کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

کتاب مردی به نام اوه

کتاب مردی به نام اوه اولین رمان نویسنده سوئدی، فردریک بکمن است که به بیش از ۳۰ زبان دنیا ترجمه شده است.

از جمله افتخارات این کتاب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرفروش ترین کتاب سال سوئد 
 • از پروفروش ترین های سایت آمازون در سال ۲۰۱۶
 • رتبه یک نیویورک تایمز

در قسمتی از پشت جلد کتاب مردی به نام اوه می خوانیم:

بکمن در این رمان تراژیک – کمیک احساس هایی مثل عشق و نفرت را به زیبایی به تصویر می کشد و انسان و جامعه مدرن را در لفاف طنزی شیرین و جذاب نقد می کند.

تقدیم به همراه همیشگی ام، مارسل
باشد که خنده ات ابدی
و گریه ات چون رگبار بهاری زودگذر باشد.

کتاب های فردریک بکمن:

کتاب مردی به نام اوه

کتاب مردی به نام اوه

ماجرای رمان در مورد مردی نام اُوِه است که همسرش سونیا را از دست داده است. رابطه اوه و سونیا بسیار خاص و بی نظیر بود به طوری که در قسمتی از کتاب آمده است:

اگر کسی ازش می پرسید زندگی اش قبلا چگونه بوده، پاسخ می داد تا قبل از این که زنش پا به زندگی اش بگذارد اصلا زندگی نمی کرده و از وقتی تنهایش گذاشت دیگر زندگی نمی کند.

اوه یک پیرمرد ۵۹ ساله و عبوس است که به علت داشتن سن زیاد،  از سر کار هم اخراج شده است. به همین خاطر چندان با دنیای بیرون هم ارتباط برقرار نمی کند و مدام اوقات تلخی دارد.


اوه به دنبال این است که زودتر این دنیا را ترک کند و زودتر پیش همسرش برود، همسری که عاشقانه او را دوست دارد. سرانجام اوه احساس می کند کاری برای انجام دادن ندارد، پس تصمیم میگرد خودکشی کند. اما هر بار که تصمیم به خودکشی میگیرد فردی یا اتفاقی به طور ناخواسته مانع او می شود و…

اولین دفعه که برای شام بیرون رفتند و اوه اعتراف کرد که درباره سربازی بهش دروغ گفته، سونیا گفت: «می گن بهترین مردها از نقص هایشان زاده می شوند و اگر اشتباهی نمی کردند، بهترین نمی شدند.»

معرفی کتاب مردی به نام اوه

درباره کتاب مردی به نام اوه

اولین چیزی که در مورد این کتاب نظر مخاطب را جلب می کند جمله روی جلد کتاب است. جمله ای از مجله آلمانی اشپیگل:

کسی که از این رمان خوشش نیاید بهتر است هیچ کتابی نخواند.

من وقتی با این جمله روبه رو شدم به نحوی جورایی از کتاب بیزار شدم و ذهنیت بدی نسبت به آن پیدا کردم. چون به طور کلی مخالف جملاتی از این قبیل بر روی جلد کتاب ها هستم، و فکر می کنم صرفا به خاطر تبلیغات می باشد.

اما وقتی شروع به خواندن کتاب کردم، در همان صفحات اول – وقتی که اوه می خواهد یک آی پد بخرد –  عاشق شخصیت اوه شدم. وقتی بیشتر جلو رفتم جمله مجله اشپیگل زیاد به نظرم بی ربط نیامد. (هرچند که هنوز مخالف نوشتن آن جمله روی جلد کتاب هستم.)

کتاب مردی به نام اوه به صورت جدی دو داستان را به خوبی روایت می کند:

 • داستان یک عشق ناب و حقیقی
 • داستان مواجه نسل گذشته با آینده

اما کتاب مردی به نام اوه برای ما ایرانی‌ها جذابیت خاص دیگری هم دارد: کاراکتر دوم کتاب، زنی ایرانی به نام پروانه است!

برای من، از وقتی پروانه وارد داستان کتاب شد جذابیت کتاب دوچندان شد، چون دوست داشتم ببینم فردریک بکمن از ایرانی ها چه تصویری به نمایش می گذارد. و باید بگم شخصیت پروانه، زنی خوش‌ قلب و دوست‌ داشتنی است که مسیر زندگی اُوه را عوض می‌ کند.

در آخر باید بگم اگر دنبال یک رمان خوب با لحن ساده و صمیمی هستید که آخر شب ها بخوانید و با یک احساس خوب به خواب بروید، قطعا کتاب مردی به نام اوه گزینه مناسبی خواهد بود. لذت خواندن این کتاب خوب را از دست ندهید.

کتاب مردی به نام اوه نوشته بکمن

فیلم مردی به نام اوه

همون طور که احتمالا می دانید، از روی کتاب مردی به نام اوه فیلمی هم ساخته شده که در سال ۲۰۱۷  نامزد جایزه اسکار در قسمت بهترین فیلم خارجی زبان می باشد. (رقیب فیلم فروشنده اثر اصغر فرهادی بود.)

مثل هر فیلم دیگه ای که از روی کتاب ساخته شده است، حوادث و اتفاقات این فیلم هم خیلی سریع و پشت سر هم اتفاق می افتد.

این فیلم ۱ ساعت و ۵۶ دقیقه ای، توانسته است نمره ۷٫۷ از ۱۰ را از سایت IMDB دریافت کرده است. (بیشتر از ۲۷۰۰۰ رای)

معرفی فیلم کتاب مردی به نام اوه

قسمت هایی از متن کتاب مردی به نام اوه

اوه پنجاه و نه سال دارد. اتومبیلش ساب است. با انگشت اشاره طوری به کسانی اشاره می کند که ازشان خوشش نمی آید که انگار آن ها دزد هستند و انگشت اشاره اوه چراغ قوه پلیس!

دنیایی شده که آدم را دور می اندازند قبل از اینکه تاریخ مصرفش تمام شود.

اوه چیزهایی را درک می کرد که بتواند ببیند و توی دست بگیرد. بتون و سیمان، شیشه و استیل، ابزار کار، چیزهایی که آدم می تواند با آن حساب و کتاب کند، زاویه نود درجه و دستور العمل های واضح را می فهمید، نقشه و طرح خانه را، چیزهایی را که آدم بتواند روی کاغذ پیاده کند. او یک مرد سیاه و سفید بود.

دوست داشتن یه نفر مثه این می مونه که آدم به یه خونه اسباب کشی کنه. اولش آدم عاشق همه چیزهای جدید میشه، هر روز صبح از چیزهای جدیدی شگفت زده میشه که یکهو مال خودش شده اند و مدام میترسه یکی بیاد توی خونه و بهش بگه که یه اشتباه بزرگ کرده و اصلا نمیتونسته پیش بینی کنه که یه روز خونه به این قشنگی داشته باشه، ولی بعد از چند سال نمای خونه خراب میشه، چوب هاش در هر گوشه و کناری ترک میخورن و آدم کم کم عاشق خرابی های خونه میشه. آدم از همه سوراخ سنبه ها و چم و خم هایش خبر داره. آدم میدونه وقتی هوا سرد میشه، باید چیکار کنه که کلید توی قفل گیر نکنه، کدوم قطعه های کف پوش تاب میخوره وقتی آدم پا رویشان میگذاره و چه جوری باید در کمدهای لباس را باز کنه که صدا نده و همه اینا رازهای کوچکی هستن که دقیقا باعث میشن حس کنی توی خونه خودت هستی.

معلوم است که سفر با اتوبوس ایده زنش بود. اوه اصلا نمی فهمید این کار چه فایده ای دارد. اگر مجبور بودند به جایی سفر کنند، می توانستند حداقل با ساب بروند، ولی سونیا اصرارش بر این بود که سفر با اتوبوس «رومانتیک» است و اوه در این میان به این موضوع پی برده بود که این «رومانتیک» ظاهرا خیلی مهم است.

کسی که بد است فرق دارد با کسی که می تواند بد باشد.

سونیا همیشه می گفت اوه «کینه ای» است. مثلا یک بار به مدت هشت سال از نانوایی محل خرید نمی کرد، چون خانم فروشنده فقط یک دفعه پولش را اشتباهی پس داده بود.

عشق از دست رفته هنوز عشق است، فقط شکلش عوض می شود. نمیتوانی لبخند او را ببینی یا برایش غذا بیاوری یا مویش را نوازش کنی یا او را دور زمین رقص بگردانی. ولی وقتی آن حس ها ضعیف می شود،حس دیگری قوی می شود. خاطره. خاطره شریک تو می شود. آن را می پرورانی. آن را میگیری و با آن می رقصی. زندگی باید تمام شود، عشق نه.

مردی به نام اوه اثر بکمن

مشخصات کتاب

 • کتاب مردی به نام اوه
 • نویسنده: فردریک بکمن
 • ترجمه: فرناز تیمورازف
 • انتشارات: نون
 • تعداد صفحات: ۳۷۶
 • قسمت چاپ هفتم: ۲۴۵۰۰ تومان

نظر شما در مورد کتاب مردی به نام اوه چیست؟ آیا این کتاب را خوانده اید؟

معرفی چند کتاب خواندنی دیگر:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

نقد و بررسی کتاب

قلم نویسنده

7

ترجمه

6

تاثیرگذاری و جذابیت کتاب

8

مشخصات ظاهری و قیمت

6

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 680
دوست نداشتم: 97
میانگین امتیازات: 7.01

کانال تلگرام کافه بوک

79 دیدگاه در “کتاب مردی به نام اوه

هم کتاب و هم فیلم عالی هستن. آدم با شخصیت اوه زندگی میکنه و لذت میبره. پیشنهاد میکنم حتما کتاب رو بخونین.

بنظرم اصلا کتاب جالبی نبود

منم کتاب رو هدیه گرفته بودم و اصلا خوشم نیومد .حیف وقت که بذاری و این رو بخونی .

من هنوز کتابشو نخوندن ولی دیشب فیلمشو دیدم…عاااشق شخصیت اوه شدم…‌مخصوصا اونجا که پرید روی ریل قطار تا اون شخص و نجات بده در حالی که بقیه آدمای(بقول خودش idot احمق) فقط فیلمو عکس میگرفتن بجا کمک کردن…
اونجایی هم که کلی جنگید و تلاش کرد تا سونیا رو به آرزوش برسونه و به عنوان معلم استخدام بشه..فوق العاده بووود

واقعا زیبا و جذاب و عاشقانه بود. فوق العاده بود

سلام کتابش چون ترجمه شده از بار ادبی اش اومده پایین
ولی فیلمش محشر بود برای من جزو ۵ فیلم احساسی برتر عمرم بود ولی باز سلیقه ها متفاوت هستن
برای کسی که کلا از این جور داستان ها خوشش نمیاد
با دیدن فیلم واقعا تحت تاثیر قرار می گیره

فیلم و دیدم ولی هنوز کتاب و نخوندم ، شخصیت پروانه تو فیلم به نظرم خیلی مثل زن های ایرانی نبود ، چون زن های ایرانی اون قدرام سمج نیستن و خودشون و به دیگران تحمیل نمیکنن ، یه جا هم اوه به پروانه میگه تو از جنگ جان سالم به در بردی با توجه به اینکه ای پد دارن معلومه نویسنده خیلی از ایران شناخت نداره چون در سال های اخیر جنگی اینجا رخ نداده

کتاب خوبی بود. هرچند که شروعش کشش نداشت و دو روز طول کشید که فصل های اول را بخونم… اما در ادامه جالب شد. یه حالت معما گونه بود که به مرور با شخصیت یه آدم ، با ترس ها و آرزوهاش و آنچه بهش گذشته بود آشنا میشی… مصداق این آموزه که زود قضاوت نکنیم. من که شخصیت در ظاهر نچسب اُوه را خیلی دوست داشتم. لحن و زاویه دید کتاب هم جالب بود

این کتاب برای کسانی که پشت کتابی نداشته باشند جذاب خواهد بود. پرداخت درستی به داستان کتاب نشده .کتاب به شدت پیش پا افتاده و حتی توهین امیز به خواننده هست.تشبیهات مسخره در طول کتاب که هیچ حسی در ما تولید نمیکنه و ربطی بین اونها نمیبینیم در کتاب وجود داره. نوشته ای به شدت اغراق امیز و سانتیمانتال که حتی توانایی این رو نداره که ما رو تا اخر کتاب همراه کنه. رابطه ی شکل نگرفته بین پدر و پسر-اوه و همسرش-سونیا و پدرش باعث زدگی خواننده از کتاب میشه.بهتره بریم کلاسیک ها و غول های ادبیات رو بخونیم تا به عمق فاجعه پی ببریم.

سلام،به نظرم ترجمه کتاب می تونست بهتر از این باش ,ترجمه اش طوری بود که نمی شد وارد داستان بشی و ازش لذت ببری!یک فاصله بود بین خواننده و داستان.

جالب نبود من موندم این چجوری جز پروفروش کتاب سال سوئدشده

سلام.با تشکر از اطلاعات جامعی که در سایت عالیتون گذاشتین.پیشنهاد سایت شما در زمینه دفاع مقدس چیه؟

در کمین گل سرخ از انتشارات روایت فتح/سلام بر ابراهیم از انتشارات ابراهیم هادی/ اگر هم کتاب طولانی دوست دارید مهتاب خین البته فصل اول را که زندگی حسین همدانی قبل از کردستان بود من آخر خواندم و از فصل دو شروع کردم

کتاب خیلی معمولی بود شروعش بنظرم جالبتر بود و فلش بکهایی که میزد اون بخشهاش برام جذابتر بود… هرچی به انتها نزدیک میشد بنظرم داستان خیلی فیلم هندی شد …برای یکبار خوندن خوبه…

ضمن تقدیر از خانم تیمورزاف ، بنظرم باید اعتراف کرد که ترجمه ی آقای حسین تهرانی قدری دلنشین تر و گیرا تر است
بهترین رمان خارجی ای بود که تا به حال خوندم

سلام به دوستان الان که کامنت میزارم ساعت چهارونیم صبح هیت هرگز کتابی به ابن قشنگی نخونده بودم واقعا عالی بود

من هم اول مثل خیلی ها جذبش نشدم ولی هرقدر به پایان نزدیکتر می شد برام جذابیت پیدا می کرد…
پیشنهاد می کنم کتاب های دیگه این نویسنده رو هم بخونید : بریت ماری اینجا بود
مادر بزرگ سلام می رساند و می گوید متاسف است
تمام آنچه پسر کوچولو یم باید درباره دنیا بداند
شهر خرس ، و من دوستت دارم
هرروز راه خانه دورتر و دورتر می شود
اگه بخونیدشون می فهمید این نویسنده تو هر کتاب دنیا رو از زاویه متفاوتی می دیده… :)))

چرا باید این کتاب بشه پرفروش ترین کتاب سال سوئد؟؟!!!
مثل یه تیکه یخ کوچیک هستش که اصلا اب نمیشه

نمیدونم به خاطر ترجمه بود یا خود متن سبک نویسنده اما در هر صورت کتابی نبود که آدم بخواد ورق بزنه و بهش جذب بشه.

En man som heter Ove به سوئدی که فیلمش هم موجود هست 😅. داستان زیبایی داره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.