کتاب مردی به نام اوه

کتاب مردی به نام اوه اولین رمان نویسنده سوئدی، فردریک بکمن است که به بیش از ۳۰ زبان دنیا ترجمه شده است.

از جمله افتخارات این کتاب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرفروش ترین کتاب سال سوئد 
 • از پروفروش ترین های سایت آمازون در سال ۲۰۱۶
 • رتبه یک نیویورک تایمز

در قسمتی از پشت جلد کتاب مردی به نام اوه می خوانیم:

بکمن در این رمان تراژیک – کمیک احساس هایی مثل عشق و نفرت را به زیبایی به تصویر می کشد و انسان و جامعه مدرن را در لفاف طنزی شیرین و جذاب نقد می کند.

تقدیم به همراه همیشگی ام، مارسل
باشد که خنده ات ابدی
و گریه ات چون رگبار بهاری زودگذر باشد.

کتاب های فردریک بکمن:

کتاب مردی به نام اوه

کتاب مردی به نام اوه

ماجرای رمان در مورد مردی نام اُوِه است که همسرش سونیا را از دست داده است. رابطه اوه و سونیا بسیار خاص و بی نظیر بود به طوری که در قسمتی از کتاب آمده است:

اگر کسی ازش می پرسید زندگی اش قبلا چگونه بوده، پاسخ می داد تا قبل از این که زنش پا به زندگی اش بگذارد اصلا زندگی نمی کرده و از وقتی تنهایش گذاشت دیگر زندگی نمی کند.

اوه یک پیرمرد ۵۹ ساله و عبوس است که به علت داشتن سن زیاد،  از سر کار هم اخراج شده است. به همین خاطر چندان با دنیای بیرون هم ارتباط برقرار نمی کند و مدام اوقات تلخی دارد.


اوه به دنبال این است که زودتر این دنیا را ترک کند و زودتر پیش همسرش برود، همسری که عاشقانه او را دوست دارد. سرانجام اوه احساس می کند کاری برای انجام دادن ندارد، پس تصمیم میگرد خودکشی کند. اما هر بار که تصمیم به خودکشی میگیرد فردی یا اتفاقی به طور ناخواسته مانع او می شود و…

اولین دفعه که برای شام بیرون رفتند و اوه اعتراف کرد که درباره سربازی بهش دروغ گفته، سونیا گفت: «می گن بهترین مردها از نقص هایشان زاده می شوند و اگر اشتباهی نمی کردند، بهترین نمی شدند.»

معرفی کتاب مردی به نام اوه

درباره کتاب مردی به نام اوه

اولین چیزی که در مورد این کتاب نظر مخاطب را جلب می کند جمله روی جلد کتاب است. جمله ای از مجله آلمانی اشپیگل:

کسی که از این رمان خوشش نیاید بهتر است هیچ کتابی نخواند.

من وقتی با این جمله روبه رو شدم به نحوی جورایی از کتاب بیزار شدم و ذهنیت بدی نسبت به آن پیدا کردم. چون به طور کلی مخالف جملاتی از این قبیل بر روی جلد کتاب ها هستم، و فکر می کنم صرفا به خاطر تبلیغات می باشد.

اما وقتی شروع به خواندن کتاب کردم، در همان صفحات اول – وقتی که اوه می خواهد یک آی پد بخرد –  عاشق شخصیت اوه شدم. وقتی بیشتر جلو رفتم جمله مجله اشپیگل زیاد به نظرم بی ربط نیامد. (هرچند که هنوز مخالف نوشتن آن جمله روی جلد کتاب هستم.)

کتاب مردی به نام اوه به صورت جدی دو داستان را به خوبی روایت می کند:

 • داستان یک عشق ناب و حقیقی
 • داستان مواجه نسل گذشته با آینده

اما کتاب مردی به نام اوه برای ما ایرانی‌ها جذابیت خاص دیگری هم دارد: کاراکتر دوم کتاب، زنی ایرانی به نام پروانه است!

برای من، از وقتی پروانه وارد داستان کتاب شد جذابیت کتاب دوچندان شد، چون دوست داشتم ببینم فردریک بکمن از ایرانی ها چه تصویری به نمایش می گذارد. و باید بگم شخصیت پروانه، زنی خوش‌ قلب و دوست‌ داشتنی است که مسیر زندگی اُوه را عوض می‌ کند.

در آخر باید بگم اگر دنبال یک رمان خوب با لحن ساده و صمیمی هستید که آخر شب ها بخوانید و با یک احساس خوب به خواب بروید، قطعا کتاب مردی به نام اوه گزینه مناسبی خواهد بود. لذت خواندن این کتاب خوب را از دست ندهید.

کتاب مردی به نام اوه نوشته بکمن

فیلم مردی به نام اوه

همون طور که احتمالا می دانید، از روی کتاب مردی به نام اوه فیلمی هم ساخته شده که در سال ۲۰۱۷  نامزد جایزه اسکار در قسمت بهترین فیلم خارجی زبان می باشد. (رقیب فیلم فروشنده اثر اصغر فرهادی بود.)

مثل هر فیلم دیگه ای که از روی کتاب ساخته شده است، حوادث و اتفاقات این فیلم هم خیلی سریع و پشت سر هم اتفاق می افتد.

این فیلم ۱ ساعت و ۵۶ دقیقه ای، توانسته است نمره ۷٫۷ از ۱۰ را از سایت IMDB دریافت کرده است. (بیشتر از ۲۷۰۰۰ رای)

قسمت هایی از متن کتاب مردی به نام اوه

اوه پنجاه و نه سال دارد. اتومبیلش ساب است. با انگشت اشاره طوری به کسانی اشاره می کند که ازشان خوشش نمی آید که انگار آن ها دزد هستند و انگشت اشاره اوه چراغ قوه پلیس!

دنیایی شده که آدم را دور می اندازند قبل از اینکه تاریخ مصرفش تمام شود.

اوه چیزهایی را درک می کرد که بتواند ببیند و توی دست بگیرد. بتون و سیمان، شیشه و استیل، ابزار کار، چیزهایی که آدم می تواند با آن حساب و کتاب کند، زاویه نود درجه و دستور العمل های واضح را می فهمید، نقشه و طرح خانه را، چیزهایی را که آدم بتواند روی کاغذ پیاده کند. او یک مرد سیاه و سفید بود.

دوست داشتن یه نفر مثه این می مونه که آدم به یه خونه اسباب کشی کنه. اولش آدم عاشق همه چیزهای جدید میشه، هر روز صبح از چیزهای جدیدی شگفت زده میشه که یکهو مال خودش شده اند و مدام میترسه یکی بیاد توی خونه و بهش بگه که یه اشتباه بزرگ کرده و اصلا نمیتونسته پیش بینی کنه که یه روز خونه به این قشنگی داشته باشه، ولی بعد از چند سال نمای خونه خراب میشه، چوب هاش در هر گوشه و کناری ترک میخورن و آدم کم کم عاشق خرابی های خونه میشه. آدم از همه سوراخ سنبه ها و چم و خم هایش خبر داره. آدم میدونه وقتی هوا سرد میشه، باید چیکار کنه که کلید توی قفل گیر نکنه، کدوم قطعه های کف پوش تاب میخوره وقتی آدم پا رویشان میگذاره و چه جوری باید در کمدهای لباس را باز کنه که صدا نده و همه اینا رازهای کوچکی هستن که دقیقا باعث میشن حس کنی توی خونه خودت هستی.

معلوم است که سفر با اتوبوس ایده زنش بود. اوه اصلا نمی فهمید این کار چه فایده ای دارد. اگر مجبور بودند به جایی سفر کنند، می توانستند حداقل با ساب بروند، ولی سونیا اصرارش بر این بود که سفر با اتوبوس «رومانتیک» است و اوه در این میان به این موضوع پی برده بود که این «رومانتیک» ظاهرا خیلی مهم است.

کسی که بد است فرق دارد با کسی که می تواند بد باشد.

سونیا همیشه می گفت اوه «کینه ای» است. مثلا یک بار به مدت هشت سال از نانوایی محل خرید نمی کرد، چون خانم فروشنده فقط یک دفعه پولش را اشتباهی پس داده بود.

عشق از دست رفته هنوز عشق است، فقط شکلش عوض می شود. نمیتوانی لبخند او را ببینی یا برایش غذا بیاوری یا مویش را نوازش کنی یا او را دور زمین رقص بگردانی. ولی وقتی آن حس ها ضعیف می شود،حس دیگری قوی می شود. خاطره. خاطره شریک تو می شود. آن را می پرورانی. آن را میگیری و با آن می رقصی. زندگی باید تمام شود، عشق نه.

مردی به نام اوه اثر بکمن

مشخصات کتاب

 • کتاب مردی به نام اوه
 • نویسنده: فردریک بکمن
 • ترجمه: فرناز تیمورازف
 • انتشارات: نون
 • تعداد صفحات: ۳۷۶
 • قسمت چاپ هفتم: ۲۴۵۰۰ تومان

نظر شما در مورد کتاب مردی به نام اوه چیست؟ آیا این کتاب را خوانده اید؟

معرفی چند کتاب خواندنی دیگر:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

نقد و بررسی کتاب

قلم نویسنده

7

ترجمه

6

تاثیرگذاری و جذابیت کتاب

8

مشخصات ظاهری و قیمت

6

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 907
دوست نداشتم: 167
میانگین امتیازات: 5.43

تبلیغ سایت نشانک

95 دیدگاه در “کتاب مردی به نام اوه

خیلی کتاب فوق العاده ای نمیدونم بعضیا چجوری میگن کسل کنندست به ما میگه جامعه مدرن بعضی موقع ها چقد میتونه بد و سنگدلانه باشه حتی ما خودمون میتونیم گاهی اوقات شبیه پیراهن سفید هایی باشیم ک اوه تو کل زندگیش ازشون ضربه خورده اونا با منطقشون دنیای رنگیه خیلیارو سیاه سفید کردن اینکه حتما لازم نیست مهربونیمون با لبخند نشون بدیم یا چون اوه عبوسه نمیتونه شریکه خوبی برای سونیا باشه اوه دوست داشتنی دوست دارم پیرمرد غرغرو.

من این کتاب رو ندارم ولی این طور که شما تعریف می کنید حتماً تهیه می کنم

دل نشین و ساده و پرحس خوب،هرخانومی دوست داره یه اووه همونجوری که سونیا رو دوست داشت دوستش داشته باشه

دیشب مطالعه کتاب رو آغاز کردم
از همون ابتدا یه جورایی جذبم کرد و الان که در محل کارم هستم دل تو دلم نیس برم خونه و شروع به خوندن کتاب کنم
ترجمه خوب و متن شیوایی داره

جذاب بود مطالب ، تهیه میکنم کتاب رو

من این کتاب رو شروع کردم. اوایل کتاب برام جذاب نبود. ولی الان که به وسط کتاب رسیدم خیلی دوستش دارم. به نظر من کتابی هست که ارزش خوندن داره. امیدوارم بقیه دوستان هم بخونن و لذت ببرن.

سلام به دوستان …
می تونم به جرات بگم بهترین کتابی که خوندم همین کتاب بوده .
واینم بگم هرکس دیدگاه وعقاید خودشو داره ونظر هرکس برای دیگران محترمه.
اما جدایی از این .این کتاب در غالب طنز جذابیت خاص خودشو داره وارزش خوندن رو هم داره

برخلاف تبلیغات زیاد کتاب کاملاً عادی و متوسط است. از این ایده ها سابق بر این در ادبیات و سینما فراوان وجود داشته است. در سینمای ایران فیلم طعم گیلاس عباس کیارستمی مضمونی فراتر از این کتاب را دارد.

سلام من خیلی ناامید شدم یه کتاب که از این حال و هوا بیرونم بیاره میخوام بهم معرفی کنید ممنون

فیلم طعم گیلاس را ببینید

کتاب خوشه های خشم خیلی ب ادم روحیه میده و باعث میشه قدر زندگی رو بیشتر بدونیم وسختی ها رو راحتتر تاب بیاریم

سلام به تمامی دوستان

من این کتاب رو دیروز تموم کردم .کتاب شروعی طوفانی نداره اما شروعش به قدری جذاب هست که خواننده رو مجاب کنه به که خوندن ادامه داستان کشش پیدا کنه با پیشروی در داستان و پدیدار شدن یک کارکتر ایرانی در داستان “پروانه” خوانده بازم کشش پیدا میکنه به ادامه داستان اما وقتی به اواسط کتاب میرسی ، کتاب یک نواختی زیادی پیدا میکنه.هر چی به آخر داستان نزدیک تر میشیم اون حسی که باید به خواننده القا کنه بیشتر میشه و خواننده بیشتر با کتاب میتونه ارتباط برقرار کنه و واسه همینه که تازه آخرش دوست داری که بیشتر بخونیش و شاید واسه همین پایانش باشه که این کتاب دوست داران زیادی رو به خودش اختصاص داده.

*در مورد شخصیت اوه باید گفت که در اطراف ما کم نیستند چنین افرادی که نقاب بدخلقی به چهره زدند چون قلبشون و روحشون آسیب پذیر تر از خیلی های دیگه اس و با این ترفند سعی دارند در جامعه ای که سعی همه ضربه زدن به هم هست ، کمترین ضربه رو بخورن.

*این کتاب ارزش یک بار خوندن رو داره و بعد از اتمامش حتما تغیری در دیدگاهتون نسبت به آدم های اطرافتون و نسبت به کسی که در آینده خواهید بود ایجاد خواهد کرد. “ولی سخته دوباره خوندنش”

*فیلمش هم دیدم و به نظرم کتابش یه چیزه دیگه هست.دقیقا مثل فیلم بادبادک باز که کتابش خیلی خیلی بهتر و قدرتمند تر از فیلمش هست”

فیلم بادبادک باز که افتضاحه واقعا قابل قیاس با کتابش نیست. کلا اثر مواقع کتاب ها جذاب تر از فیلم ها هستند.

با توجه به آشناییم با افراد استثنایی ، شخصیت اوه برام آشنا بود و بسیار خوب پرداخت شده و نگاه کلیشه ای فرد ی که اختلال نافذ رشد داره واختلال ارتباط داره را بیان کرده نویسنده

اصلا دلم نمیخواست ک تموم بشه کتاب. این باعث شد ک آدمارو از روی ظاهر قضاوت نکنیم اوه با اون چیزی ک نشون میداد خیلی فرق داشت پیرمرد دوست داشتنی غرغرو

کتاب اونقدرام که ازش تعریف میکنن تعریفی و عالی نیست. به نظر من اولش جالب شروع شد چون با شخصی داریم روبرو میشیم که بخاطر اخلاق و رفتارش حتی خودمونم نمیتونیم تحملش کنیم. وسطای داستان بظرم واقعا داغون بود. پراز جمله های اضافی و توضیح اضافات و قلم واقعا بچگانه و کسل کننده. آخر داستان هم که یه جورایی با شخصت پنهان اوه آشنا میشیم خیلی شیرین و جالب میشه داستان و واقعا دراماتیک تموم میشه.

شخصیت پردازی و توجه ب جزئیات عالی ولی من اصلا نتونستم با داستان ارتباط برقرار کنم خیلی برام کسل کنندس

نگارش و شخصیت پردازی این کتاب عالیه ولی داستان جرا برای من انقد کسل کنندس آخه

بیان جالب و دقیق حالات فکری و احساسی شخصیت ها
طرح زیبای نکات ظریف روانشناسی
با متنی روان و دوست داشتنی
در یک کلام…فوق العاده😊
مثل بقیه کتاب های فردریک بکمن

این کتاب جزو معدود کتابهایی هستش که وااااقعا اصلا دلتون نمیخواد تموم بشه . خیییییلی عالیه و قلم نویسنده محشره 👏👏👏👏👏👏 واقعا ارزش خوندن رو داره😍😍😍

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.