جایی به پایان می‌رسد که قرار بوده باشد.

در این کتاب، هدف نبرد یورک تاون است و تاکمن نتیجه‌گیری قاطع از وقایع را در پی درک صحیح مسائل بین‌المللی در اروپا مانند روابط بین انگلیس و مستعمرات خود می‌داند که شامل جنگ تجاری هلند و انگلیس، خصومت‌های انگلیس و فرانسه، درگیری‌های سیاسی در انگلستان، شرایط جدید انگلیسی‌ها در قرن هجدهم می‌داند. تاکمن در نیمه اول کتاب خود تقریبا با تمرکز انحصاری بر سمت اروپایی، مسائلی را از دریاسالار انگلیسی سر جورج بریگز رودنی، ژنرال انگلیسی لرد کورنوالیس، و دریاسالار گراس فرانسوی توصیف می‌کند و در نهایت یک دیدگاه تازه به خواننده ارائه می‌دهد.

[ » معرفی و نقد کتاب: کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند؟ ]

کتاب سلام اول

باربارا تاکمن در این کتاب به دلایل و زمینه‌های انقلاب آمریکا و بعد با تکیه بر اسناد به بررسی انقلاب آمریکا می‌پردازد. این کتاب همچنین به نقد رفتار و رویکرد دیگر کشورها در قبال این انقلاب پرداخته و خواننده را تا زمان انقلاب هدایت می‌کند. همچنین نویسنده در کتابش نشان می‌دهد که این انقلاب به تغییر موازنه قدرت و سیاست‌های انگلیس منجر و در ادامه باعث تغییر سیاست‌های کشورهایی از جمله هلند، اسپانیا و سایر کشورهایی که در قاره تازه کشف شده دخالت داشتند، شد.

تاکمن روایت خود را از یک سال پس از شروع رسمی انقلاب آمریکا در سال ۱۷۷۶ آغاز می‌کند. انقلابی که بر بستر قرن‌ها درگیری بین انگلیس، فرانسه و هلند شکل می‌گیرد و نشان می‌دهد که چگونه کمک به مستعمرات آمریکایی در هر دو ملت باعث پیروزی و استقلال شد. او بر نقش کلیدی که توسط نیروی دریایی مدعی بازی شد، نور تازه‌ای می‌تاباند و پرتره‌ای باشکوه از جورج واشنگتن نقاشی می‌کند و جزئیات برنامه تعیین‌کننده جنگ در یورک تاون را بازگو می‌کند.

فهرست مطالب کتاب سلام اول عبارت است از:

 1. استقلال ایالات متحد امریکا را اولین بار این‌جا یک خارجی به رسمیت شناخت
 2. کوه طلا
 3. گدایان دریا – رشد هلندی‌ها
 4. بزرگ‌ترین دیوانگی دنیا – نیروی دریایی امریکا
 5. دزد دریایی – قهرمان بالتیمور
 6. هلندی‌ها و انگلیسی‌ها: یک جنگ دیگر
 7. آدمیرال رادنی وارد می‌شد
 8. دخالت فرانسه
 9. حضیض انقلاب
 10. با یک نبرد جانانه امریکا از آن ما خواهد شد
 11. لحظه‌ی سرنوشت‌ساز
 12. فرصت آخر – نبرد یورک تاون

بیشتر مطالب کتاب حاضر گزارشی از جنگ‌های دریایی امریکایی‌ها برای استقلال، نقش جورج واشنگتن در جنگ‌های استقلال امریکا و نیز نوع مواجهه هلند و فرانسه با استقلال‌خواهی امریکایی‌ها است. در سلام اول شخصیت‌های تاثیرگذار در انقلاب آمریکا و شرح عملیات‌هایی که انجام داده‌اند تا حد خوبی بیان شده اما در کل کتاب بیشتر بر روی تاثیر فرانسه، هلند، کشتی‌های جنگی و جنگ بر روی دریا تمرکز دارد. عمده مطالب نیز در مورد جنگ دریایی بین انگلیس، فرانسه، هلند و اسپانیا است و اطلاعات بسیار کمی درباره جنگ‌هایی که در خشکی بین انقلابیون و انگلیسی‌ها رخ داده، در اختیار خواننده قرار می‌دهد.

اگر کتاب‌های تاکمن را خوانده باشید، بدون شک می‌دانید که او به خوبی می‌داند چطور تاریخ را روایت کند و با قلم هنرمندانه خود و براساس اسناد تاریخی کتابی مهم و گیرا درباره جنگ جهانی و یا انقلاب امریکا بنویسد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید درباره انقلاب امریکا و چگونگی شکل‌گیری آن اطلاعات دقیق و درستی کسب کنید، کتاب سلام اول را بخوانید.

[ » معرفی و نقد کتاب: کتاب دکترین شوک – ظهور سرمایه‌داری فاجعه‌محور ]

کتاب سلام اول

جملاتی از متن کتاب

هنگامی‌که قدرت برای غصب سرزمین یا سرکوب آزادی به کار می‌رود، البته نمی‌توان گفت که به رفاه و سعادت و ارتقای سطح زندگی می‌انجامد، اما حاکم را هم راضی نمی‌کند. پس به چه درد می‌خورد؟ اِعمال قدرت یک عادت دیرینهٔ بشر و بیش‌تر اتلاف وقت است.

اثر انقلاب امریکا در سرشت حکومت‌های اروپایی از لحظه‌ای که انقلاب به وقوع پیوست محسوس بود و به رسمیت شناخته شد. سفیر بریتانیا در لاهه، سر جیمز هریس، ارل مامزبری، پس از انقلاب در خاطراتش نوشت که با شروع طغیان امریکایی‌ها «تغییر خارق‌العاده‌ای در اذهان بخش بزرگی از مردم هلند اتفاق افتاد.

گزارش‌های شبکه‌ی خبرچین‌های یورک طرز کار تشکیلات قاچاق را نشان می‌داد. دلال قاچاقی که از همه فعال‌تر به نظر می‌رسید «ایزاک وان دام» نامی بود هلندی که در سنت اوستاتیوس برای امریکایی‌ها کار می‌کرد. او از آن‌جا جنس و پول به فرانسه می‌فرستاد و از فرانسوی‌ها باروت می‌خرید و برای انتقال به امریکا به سنت اوستاتیوس می‌آورد. سفیر بریتانیا زورش می‌آمد که می‌دید قاچاقچی‌ها روز روشن هر کار دلشان می‌خواهد می‌کنند. می‌نالید و می‌گفت: «امپراتوری دریایی ما کشک است. میوه را دیگران می‌خورند و پوستش گیر ما می‌آید.»

غرور انسان موقعی به عقلش اجازه دخالت می‌دهد که دیگر کار از کار گذشته است.

دولت هلند با آگاهی از ضعف دریایی خود در مقابل بریتانیا ناچار بود خواسته‌اش را بپذیرد و جلو ارسال تجهیزات برای مستعمرات را بگیرد. مارس ۱۷۷۵ دولت هلند صادرات قاچاق اسلحه و مهمات و لوازم کشتی‌رانی شامل الوار برای تعمیرات، طناب برای بادبان‌ها و هرچیز لازم دیگر برای کار کشتی‌ها و حتی پوشاک را شش ماه برای اتباع خود ممنوع کرد و متخلفان را تهدید به مصادره‌ی محموله، جریمه‌ی نقدی سنگین و مصادره‌ی کشتی در صورت خودداری از پرداخت جریمه کرد.

ارتش شکست‌خورده، بدون پوشاک مناسب و دارو و درمان کافی برای زخمی‌ها و مخصوصاً بدون سرباز تازه‌نفس، یک مصیبت دیگر هم داشت و آن دوره‌ی خدمت کوتاه افرادش بود که روز به روز عده‌ی آن‌ها را کمتر می‌کرد. واشینگتون در برابر سپاه ۱۰۰۰۰ نفری ویلیام هاو شاید بیش از ۲۵۰۰ تن نمی‌توانست بسیج کند. این نابرابری را در مواقع بحرانی فقط استعداد خلق معجزه‌ی او جبران می‌کرد.

سلام اول به این قصد داده شد که به استاتیای نافرمان گوشزد کند اگر می‌خواهد درآمدش را از دست ندهد، باید با امریکایی‌ها مهربان باشد. برای تاکید بیش‌تر، چنان‌که وان بیبر برای مافوق‌هایش در مریلند نوشت، گراف یک مهمانی هم به افتخار ناخدا رابینسون داد و همه‌ی نمایندگان و بازرگانان امریکایی را به آن دعوت کرد. او با تصدیق این انگیزه‌ی سلام نوشت: «هلندی‌ها خوب می‌دانند که اجرای قانون، یعنی تحریم، مساوی است با نابودی تجارت آن‌ها.»

غریزه‌ی تجارت هلندی‌ها زود آن‌ها را به این نتیجه رساند که سود بیشتر در تجارت آزاد است و باید موانع را برداشت.

هفده روز پس از ورود فرانسه به جنگ، نبرد دریایی آغازین که ربطی هم به امریکا نداشت ولی در بلندمدت آسیب فراوان به تلاش‌های جنگی بریتانیا زد -ولو بیشتر معنوی تا مادی- نزدیک جزیره‌ی آشَنت در کانال مانش روی داد. هدف فرانسوی‌ها این بود که کانال را بگیرند تا بعد به انگلستان حمله کنند. هدف انگلیسی‌ها، پس از آنکه جاسوسانشان از عزیمت دو ناوگان فرانسوی به برست و تولون خبر دادند، این بود که از الحاق آن‌ها به یکدیگر جلوگیری کنند و اگر موفق نشدند و ناوگان‌ها از کانال بالا رفتند به آن‌ها هجوم ببرند، مگر اینکه نیروی آن‌ها بسیار بیشتر باشد و در این صورت برای تقویت به سواحل خود بازگردند.

اشتهای قدرت در انسان دیرینه است و نابود نمی‌شود، بلکه نابود می‌کند.

مشخصات کتاب
 • عنوان: کتاب سلام اول
 • نویسنده: باربارا تاکمن
 • ترجمه: حسن افشار
 • انتشارات: ماهی
 • تعداد صفحات: ۳۴۴
 • قیمت چاپ پنجم – سال ۱۴۰۱: ۲۵۵۰۰۰ تومان

شما در مورد کتاب سلام اول چه فکری می‌کنید؟ لطفا اگر این کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با کافه‌بوک در میان بگذارید. با نظر دادن در مورد کتاب‌ها در انتخاب کتاب به همدیگر کمک می‌کنیم.

[ همراه ما باشید در: کانال تلگرام کافه بوک ]


» معرفی چند کتاب دیگر از نشر ماهی:

 1. رمان بودنبروک‌ها
 2. رمان هیاهوی زمان
 3. رمان تفریحگاه خانوادگی