انتشارات متخصصان

کتاب هالیوود اثر چارلز بوکوفسکی

کتاب هالیوود – روایتی طنزآمیز از نوشته شدن یک فیلم نامه

هزار و یک کتاب قبل از مرگ

کتاب هالیوود اثر چارلز بوکفسکی است.

کتابی که مستند است و ماجرای نوشتن یک فیلم نامه توسط بوکفسکی و سپس تبدیل شدن آن به فیلم را روایت می کند.

ماجرا از این قرار است که باربه شرودر، دوست بوکفسکی، از او می خواهد که یک فیلم نامه بنویسد. فیلم نامه ای به میل خودش با هر موضوعی که دوست دارد.

بوکفسکی هم این کار را می کند و فیلم نامه را می نویسید. اما تبدیل شدن این فیلم نامه به فیلم داستان ها و ماجراهای زیادی را در برداشته است، در حدی بعد از اتمام فیلم بوکفسکی تصمیم می گیرد در مورد آن یک رمان بنویسد.

این کتاب به نحوی دردسرهای ساخت یک فیلم هالیوودی را نیز نشان می دهد.

در این کتاب نویسنده یک روایت طنزآمیز از تبدیل شدن فیلم نامه به فیلم ارائه می کند و در آن تقریبا همه را مسخره می کند. او بعضی از اسم ها را تغییر داده و بعضی دیگر را نه. در ابتدای کتاب بوکفسکی می نویسد:

این رمان صرفا اثری داستانی است و هرگونه شباهت بین شخصیت های این کتاب با هر آدم زنده و مرده ای کاملا تصادفی است و از این جور حرف ها.

داستان این کتاب از زبان هنری (هنک) چیناسکی که خود چارلز بوکفسکی است روایت می شود.

کتاب هالیوود - خلاصه کتاب هالیوود

درباره کتاب هالیوود

بوکفسکی بیشتر شعر گفته و کمتر رمان نوشته؛ در این کتاب هم در قسمت های مختلف اشاره می کنه که چقدر شعر دوس داره و به اون پناه می بره. اما به نظر من طنز بوکفسکی عالیه. سبک خاص خودش رو داره.

در همان ابتدای کتاب با این طنز ناب بوکفسکی روبه رو شدم و تا انتها از طنز کتاب لذت بردم.

خوبی کتاب های بوکفسکی اینه که سرشار از دیالوگ هستش؛ دیالوگ های درجه یک و فوق العاده. در واقع این کتاب یک داستان قوی و یا هیجان انگیز ندارد و صرفا روایتی است از نوشتن فیلم نامه و ساخته شدن یک فیلم. اما همین دیالوگ ها و طنز بوکفسکی باعث میشه که از خواندن کتاب خسته نشوید و با لذت آن را دنبال کنید.

اگر رمان عامه پسند از همین نویسنده را مطالعه نکردید، پیشنهاد می کنم اول کتاب هالیوود را بخوانید و بعد سراغ عامه پسند بروید. با خوندن کتاب هالیوود یکم بیشتر با طنز بوکفسکی آشنا میشید و بعد در عامه پسند حسابی از متن کتاب لذت خواهید برد.

ترجمه این کتاب را پیمان خاکسار انجام داده است. ترجمه ای درجه یک و بسیار خوب که از خواندن آن لذت خواهید برد. (البته من خودم به شخصه به لغات سختی برخوردم و معنی چندین لغت رو در لغت نامه دهخدا ترجمه کردم!!)

کار دیگه ای که مترجم انجام داده، این هستش که در انتهای کتاب اسم های واقعی افراد داخل رمان را جمع آوری کرده است.

کتاب هالیوود - کتاب های چارلز بوکفسکی

فیلم نامه بوکفسکی

بعد از خواندن کتاب، سراغ فیلمی رفتم که بوکفسکی فیلم نامه آن را نوشته بود و شرودر کارگردانی کرده بود.

اسم فیلم barfly هستش که در کتاب خراباتی ترجمه شده است. این فیلم ساخته سال ۱۹۸۷ است.

خراباتی در لغت نامه دهخدا به معنی کسی است که در خرابات و می خانه تردد می کند و اهل خرابات باشد.

فیلم خراباتی (بارفلای)، داستان زندگی خود بوکفسکی در جوانی است. به همین خاطر تحمل کردم و تا آخر آن را نگاه کردم!! نقش اول فیلم میکی رورک، به شدت رو عصابم بود و به نظرم اصلا نتوانست نقش یک فرد مست را بازی کند.

اگر می خواهید از کتاب هالیوود نهایت لذت را ببرید پیشنهاد می کنم اول فیلم بارفلای را ببینید. به علاوه، در یک صحنه از فیلم خود بوکفسکی را هم می بینید!! (صرفا یک پیشنهاد بود.)

کتاب هالیوود - قسمت هایی از متن کتاب

قسمت هایی از کتاب هالیوود

سنده ازش می آد بیرون درسته؟ یا دست کم آرزو داریم که بیاد! سنده رو از ما بگیرن مُردیم! فکر کنید ما در طول عمرمون چه قدر می رینیم! زمین جذبش می کنه، ولی دریاها و رودخونه ها موقع بلعیدن گهِ ما جون شون به لب شون می آد! ماها کثافتیم، کثافط! از همه مون متنفرم! هر دفعه که ماتحتمو پاک می کنم از همه مون بدم می آد!

کتاب هالیوود - خلاصه کتاب هالیوود

“من برا خودم دوتا قانون دارم. قانون اول: هیچ وقت به مردی که پیپ می کشه اعتماد نکن. قانون دوم: به مردی که کفش براق می پوشه اعتماد نکن.”   “اون که پیپ نمی کشید.”    “ولی شبیه اونایی بود که پیپ می کشن.”

نگذارید کسی چیزی جز این به شما بگوید، زندگی از ۶۵ سالگی شروع می شود.

تو حرفه ی نویسندگی، نسبت به هر شغل دیگه، آدم زودتر تموم می شه.

اعتقاد دارم اونایی که زیاد فکر نمی کنن جوون تر می مونن.

در سرزمین موش های کور یک موش کور پادشاه است. پس کی لیاقت چیزی را دارد؟ هیچ کس لیاقت هیچ چیزی را ندارد.

شاید بشود گفت ویکتور نورمن معروف ترین رمان نویس امریکا بود. تلویزیون دائم نشانش می داد. زبانش سلیس بود و در استفاده از کلمات استاد. چیزی که بیشتر از همه در او دوست داشتم این بود که از فمینیست ها نمی ترسید. یکی از آخرین مدافعان تخم و مردانگی در امریکا بود. چنین چیزی جرئت می خواست.

بهترین بخش وجود نویسنده روی کاغذ است. بقیه اش معمولا مفت نمی ارزد.

به دنیا آمده ام که بمیرم.

اطلاعات کتاب

  • کتاب هالیوود
  • نویسنده: چارلز بوکفسکی
  • ترجمه: پیمان خاکسار
  • انتشارات: چشمه
  • تعداد صفحات: ۲۹۹
  • قیمت چاپ ششم: ۲۴۰۰۰ تومان

دیگر آثار بوکفسکی:

رمان عامه پسند

کتاب ساندویچ ژامبون 

نظرات خود را در مورد این کتاب با ما به اشتراک بگذارید.